Behanie

O športe...
heker
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok

Re: Behanie

Príspevok od používateľa heker »

Nemam s tym co si zvolil skusenost. Skus si precitat recenzie. Ja mam tento a to najma kvoli chuti, preto u mna je chut dolezita (mam cokoladu) - https://gymbeam.sk/protein-combat-100-w ... tml#128550
marek788
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa marek788 »

Ok, dik. Inak k tym tepom, nestihol som to porovnat, zistil som, ze tam mam vybitu baterku, musim skocit kupit niekde novu. Kazdopadne, myslim si, ze sa to nebude velmi lisit s apple watchmi, lebo ako som spominal, behal som na vysoke tepy uz davno predtym, hoci som bezal pomaly (tempo okolo 5:30), aj tak som bol tabulkovo v anaerobnom pasme, a slabou kondickou si myslim, ze to tiez nebolo. Robim nieco zle, alebo je to znova individualne?

Docital som sa totiz, ze do tyzdna zhruba 2 treningy v anaerobnom pasme, a zvysok by mali byt v aerobnom, a to neviem, ci sa mi podarilo niekedy vobec bezat v aerobnom pasme :D . Inak v sobotu som bol bezat prvy crossovy pretek, 8km prevysenie cca 250m, dost narocne to bolo, no este dnes stale som pri behu citil unavene nohy, a to som posledne dva dni nic skoro nerobil.
heker
Redeemer
Redeemer

Tie tepy mi pridu strasne vysoke na normalneho cloveka, hlavne, ak by si tak mal stale bezat. Beriem, ze pocas zavodu clovek ide vyssie tempo, ale pocas treningu to tak byt nemoze. Ako sam pises, trenujes roznorodo, ved si staci pozriet trening napriklad na polmaraton, tam vidis ako su nastavene plany. 2x tyzdene v anaerobnom pasme by som nebehaval, mozno je na case trosku spomalit. Svalovica moze byt po zavode aj 2 dni, isiel si zrejme na plny plyn, cez limit, bolo to dost vyskovych, nedivim sa teda.
marek788
Light Star
Light Star

No skusim sa teraz tomu povenovat, a odsledovat tieto veci so sporttesterom, ale ak apple watche merali dobre, tak trening s nizsim ako 168 priemernym tepom som za posledny polrok nemal. Sam teraz trenujem cca podla jedneho treningoveho planu na polmaraton, tam su vytrvalostne behy na cca 65% TF MAX, co by u mna malo byt nejakych 132 tepov. To by u mna uz asi nebol beh, ale rychla chodza. Vcera 16km 5:27 priemerne tempo a tep 172.
heker
Redeemer
Redeemer

172 tep pri tempe 5:27 za predpokladu, ze tam nebolo dake prevysenie, tak to je strasne vela. Este viac o to, ze aktivnejsie behavas. Tym padom pri natrenovani a lepsej forme by mal tep klesnut. Otazne je tvoje maximum, mozno si jeden z mala co ma vysoke tepy a tvoje maximum sa pohybuje niekde cez 200 ci 210 tepov. Ked pises o 132 na 65 percent, tak mi vychadza tvoje maximum na 203 tepov, spravne? Ked ides podla planu na polmaraton, tak urcite je v plane pomalsi beh. To znamena kludne 6min/km, mozno aj pomalsie, nic sa nestane, nohy si zvyknut na zataz, odbehas ci hodinu ci hodinu a pol, nemas sa kam ponahlat, ved ponahlat sa budes na polmaratone. Ides v oktobri do Kosic na MMM na polmaraton?
marek788
Light Star
Light Star

Prevysenie na tych 16km bolo 118m. No maximalka je orientacna, podla toho, co mi najviac namerali hodinky, ci to je aj realita to asi skor nie. Hej, bol som uz aj minuly rok, bol to vtedy moj prvy pretek v zivote, a dost som prepalil start, prva 10tka vtedajsi osobny rekord, no poslednych 5km bol boj s hlavou :D . Tak teraz to bude snad lepsie aj s lepsim casom.
heker
Redeemer
Redeemer

Uz si zmeral tep sporttesterom pri behu?
marek788
Light Star
Light Star

Este nie, bol som odcestovany teraz na par dni, tak som nebehal :D Ale dnes pojdem uz urcite vyskusat, baterky mam, tak som zvedavy. Dam vediet :)

//autoeditácia príspevku (24 Aug 2019, 20:19)
Okej, tak asi to ide, ale musel som bezat brutalne pomaly. Odbehol som 10km s priemernym tempom 6:45. Podla sporttesteru priemerny tep 148 a max 162. Apple watche ukazali priemer 149 a max 163. Takze myslim, ze meraju celkom presne. Skusim este porovnat zajtra, kedy chcem dat nejake intervaly, ci to bude tiez takto rovnako.
heker
Redeemer
Redeemer

Ta odchylka je minimalna, takze v porovnani s Garminom a Polarom to vyzera, ze meria uplne presne.
marek788
Light Star
Light Star

Aj ked som osobne pri tom behu necitil ziadnu zataz, a vkuse som mal tendenciu zrychlovat, tak som sa musel krotit :) Tak ale asi evidentne to je lepsie ako bezat kazdy trening v anaerobnej zone.

//autoeditácia príspevku (22 Sep 2019, 13:59)
Minuly tyzden som bezal dost rychly pretek, a isiel som uplne na max. Bezalo sa necelych 5km, max tep 206. Co sa chcem ale spytat, po dobehnuti som asi 5 min citil chut krvi v ustach. Urcite som si nic nerozhryzol, nevypluval som ani krv, ciste len taka chut. Neviete ciste pre zaujimavost, co mohlo byt pricinou? Nikdy som sa s nicim takym nestretol, predpokladam, ze to bolo dosledkom nadmernej zataze?
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

marek788
Light Star
Light Star

Ahojte, tak polmaraton uspesne odbehnuty za 1:37 takze max spokojnost. Oproti minulemu roku o 12 min lepsi cas. Teraz by som sa chcel dalej zlepsovat, no otazka je ako dalej trenovat? Vsade su len treningove plany pre menej zdatnejsich, ale nikde sa nemozem dopracovat k niecomu pokrocilejsiemu na dalsi rozvoj. Dalsia vec je, ze taketo plany su na cca 3 mesiace, ja dalsi polmaraton pobezim najskor v aprili buduci rok, no dovtedy chcem poriadne zamakat, tohtorocny posun ma este viac nakopol, a chcel by som o rok dat pod 1:30, aj ked uz to bude asi zlozitejsie. Teraz si asi dam par dni pauzicku na poriadnu regeneraciu a chcel by som dalej trenovat, no neviem uplne ako. Chcel by som sa takisto zlepsit na 10km pod 40 min a 5km pod 20. Neviete niekto poradit, nasmerovat ma ako dalej?
heker
Redeemer
Redeemer

Velmi slusny cas. Skus si pogooglit nieco o rozvoji rychlosti pri behani. Ak si dobre pamatam co som cital, tak su to najma intervaly. A to ako kratke intervaly, tak aj dlhsie intervaly. Mne najlepsie pomaha beh do kopca. Podla toho ako vladzem, je to bud priblizne 20 minutovy beh alebo az 30-35 minutovy beh do kopca. Kedze kopec je dost prudky, tak to vyzera asi tak, ze 2 minuty idem behom a potom minutu rychlou chodzou kym mi ako tak klesne tep. Zo zaciatku bezim dlhsie a kratsia pauza, ale potom sa dostavam na 90 percent tepovej frekvencie a pomaly to pada. Zbytocne to neprehanat, robit to len 2x do tyzdna, k tomu zapojit jeden rychlejsi beh pocas hodiny, jeden dlhsi beh v pomalom tempe (15km) a samozrejme oddych. U mna to je komplikovanejsie, kedze mam aj ine aktivity a to futbal s kamaratkmi, obcas bicykel v lete a tak som to s behanim nechcel prehanat.

Ked som po dlhsej dobe zacal behavat, tak bola jesen, von som stihol len par behov a presunul som sa do posilovne na pas. Zo zaciatku to bolo pomale tempo, bezecky pas ukazoval stupen 8,5 a mal som primerany tep. Po mesiaci som bezal pri rovnakom tempe rychlost 10 az 10,5, po mozno dalsich dvoch mesiacoch som to iste dokazal odbehnut niekde na rychlosti 11,5 km/h. To bol akysi moj strop, ale dokazal som ho udrzat niekde okolo pol hodiny. Vedel som, ze by som zvladol mozno aj rychlejsie, aj dlhsie, ale chybal mi pravidelnejsi trening, pretoze som to zacal flakat. Dnes odbehnem von 10km za 50 minut, ale citim sa unaveny a citim, ze mi chyba pravidelny trening.

Tebe by som odporucal najst si clanky na weboch venovanym behaniu. Aby to neboli weby typu diva.sk, pluska.sk a ine weby, ktore len tak nieco od brucha napisu.

//autoeditácia príspevku (07 Okt 2019, 21:38)
https://run-magazine.cz/hlavni/trenink/ ... vojem-sily
https://www.behame.sk/bezecka-skola/vrc ... e-nechceli
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/roz ... behani_onr
https://abysportnebolel.sk/trening/beze ... chopnosti/
https://www.sport7.sk/112622/ako-zrychlit-bezecke-tempo
https://www.upjs.sk/public/media/5596/T ... eningu.pdf
https://abysportnebolel.sk/trening/knih ... ehliadnut/
https://abysportnebolel.sk/trening/prec ... n-saganom/
https://rungo.hnonline.sk/behy/986946-b ... ych-bezcov
https://www.behame.sk/bezecka-skola/beh ... vytrvalost

Kup si knihu od Viktora Bielika - Nelezme, bezme - je tam popisane to na co sa pytas, lenze je to taka odbornejsia kniha. Ak chces nieco viac laicky napisane, tak potom je to od neho kniha Umenie behat. Uz som tu tuto knihu spominal niekedy v lete.
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

moj kamos ma dobre skusenosti s treningovym planom vygenerovanym v Strave. zaplatil si premium, ma plan a dodrziava ho.
marek788
Light Star
Light Star

Caute, tak zacal som pit protein s BCAA, neviem, ci placebo, ale fakt sa citim lepsie. Nepocitujem po intervalovom treningu na dalsi den pri behu "tazke" nohy, takze zatial spokojnost. Co sa ale chcem spytat, pre zaujimavost. Dnes som sa bavil s kamaratom, co pravidelne cvici, a hovoril mi, ze si mam pred nejakym pretekom dat predtreningovku, a ze budem urcite rychlejsi ako bez. Co si o tom myslite? :D
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Hlavne si pozri co to obsahuje. Lebo kofein ti akurat tak moze dvihnut tep, moze sa ti zacat tocit hlava a mozes sa citit z toho zle. Aj arginin nie kazdemu sadne na zaludok. A taky betaalanin je typicky tzv. mravcami v koncatinach, co pri behu nebude moc vhodne. Pri behani a najma zavodnom si treba dat pozor na to co das do zaludka, aby si nemal pocit tazkosti. Je to ine ako ked si da niekto pumpu a ide dvihat cinky do telocvicne. Pri behu ti telo naskakuje hore a dole, takze aj to co je v zaludku ti beha po stenach zaludka. Preto niekomu skodi aj kava pred behom + nie je nic nezvycajne, ze zacnes citit mocopuidne ucinky pocas behu.
heker
Redeemer
Redeemer

Mne pumpa vadila, skusil som a nesadlo mi to na zaludok. Par krat a dost.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

K dnesnemu svetovemu dnu behu nieco o invervalovom treningu: https://kompava-metflex.sk/bezecky-intervalovy-trening/
cheeseburger
Expert
Expert

Príspevok od používateľa cheeseburger »

Ahojte, mam taky mensi problem pri rychlom behu, intervaly a pod. po cca 3-4 km zacinam v lavom chodidle v mieste kde vlastne konci noha a zacina chodidlo v tom obluku (neviem ako inak popisat to miesto :D) pocitovat bolest, predpokladam asi slachy alebo nieco, clenok to nie je. Takisto v tom momente citim divnu bolest aj niekde na lavej strane nohy, cca 10-15 cm pod kolenom. Zaujimave je, ze ak zastavim a prejdem do chodze tak bolest ustupi. Pri pomalom behu, ziaden problem nepocitujem. Vsimol som si ale, ze aj na kolieskovych lyzach pri korculovani, ma presne na chodidle v tom mieste zvykne po case bolievat, no vacsinou to po par minutach prejde. Neviete, co to moze sposobovat, a ako tuto bolest odstranit?
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Nie som lekar, ale tak to mozu byt tie bezne veci sportovcov - presileny sval/klb, zapal, no alebo nevhodna obuv + deformacia nohy. Mozes mat napriklad pronaciu/supinaciu nohy, pritom mas topanky, ktore nie su urcene pre tvoju nohy, k tomu nevhodny dopad (na paty, na spicky, na vonkajsiu alebo vnutorcnu cast nohy/topanky), tym sa ti to cele prenasa do chodidla a noha trpi. Chvilu to zvlada, ale potom pride k bolesti. Pri chodzi ten naraz nie je taky silny, takze bolest necitis.

Mimochodom, zabudol som sa v tejto teme pochvalit. V zime som zacal trochu viac behavat, cez leto som potom najma bicykloval. Mesiac som potom trochu pobehal a hla, na konci leta som odbehol v Sydney polmaratom s casom pod dve hodiny. Celkom zaujimave pre mna, aj ked som mal psychologicky problem, ked mi hodinky ukazali 7km a ja som si pomyslel, ze este 2x to iste musim odbehnut. Bola to taka hra nervov. Zlom dosiel niekedy na 18. az 19. km, kedze som nebol zvyknuty na taku dlzku behu. Bal som sa, aby ma nezacalo boliet lave koleno, ktore ma v minulosti bolievalo pri sporte celkovo, aj som sa liecil, mal niekolkomesacnu pauzu. Na stastie lave koleno vydrzalo. Na nestastie ma zacalo boliet prave. Bocny vaz v kolene, od unavy, teda skor pretazenia. Posledny kilometer to bola slusna bolest, akurat v tom momente som mal budovu Opery na dohlad. Hned na to jeden bezec lezal na zemi, klepalo ho tam a zachranari ho nakladali na nosidla. Finish som mal ako z velkej knihy, nasiel som sil a sil v sebe, aby som zasprintoval. Co je horsie, tak to je ta dalsia hodina az dve po polmaratone, ked clovek sedi, nedajboze si ide kupit jest, pit a kavu do bufetu - vtedy som nevedel ci sa mi nepodlomia nohy. A na dalsi den let na Novy Zeland, kde poskladat nohy v lietadle (A320 ci B737) bolo tazsie ako zlozit rubikovu kocku.
Prílohy
sydmar.jpg
Napísať odpoveď