Fotografia - potrebujete poradiť pri výbere fotoaparátu?

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
Maki
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5771
Registrovaný: 14 nov 2005, 21:52

Fotografia - potrebujete poradiť pri výbere fotoaparátu?

Príspevok od používateľa Maki »

Takže túto tému zakladám kvôli veľkému množstvu tém v poradni kde sa ľudia pýtajú aký fotoaparát a podobne...

Čo tu nájdete?
Zaujímavé stránky, ktoré Vám vo Vašom rozhodovaní pomôžu bez toho, aby ste museli zakladať novú tému, a odporúčania v jednotlivých typových a cenových kategóriách

Užitočné stránky
http://www.dpreview.com/ - obsahovo široká objektívna stránka, plná recenzií o jednotlivých digitáloch, s vysvetlením parametrov a má aj sample galleries => nájdete si fotoaparát a vidíte vzorové fotky, MTF charakteristiky objektívov, atď. Naviac na stránke je veľká databáza fotoaparátov s presnými parametrami... proste super stránka, treba však ovládať základné fotografické termíny v anglickom jazyku.

http://www.azfoto.cz/ - kvalitná česká stránka - vhodná najmä na porovnania jednotlivých digitálov - keďže je to veľmi pekne a prehľadne spravené, stačí si nájsť svoj digitál a nabehnúť na položku, porovnať s..., obsahuje tiež krásne spracované rodokmene digitálov a široky sortiment doplnkov aj s cenami - vhodné pre orientačný prehľad pri hľadaní fotoaparátu.

http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm - Kto pozná meno Roman Pihan a knihu Mistrovství práce s DLRS vie o čom je reč. Na tejto stránke nájdete všetko (a to skoro doslovne) ohľadne techniky fotografovania, sú tu prehľadne spracované základy fotografie, expozície aj kompozície.

http://digiarena.zive.cz//default.aspx - Kto pozná mobilmaniu, tak toto je to isté - novinky, recenzie a mnoho iného :)

http://recenzie.hladacik.sk/ - Pokiaľ hľadáte recenziu objektívu, alebo fotoaparátu, tak tu sú všetky pokope. Stačí si nájsť svoj model a čítať množstvo recenzií.

http://www.ephoto.sk/ - Najväčšia slovenská foto-komunita, množstvo recenzií, odborných článkov, workshopy, portfolio review a veľmi rozsiahla a kvalitne spracovaná foto-škola.

http://www.najnakup.sk/ - najkomplexnejší porovnávač cien. Pokiaľ budete chcieť nájsť najnižšiu cenu zadajte do vyhľadávania produkt a prezrite si ponuku. Pokiaľ sa zmenia ceny pri produktoch v tipoch na fotoaparát nižšie v tomto príspevku, použite prosím tento porovnávač.

Rozdelenie fotoaparátov podľa konštrukcie

Kompaktné fotoaparáty: Menšie fotoaparáty s nemeniteľným transfokačným objektívom, niekedy dokonca bez optického hľadáčika. Väčšinou poskytuje prevažne základné možnosti fotografovania a videa, tie pokročilejšie nám však dovoľujú dokonca použitie externého blesku, či predsádok. V najvyššej kategórii kompaktných fotoaparátov sa nám do rúk dostávajú dokonca prístroje s vysoko-svetelnými objektívmi, CMOSovým snímačom, či natáčaním FULL-HD videa.
Výhody: Malé rozmery, cena, dostupnosť, zväčša postačujúce pre začiatočníkov, či užívateľov, ktorí nemajú profesionálne ambície, jednoduchá obsluha, lákavý design, niektoré exotické kompakty umožňujú dokonca snímanie 3D záberov, alebo sú vodotesné.
Nevýhody: Snímač a optika. Snímače sú veľmi malé, preto na fotografiách s vyššou citlivosťou vidíme zvýšený šum, optiky majú veľký počet členov, kde nastáva difrakcia obrazu a ďalšie optické vady.

EVF / Ultrazoom: Často menované ako aj elektronické zrkadlovky, avšak s princípom fungovania zrkadloviek nemajú nič. EVF majú elektronický hľadáčik, nemeniteľný objektív so silným optickým zoomom a rozšírenými možnosťami nastavenia expozície. Ergonómiou aj nastaveniami sa podobajú na zrkadlovky, majú však stále dva obrovské hendikepy zdedené po kompaktoch. Snímač a nemeniteľná optika. Niektoré EVF prístroje však už môžu veľmi precízne komponovať a majú dokonca manuálny zoom a zaostrovanie.
Výhody: Široký rozsah objektívu, pokročilé možnosti nastavenia a režimov expozície, dobrá ergonómia, možnosť pripojenia príslušenstva (blesk, predsádky, filtre)
Nevýhody: To isté, ako kompakty + drahé príslušenstvo.

Mirrorless fotoaparáty: Nová kategória, ktorá vypĺňa vákuum medzi segmentom ultrazoomov a zrkadloviek. Konštrukciou sa podobajú kompaktom, alebo ultrazoomom, v ich vnútri sa však skrývajú snímače rozmer 4/3, alebo APS-C a majú možnosť vymieňateľných objektívov. Neponúkajú možnosť optického hľadáčika, pokiaľ ho majú je elektronický. Avšak pri Mirrorlessoch sa v 99% prípadov komponuje pomocou veľkého a jasného displeja. Čo sa týka obrazového výstupu kvalita je veľmi vysoká, oproti kompaktom je to obrovský skok vpred. V porovnaní so zrkadlovkami majú však pomalšie ostrenie, alebo obrazový procesor.
Výhody: Veľký snímač = nižší šum, možnosť meniť optiku, kompaktné rozmery a vysoký výkon, kvaltný live-view, množstvo nastavení.
Nevýhody: Horšia ergonómia, ako pri zrkadlovkách, pomalšie, ako DSLR, drahé objektívy a príslušenstvo.

Digitálne zrkadlovky/DSLR: To najlepšie, čo zatiaľ vymysleli. Zrkadlovka prináša najlepší obrazový výstup zo všetkých spomínaných kategórií fotoaparátov. Najlepšie si poradí pri snímaní za nízkej hladiny osvetlenia. Dosahuje aj najvyššiu rýchlosť zaostrovania a odozva spúšte je takmer okamžitá. V ponuke sa nachádzajú entry-modely pre úplných začiatočníkov, poloprofi a aj profesionálne modely. Zrkadlovka to nie je len fotoaparát samotný - jedná sa o komplexný systém príslušenstva, bleskov a objektívov. So zrkadlovkou si kupujete možnosť byť kreatívny a vyjadriť sa tak, ako Vám žiaden kompakt, či EVF neumožní. Samozrejme jedna vec je telo fotoaparátu a ďalšou daná optika. Tieto dva komponenty by mali byť vždy vyvážené, nemá teda zmysel vraziť kopec prachov do najdrahšieho tela a kúpiť si ku nemu plastový seťák z entry-DSLR. Pomer ceny by mal byť 60:40 v prospech objektívu. Zrkadlovky rozlišujeme okrem toho aj podľa veľkosti snímača na 4/3 (Olympus systém), APS-C (najrozšírenejší rozmer snímača), APS-H (crop 1,2x - modelová rada Canon 1D) a FULL-FRAME/FX (plný formát, veľkosť snímača sa rovná rozmeru kinofilmového políčka). kto chce vedieť viac, nech klikne.

KOMPAKTY:

do 100€ - Canon A2200 alebo Fuji FinePix JX300 Silver
do 150€ - LUMIX DMC-FS35 alebo CANON PowerShot SX 130
do 200€ - NIKON Coolpix S8100 alebo LUMIX TZ-8
do 250€ - NIKON Coolpix P300 alebo NIKON Coolpix S9100
Profi Kompakt - Canon PowerShot G12 alebo NIKON P7000 alebo Panasonic LX5 alebo (jinov TIP) OLYMPUS XZ-1

UltraZoomy:

do 250€ - Nikon Coolpix L120 alebo FujiFilm FinePix S4000HD
nad 250€ - Panasonic DMC-FZ45 alebo FujiFilm FinePix HS20 EXR alebo Canon PowerShot SX30IS alebo Panasonic DMC-FZ100

Mirror-less:

do 750€ - Sony NEX-5 + 18-55mm alebo Olympus Pen E-PL2 + 14-42mm II alebo Panasonic Lumix DMC-GF2W +14-42 mm + 14 mm Pancake
nad 750€ - Panasonic DMC-GH2 alebo Leica M9

ZRKADLÁ: - Budem uvádzať link na čo najschopnejší set v danej cene - či už s origo alebo neorigo objektívmi

do 500€ - Nikon D3100 + 18-55mm VR alebo Canon 1100D + 18-55mm IS
500-1000€ - Nikon D90 + 18-105mm VR alebo Canon 550D + 18-55mm + 55-250mm alebo Canon EOS 60D + 18-55mm IS (pre tých, čo chcú kvalitné telo a v blízkej dobe plánujú ďalšie sklá) alebo NIKOND5100 + 18-105VR
1000-1500€ - Nikon D7000 + 16-85 (jinov tip) alebo Canon 7D + 18-135 IS Prípadne sa môžete mrknúť po iných kitoch D7000, 60D, 7D, D300s
nad 1500€ - Otvorené poradenstvo, poprosíme SS (Maki / jin) alebo príspevok na koniec témy.

X100

Dávam to úplne mimo všetkých kategórií, nakoľko je to fotoaparát, ktorý potrebuje osobitnú kategóriu.
Jedná sa o fotoaparát s retro-klasickým designom, hybridným opticko-elektronickým hadáčikom, APS-C cenzorom s vynikajúcimi výsledkami, špičkovou optikou Fujion. Ak chcete vedieť viac, prečítajte si recenziu. Cena tohoto fešáka sa pohybuje okolo 1090€. jinov tip.


Dúfam, že táto téma bude užitočná a pomôže ľuďom... k+ autorom za vďaku poteší :)

PS: ceny z uvedených linkov berte orientačne - dá sa zohnať takto aj drahšie - veď viete, ako to chodí :) takže odteraz prosím nezakladať zbytočne nové témy, pekne toto pokukať a ak fakt budu nejasnosti tak sem napísať :) Pokiaľ budete chcieť vyhľadať najlepšiu cenu na trhu použite porovnávač najnakup.sk.

Maki&jin team :D

LAST EDIT: 22.6.2011 - Opravená diakritika a interpunkcia, upravené popisy kategórií, doplnené Mirror-less, doplnený X100. jin
Special thanks to Karol Srnec.
rEnEeK
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 495
Registrovaný: 14 jún 2005, 21:30

Fotoaparát - aký

Príspevok od používateľa rEnEeK »

Zdravím, plánujem si v najbližšej dobe kúpiť nejaký normálny foťák, povedzme do tých 7 000 SK. Potrebujem ho hlavne na disco, musím fotiť akcie, ľudí, parket atď... Čiže berte to tak, že potrebujem fotiť hlavne pohyblivé osoby a prevažne v tme... :D Chcem to kúpiť z NAY, takže by som bol rád, keby ste mi pomohli... Vďaka
Maki
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5771
Registrovaný: 14 nov 2005, 21:52

Príspevok od používateľa Maki »

na tvojom mieste EVF nejake, ale za tu cenu mozno tak Fuji S5700
rEnEeK
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 495
Registrovaný: 14 jún 2005, 21:30

Príspevok od používateľa rEnEeK »

Vďaka Maki, no ja by som skôr nejaký foťáčik do vrecka, lebo napr. ten PANASONIC DMC-FZ8 do vrecka asi nevopchám :D
Maki
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5771
Registrovaný: 14 nov 2005, 21:52

Príspevok od používateľa Maki »

na pohyblive sceny za blbej viditelnosti potrebujes slusnu expoziciu a dobru svetelnost co s kompaktom prave nedosiahnes... + tie blesky na nich maju take vtipne smerove cislo ze koniec...
Opak
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 3414
Registrovaný: 24 jan 2006, 21:15
Bydlisko: Pustovník

Príspevok od používateľa Opak »

<OT>ja len že teraz ste presne na toto zbúchali novú tému a hned prvý zalozil zasa novú..to nebolo vidno?</OT>
rEnEeK
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 495
Registrovaný: 14 jún 2005, 21:30

Príspevok od používateľa rEnEeK »

Tak hoci by som kúpil ten PANASONIC DMC-FZ8. Lenže v NAY ho nevidím, takže máte niečo podobné, čo je v NAY?
Maki
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5771
Registrovaný: 14 nov 2005, 21:52

Príspevok od používateľa Maki »

2 Opak - nie, este tu bol skor jeden expert...

2 reneek - ze ja som ho tam nasiel za 8990sk... :roll: a sak ked chces do vrecka zober Lumix DMC-TZ2 ako sme dali s jinom v tej teme a nemas co riesit
rEnEeK
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 495
Registrovaný: 14 jún 2005, 21:30

Príspevok od používateľa rEnEeK »

sorry Maki, ja som fakt slepý... Tak asi ho vezmem teda, zdá sa mi byť lepší ako ten Lumix DMC-TZ2 :?
jin
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5066
Registrovaný: 25 jún 2005, 11:11
Bydlisko: Bratiska
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotoaparát - aký

Príspevok od používateľa jin »

rEnEeK napísal:Zdravím, plánujem si v najbližšej dobe kúpiť nejaký normálny foťák, povedzme do tých 7 000 SK. Potrebujem ho hlavne na disco, musím fotiť akcie, ľudí, parket atď... Čiže berte to tak, že potrebujem fotiť hlavne pohyblivé osoby a prevažne v tme... :D Chcem to kúpiť z NAY, takže by som bol rád, keby ste mi pomohli... Vďaka
V tom prípade potrebuješ zrkadlo - so stropom 7000 sa teda rozlúč. Keď kúpiš niečo do 7000 -teda EVF/kompakt, budeš tam mať malý senzor, ktorý Ti pri bežnom nastavení na diskotéky bude hádzať toľko šumu, že hiphoperom nebude vidno pásiky na teplákoch. Pokiaľ zvolíš nižšie ISO síce zredukuješ šum, ale budeš tam mať strašne ploché svetlo, do objektívu sa na ktátkej expozícii nestihne dostať svetlo z pozadia, čiže vpredu budú plocho osvetlené tváre a vzadu tma. Postrádalo by to plasticitu. Čo potrebuješ je DSLR - hocijaká s takmer hociakým sklom a exter bleskom s podporou funkcie uzávierky zadnej clony.
efabova
Novice
Novice
Príspevky: 1
Registrovaný: 27 mar 2008, 16:27

Aky fotak?

Príspevok od používateľa efabova »

ahojky, nemohla by mi nejaka dobra dusa poradit ... hladam digitalny fotak. Aku znacku by ste poradili? Pozerala som na Panasonic LZ7, Olympus FE310 a Sony DSCW35. Ktory by ste odporucili?
Kibo
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6938
Registrovaný: 11 sep 2005, 22:46
Bydlisko: Blava, ne?
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kibo »

Maki
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5771
Registrovaný: 14 nov 2005, 21:52

Re: Aky fotak?

Príspevok od používateľa Maki »

efabova napísal:ahojky, nemohla by mi nejaka dobra dusa poradit ... hladam digitalny fotak. Aku znacku by ste poradili? Pozerala som na Panasonic LZ7, Olympus FE310 a Sony DSCW35. Ktory by ste odporucili?
kukni si ten prispevok hore... a potom nase odporucania... zalezi od ceny... ak do 5000 tak jin odporuca Panasonic LZ-7 na ktory sa ty pytas, z tych troch co si uviedla by som ja osobne zobral ten ;)
mr.fritz
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 329
Registrovaný: 15 jan 2005, 16:31
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Digitalny fotoaparat do 7000 Sk

Príspevok od používateľa mr.fritz »

Ahoj, priatelka si chce kupit digitalny fotak a pytala sa ma, ktory si vybrat. Ja sa moc do fotakov nevyznam, tak som jej nemohol poradit. Najradsej by chcela Olympus, lebo uz mala fotak od tejto znacky, ale moze byt aj iny. Zatial ma vyhladnuty Olympus MJU 820. Specialne poziadavky na fotak nema, akurat aby mal 5x opticky zoom. Pls poradte nieco v tejto cenovej kategorii.
jin
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5066
Registrovaný: 25 jún 2005, 11:11
Bydlisko: Bratiska
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalny fotoaparat do 7000 Sk

Príspevok od používateľa jin »

mr.fritz napísal:Ahoj, priatelka si chce kupit digitalny fotak a pytala sa ma, ktory si vybrat. Ja sa moc do fotakov nevyznam, tak som jej nemohol poradit. Najradsej by chcela Olympus, lebo uz mala fotak od tejto znacky, ale moze byt aj iny. Zatial ma vyhladnuty Olympus MJU 820. Specialne poziadavky na fotak nema, akurat aby mal 5x opticky zoom. Pls poradte nieco v tejto cenovej kategorii.
Že tvoja priateľka vydržala ovládať Olympus, tak respect :D
Inak odporúčam LUMIX DMC-LZ7. Oveľa lepšie vlastnosti, ako MJU820 za podobnú cenu. A preštuduj si prvý príspevok :wink:
mr.fritz
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 329
Registrovaný: 15 jan 2005, 16:31
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalny fotoaparat do 7000 Sk

Príspevok od používateľa mr.fritz »

jin napísal:Že tvoja priateľka vydržala ovládať Olympus, tak respect :D
Inak odporúčam LUMIX DMC-LZ7. Oveľa lepšie vlastnosti, ako MJU820 za podobnú cenu. A preštuduj si prvý príspevok :wink:
a co tak Panasonic Lumix DMC-TZ2??? citam nan same dobre ohlasy
jin
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5066
Registrovaný: 25 jún 2005, 11:11
Bydlisko: Bratiska
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalny fotoaparat do 7000 Sk

Príspevok od používateľa jin »

mr.fritz napísal:a co tak Panasonic Lumix DMC-TZ2??? citam nan same dobre ohlasy
Rozhodne áno. Neodporučil som ho iba kvôli presiahnutui limitu nad MJU820 a bál som sa, že sa tvoja holka strachuje aj o dizajn. Ale inak rozhodne better, ako LZ7. Takže ak sú financie, tak neni o čom :wink:
mr.fritz
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 329
Registrovaný: 15 jan 2005, 16:31
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalny fotoaparat do 7000 Sk

Príspevok od používateľa mr.fritz »

jin napísal:Rozhodne áno. Neodporučil som ho iba kvôli presiahnutui limitu nad MJU820 a bál som sa, že sa tvoja holka strachuje aj o dizajn. Ale inak rozhodne better, ako LZ7. Takže ak sú financie, tak neni o čom :wink:
no ked sa tak divam, tak som nespomenul cenu. ten fotak by mal byt do 7000 Sk. V elektrodome NAY maju PANASONIC DMC-TZ2EG-S za 6990 Sk, len neviem ci je to origo TZ2.
Maki
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5771
Registrovaný: 14 nov 2005, 21:52

Príspevok od používateľa Maki »

co ja viem - ja osobne myslim ze hej...ber to - je to super fotacik na tie rozmery a cenu
mr.fritz
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 329
Registrovaný: 15 jan 2005, 16:31
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mr.fritz »

Maki napísal:co ja viem - ja osobne myslim ze hej...ber to - je to super fotacik na tie rozmery a cenu
takze myslim, ze mam vybrate :) Panasonic Lumix DMC-TZ2
Napísať odpoveď