Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

O živote, snoch, životnom štýle, cestovaní...
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5656
Registrovaný: 22 nov 2006, 21:55
Bydlisko: BA

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa aacid »

preco sa radsej nepozriet na ine krajiny kde uz dekriminalizacia/legalizacia prebehla a zistit ako dopadli oni.

ak chce niekto argumentovat tym ze slovaci su ina natura ako ine krajiny... take portugalsko bolo na tom pred legalizaciou na tom podstatne podstatne horsie ako my teraz.
beardie
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 17878
Registrovaný: 12 nov 2006, 10:52

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa beardie »

preco? lebo pocity, nie data
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12952
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa gogo956 »

Zaujimavy clanok o drogach:

VIAGRA Z DARKNETU
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/viagr ... zkum-vscht
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12952
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa gogo956 »

Psychedelika možno zlepšuju zdravie srdca

https://www.sciencealert.com/scientists ... art-health
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12952
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa gogo956 »

Yos
Professional
Professional
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 1331
Registrovaný: 01 nov 2008, 18:27
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa Yos »

gogo956 napísal: 03 dec 2021, 14:05 Úplne absurdná situácia
https://dennikn.sk/2633950/otcim-kosica ... /?ref=tit1
Vedel by niekto odomknúť celý článok prosím?
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12952
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa gogo956 »

Spoiler
Denník N

2. decembra 2021 16:09
Dekriminalizácia marihuany
Rozhovory
Otčim Košičana, ktorý sedí tretí rok vo väzbe za marihuanu: Robo bol na cele s vrahom, ktorý dostal menší trest ako on (+ video)
Dušan MikušovičDUŠAN MIKUŠOVIČ

Radovan Kulin. Reprofoto - N
Radovan Kulin. Reprofoto – N
Okresný súd minulý týždeň znovu odsúdil Roba Džunka za sedem gramov marihuany na dlhý trest, tentoraz desať rokov väzenia. Cez Skype sme hovorili s jeho nevlastným otcom.


00:0028:17
Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Prípad 27-ročného Košičana Roba Džunka patrí k tým najznámejším kauzám, ktoré ilustrujú drakonické tresty za marihuanu na Slovensku.

Začiatkom roka 2019 ho zadržali policajti pri razii v košickej pivárni. Našli uňho asi 7 gramov marihuany. Keďže ho už raz s trávou chytili – a bol v podmienke –, automaticky sa naňho vzťahujú veľmi prísne trestné sadzby, konkrétne 10 až 15 rokov väzenia.

Okresný súd ho pôvodne odsúdil na 12,5 roka väzenia, no tento verdikt krajský súd zrušil. Minulý týždeň padol nový rozsudok, ktorý znie 10 rokov väzenia. Robova rodina sa opäť plánuje odvolať a dúfa, že parlament konečne takéto prísne tresty zmierni.

O situácii Roba Džunka sme v podcaste V redakcii hovorili s jeho nevlastným otcom Radovanom Kulinom.

Vo februári budúceho roka bude Robo vo väzbe už tri roky. Ako to zvláda?

[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]
Určite to nie je jednoduché. Nie veľa ľudí chápe, čo znamená byť vo väzbe. Je to, ako keby ste boli v tretej výchovno-nápravnej skupine. Limitne sa to blíži ku kolúznej väzbe, pretože ste zavretý 23 hodín denne, máte maximálne hodinovú vychádzku vonku.

Neznamená to, že idete do lesa alebo do mesta, ale môžete vyjsť do kóje, ktorá má štyri krát jeden a pol metra, s mrežou hore. Tam môžete stráviť hodinu a potom ste v miestnosti tri a pol krát tri a pol metra. Traja alebo štyria. No povedal by som, že to zvláda výborne, lebo je silný. Ja by som bol nervóznejší a nešťastnejší.

Telefonoval som s Robom asi pred pol rokom. Udržiaval si optimizmus a nádej, že to nakoniec dopadne lepšie, ako sa zatiaľ zdá. Spoločnosť dnes debatuje o prísnych podmienkach kolúznej väzby v súvislosti s veľkými korupčnými prípadmi. Ale to sa rozprávame o ľuďoch, ktorí sú vo väzbe pol roka, osem mesiacov. Robo je vo väzbe za sedem gramov marihuany 33 mesiacov. Čo je preňho najťažšie?

Nechcem hovoriť zaňho, ale osobne si myslím, že mu chýba príroda a „objímanie stromov“. On je taký športový typ, preto je podľa mňa preňho toto ťažké. Potom je to určite aj čas strávený s mamou. On s ňou býval často, takže telefonuje denne niekedy aj pätnásťkrát. Niekedy to tak nebolo, na začiatku mohol telefonovať 20 minút mesačne. Potom tam zaviedli telefóny, takže to je super. To isté platí pre kamošov a partiu, ktorí mu chodia pravidelne bubnovať k väznici. Spoločenské kontakty mu určite chýbajú najviac.

Ako súdy obhajujú potrebu väzby pre obvineného, u ktorého našli pár gramov marihuany? Pred niekoľkými týždňami sa takmer dostal na slobodu s tým, že by nosil monitorovací náramok až do právoplatného rozsudku, ale nakoniec to tak nedopadlo. Prečo ho vlastne držia vo väzbe?

Existujú tri druhy väzby. Jedna je úteková, potom kolúzna a tretím dôvodom väzby je, že by ste mohli pokračovať v trestnom čine. Keďže Robo je obvinený za niečo, čo urobil dvakrát, lebo ho druhýkrát prichytili s marihuanou, tak súdy väzbu zdôvodňujú tým, že by pokračoval v trestnom čine. Čiže by ďalej fajčil marihuanu. Aby som bol presný, Robo bol obvinený za kúpu a prechovávanie marihuany, u nás nie je trest za fajčenie marihuany, to sa nedá. U nás sa to definuje tak, že ste si to kúpili a mali ste to u seba.

Ako prebiehalo rozhodovanie o tom, že by ho z väzby prepustili, ale nakoniec sa to neudialo?

Neviem, ako to presne funguje, ale prišiel čas, keď sme siedmy alebo ôsmy raz žiadali o prepustenie z väzby na náramok. Po tom ôsmom raze to zrazu vyzeralo nádejne, teda na zhodu všetkých strán, že by mohol ísť von. Malo prebehnúť ďalšie pojednávanie o prepustení, takže sme už boli nastavení na to, že Robo ide na náramok. Odrazu prokuratúra prišla a na ďalšom pojednávaní vyhlásila, že s tým nesúhlasí, odvolala sa a krajský súd ho už potom nepustil. Trochu nás to namotalo a potom sme dostali po hlave. Brali sme to dosť negatívne.

Video: Rozhovor s Radovanom Kulinom
Robo už zrejme veľmi veril, že sa aspoň na čas, do rozsudku, dostane na slobodu.

Urobili sme hlúposť, že sme sa nastavili na to, že pôjde von.

To znie, ako keby bol lepší prístup, aby bol človek v súdnych procesoch radšej pesimista a potom možno pozitívne prekvapený.

Jednoznačne je dobré byť na Slovensku pesimistom. Vôbec sme nemohli čakať, že niečo môže trvať tri roky. A už vôbec nie, že by niekomu mohlo hroziť za marihuanu 15 rokov, teda trest, čo dostal na začiatku. To bolo 12,5 roka plus podmienka, ktorú by si musel odsedieť tiež. Potom sme však zistili, že všetko je možné.

Krajský súd tento prvý rozsudok zrušil, ale minulý týždeň padol verdikt okresného súdu, teda desať rokov väzenia, s pripočítaním podmienky. Ako Robo prijal tento rozsudok?

Všímal som si na ňom – lebo v tej chvíli v súdnej sieni sa s ním veľmi rozprávať nedá –, že to bral tak ako my, s väčším pokojom. Stále veríme, že sa zmení zákon. Sme presvedčení, že tento zákon nie je dobrý a musí sa zmeniť. Nech padne, čo padne, veríme, že zákon bude iný a ovplyvní sa tým aj výška trestu.

Momentálne je to tak, že pri človeku, u ktorého opakovane nájdu marihuanu, automaticky platí sadzba 10 až 15 rokov. Ten 10-ročný verdikt je teda na spodnej hranici trestnej sadzby. Pritom existuje ešte možnosť, že by súd mohol mimoriadne rozsudok znížiť, napríklad ak sa človek prizná alebo sa nájdu iné poľahčujúce okolnosti. Prečo k tomu súd nepristúpil?

Skúsim to vysvetliť. Predstavte si, že fajčíte marihuanu a dostanete trest prvýkrát. Ak vás prichytia druhýkrát, tak vám vravia, že za to, že sme vás prichytili druhýkrát, vám dávame sadzbu 10 až 15 rokov, lebo to vraví zákon (ak niekto za prechovávanie marihuany už bol odsúdený, platí táto prísna sadzba – pozn. redakcie). No sudca ešte potom povie, že za to, že vás prichytili druhýkrát, vám zvyšuje aj spodnú hranicu na 12 a pol roka (súd môže zvýšiť dolnú hranicu trestnej sadzby, ak nájde priťažujúcu okolnosť, jednou z nich je aj fakt, že bol páchateľ za trestný čin už odsúdený – pozn. redakcie). Fakticky vás za dva činy potrestajú trikrát.

Lebo sa k tomu ešte priráta aj podmienka, ktorú si človek musí odsedieť.

Presne tak. Znakom skutkovej podstaty trestného činu, ktorý spáchal Robo, je, že sa to udialo aj druhý krát. Pri prvom 12,5-ročnom rozsudku dostal Robo ešte aj zvýšenie dolnej hranice, pretože ho spáchal druhýkrát. Toto je na tom zákone také smutné. A prečo trest neznížili? Robo sa priznal, spolupracoval, ale neurobili sme formálne vyhlásenie o vine.

Neurobili sme ho preto, že ak sme chceli ísť na dohodu o vine a treste, prokuratúra nám navrhla dohodu na 12 a pol roka. Boli by sme hlúpi, ak by sme to urobili, tak preto sme to takto formálne neriešili. Robo sa priznal, spolupracoval, oľutoval svoj čin, čiže sú tam znaky z paragrafu, ktorý udáva, prečo by vám mali znížiť sadzbu.


Prečítajte si
Od policajnej výmetnice po 15 rokov za marihuanu: Príbeh Roba, ktorému štát ešte nemusí zničiť život, ak bude konať hneď
Aj keby k zníženiu sadzby na základe poľahčujúcich okolností došlo, stále hovoríme o siedmich rokoch väzenia. To je extrémne prísny trest za sedem gramov marihuany. Momentálne je vaša jediná nádej, že by sa poslancom podarilo zmeniť zákon, ktorý trestné sadzby definuje ako takto veľmi prísne. Parlament sa minulý týždeň pokúsil rokovať o znížení trestov za držanie drog, ale po troch hodinách debaty nateraz návrh stroskotal. Vy ste tú debatu v parlamente asi sledovali, aký ste z nej mali dojem?

Je toho veľa, skúsim vypichnúť to najdôležitejšie. Asi najdôležitejšia vec pre mňa je oddeliť konzumentov od dílerov. Boli tam nejakí poslanci, ktorí sú za. Títo apelujú na to, že ak je to konzument, ničí sám seba. Treba mu to vysvetliť, nie posielať do väzenia. Druhá skupina poslancov na opačnej strane hovorí, že ak povolíme konzumentom fajčiť marihuanu, tak sa marihuana bude predávať pred školami.

Nevidím v tomto rozumný dôvod, pretože alkohol je povolený a predáva sa v obchodoch, nikto ho nepredáva pred školou. Načo by to robil, keď je v obchode. Alkohol je dobrý príklad, lebo je to droga, ktorá ničí ľudské životy, a Slováci tomuto prirovnaniu rozumejú. Niektorí to však nejako vytesnia. Neviem vstúpiť do ich mysle a neviem, prečo tomu nerozumejú. Ale ja som na opačnej strane a vravím, že zatvárať konzumentov marihuany na 15 rokov nie je úplne v poriadku.

Návrh poslancov OĽaNO nebol o dekriminalizácii drog, v skutočnosti len znižoval trestné sadzby. Súdy by naďalej mali možnosť pokojne posielať ľudí aj do basy, akurát na menej prísne tresty. V Robovom prípade by znižoval sadzbu z 10 až 15 rokov na 5 až 10. Bola by to preňho vôbec nejaká pomoc?

V našom zákone sa hovorí, že keď ide o trestný čin so sadzbou nad desať rokov, je to obzvlášť závažný zločin. Ak chcete ísť v tom prípade z väzenia von, o predčasné prepustenie môžete žiadať až po troch štvrtinách trestu. Pri sadzbe päť až desať rokov by sa to už nepovažovalo za obzvlášť závažný zločin. V tom prípade môžete žiadať o prepustenie už po polovičke trestu.

Je to istá pomoc alebo náplasť. Ale to je niečo, čo sa týka iba Roba, lebo už tri roky sedí vo väzbe, takže by teoreticky mohol ísť na slobodu. Ale sú tu aj ľudia, takisto mladí, ktorí sedia deväť mesiacov, tí by si museli ešte nejaký rok odsedieť. Stále si myslím, že aj päť až desať rokov je dosť vysoký trest. Lepšie by bolo, keby sme sa aj pri opakovanom držaní marihuany pohybovali niekde do dvoch rokov.

Treba povedať, že pri ľuďoch, u ktorých našli marihuanu po prvý raz, sú tresty nižšie a v praxi vyviaznu s podmienkou. Ale aj tak, v Robovom prípade išlo o sedem gramov, čiže naozaj nemal pri sebe množstvo, že by to mohol rozpredávať pre celé sídlisko. Takže ani tento návrh politikov OĽaNO asi nepovažujete za najambicióznejší.

Nie je to úplne ideálne, ale chápem, že je nejaké nastavenie v parlamente, rozdelenie stoličiek. Ak je to v danom momente priechodné a dobré, tak fajn, chápem. Beriem, že to inak nepôjde. Iným, ktorí tam sedia kratšie alebo majú pár rastlín marihuany, ten zákon veľmi nepomôže.

Návrh liberálnych poslancov OĽaNO zatiaľ stroskotal na tom, že hovoril o znížení trestov za držbu všetkých drog. Navrhovatelia to takto formulovali na odporúčanie niektorých odborníkov, ktorí sa pýtajú, prečo by sme mali niekoho trestať za držbu jednej tabletky extázy prísnejšie ako za džointa marihuany. Ale vyzerá to, že zákon budú musieť prepracovať tak, aby sa hovorilo len o marihuane, a predložia ho opäť na schôdzi vo februári. Ak sa nemýlim, vy ste hovorili aj s konzervatívnejšími poslancami OĽaNO, je to tak?

Mali sme viacero debát, snažili sme sa rozprávať aj s ľuďmi, ktorí sú konzervatívni. S manželkou to berieme tak, že sadnúť si s niekým, kto prikyvuje, je fajn, ale to sa len tak vyplačeme navzájom. Je dobre nájsť protistranu, ktorá vám vysvetlí, prečo nesúhlasí, a my im vysvetlíme, čo si myslíme my. Boli sme na stretnutí aj s KDH, aj keď nie je v parlamente. Je pravdou, že ani v konzervatívnych kruhoch sme nenašli človeka, ktorý by nám radikálne hovoril, že nie, musí to byť vysoký trest, musí to byť 10 až 15 rokov. Chápem, že nechceli dekriminalizáciu, ale myslím, že v súčasnom stave sa dá dohodnúť zníženie trestov.

Čo bola ich najväčšia obava, na čo sa vás pýtali?

Myslím si, že ich obavy vyplývajú z toho, že sa s marihuanou nestretli. Keby sa s tým stretli, zistili by, že to nie je až také tabu. Nechcem, aby to znelo ako propagácia marihuany – pozor, áno, drogy sú zlé –, ale človek po marihuane nie je agresívny. Skôr sa mi stáva, že opitý človek na mňa kričí a chce ma zbiť.

Desaťročný rozsudok z minulého týždňa je stále neprávoplatný, odvoláte sa, ale sadzby sú také, aké sú. Jediná vaša nádej teda je, že sa zákon zmení, pre Roba budú platiť nižšie tresty, a pretože je vo väzbe už takmer tri roky, mohol by sa dostať von.

Tak. Ak by platilo, že by to bolo povedzme tých 5 až 10 rokov, tak vzhľadom na to, že Robo má vo väzení dobrú povesť, mohol by žiadať o predčasné prepustenie. Keďže je tam už tri roky, v relatívne blízkej dobe by mohol byť vonku. Bachari sa ho stále pýtajú, čo tam ešte robí. Aj keď príde zo súdu, pýtajú sa: No čo, už ťa pustili?“

Zrejme aj pre nich je prekvapením, ak sa v base na takú dlhú dobu ocitne človek, ktorý vlastne nikomu nič nespravil.

Robo spôsobil škodu 70 eur, lebo za toľko si zakúpil tú marihuanu. Podľa nášho zákona táto škoda ani nespĺňa požiadavku na minimálnu škodu. Pri razii v pivárni, ktorá bola paradoxne zameraná na konzumáciu alkoholu mladistvými, pil pivo, marihuanu mal v taške a pes to vyňuchal.

Z vás a vašej manželky sa vďaka tomuto prípadu stali tak trochu občianski aktivisti. Bojujete za to, aby spoločnosť pochopila, v čom sú tresty za držanie marihuany tak extrémne prísne. Ako to zmenilo vaše životy? Ako sa z bežného človeka zrazu stane niekto, kto v médiách hovorí, že tu nemáme všetko v poriadku, ak trestáme ľudí s marihuanou na 10 až 15 rokov väzenia?

Nikdy sme si nemysleli, že sa to môže stať. Manželka mala dlhé mesiace problém vystúpiť hocikde, nielen v televízii. Pozitívne však badám, že sa už dokáže postaviť pred kamery. V tomto duchu som rád, že to dokáže, robí to kvôli synovi. Predsa len, ženský pohľad je dôležitý. Berieme to tak, že manželka hovorí o emocionálnych veciach a ja o racionálnych. Keďže ani nie som biologickým otcom, snažím sa to brať trochu objektívnejšie, než len hovoriť, že „to je môj synáčik, ktorý nič neurobil“.

Snažím sa racionálne povedať, že áno, Robo urobil niečo zlé, je dôležité vysvetliť, prečo je marihuana problém, ale nie zatvoriť ho na 15 rokov do väzenia. Máme aj ďalšie deti, Robových bratov, a chceme, aby vedeli, že ak urobia niečo zlé, nepolámeme im ruky na celý život. Robovi sa teraz v úvodzovkách lámu ruky. Ak to bude takto pokračovať, zničí sa mu život.

Čo by ste odkázali poslancom, ktorí budú vo februári znovu rozhodovať o znížení trestov, zrejme už iba za marihuanu? Na čo by mali myslieť?

Nech stále myslia na to, aké tresty sú za vraždu, znásilnenie a podobne. Kto by im viac ublížil? Človek, ktorý sedí v krčme a zafajčí si trávu, alebo niekto, kto znásilní ich dcéru alebo známeho? Nech premýšľajú nad tým, ako vnímajú zlo a čo to vlastne je. Jeden z našich sloganov bol „Nesúďte nás ako vrahov“. Robo sedel vo väzbe aj s vrahom. Ten nakoniec dostal okolo 12 rokov, teda menej ako pôvodne Robo. Chcem, aby sa nad tým zamysleli.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].


Dekriminalizácia marihuany

Dušan MikušovičVeronika Prušová
Stíhanie hoaxov, vyššie tresty za útoky na lekárov a gram marihuany bez väzenia. Čo nové by priniesla Kolíkovej novela Trestného zákona

Dušan Mikušovič
Nižšie tresty za drogy narazili, netýkali sa len marihuany. Ani väzniť užívateľov nenávykovej extázy nie je fér, vraví Okruhlica
Rozhovory

Renata KalenskáDeník N
Karel Schwarzenberg: Nikdy nezabudnem, ako celý Kongres povstal a dvadsať minút Havlovi tlieskal (ukážka z knihy)

Ľubomír MäkkýSoňa Mäkká
Cyklisti budú mať viac prednosti, no priechody pre chodcov nebudú bezpečnejšie
Slovensko

Dušan Mikušovič
Zemanová zo SaS: 300 eur za očkovanie sa mi nechce obhajovať, z našej strany to bol ústupok

Ivan Haluza
Zvieratá to cítia a bránia sa, hovorí šéf veterinárov o utrácaní 24-tisíc prasiat v Jesenskom

Ria GehrerováVeronika Prušová
Hatráková má pri voľbe komisárky pre deti výhodu, hlasuje totiž sama za seba

Daniela Krajanová
Ako sa ráta platnosť testu? Testovať aj cudzích? A čo s odpadom? Štát spresňuje detaily OTP režimu vo firmách
Martin Bandžák
Siempre. Kniha fotografií, ktorá zachraňuje životy.
35,00 €

Teraz najčítanejšie
1.Obchody otvoria už v piatok, od pondelka zatvoria stredné školy a druhý stupeň. Zaočkovaným 60+ dajú 300 alebo 200 eur

2.Newsfilter: Maléry pana účetního: 300 – 150 + 350 + 100 = 300

3.Majiteľ Mäsa od Romana o lockdowne: Steaky spadli o polovicu, nevypredám ani japonské hovädzie wagyu za tisíce (+ video)

4.Vládu zaujíma len covid, nie ľudia. Počúvali sme šiestich neočkovaných voličov Smeru a Hlasu

5.Čo by útok Putina na Ukrajinu znamenal pre Slovensko? Ešte drahšie energie a zrejme množstvo utečencov

6.Lidl a Kaufland budú v Petržalke tesne vedľa seba, doteraz sa dcéry koncernu Schwarz tesnému stretu vyhýbali

7.Zemanová zo SaS: 300 eur za očkovanie sa mi nechce obhajovať, z našej strany to bol ústupok

8.„Ale veď ja mám protilátky!“ Biológ vysvetľuje, čo to znamená a či sa na ne dá spoliehať

9.Hatráková má pri voľbe komisárky pre deti výhodu, hlasuje totiž sama za seba

10.Zo 400 prípadov na 16-tisíc za tri týždne. Omikron v Južnej Afrike neúmerne zasahuje aj deti

11.Autor knihy Krv a ropa: Princ Muhammad koná brutálne, nikdy však unáhlene

12.Cena, ktorú platíme za civilizáciu a pokrok, je privysoká

13.Knihy doručujú osobne, na bicykli, kuriérmi aj poštou. Kníhkupectvá v decembri bojujú o ďalších 11 mesiacov svojej existencie

14.Čo CIA povedala Bidenovi o Putinovi? Jej informácie začal brať vážne už aj Berlín

15.Covid a posunutý čas

O denníku N
Redakcia
Knižný obchod
Inzercia
Financovanie
VOP
Ochrana údajov
Kontakt
[email protected]
Twitter
YouTube
Instagram
RSS
Techbox
HistoryWeb
HistoryWeb
Kinečko
Futbalisti vo svete
Rešpektujeme Etický Kódex novinára
Späť nahor
Copyright © N Press s.r.o.

×
Autoeditácia príspevku po 1 deň 7 hod 30 sek:
Rozsudek za mast z konopí: Slovák půjde na 20 let do vězení a přijde o dům

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz
starysomar
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2983
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa starysomar »

Čistý koko..izmus...štátu :(
Nepotrebujem, neuzivam, no ludom to pomaha...
Peter00
Light Star
Light Star
Príspevky: 296
Registrovaný: 26 aug 2012, 17:48

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa Peter00 »

Predpokladám, že súd neuveril argumentácii obhajcu, že obžalovaný, ktorý nikde nepracuje, ale žije si nadpriemerne dobre (po finančnej stránke) a má vo svojom veku nehnuteľnosť bez zaťaženia hypotékou, sa venoval len svojmu hobby. Konkrétne záhradkárčeniu s marihuanou a následnou výrobou mastí, ktoré úplne zadarmo dával rodine a kamarátom. No a on má akurát také šťastie, že celá rodina a blízky kamaráti (vzdialenejšími kamarátom by hádam nedával niečo zadarmo) vyhľadávajú akurát farmaceutické produkty od šarlatánov a neboja sa toho, že je to z nelegálnych látok.

No jednoducho toľko náhod, až by si jeden myslel, že to ani nemôže byť pravda :D ale tak treba napísať tak, aby bol článok čítaný.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12952
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa gogo956 »

Peter00
ten dom mu v minulosti daroval jeho otec a vsetci v nom spolocne zili.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6903
Registrovaný: 18 aug 2010, 16:48

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa ephramko »

Peter00 napísal: 11 dec 2021, 0:23 Predpokladám, že súd neuveril argumentácii obhajcu, že obžalovaný, ktorý nikde nepracuje, ale žije si nadpriemerne dobre (po finančnej stránke) a má vo svojom veku nehnuteľnosť bez zaťaženia hypotékou, sa venoval len svojmu hobby. Konkrétne záhradkárčeniu s marihuanou a následnou výrobou mastí, ktoré úplne zadarmo dával rodine a kamarátom. No a on má akurát také šťastie, že celá rodina a blízky kamaráti (vzdialenejšími kamarátom by hádam nedával niečo zadarmo) vyhľadávajú akurát farmaceutické produkty od šarlatánov a neboja sa toho, že je to z nelegálnych látok.

No jednoducho toľko náhod, až by si jeden myslel, že to ani nemôže byť pravda :D ale tak treba napísať tak, aby bol článok čítaný.
Sudca mu siahol na dom, lebo to je jeho jediný majetok. Nezaistili u neho ani nejakú veľkú hotovosť, ani luxusné auto, ani nelegálne zbrane, proste nič typické pre obchodníkov s drogami. V tom dome navyše žije jeho otec a mama (dôchodcovia) a žije tam aj jeho syn stredoškolák. Z nich budú bezdomovci. To naozaj nevyzerá na big biznis "s drogami".

Okrem toho mastička z marihuany nie je žiadne šarlatánstvo. Naozaj to pomáha. V krajinách kúsok na západ od nás ju kúpiš bez receptu v lekárni, na vyššie koncentrácie potrebuješ recept, ale zároveň v tých krajinách si ju ľudia vedia aj sami vyrobiť (ak majú možnosť), lebo pestovanie tam je povolené. Nie je to žiadna jadrová fyzika. Ak dodržíš základné hygienické a lab. postupy z úvodu chémie pre stredné školy, tak si vieš aj doma vyrobiť vysokokvalitnú masť v bio kvalite za pomerne lacný peniaz (oproti tým z lekárne). Ak by toto robil tam, nedostane 20 rokov basy, ale maximálne pokutu, že si tie mastičky nedal skontrolovať v labáku a nezaložil si živnosť.

Marihuana je liek ako každý iný. Akurát u nás nie je dostupný. Kebyže máš zdravotné problémy a liečba ti nezaberá, asi tiež začneš hľadať iné možnosti, ako si pomôcť. Nemusíš ísť za šarlatánom, ale najprv si na nete pozrieš ake lieky sa na tú diagnózu predpisujú v iných krajiných EU a v USA a snažíš sa zohnať tie lieky. Kamošova alergologička sa ho pýtala, či náhodou nemá rodinu v zahraničí a nevie mu niekto takúto masť zohnať, lebo na psoriázu by mu to mohlo pomôcť. A ona už mu nemá, čo predpísať. Nič nezaberá. A v ďalšom prípade už nejde o mastičku, ale počul som už aj o tom, že viacerí psychiatri dávali pacientom podobnú radu, že si na symptómy ľahkej depresie alebo pri ľahkých úzkostných poruchách majú zohnať trávu alebo kvapky z trávy, ale keby išlo do tuhého, tak im nič nehovorili. Lebo to je trestný čin a dokonca aj navádzanie na trestný čin je trestný čin. V tomto prípade je ale problém, že medicínsku marihuanu asi ťažko zoženieš od slovenského dealera. A nie je tráva ako tráva. Podľa toho, čo vieme, tie odrody s vysokým % THC a prakticky nulovým obsahom CBD a iných látok, naopak môžu úzkosť ešte zhoršiť.

A to je asi najhorší problém. Že sa o lieku musíme baviť na úrovni šuškandy a ľudia, ktorí ho potrebujú, si ho musia zháňať "na ulici" a nemajú istotu, že dostanú to, čo im pomôže. Alebo si ten liek môžu vypestovať. V oboch prípadoch ale nielenže ten liek nie je u nás dostupný, štát na takých ľudí pozerá ako na Escobarov a po zásluhe ich potrestá trestami väčšími ako za vraždu.
Mek
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 4278
Registrovaný: 23 mar 2005, 23:00
Bydlisko: ZA <-> TN
Kontaktovať používateľa:

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa Mek »

ephramko napísal: 11 dec 2021, 10:05ň
Marihuana je liek ako každý iný. Akurát u nás nie je dostupný. Kebyže máš zdravotné problémy a liečba ti nezaberá, asi tiež začneš hľadať iné možnosti, ako si pomôcť. Nemusíš ísť za šarlatánom, ale najprv si na nete pozrieš ake lieky sa na tú diagnózu predpisujú v iných krajiných EU a v USA a snažíš sa zohnať tie lieky. Kamošova alergologička sa ho pýtala, či náhodou nemá rodinu v zahraničí a nevie mu niekto takúto masť zohnať, lebo na psoriázu by mu to mohlo pomôcť. A ona už mu nemá, čo predpísať. Nič nezaberá. A v ďalšom prípade už nejde o mastičku, ale počul som už aj o tom, že viacerí psychiatri dávali pacientom podobnú radu, že si na symptómy ľahkej depresie alebo pri ľahkých úzkostných poruchách majú zohnať trávu alebo kvapky z trávy, ale keby išlo do tuhého, tak im nič nehovorili. Lebo to je trestný čin a dokonca aj navádzanie na trestný čin je trestný čin. V tomto prípade je ale problém, že medicínsku marihuanu asi ťažko zoženieš od slovenského dealera. A nie je tráva ako tráva. Podľa toho, čo vieme, tie odrody s vysokým % THC a prakticky nulovým obsahom CBD a iných látok, naopak môžu úzkosť ešte zhoršiť.
CBD kvapky sa daju kupit aj u nas, existuje mnoho vyrobcov a koncentracii, a je to uplne legalne. Su vyrobene tak, aby obsahovali co najmenej THC. Tiez som pocul od jednej psychiatricky, ze to niektorym pacientom zabera na mierne uzkostne stavy.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 8504
Registrovaný: 09 sep 2007, 13:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa wladas »

On ale myslel kvapky s celkovym vytazkom cize hlavne THC.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12952
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa gogo956 »

v obchode si kazdy moze kupit tvrdu drogu menom alkohol v roznych formach v neobmedzenom mnozstve a ešte s požehnaním štátu. Ale za vyrobu mastičky z marihuany dostane trest vyssi ako boss mafie.. Pred par dnami zakazali aj Kratom, clovek moze za jeho drzbu ist do vazania. Tato prohibicna drogova politika je uplnym nezmyslom. /napr ani Svetová zdravotnícka organizácia zatial neodporucila dat Kratom na zoznam omamnych psychotropnych latok/

Mek
marihuana obsahuje súbor mnohych kanabinodiolov, CBD je iba jeden z nich
Peter00
Light Star
Light Star
Príspevky: 296
Registrovaný: 26 aug 2012, 17:48

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa Peter00 »

ephramko napísal: 11 dec 2021, 10:05 Sudca mu siahol na dom, lebo to je jeho jediný majetok. Nezaistili u neho ani nejakú veľkú hotovosť, ani luxusné auto, ani nelegálne zbrane, proste nič typické pre obchodníkov s drogami. V tom dome navyše žije jeho otec a mama (dôchodcovia) a žije tam aj jeho syn stredoškolák. Z nich budú bezdomovci. To naozaj nevyzerá na big biznis "s drogami".

Okrem toho mastička z marihuany nie je žiadne šarlatánstvo. Naozaj to pomáha. V krajinách kúsok na západ od nás ju kúpiš bez receptu v lekárni, na vyššie koncentrácie potrebuješ recept, ale zároveň v tých krajinách si ju ľudia vedia aj sami vyrobiť (ak majú možnosť), lebo pestovanie tam je povolené. Nie je to žiadna jadrová fyzika. Ak dodržíš základné hygienické a lab. postupy z úvodu chémie pre stredné školy, tak si vieš aj doma vyrobiť vysokokvalitnú masť v bio kvalite za pomerne lacný peniaz (oproti tým z lekárne). Ak by toto robil tam, nedostane 20 rokov basy, ale maximálne pokutu, že si tie mastičky nedal skontrolovať v labáku a nezaložil si živnosť.

Marihuana je liek ako každý iný. Akurát u nás nie je dostupný. Kebyže máš zdravotné problémy a liečba ti nezaberá, asi tiež začneš hľadať iné možnosti, ako si pomôcť. Nemusíš ísť za šarlatánom, ale najprv si na nete pozrieš ake lieky sa na tú diagnózu predpisujú v iných krajiných EU a v USA a snažíš sa zohnať tie lieky. Kamošova alergologička sa ho pýtala, či náhodou nemá rodinu v zahraničí a nevie mu niekto takúto masť zohnať, lebo na psoriázu by mu to mohlo pomôcť. A ona už mu nemá, čo predpísať. Nič nezaberá. A v ďalšom prípade už nejde o mastičku, ale počul som už aj o tom, že viacerí psychiatri dávali pacientom podobnú radu, že si na symptómy ľahkej depresie alebo pri ľahkých úzkostných poruchách majú zohnať trávu alebo kvapky z trávy, ale keby išlo do tuhého, tak im nič nehovorili. Lebo to je trestný čin a dokonca aj navádzanie na trestný čin je trestný čin. V tomto prípade je ale problém, že medicínsku marihuanu asi ťažko zoženieš od slovenského dealera. A nie je tráva ako tráva. Podľa toho, čo vieme, tie odrody s vysokým % THC a prakticky nulovým obsahom CBD a iných látok, naopak môžu úzkosť ešte zhoršiť.

A to je asi najhorší problém. Že sa o lieku musíme baviť na úrovni šuškandy a ľudia, ktorí ho potrebujú, si ho musia zháňať "na ulici" a nemajú istotu, že dostanú to, čo im pomôže. Alebo si ten liek môžu vypestovať. V oboch prípadoch ale nielenže ten liek nie je u nás dostupný, štát na takých ľudí pozerá ako na Escobarov a po zásluhe ich potrestá trestami väčšími ako za vraždu.
Asi tým prekvapím len teba, ale ak zarábaš nelegálne, tak na účte žiadne veľké peniaze nemáš. Lebo by bol inak dôkaz o tvojich zárobkoch. Pri čiernom obchode sa všetko robí v hotovosti. A peniaze u seba v dome nedržíš, lebo keďže máš pochybnú klientelu, tak očakávaš návštevu a nechceš aby ti potiahli pár desiatok tisíc, lebo by si to aj polícii ťažšie vysvetľoval. Samozrejme, nič cenné u neho nenašli. Len trávu v hodnote minimálne niekoľko desiatok tisíc eur. A aby toho nebolo málo, bol tak chudobný (logicky, veď bol nezamestnaný), že jeho syn sa mohol venovať tak lacnému hobby ako je hokej. Nevravím, že bol bohatý, ale isto si žil nad pomery nezamestnaného, čiže asi nerobil charitu, ako sa snažia v článkoch písať.

Že mastička s marihuanou pomáha to nepochybujem. Či pomáha viac ako iné obdobné mastičky s látkami s obdobnými účinkami, tak si už pochybnosti dovolím vysloviť. Podstatné je, že na Slovensku je to zakázané. Ak sa mu nepáčilo, mal sa odtrepať niekam do Kalifornie, aby žil v spravodlivom svete.

V ďalších odsekoch ani nestojí za to, aby som v diskusii pokračoval. Lebo ty ideš z marihuany robiť univerzálny všeliek, čo samozrejme nie je a porovnateľné účinky majú aj iné látky dostupné u lekára. To ako dnes s CBD, čo vyrábajú ľudia bez akéhokoľvek vzdelania, neexistuje jediná štúdia, čo by potvrdzovala ich účinnosť, ale sú ľudia, čo sa budú dušovať, ako im to zachraňuje život.
A ja uznávam, že marihuana môže byť zdraviu prospešná. No keď niekto začne hovoriť, ako to v zahraničí dávajú aj lekári, tak im hneď poveim aj druhú polivicu pravdy. lekár im nedá trávu, aby si ubalil brko, lebo to je ten najnezdravší spôsob užívania. Lekár ti ju odporúča užívať inhaláciou vo vodnej pare atď.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12952
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa gogo956 »

Peter00
tu ide ale hlavne o nieco ine: tebe sa zdá adekvátne aby ten dotycny dostal 20rocnu basu a mala zniceny zivot cela jeho rodina? Alebo ten mladík co dostal 12rokov kvoli 7gramov travy? Komu taketo rozsudky prospeli? Beha teraz vdaka tomu po Slovensku menej vrahov, alebo sa menej tuneluje zo statneho rozpoctu? Taketo zakony nie su dobré a my ako volici by sme mali ukazat ze nam to nie je jedno. Poznamka-marihuanu neuzivam, ide mi o princíp.
mLuks
King
King
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 1747
Registrovaný: 31 aug 2008, 13:25
Bydlisko: Košice (Cassovia)

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa mLuks »

Alebo ten mladík co dostal 12rokov kvoli 7gramov travy?
Prečo sa ten prípad stále prezentuje takto? NIE, on nedostal 12 rokov kvôli 7g trávy. On dostal 12 rokov za sedem gramov travy, ktoré mal pri sebe počas trvania podmienečného trestu, ktorý predtým dostal za iných 6 či 8g trávy, ktoré mal pri sebe. Navyše, ak si čítal viac článkov o tom, tak si isto tiež natrafil na info o tom, že zvykol to aj predať niekomu u legionarov, kde ho čapli.

A to je proste jeho chyba či sa to niekomu páči alebo nie, ak pri prvom treste si nebol vedomí čo mu za to hrozí, tak po skúsenosti na súde a že odišiel s podmienkou sa mal spamätať a aspoň počas tých troch rokov podmienky sa krotiť. A ak mu to stále neodšlo, tak potom buď je hlúpy, alebo má už vyhúlený mozog a je vytretý.

O výške trestu sa môžme baviť, tam by som mu dal menej, ale aj tak si to má odsedieť. Ak raz nerozumie čo je podmienečný trest, tak má sedieť natvrdo.
Peter00
Light Star
Light Star
Príspevky: 296
Registrovaný: 26 aug 2012, 17:48

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa Peter00 »

gogo956 napísal: 11 dec 2021, 19:05 Peter00
tu ide ale hlavne o nieco ine: tebe sa zdá adekvátne aby ten dotycny dostal 20rocnu basu a mala zniceny zivot cela jeho rodina? Alebo ten mladík co dostal 12rokov kvoli 7gramov travy? Komu taketo rozsudky prospeli? Beha teraz vdaka tomu po Slovensku menej vrahov, alebo sa menej tuneluje zo statneho rozpoctu? Taketo zakony nie su dobré a my ako volici by sme mali ukazat ze nam to nie je jedno. Poznamka-marihuanu neuzivam, ide mi o princíp.
Dostal 10 rokov aj 6 mesiacov ale zďaleka nie za 10 gramov. Ale aby sme si o tomto konkretonom pripade spravili obrazok, Zrekapitulujme si minulost tejto osoby
rok 2014 - OS Stará Ľubovňa - odsúdený na trest odňatia slobody v dĺžke 36 mesiacov s podmienečným odkladom 48 mesiacov (čiže dostal len 4 ročnú podmienku) a to za držanie 21-62 dávok (10 gramov). Čiže skutok v kvalifikovanej skutkovej podstate-prísnejšie trestnaý, lebo to bolo nad 10 dávok
rok 2016 - OS Stará Ľubovňa - odsúdený na trest odňatia slobody v dĺžke 7 rokov aj 6 mesiacov nepodmienečne a to za držanie cca 41-67 dávok.
Čiže tento trest dostal za dve rôzne odsúdenia ktoré sa mu sčítali . Dostal úhrný trest 10 rokov aj 6 mesiacov. Pričom ani predtým nebol bezúhonný.
A či je to adekvátny trest za držanie 62-129 dávok? Podľa mňa nie, ale asi nie som vhodný adept na túto otázku, lebo podľa mňa by všetky drogy mali byť voľne dostupné v lekárni, kde by sa kontrolovala ich kvalita, plynul by z nich príjem do štátnej kasy a každý by si mohol drogy vziať len v určitom množstve ročne/mesačne. Ale keďže viem, že to tak na Slovensku nie je, tak to akceptujem a nepodporujem čierny trh. Keď sa budem chcieť zhuliť, tak si zbehnem do Holandska, lebo inak, ak by ma chytili, tak by som zo seba musel robiť primitívne obeť, ako keby som nevedel, že porušujem zákon. A to je mi proti srsti.
A nie, nie som svätý, isto porušujem zákon aj ja v nejakých iných veciach. Ale keď mi na to prídu, tak sa isto nebudem trepať do novín a nebudem zo seba robiť obeť tak, že budem celému národu klamať, ako sa to stalo.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6903
Registrovaný: 18 aug 2010, 16:48

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa ephramko »

Peter00 napísal: 11 dec 2021, 17:54 V ďalších odsekoch ani nestojí za to, aby som v diskusii pokračoval. Lebo ty ideš z marihuany robiť univerzálny všeliek, čo samozrejme nie je a porovnateľné účinky majú aj iné látky dostupné u lekára. To ako dnes s CBD, čo vyrábajú ľudia bez akéhokoľvek vzdelania, neexistuje jediná štúdia, čo by potvrdzovala ich účinnosť, ale sú ľudia, čo sa budú dušovať, ako im to zachraňuje život.
A ja uznávam, že marihuana môže byť zdraviu prospešná. No keď niekto začne hovoriť, ako to v zahraničí dávajú aj lekári, tak im hneď poveim aj druhú polivicu pravdy. lekár im nedá trávu, aby si ubalil brko, lebo to je ten najnezdravší spôsob užívania. Lekár ti ju odporúča užívať inhaláciou vo vodnej pare atď.
Nehovoril som, že je to zázrak na všetko, ale hovoril som o niektorých diagnózach. A áno, CBD v takej forme, v akej je na Slovensku, je skôr módna záležitosť a placebo efekt. Štúdie ktoré sa robili, boli s oveľa vyššími koncentráciami. To by človek musel vypiť 3-4 flaštičky za deň a to si asi ťažko niekto môže dovoliť, keď jedna flaštička je za 40€ a pod.

Lenže masť na kožné problémy alebo kvapky na také diagnózy ako je epilepsia,parkinson, by si dokázal každý vyrobiť doma, kebyže je povolené si na záhrade vypestovať 1-2 rastliny a mať ich na vlastnú sportrebu. Výroba tinktúry z byliniek naozaj nie je raketová veda.

A áno, máš nejaké dostupné lieky, ale nemusia zaberať. Si zober príklad rakoviny. Ľuďom dávajú opiáty na bolesť, ďalšie lieky na nechutenstvo, na spánok, na rany po ožarovaní alebo chemoterapii. Obrovské množstvo liekov. Pritom na to je presne táto rastlinka. A potom v terminálnom štádiu rakoviny už pacientom nezaberajú ani opiáty. Naopak musia okrem bolestí z rakoviny bojovať ešte aj s absťákom z liekov. Pritom marihuana od bolesti funguje aj v terminálnom štádiu a nemá také veľké vedľahšie účinky a záťaž na organizmus, ako deriváty heroínu.
Peter00
Light Star
Light Star
Príspevky: 296
Registrovaný: 26 aug 2012, 17:48

Re: Dekriminalizacia alebo legalizacia marihuany?

Príspevok od používateľa Peter00 »

ephramko napísal: 11 dec 2021, 20:27 Nehovoril som, že je to zázrak na všetko, ale hovoril som o niektorých diagnózach. A áno, CBD v takej forme, v akej je na Slovensku, je skôr módna záležitosť a placebo efekt. Štúdie ktoré sa robili, boli s oveľa vyššími koncentráciami. To by človek musel vypiť 3-4 flaštičky za deň a to si asi ťažko niekto môže dovoliť, keď jedna flaštička je za 40€ a pod.

Lenže masť na kožné problémy alebo kvapky na také diagnózy ako je epilepsia,parkinson, by si dokázal každý vyrobiť doma, kebyže je povolené si na záhrade vypestovať 1-2 rastliny a mať ich na vlastnú sportrebu. Výroba tinktúry z byliniek naozaj nie je raketová veda.

A áno, máš nejaké dostupné lieky, ale nemusia zaberať. Si zober príklad rakoviny. Ľuďom dávajú opiáty na bolesť, ďalšie lieky na nechutenstvo, na spánok, na rany po ožarovaní alebo chemoterapii. Obrovské množstvo liekov. Pritom na to je presne táto rastlinka. A potom v terminálnom štádiu rakoviny už pacientom nezaberajú ani opiáty. Naopak musia okrem bolestí z rakoviny bojovať ešte aj s absťákom z liekov. Pritom marihuana od bolesti funguje aj v terminálnom štádiu a nemá také veľké vedľahšie účinky a záťaž na organizmus, ako deriváty heroínu.
No uvidíme, ak by si mal pravdu, tak uvidíme veľké pokroky v liečbe napríklad v krajinách, kde je marihuana do nejakej miery legalizovaná. Ako napríklad Holandsko Kalifornia. Zatiaľ sa to teda ale asi nedeje, že by bolo známe, že sú na tom s liečbou dajako extrémne lepšie, alebo je tam liečba oveľa lacnejšia. Preto si nemyslím, že máš pravdu.
Ale isto s tebou budem súhlasiť s tým, že môže byť táto rastlina pri mnohých chorobách nápomocná. Zákazy nikdy nič nevyriešili, ale tak bohužiaľ trend je takýto
Napísať odpoveď