Infekčná mononukleóza

O živote, snoch, životnom štýle, cestovaní...
patex
Light Star
Light Star
Používateľov profilový obrázok

Infekčná mononukleóza

Príspevok od používateľa patex »

Cawte ..neviem kde tuto temu zaradit ale hadam sem zapasuje kedze sa jedna o chorobu mladsich ludi takzvannu aj chorobu z bozkavania :)
Prave mi ju diagnostikovali a chcel by som vediet vase postrehy ako ste snou bojovali popriapade rady na diety a ine postrehy..pre tych co nevedia o co ide len dodam ze neni smrtelna len je to isty virus na ktory nie su lieky a da sa to z tela dostat len dlhymi dietami a potom si telo spravi na to obrany schopnost ...
Point
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Point »

no tak touto chorobou som si presiel uz ani neviem kedy.. kazdopadne mi bolo neskutocne zle..neviem ci vsetci ju prezivaju tak ako ja.. ale ja som nedokazal prehltat.. vedla postele som mal hrncek a do neho som plul sliny.. jednoducho som nedokazal od tej bolesti v krku prehltnut..navsteva nemocnice mi teda trosku pomohla a choroba potom casom ustala.. dokonca som uz vedel aj nieco vypit.. po 2-3 tyzdnoch to preslo a som tu :)
patex
Light Star
Light Star

ano tato choroba zacina tak ako hnisava angina ... u mna bolest hlavy potom zapalene mandle uzliny ako orechy a potom biely povlak na mandliach .. liecili ma antibiotikami v nemocnici ktore zaberali velmi pomaly ale tak nastastie prehltat som mohol aj ked z bolestami ale dalo sa to vydrzat ,,, teraz je to uz celkom ok .. len vraj ta choroba je v tele na cely zivot len telo uz bude mat protilatky tak podla toho co som sa docital na nete musim aspon mesiac byt v klude a potom minimalne pol roka mat dietu kym sa neupravia pecenove testy lebo mam ich velmi zvysene ..
Point
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Point »

mne robili tiez nejake pecenove testy ale ziadnu dietu som nedodrziaval :)
Lub0$
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lub0$ »

Mal som ju asi ako troj rocny, viem len to, ze som stravil isty cas na infekcnom odeleni v nemocnici, s da a povedat, ze karantenou. Viac si ale nepamatam vzhladom na vek kedy som to mal :)

//ups, alebo si to pletiem so salmonelozou?
winni
Medium Star
Medium Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa winni »

Mno ja som mal tuto chorobu asi pol roka dozadu :).. ono... nebolo to vlastne nic zle ako vidim obisiel som s lepsimi nasledkami ;-) vlastne sa to zacalo tak, ze som siel na kupalisko.. a vzhladom an to ze som dostal na kupalisku upal, bolo moje telo natolko oslabene ze sa mi proste prejavila mononukleoza... dost som aj o tom precital..
Ale u mna to prebiehalo uplne uplne inac ako u vas.. vy ste asi mali bakterialnu, su 2 druhy - virusova a bakterialna (ak sa mylim opravte ma, ale som si takmer isty ze je to pravda) pricom bakterialna je horsia a v 2 % pripadov je dokonca zvacsena pecen, co sposobuje samozrejme velke boelsti...
Okrem toho, ak by niekto nevedel mononukleoza je chorobou z bozkavania, pricom virus napada pecenove bunky, ktorych vykon sa tym razne znizuje alebo dokonca odumieraju... u mna sa to avsak prejavovalo inac v tom, ze som hned po upale.. teda... Vlasne ja som este aj s upalom isiel von, som si myslel len ze som spaleny.. no tak som siel za priatelkou a zimomriavky mi uz aj behali po chrbte ako aj kade tade... potom ako som siel domov ma palili nohy.. teda len lytka bo boli najviac zachytene upalom... dosiel som domov samozrejme mamina hned prisla na to ze niesom len spaleny, ale ze sa jedna o upal.. zmerali sme teplotu a mal som nieco okolo 38 aj cosik myslim.. tak som sa osprchoval natieral panadol - s tym ze ved to zmizne za nejaky cas no nie?...
Lenze ako som uz vyssie spominal, upal oslabil moje telo, ako aj obranyschopnost na taku uroven, ze ma zrovna mononukleoza napadla...
Ono.. najskor sa to neprejavovalo nijako... teda nic som necitil co by bolo s tym spojene... Len mozno mensiu chut do jedla...
Akurat zle bolo, ked som siel von a o hodinku som musel ist domov, lebo som bol dost zer vycerpany a to mi naozaj moc netrebalo k vycerpaniu... Prave preto lebo som mal teploty.. teda nic zavazne len okolo 37.. ale naozaj viac ako 37,2 som za tu dobu nemal... tie teploty boli dost nerozoznatelne, okrem toho mi 8x robili odber krvi za prazdniny, len preto ze stale nevedeli co ej pricinou zvysenej teploty... Ja som si v medziacase na teplotu zvykol a potom mi uz pohyb, ako aj strava a cokolvek ine nerobili problemy.. proste som svoju "teplotu" bral ako optimalnu a v norme,.. alebo som sa tak aspon citil... lekar poradil akurat ze po upale sa nemam este dlhsie slnku vystavovat... nic ineho...
po nieco cez 5tich odberoch krvi si moj lekar nevedel uz dat rady a mal dokonca podozrenie na mononukleozu, poslal ma infekcne a... na infekcnom mi akurat potvrdili ze sa jedna 100%tne o mononukleozu.. co bolo horsie, ze mi na to dosli az po 3och tyzdnoch trapenia... vlastne som z praznin nic nemal... tyzden upalu, 3 tyzdne mononukleozy a ptm som sa dopoval nejakymi tabletkami, ved rozpisem...
Hmm na infekcnom mi nariadili dodrzovat pecenovu dietu, ktoru mi samozrejme aj v plnom rozsahu vysvetlili, jednalo sa o dietu, ktora neobsahovala nic mastne, nic vyprazane, ziaden alkohol, takmer ziadne meso, masla naozaj len minimalne vajcia maximalne 2 za tyzden... Vyprazane cokolvek VOBEC!... (som skoro zdochol ked sme isli aj s rodicmi na pizzu :( )
Ono ja by som doma este ten lajster asi aj nasiel... staci povedat mozem naskenoavt :)... este sa apmetzam ze moje prve jedlo boli susene chleby - cerstvy chlieb som nemohol..
Lekar predpisal prednison 1 rano 2 na obed a na vecer ziadny... potom asi 6 vitaminov, najviac vitamin E a B... a Este 3x denne take zelene tabletky na podporu tvorby, rastu a regeneracie pecenovych buniek... (uz si avsak na nazov nespomeniem)
DOpoval som sa tym, teda... tie zelene sa mi moc nechcelo brat ale tak vedlajsie.. castokrat som zabudal.. ael co je dolezite, po nasadeni diety moje problemy, teploty ako aj to ze som nevladal apsolutne zmizli.. a okrem toho sa mi zilo uplne super... nemal som ZIADNE problemy s traviacim traktom.. prave naopak, citil som sa aj vdaka diete uplne super, mozno aj lepsie ako s normalnym jedlom... po 3och mesiacoch mi na infekcnom pri prehliadke povedali, ze uz sa mozem normalne stravovat len alkohol a vyperazane by som mal este vynechat, mozno len sem tam...
Na minulej kontrole boli vsetky testy v poriadku okrem bilirubinu (mame v rodine zvysenuz hladinu bilirubinu...) ale stravovast sa uz mozem akokolvek...
Okrem toho som este zabudol, pri prvych pecenovych testoch som mal ALP (-tak as to pise?) zvysene na hladinu okolo 255 (norma je 5,5 myslim)... a rozhadzany krvny obraz apsolutne... sem tam velke + a sem tam velke -... pri diete sa to pomaly upravovalo ale naozaj len pomaly... teraz mam testy v pohode...
Hm a co s bozkavanim?:D.. priatelku mam dodnes, a ono to sice moze byt prenasane bozkavanim, co teda aj je, ale nie u kazdeho sa to musi oprejavit.. 80% 18rocnych ludi uz prekonalo mononukleozu a ani o tom nevie, inkubacna mononukleoza je 12-14 dni (nasiel som aj zdroj ze 30 - 60 dni) cize vlastne, pokial nieje organizmus vystaveny od doby infekcie do 12-14 dni extremnej zatazi alebo vseobecne oslabeniu organizmu, tak sa virusy nerozmnozuju a telo s nimi bojuje bez nejakych naznakov teplot alebo niecoho podobneho, cize vlasten kazdy z vas to uz mohol prekonat, a ani o tom nevie...
Choroba je na pol roka, pol roka by sa nemal infikovany clovek s nikim bozkavat a rok by nemal darovat krv... choroba sa prenasa LEN slinami a krvou... a ze neisom upir... kdo vie od koho som to chytil?:D

//uplink: čo Ti ***e? jaký dlhý príspevok xD K+! až teraz som ho dočítal. Nie je len dlhý, ale aj kvalitný!
patex
Light Star
Light Star

tak bolo by velmi fajn keby naskenujes tu dietu lebo ako ja som bol len na ORL tam som lezal tyzden kvoli vlastne hnisavej angine na infekcnom som nebol .. a ziadny doktor mi nepovedal konkretne ako sa stravovat len co som si na nete nasiel ziadne tuky ziadne smazene a pod. ale nazory sa aj na nete lisia niekto povie ze sa dzusy mozu niekto nie tak isto ako ja ze maslo nie len tie perla a pod...dalej som cital ze ziadnu cokoladu a dakde ze pecen na obnovu potrebuje sladke .. potreboval by som nieco konkretnejsie o tom jedle a aj ako to je ohladom toho namahania sa a kolko cca treba doma byt ..
este dodam ze mne predpisali len lieky na doliecenie tych mandli a potom este dake Lagosa na zlepsenie peceni toho je 50 kusov...
Za kazdy postreh radu vlastnu skusenost vdaka
3-mato-3
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa 3-mato-3 »

presne tie iste priznaky som mal aj ja ako 9 ročny liečil som sa asi 3tyzdne
bell
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa bell »

pred nedavnom som bola na infekcnom a tam som mala najradsej pacientov s touto chorobou :) sami mladi ludia adolescenti a sme si aj potykali :)

Infekcna mononukleoza je sposobena Epstein-Barrovej virusom a patri medzi herpeticke virusy, tato choroba je typicka pre bielu rasu.
Je to ochorenie, ktore prebieha rychlo a prejavuje sa anginou, velkymi uzlinnami v krku, zvacsenou pecenou a slezinou.
Prinaky ste uviedli v predchadzajucich prispevkoch.
Typicke je, ze ludia sa nevedia dostat z anginy 2 tyzdne a az na infekcnom im to zistia.
Komplikacie su, ked na tuto chorobu sa dostanu aj bakterie, cize to nie je druha forma choroby, ale iba ako komplikacia zakladnej choroby.
Liecba je iba symptomaticka.
Po prekonani choroby je treba dat pozor na pecen, aby sa z toho dostala.
Odporuca sa dieta so setrenim tukov, cize fakt vynechat mastne jedla a tuky.
mylsim, si ze jest cokoladu nie je dobre - okrem sladkeho obsahuje dost tukov a inych latok, ktore nie su potrebne.
okrem toho na trhu je vela vyrobkov, ktore obsahuju vela cukrov a vela tukov.
schifo
Medium Expert
Medium Expert

Re: Infekčná mononukleóza

Príspevok od používateľa schifo »

No ja som na ňu ochorel ked som mal asi 13 rokov. Na nešťastie sa to zistilo neskoro, čiže som mal neliečenú mononukleózu. :sad: Spôsobilo mi to dvojročnú diétu. Všetko mäso varene iba na vode. Všetko pripravované na pare alebo na vode. O hranolkách som mohol iba snívať. Lekári zistili že mi to trochu poškodilo pečeň. Čiže následky mám do konca života. Musím sa krotiť v konzumácií alkoholu a ostatných veciach s vysokým obsahom tukov a podobne. Na druhej strane mi to aspoň pomohlo zlepšiť svoju životosprávu. :)
patex
Light Star
Light Star

To je na tom asi jedine pozitivne .. ze si kazdy uvedomi aku mal zlu zivotospravu .. ja ked sa ohliadnem dozadu tak kazdy den v tom bolo nieco s vysokym obsahom tuku .. ci uz hranolky,gyros alebo kadejaka nezdrava bufetova strava .. do buducna viem ze si dam na to vacsi pozor
canopus
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa canopus »

ja som prekonal bakterialnu a liecil som sa z toho cez 1,5 roka,horsie ze sa ma to chytilo v prijimaci na vojne,vojnu som mal krutu :D
ale vzdy je nieco zle na nieco dobre
Hellboy248
Guru wannabe
Guru wannabe
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Hellboy248 »

je moznost prekonat anginu spojenu s mononukleozou bez navstivenia nemocnice?
uplink
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa uplink »

Hellboy248 - je, ale je to risk a potrebuješ špičkovú starostlivosť.
Hellboy248
Guru wannabe
Guru wannabe
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Hellboy248 »

uplink: teda ak to mas - mozes si balit kufre a zacat zvykat na denny prijem ihiel do zily
Hegy
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Hegy »

Ja som mononukleozu prekonal bez "odbornej liecby"
Nechal som sa zdiagnostikovat, vysetrit, naordinovali mi peknu davku 13 liekov denne a diety...
Vsetky lieky mam v policke tak ako som ich vybral z lekarne...
Uz su tomu 3 roky co som zdravy :wink:
qwerty-xyz

Príspevok od používateľa qwerty-xyz »

mal som, a mal som aj pekny paket liekov. Nechcel by som znova, svinske to je, hlavne to hrdlo odide na totalku....
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa audiotrack »

každému sa môže inak prejaviť, dokonca sú prípady ktoré prekonajú IM a ani o tom nevedia. Prípadne sú len trošku unavení, ale ani teplota ani nič. Ja som ju mal minulý rok, 11 dní som ležal s teplotami, z toho prvý týždeň okolo 38 až 39.
matki
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa matki »

Mal som mono asi 15 rokov dozadu. Vtedy na nu nebol liek, neviem ako teraz. Telo si s tym poradi samo, resp ak nie, na mono par ludi rocne umrie. Lieky boli iba na teplotu, nieco na pecen a na hrdlo kloktanie. Mal som ju dost vaznu, 2 tyzdne som bol v nemocnici, v najhorsom 39,5 teplotu hned rano a cely den cipky. Strasne to bolo. Dokopy asi 2 mesiace som vynechal skolu, potom este rok dietu bez solenia a tukov. Nikdy som nebol tak stihly ako vtedy :)
SRneC
Addict
Addict

Príspevok od používateľa SRneC »

Ja som mal mono taku, ze som mal od 5 vecera horucku do rana - ani neviem kolko len viem ze som nespal a iba bluznil (teplomer na VS je luxus :D ), 2 tyzdne ma bolelo hrdlo pri prehltani, tyzden sa mi o trosku zvacsila uzlina, lahko som sa spotil + tyzden mi nechutilo jest. :) krv po 2 tyzdnoch upravena do normy + pecen lepsia ako pred 2 rokmi, protilatky klasicke ako po prekonanej mono ... bud to bol slaby typ virusu, alebo ma zachranila imunita.
Napísať odpoveď