Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 26 Jún 2019, 5:04

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 
Je zdieľanie obsahu vlastnej konverzácie trestný čin?
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Príspevok Je zdieľanie obsahu vlastnej konverzácie trestný čin?
Presnejsie: je zdielanie konverzacie, ktora prebehla medzi dvoma osobami na internete (jednou z tych 2 osob, ste boli vy), s tretou osobou / osobami, trestny cin?

Ide o to, ze niektori ludia v prostredi zoznamovacich stranok a aplikacii, sa k sebe dokazu spravat nesmierne hnusne. Jedneho dna som si povedal, ze toho mam dost a nieco s tym zacnem robit. Tak som si zacal robit screenshoty z danych konverzacii a tie najhorsie pripady som zacal uverejnovat na danej zoznamovacej stranke pod nazvom "tabula hanby". Ide napriklad o pripad, kedy mi iny uzivatel v prvej sprave napisal, slusne povedane, ci mam zaujem o sex. Nereagoval som. Tak mi hned na to prisli dalsie spravy o tom, ze som "kur*a, nakazeny HIV, ze nie som mentalne v poriadku, ze zomriem sam a opusteny" atd., az pokial som si toho cloveka nezablokoval. Neskor som nick takehoto uzivatela, jeho profilovu fotku a celu konverzaciu s nim, uverejnil na danej stranke, aby som varoval inych uzivatelov a pripadne nastavil aj zrkadlo danej osobe, ze taketo spravanie je neakceptovatelne, aj na internete a aj nazivo v komunikacii zocivoci.

Po viac ako pol roku sa mi dana osoba ozvala na inej platforme (facebook) ohladom toho, ze uverejnovanie sukromnej konverzacie je trestny cin a teda sa spolu coskoro uvidime (nehovori ci na sude alebo to bolo myslene ako vyhrazka fyzickej agresie). Okrem toho opat zacali tie jeho emocne vylevy, konkretne napisal, ze som "zakerna slapka, ktora mu nici vztahy". Nekomunikoval som s nim, zablokoval som si ho. Opakujem, ze toho cloveka ani nepoznam. Kedze ale nemam pravnicke vzdelanie, chcel by som si len overit, ze moje konanie skutocne nie je protipravne.

K tomu mi napada:
- listove tajomstvo
- zakon o ochrane osobnosti
- poskodzovanie dobreho mena / ujma na cti

Ja som si spravil snimku obrazovky, kde je zobrazene konverzacne okno so spravami, ktore mi pisal a ktorych obsah som vyssie popisal, je tam nick a je tam jeho profilova fotka. Zdielanie sprav, ktorych som bol adresatom, podla mna nie je porusenim listoveho tajomstva. Zaroven sa nejedna o ohovaranie, kedze k danym spravam neposkytujem ziaden nazor, komentar a podobne (jeho spravy hovoria same za seba). A nakoniec, som neporusil ani zakon o ochrane osobnych udajov, kedze nick nie je osobny udaj a pri registracii uzivatel suhlasi s EULA, kde su vacsinou presne popisane podmienky nakladania s fotkami a inym obsahom - uzivatel sa zrieka akehokolvek dusevneho vlastnictva, akykolvek nim pridany obsah sa stava verejny a dana spolocnost ho moze vyuzit aj na marketingove ucely.

Tiez ma zaujimalo, ci je mozne jeho spravanie sankcionovat, napr. formou obcianskej zaloby na ochranu mojej osoby / ujma na cti a podobne, najma ak by v urazani pokracoval a presunulo sa to z roviny internetu, pripadne mi sposobil nejaku ujmu. Ak by ma nabuduce este niekedy kontaktoval, tak by som ho postrasil tymto...

Zaujima ma to aj preto, ze sa s podobnym javom stretavam aj v inych oblastiach. Ludia napriklad na facebooku vo verejnych skupinach pisu casto velmi agresivne, tendencne, hlupe prispevky, ktore postradaju zaklady logiky a gramatiky, ked ich potom niekto na to upozorni a celia spolocenskemu odsudeniu, tak miesto sebareflexie, sa zacnu vyhrazat trestnymi oznameniami za svoje vlastne verejne vyjadrenia. Podobne je to v pripade roznych podvodnikov alebo pseudopodnikatelov, ktori sa snazia niekoho okradnut, alebo si nesplnili svoje obchodne zavazky, poskytuju nekvalitne sluzby a ked im napisete zlu recenziu alebo varujete ludi pred pochybnymi praktikami a mate na to aj jasne dokazy, tak miesto toho, aby zjednali napravu, tak sa vam takyto podnikatelia zacnu vyhrazat trestnymi oznameniami a podobne. (nastastie mne sa toto este nestalo)

Spoiler:
Taka pikoska na zaver. Cele to vlastne zacalo asi mesiac dozadu, kedy sa ma jeden kamos na FB pytal, ze ci poznam tohto chalana (poslal foto), lebo ze s nim bol na kave a ten chalan hovoril aj o mne. Ja som mu napisal, ze ho nepoznam, ale XY mesiacov dozadu mi napisal na nete dost hnusne veci, ze si moze pozriet snimky obrazovky tej konverzacie. Potom bol mesiac pokoj az do tohto tyzdna.

Od toho kamosa, ktory s nim bol raz na kave a teraz mu ten clovek vyvolava, vypisuje jeho surodencom a priatelom, prenasleduje ho...tak som sa dozvedel, ze ten clovek na kave hovoril o tom, aky je ziadany, ukazoval mu, ze ma cez 300 sprav od ludi, ktore si ani neprecital, ukazoval mu nejake profily dalsich chalanov (medzi nimi aj mna), ktori mu mali ublizovat alebo ich odmietol a potom mu nadavali do K (pritom pravda je presne opacna), hovoril o tom, v ktorych filmoch hral a v akych TV relaciach bude, ake vysoke skoly ma, kde vsade bol...

Podla mna je to uplne klasicky pripad narcistickej poruchy osobnosti: velmi pokruteny sebaobraz, zivot v predstavach a fantaziach, silna potreba byt oceneny okolim aj bez patricnych uspechov, nizka miera empatie, pocit ze mu vsetci ublizuju a su proti nemu, pocit toho, ze ma automaticky narok na nejake spravanie alebo druhe osoby, v pripade upozornenia na nedostatky alebo na jeho neprimerane spavanie reaguje emocionalne neprimerane, afektivne, konfrontacne alebo agresivne.

Ked ma kontaktoval naposledy z noveho nicku, tak som ho nechal, nech si povie to, ako to citi, nereagoval som, pretoze viem, ze to nema vyznam a nechcel som sa nechat zatiahnut do konfliktu s takymto typom patologickej osobnosti. Nasledne si ma sam zablokoval. Takze si myslim, alebo dufam, ze uz nebude mat potrebu mi nieco pisat...
http://www.zdravie.sk/choroba/39932/nar ... -osobnosti

03 Nov 2016, 23:34
Site Admin
Site Admin
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Je zdieľanie obsahu vlastnej konverzácie trestný čin?
Ustava SR, clanok 22:
(1) Listové tajomstvo, tajomstvo dopravovaných správ a iných písomností a ochrana osobných údajov sa zaručujú.
(2) Nikto nesmie porušiť listové tajomstvo ani tajomstvo iných písomností a záznamov, či už uchovávaných v súkromí, alebo zasielaných poštou, alebo iným spôsobom; výnimkou sú prípady, ktoré ustanoví zákon. Rovnako sa zaručuje tajomstvo správ podávaných telefónom, telegrafom alebo iným podobným zariadením.

Cize tu je to jasne napisane a myslim si, ze nieco take si porusil. Ale treba sa pozriet na to aj z inej strany a to takej, ze ci sa vobec na nieco taketo hladi, ci to niekto kontroluje a ze ci vobec nieco taketo prislo az na sud, kedze bezne sa zverejnuju udaje z komunikacie, napriklad ked nahnevany obcan medializuje nejaku kauzu pri ktorej si kupil topanky, ktore mu odmietli reklamovat, zrazu sa v TV objavi cely obsah listu s vyjadrenim. Zaujimavy pripad je napriklad kontrolovanie mailov od zamestnavatela.

Ja by som si teda velku hlavu z toho nerobil.

05 Nov 2016, 0:12
Profil  WWW
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Podla mna som listovy zakon neporusil, kedze ten ma chranit komunikaciu dvoch osob pred tretou osobou (ci uz je to uradnik, postarka, ziarliva frajerka atd.). Lenze v mojom pripade som bol ja adresatom sprav, cize som nebol tretia osoba. Viac o tom hovori trestny zakon.
Spoiler:
§ 196

(1) Kto úmyselne poruší

a) listové tajomstvo vyzvedaním alebo otvorením uzavretého listu alebo inej písomnosti prepravovanej poštovým podnikom alebo iným obvyklým spôsobom,

b) tajomstvo informácie prenášanej prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, alebo

c) tajomstvo neverejného prenosu počítačových dát do počítačového systému, z neho alebo v jeho rámci, vrátane elektromagnetického vyžarovania z počítačového systému, prenášajúceho takéto počítačové dáta,

potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Zamestnanec poskytovateľa poštovej služby alebo elektronickej komunikačnej služby, ktorý spácha čin uvedený v odseku 1 alebo inému úmyselne umožní spáchať taký čin, alebo pozmení alebo potlačí písomnosť prepravovanú poštovým podnikom alebo iným obvyklým spôsobom alebo správu podanú prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

a) a spôsobí ním značnú škodu,

b) z osobitného motívu, alebo

c) závažnejším spôsobom konania.

§ 197

(1) Kto v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť pre seba alebo pre iného neoprávnený prospech

a) prezradí listové tajomstvo, o ktorom sa dozvedel z uzavretého listu alebo inej písomnosti prepravovaných poštovým podnikom alebo iným obvyklým spôsobom, ktoré neboli určené jemu, alebo z informácie prenášanej prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, alebo

b) také tajomstvo využije,

potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Zamestnanec poskytovateľa poštovej služby alebo elektronickej komunikačnej služby, ktorý spácha čin uvedený v odseku 1 alebo inému úmyselne umožní spáchať taký čin, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

a) a spôsobí ním značnú škodu,

b) z osobitného motívu, alebo

c) závažnejším spôsobom konania.

§ 198

(1) Kto v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom vyrobí, sebe alebo inému zadováži alebo prechováva zariadenie spôsobilé na odpočúvanie informácií prenášaných prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a získa ním pre seba alebo iného väčší prospech, alebo

b) závažnejším spôsobom konania.

Ochrana komunikacie medzi dvoma osobami je ale mozna v pripade, ze sa na tom obe strany zmluvne dohodli (napr. v pracovnej zmluve je mozne dohodnut si, ze zamestnanec pred inymi zamestnancami nebude hovorit o obsahu svojej pracovnej zmluvy - plat, benefity). Samozrejme v pripade chatovania na internete ziadna taka zmluvna uprava neexistuje.

05 Nov 2016, 1:51
Star
Star
Obrázok užívateľa

Mal som podobnú rozopru z jedným právnikom. Nakoniec z toho vysvitlo ,že e-mailová či iná komunikácia nie je predmetom lístového tajomstva.
Čiže , pokiaľ komunikujú dve osoby tak akákoľvek obdrzana komunikácia nie je ničím chránená a pokiaľ ju zverejnite nie je to porušením zákona.
Čiže odoslaním správy a jej doručením sa stávate jej vlastníkom a môžete ňou akokoľvek nakladať.
Iné je ak druhá strana v texte jasne definuje ,že správu nemáte poskytovať iným subjektom či tretím osobám. S týmto som sa stretol v prípade mailovej komunikácie s poisťovňami.
Robi to hlavne Kooperativa. A vedia asi prečo. Je na nich podaných najviac podnetov.

05 Nov 2016, 3:24
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť