fitness store - váš životný štýl

Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 22 Júl 2014, 21:29

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 13 ] 
uhlie v.s drevo
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Príspevok uhlie v.s drevo
dobry vecer vedel by mi niekto poradit
ked spalim za zimu 40pmr tvrdeho dreva
kolko asi spalim uhlia/iba/neratam drevo na podkurenie
moc vam dakujem
a co je vyhodnejsia ak kupim drevo a ak uhlie

26 Sep 2011, 20:53
Light Star
Light Star
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: uhlie v.s drevo
Nedavno som pozeral nejake statistiky, ktore palivo sa viac oplati a drevo bolo najlacnjesie, ale je s nim najviac prace.
Ked pogooglis isto najdes.

26 Sep 2011, 21:17
Darca
Darca
Obrázok užívateľa

Najlacnejšie možno drevo je, ale čo sa týka doby horenia a výhrevnosti, tak podľa mňa sú na tom lepšie napríklad brikety. Samozrejme všetko záleží od druhu dreva.

26 Sep 2011, 23:22
Flash coder
Flash coder
Obrázok užívateľa

pinco píše:
Najlacnejšie možno drevo je, ale čo sa týka doby horenia a výhrevnosti, tak podľa mňa sú na tom lepšie napríklad brikety. Samozrejme všetko záleží od druhu dreva.

A aj od kotla a k nemu komín so správnymi atribútmi (pri kúpe nového kotla som pocítil tú cenu prerábky komína a novej vložky ale myslím, že investícia sa oplatila).
Za 8 rokov, čo kúrim pevným palivom v ústrednom kúrení, som vymenil 3 kotle (prvý bol pôvodný, v dome ktorý sa kúpil, druhý kotol bol z nutnosti, lebo ten pôvodný už dosluhoval a až pri treťom sa upravoval komín).
Ako pevné palivo som vyskúšal drevo, uhlie a aj brikety (tam však tiež záleží od značky alebo štiepky z akej sú lisované). Nakoniec som prišiel na to, že v mojom prípade bolo kúrenie jedným druhom paliva, viac ako neefektívne. Nehovoriac o dobe, keď som "testoval" brikety, ktoré horeli ako papier. Nakoniec už niekoľko rokov kúrim v kombinácii drevo a hnedá kocka (druh uhlia), ktoré miešam do hromady. Vydrží dlho horieť a výhrevnosť je skvelá. (7 izieb + kuchyňa a 2 chodby - -poschodový dom). Pri jednom naložení do dobre rozhoreného kotla, vydržím aj 6 hodín.

Tak isto je tu ešte možnosť vykurovať pomocou drevo plynu. Sused si to nevie vynachváliť. Večer tam dá celú metrovicu (žiadne pílenie na menšie kusy a následné štiepanie), a vydrží v pohode 12 hodín (vraj) .

27 Sep 2011, 0:08
Profil  ICQ  Skype  Pokec  Facebook  WWW
Expert
Expert
Obrázok užívateľa

Drevo je lepsie. Je lacnejsie a zanechava menej sadze ako uhlie. Ale zase uhlie lepsie hreje.

27 Sep 2011, 9:39
Moderátor
Moderátor
Obrázok užívateľa

Pisete, pisete ale otazku mu nezodpovedal nikto :P
Takze tu je tabulka vyhrevnosti: http://ekobioenergo.cz/eko-bio-zajimavo ... paliv.html
Zjednodusene sa da povedat, ze drevo ma polovicnu vyhrevnost oproti ciernemu uhliu, takze uhlia budes potrebovat o polovicu menej (pri pocitani na hmotnost, nie objem).
Z tych 40 kubikov to vychadza na 19 ton dreva, ale to sa mi zda nejako vela, je to realna hodnota?

27 Sep 2011, 9:44
Light Star
Light Star
Obrázok užívateľa

tu su nejake porovnania
http://www.topmax.sk/porovnanie-cien-paliv/
http://www.suprakrby.sk/docs/rocnenaklady.pdf

27 Sep 2011, 10:40
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

GothaR píše:
Pisete, pisete ale otazku mu nezodpovedal nikto :P
Takze tu je tabulka vyhrevnosti: http://ekobioenergo.cz/eko-bio-zajimavo ... paliv.html
Zjednodusene sa da povedat, ze drevo ma polovicnu vyhrevnost oproti ciernemu uhliu, takze uhlia budes potrebovat o polovicu menej (pri pocitani na hmotnost, nie objem).
Z tych 40 kubikov to vychadza na 19 ton dreva, ale to sa mi zda nejako vela, je to realna hodnota?

ja nemam 40kubikov dreva ale 40metrov priestorovych to je velky rozdiel
z kubika dreva t,j plny kubik je asi 1,7 metra priestoroveho 1x1x1m dreva naukladaneho
a je rozdiel kurit uhlim ako uhlim je uhlie cierne a uhlie hnede
cierne stoji 100kg asi 20-25e ma lepsiu vyhrevnost ako hnede a dlksie vydrzi
a hnede stoji 100kg asi 10-13e tak teraz radte dakujem za odpovede

27 Sep 2011, 22:53
Flash coder
Flash coder
Obrázok užívateľa

Napíš aj parametre kotla. Čím máš kúriť respektíve, čo sa ti viac oplatí kúpiť je v tomto prípade ako keby si sa pýtal: "Počujte čo je lepšie smrek alebo agačina?" Odpoviem ti agačina. Lenže ty si mi nepovedal, kde chceš tým drevom kúriť. Vonku na ohnisku alebo v piecke? Ak na ohnisku, tak agačina, ale ak v piecke tak smrek.

27 Sep 2011, 23:00
Profil  ICQ  Skype  Pokec  Facebook  WWW
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

prosim vas ked spalim 40pmr dreva tvrdeho rocneho odlozeneho
tak by som chcel vediet kolko asi spalim uhlia bud hnedeho alebo cierneho
ako ma niekto skusenost tak budem strasne vdacny
poprosim ...neratam do toho aku kolvek ludsku pracu

//autoeditácia príspevku (27 Sep 2011, 23:12)
weroro píše:
Napíš aj parametre kotla. Čím máš kúriť respektíve, čo sa ti viac oplatí kúpiť je v tomto prípade ako keby si sa pýtal: "Počujte čo je lepšie smrek alebo agačina?" Odpoviem ti agačina. Lenže ty si mi nepovedal, kde chceš tým drevom kúriť. Vonku na ohnisku alebo v piecke? Ak na ohnisku, tak agačina, ale ak v piecke tak smrek.

odpovedam
mam liatinovy kotol 42kw novy attack s termostatom
vykurujem rodinny dom 6 izieb 2 kupelne dve chodby
a trocha garaz a cast suterenu kde su dake veci
v radiatoroch mam asi 38-45kw po prepocte
dakujem

//autoeditácia príspevku (27 Sep 2011, 23:14)
marek7944 píše:
prosim vas ked spalim 40pmr dreva tvrdeho rocneho odlozeneho
tak by som chcel vediet kolko asi spalim uhlia bud hnedeho alebo cierneho
ako ma niekto skusenost tak budem strasne vdacny
poprosim ...neratam do toho aku kolvek ludsku pracu

//autoeditácia príspevku (27 Sep 2011, 23:12)

odpovedam
mam liatinovy kotol 42kw novy attack s termostatom
vykurujem rodinny dom 6 izieb 2 kupelne dve chodby
a trocha garaz a cast suterenu kde su dake veci
v radiatoroch mam asi 38-45kw po prepocte

ja skor potrbujem vediet ked spalim za sezonu 40pmr dreva kolko asi spalim uhlie cierneho solo a hnedeho solo
nie dokopi aj to aj to ale bud to alebo to dik
dakujem

27 Sep 2011, 23:06
Star
Star
Obrázok užívateľa

co ja viem osobne si myslim ze to vychadza na stejno len s uhlim je menej starosti

cena 1 kubika dreva ( druky nenarezane nenarubane ) ked fest stastie tak smrekove 20 € kubik dreva ktore treba narubat doviest atd ...

cena 1 metra uhlia ( metrak 100 kg ) 12 € v Poprade v uholnych skladoch orech - velkost drviny 3- 6 cm

kurenie - drevom - treba castejsie prikladat hori prudsie a rychlejsie vecia spotreba dreva - treba castejsie prikladat

kurenie - uhlim - hori pomalsie vydrzi dlksie netreba ho rubat je hned pripravene k pouzitiu a netreba mi kamion aby som ho doviezol staci aj skodovka

kurim si len v jednej izbe niecim takym ako krb ( alebo skorej petrik ktory je napojeny na ustredne )

spotrebu za zimu tj november - marec mam 800 kg uhlia a asi 200 kg dreva ( len rozkurujem ) v pripadne ked riadne tuhne v poprade aj -20 tak hodim lopatku dve koksu ten riadne vyhreje cenovo vychadza na 18 € /100 kg a toho spalim asi tak 40 kg za celu zimu ( koks ma vysoku teplotu zapalenia cize sa neoplati s nim kurit ak nieje vonka fest kosa lebo sa neda regulovat bud je v izbe 30 stupnov alebo po priskrteni peci koks zhasne )

Ja kurim uhlim hlavne koli tomu lebo sa mi nechce riesit dovoz rubanie a rezanie dreva kedze nemam kamion ani pilu a od maja ani sekeru ktoru mi slohli cigosi :)

na udrziavanie tepla vo vykurenej izbe po zhasnuti ohna pouzivam upravenu letlampu ktorej horak som vmontoval priamo do pece a cez neho spalujem stary olej , lieh , olej s vypekov a poslednu dobu zistujem ze aj taky olej v akcii v tescu sa na to celkom hodi

Bio Diesel or Paraffin Blow Torch Workshop Heating System
YouTube
Názov videa: Bio Diesel or Paraffin Blow Torch Workshop Heating System
Autor: sdmidicontroller
Dĺžka: 00:01:15
Zobrazení: 19591
Hodnotenie:

Odkaz na video: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rOU95eqphC4

postavil som to podla tohto chlapika co to ma ako ohrievanie v garazi a vykon to ma presne taky isty ako moj pecik ked bavi normalne na drevo uhlie cca 4,5 kw a vsimnite si tu krasnu spotrebu :) pravda je len ze to dost huci :) ale papa to vsetko benzin , naftu olej , atd
ale chcem si postavit kachlovku ta ma veciu ucinnost vyuzitia tepla kedze ten petrik bude mat tak 50 % aj to som dal vela podla mna ...

odpoved na tvoju otazku je asi taka ze ak spalis 40 kubikov dreva to je 40 metrakov uhlia cize 4 tony uhlia a ked to mas za cca 13 € / metrak vychadza to na 40 x 13 = 520 € ak si vies zohnat drevo s dovozom aj narubanim na klatiky co ti vojdu do pece za 520 € tak kur drevom ak nie tak uhlim ale v kompletnom ustrednom kureni by som kuril zmesou uhlia s koksom 3:1 dlksie to vydrzi a v takom kotli sa to aj strati ze to ma take pecky len ci to vydrzi kurenisko lebo koks je redukcny cize ti roztavi rost ak to prezenies no a samozrejme s uhlia je viac popola ale racej vyniest popol ako pol dna rezat a rubat drevo :)

a este jedna vec cierne uhlie neviem ci sa vobec zohnat da :)

vyhrevnosti :
Palivo MJ.kg-1
drevo 8 - 17
hnedé uhlie 11 - 18
koks 30,7

05 Okt 2011, 1:15
Profil  ICQ  
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

gego píše:
co ja viem osobne si myslim ze to vychadza na stejno len s uhlim je menej starosti

cena 1 kubika dreva ( druky nenarezane nenarubane ) ked fest stastie tak smrekove 20 € kubik dreva ktore treba narubat doviest atd ...

cena 1 metra uhlia ( metrak 100 kg ) 12 € v Poprade v uholnych skladoch orech - velkost drviny 3- 6 cm

kurenie - drevom - treba castejsie prikladat hori prudsie a rychlejsie vecia spotreba dreva - treba castejsie prikladat

kurenie - uhlim - hori pomalsie vydrzi dlksie netreba ho rubat je hned pripravene k pouzitiu a netreba mi kamion aby som ho doviezol staci aj skodovka

kurim si len v jednej izbe niecim takym ako krb ( alebo skorej petrik ktory je napojeny na ustredne )

spotrebu za zimu tj november - marec mam 800 kg uhlia a asi 200 kg dreva ( len rozkurujem ) v pripadne ked riadne tuhne v poprade aj -20 tak hodim lopatku dve koksu ten riadne vyhreje cenovo vychadza na 18 € /100 kg a toho spalim asi tak 40 kg za celu zimu ( koks ma vysoku teplotu zapalenia cize sa neoplati s nim kurit ak nieje vonka fest kosa lebo sa neda regulovat bud je v izbe 30 stupnov alebo po priskrteni peci koks zhasne )

Ja kurim uhlim hlavne koli tomu lebo sa mi nechce riesit dovoz rubanie a rezanie dreva kedze nemam kamion ani pilu a od maja ani sekeru ktoru mi slohli cigosi :)

na udrziavanie tepla vo vykurenej izbe po zhasnuti ohna pouzivam upravenu letlampu ktorej horak som vmontoval priamo do pece a cez neho spalujem stary olej , lieh , olej s vypekov a poslednu dobu zistujem ze aj taky olej v akcii v tescu sa na to celkom hodi

Bio Diesel or Paraffin Blow Torch Workshop Heating System
YouTube
Názov videa: Bio Diesel or Paraffin Blow Torch Workshop Heating System
Autor: sdmidicontroller
Dĺžka: 00:01:15
Zobrazení: 19591
Hodnotenie:

Odkaz na video: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rOU95eqphC4

postavil som to podla tohto chlapika co to ma ako ohrievanie v garazi a vykon to ma presne taky isty ako moj pecik ked bavi normalne na drevo uhlie cca 4,5 kw a vsimnite si tu krasnu spotrebu :) pravda je len ze to dost huci :) ale papa to vsetko benzin , naftu olej , atd
ale chcem si postavit kachlovku ta ma veciu ucinnost vyuzitia tepla kedze ten petrik bude mat tak 50 % aj to som dal vela podla mna ...

odpoved na tvoju otazku je asi taka ze ak spalis 40 kubikov dreva to je 40 metrakov uhlia cize 4 tony uhlia a ked to mas za cca 13 € / metrak vychadza to na 40 x 13 = 520 € ak si vies zohnat drevo s dovozom aj narubanim na klatiky co ti vojdu do pece za 520 € tak kur drevom ak nie tak uhlim ale v kompletnom ustrednom kureni by som kuril zmesou uhlia s koksom 3:1 dlksie to vydrzi a v takom kotli sa to aj strati ze to ma take pecky len ci to vydrzi kurenisko lebo koks je redukcny cize ti roztavi rost ak to prezenies no a samozrejme s uhlia je viac popola ale racej vyniest popol ako pol dna rezat a rubat drevo :)

a este jedna vec cierne uhlie neviem ci sa vobec zohnat da :)

vyhrevnosti :
Palivo MJ.kg-1
drevo 8 - 17
hnedé uhlie 11 - 18
koks 30,7

ta vec stou lampou je super popis este daco ako to mozem zmontovat
ciernr uhlie sa da kupit aj u nas ale tazi sa v cechach v rusku ale u nas sa netazi
porovnavka 40m3 dreva s 40metrakmi uhlia sa neda
ja som pisal ze nemam 40m3 dreva ale 40pmr dreva to je velky rozdiel
a ciernr uhlie ma skoro taku istu vyhrevnost ako koks
v okrese prievidza stoji hnede uhlie 12-14e
cierne cca20e
koks 30a viac
dik

05 Okt 2011, 21:59
Star
Star
Obrázok užívateľa

ak mas zaruku na kotol tak nejake upravy sa nehodia a okrem toho ty mas pec vykonu 10 x viac ako ja cize ak by si tam dal tu letlampu pochybujem ze radiatory by boli vobec teple neviem treba to testnut zozen si letlampu a vloz ju tym otvorom dole v peci ( ako su vratka pri popolniku ) neviem aky mas presny typ a nechaj to ohrievat ze ci daco vykuri ak hej potom doriesime upevnenie :) mozno ked budes mat vykureny dom fakt to udrzi napriklad 20 stupnov v byte , ja to mam vstavane priamo do pece sboku cize ohen tu lampu nahreje a ja ju len pustim ale ja to mam vypytvane cize iba ten horak tam je a hadickou to je napojene na ten horak nemam tam tu nadobku chapes vojde sa tam toho malo , a nadobu mam polozenu asi o meter vysie ako je ten horak ( koli pretlaku ) na originale mas pumpicku ktora to tlaci a mne sa to nechce stale stlacat :) mne to jednu izbu vyhreje ale vykurovanie celeho bytu no neviem neviem sak skus a uvidis . ale spalit dokaze cokolvek od oleja az po benzin

06 Okt 2011, 13:31
Profil  ICQ  
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 13 ] 

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia