Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 17 Dec 2017, 7:08

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 9 ] 
Čo je to FTP?
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Site Admin
Site Admin
Obrázok užívateľa

Príspevok Čo je to FTP?
FTP (File Transfer Protocol) je TCP/IP protokol určený na prenos súborov medzi počítačmi, či už na internete alebo lokálnej sieti.

Na komunikáciu sa využívajú dva porty - 20 a 21. Port 20 slúži k prenosu dát a port 21 slúži na kontrolu dát & ftp príkazy.

FTP spoznáme tak, že vidíme miesto HTTP na začiatku FTP, takže sa nejedná o www server alebo o FTP server... ukážka:
ftp://meno:heslo@host:port/adresar
Na začiatku je ftp, potom nasleduje prihlasovacie meno, heslo, host - IP adresa servera alebo napr. ftp.hojko.com prípadne www.hojko.com, na konci môžeme mať cestu do daného adresára. Na serveri je možné vytvoriť viacej užívateľských kônt, nastaviť práve pre uživateľov (uživateľ Jano može sťahovať len dokumenty, užívateľ Peter môže sťahovať dokumenty & filmy a užívateľ Fero može sťahovať dokumenty a mazať filmy). Niektoré FTP su anonymné a tak nie je nutné poznať login a password, postačí len adresa servera.

Pripojenie
Pripojiť je možné sa cez programy, ktoré tento protokol podporujú. Medzi najvyužívanejšie patrí FlashFXP a SmartFTP, ktoré sú určené špeciálne pre FTP. Pripojiť sa dá aj cez Total Commander (klávesová skratka CTRL+N) alebo cez prehliadače - Internet Explorer, Maxthon, Opera... avšak tento spôsob nie je vhodný, pretože ako webové prehliadače neobsahujú veľké množstvo funkcii, ktoré sa nachádajú v programoch zameraných na FTP.

Hlášky
200 - príkaz úspešne vykonaný
230 - uživateľ prihlásený, pokračujem
331 - užívateľské meno OK, potrebujem heslo
332 - potrebujete účet pre lognutie
421 - veľa užívateľov
426 - spojenie uzavreté, prenos prerušený
530 - neprihlásaný
550 - požadovaná akcia nie je dostupná
...hlášok servera je 6x viac, tu sú len tie najčastejšie sa vyskytujúce...

Ratio server - ftp server, ktorý funguje na výmene dat. Ratio 1:3 znamená, že po uploadovaní (nahrania na server) 1MB možem zo servera stiahnúť 3MB., ratio 1:5 je teda 1MB/5MB...

Vytvorenie vlastného servera
K vytvoreniu je potrebné mať nainštalovaný program na FTP server. Najčastejšie sa používaný je Serv-U, Cerberus FTP Server, RaidenFTPD, BlackMoon FTP Server, Cesar FTP... pre Windows a proFTPDpre Linux.

22 Aug 2005, 21:27
Profil  WWW
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Príspevok Vytvorenie vlastného servera
Chcel by som prispiet a tu je mensi navod na vytvorenie vlastneho servra pomocou programu Serv-U.

Kód:
http://webrator.szm.sk/Serv-U.htm

26 Aug 2006, 16:52
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Príspevok 
hojko: to si mohol dat link na wikipediu :P
http://sk.wikipedia.org/wiki/File_Transfer_Protocol

tu je trocha viac ak by to dakoho zaujimalo [EN]
http://en.wikipedia.org/wiki/File_Transfer_Protocol

27 Aug 2006, 12:37
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

Príspevok 
chcel by som sa spýtať jednu vec mám internet 2mb/s a mám na servery spustený cesarFTP mne v sieti prenos ide celkom v pohode ale ked dám niekomu inemu kto nieje u mna v sieti to ide hrozne,ale hrozne pomaly niekedy ani nezobrazí všetky subory.... port mám otvorený 20-21 v routery...
poradte mi prosím...

03 Jún 2009, 15:52
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Príspevok 
ten 2mbit máš asimetrický (tzn. že upload máš pomalší) a to je teda rýchlosť akou budete prenášať dáta. Ak má on akokoľvek rýchly net, tvoj upload to bude spomalovať ak nie je dostatočne rýchly. Ďalšia možná príčina prečo mu niekedy nespraví ani list je aktívny/pasívny režim. Nech sa pozre vo svojom ftp klientovi v akom režime sa na teba pripája

03 Jún 2009, 16:49
Profil  ICQ  
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

Príspevok 
no to s tym nastavením neviem ale mne to ide a moj upload je 38,8 kB/s tak ale neviem uz a dalšia vec čo nerozumiem ze ked niekdo príde na FTP a sa pripojí tak do ip logu zaznačí ip 192.168.1.254 pričom nechapem prečo nezobrazí normalne vonkajšiu IP usera ktorý sa logol ...
a kôli tomu nejdu dať bany ani na ftp servery ani na cs servery u mna prosim poradte mi...
Dakujem :)

03 Jún 2009, 17:38
Site Admin
Site Admin
Obrázok užívateľa

Príspevok 
uke: Vypada to na zle nastaveny router alebo co, kedze cela komunikacia sa tvari ako intranetova. Ta IPcka 192.168.1.254 je IP routra???

04 Jún 2009, 0:48
Profil  WWW
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

Príspevok 
ano ta ip je routera ale poradte kde čo mám správne nastaviť robil som to i podla manuálu ale to pomale FTP ma tiež dosť štve ...
poradte pls

04 Jún 2009, 16:39
Professional
Professional
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Čo je to FTP?
cele to máš tak že cely FTP server ti funguje tak že v routri je potrebne mať presmerovaný port 20 a 21 na IP adresu v lokálnej sieti ktorá máva najčastejšie charakter 192.168.x.xxx..Do routra prichádza connect od tvojho providera ktorý ti prideluje IP adresu verejnú vo formáte niečo ako 87.82.125.54 napriklad..ked sa niekto napája na tvoj FTP server tak musi zadať IP adresu nie inetrnu tvojho routra ktorá býva najčastejšie 192.168.1.1 ale zadá Ip adresu verejnu tkoru ti pridelil provider..tým pádom ak užívatel na druhej strane zadá tvoju verejnu Ip adresu,z dôvodu že provider tvoj aj toho kto sa pripája má trieto rpoty 20 a 21 na svojich zariadebniach otvorene sa connect dostane az do tvojho routra ked router ti connect spracuje tak že presmeruje podla configu routra cez port na ktorý sa užívatel ktorý chce ísť an tvoj FTP server pripája,na počítač v lokálnej sieti na adresu napriklad 192.168.1.3 kde ti beží FTP server a vyhodí s amu na obrazovake následne okno s loginom k tvojmu serveru kedže celý sytém má feedback,teda spätnu vúzbu a komunikuje obojstranne cez príslušné protokoly ktoré komunikáciu zabezpečuju.

a suhlasims hojkom..Nerobíš ty náhodou to že ked si testuješ ci ti beží FTP server že zadávaš ip adresu servera v rámci lokálnej siete iba? lebo dá sa to aj tak spraviť ak máš všetko správne nakonfigurivané tak sa na server dostaneš aj v rámci lokálnej siete ale inak potrebuješ sa pripojiť cez ineho providera aby si si mohol vyskušať či ti všetko správne ide pretože ak sa budeš pokúšať zadať z tvojej lokálnej siete dostať cez verejnu ip adresu ktoru ti predluje tvoj provider takl s najväčšou pravdepodobnosťou ti login na tvoj server nevyhodí takže na to bacha..

Mno a v zásade to funguje cele tak ako som uviedol na začiatku takže skus to podla toho a potom ak to budeš mať spravne nakonfigurované tak by sa ti nemalo stavať že uvidíš v logu ftp servera ip adresu ktorá sa pripaja z lokálnej siete ale mal by si vidiet ipcku ktorá je vonkajsia pre dnaeho uzivatela ktorý sa pripaja na tvoj ftp server

09 Jún 2010, 11:01
Profil  ICQ  
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 9 ] 

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia