Jozef Horák

Všetko čo hľadáte a doteraz sa vám to nepodarilo zohnať smerujte sem...
RoQa
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2613
Registrovaný: 16 mar 2007, 22:21
Bydlisko: BA<->Východ
Kontaktovať používateľa:

Jozef Horák

Príspevok od používateľa RoQa »

Prosim surne potrebujem obsah nejakej jeho knihy+postavy.... Nebol som mesiac v skole a ucitelka odo mna chce zrazu toto. Prosim ak niekto mate alebo mozete zohnat taksa ozvite . Na referaty som nic take nenasiel. Odmenim K+
nejakymarko
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 3152
Registrovaný: 03 okt 2006, 18:19
Bydlisko: PP|PRG
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa nejakymarko »

Jozef Horák: Beckov hrad (prejav)
Vážená pani profesorka, milé spolužiačky, milí spolužiaci, dnes by som vás chcel oboznámiť s úryvkom z povesti Beckov hrad, ktorej autorom je Jozef Horák.
Najprv si povieme, čo povesť je. Povesť je žáner prozaickej epiky, prevažne s menším rozsahom. Väčšinou sa v nej spracúva historická tematika. Reálnym základom môže byť historická udalosť, miesto deja či hlavná postava, vyvrcholenie deja je nadprirodzená udalosť zdôvodňujúca záver (napr. víťazstvo v bitke), či v tomto prípade nečakane vykonajúca spravodlivosť atď. Historická povesť má reálny základ v udalosti alebo v hlavnej postave, miestna sa viaže k určitému miestu, heraldická rozpráva o vzniku erbu. Beckov hrad je umelá miestna povesť.
Teraz vám stručne opíšem dej tohto úryvku. Začiatok sa odohráva na smetisku pod Beckovským hradom. Kubo s Klimom, deti paholka Pauka tam zbierajú smeti, zatiaľ čo ich otec so sestrou a starým Laukom orú pole pri ranách biča. Zrazu sa za deťmi rozbehnú hladné hradné psy a začnú ich naháňať. Ale deti nemôžu bežať veľmi rýchlo, lebo Klimo je telesne postihnutý. Keď Pauko začuje krik detí a brechot psov, rozbehne sa za nimi nedbajúc na pohoniča. Keď dohoní najrýchlejšieho psa, podrazí ho hrubým oplenom, čím mu zlomí nohy. Za to sa naňho hradný pán Ctibor zo Ctiboríc a Beckova veľmi nahnevá a dá ho zhodiť do priekopy. Pauko sa na súde pokúša prehovoriť hradného pána, aby ho nezabíjal, že jeho deti majú len jeho, ale pán Ctibor je neoblomný. Keď už Pauko stojí na okraji priekopy, zakričí: „Aby sme sa pane, stretli do roka a do dňa!“. A o rok a deň Ctibor zo Ctiboríc a Beckova, vystrašený vretenicou naozaj spadne do priekopy za nebohým Paukom.
Zbieranie odpadu a oranie poľa vyjadruje chudobu a nevoľníctvo. V naháňačke za psami sa nachádza gradácia deja, poprava Pauka kvôli zmrzačeniu najlepšieho poľovníckeho psa vypovedá o krutosti, bezcitnosti, ľahostajnosti a povýšeneckosti vtedajších vysokopostavených ľudí. A náhodná smrť hradného pána v Paukom určený čas je záverečným zásahom spravodlivosti.
Teraz niečo o autorovi: Jozef Horák žil v rokoch 1907 až 1974. Okrem povestí (napr. Sitniansky vatrár, Sitnianska biela skala, Sebechlebskí hudci) písal romány s tematikou Slovenského Národného Povstania (Hory mlčia), zo súčasnosti (Vysoká pec), aj historické (Zlaté mesto). Pre deti napísal zbierku Povesti spod Sitna.
Dielo Beckov hrad popisuje s patrične smutným dejom na zamyslenie zlú situáciu v krajine. Z môjho pohľadu je tento úryvok písaný dobrým štýlom, má zaujímavý dej a je až na ten „rok a deň“ veľmi realistický. Mňa ten príbeh oslovil. A čo vás?
Jozef Horák: Studňa lásky

Hlavné postavy: Zápoľský, Fatima, Omar

Stručný dej:

Na Trenčiansky hrad prišli hostia, ktorí doniesli správu, že ich chcú napadnúť Turci. Pánom nehrozilo také nebezpečenstvo ako poddaným, ale nikto si nemohol byť istý.

V boji zvíťazili Zápoľského vojaci. Boli veľmi prekvapení, keď zistili, že veliteľom tureckého vojska bola žena. Predviedli ju pred Zápoľského, ale jeho žena sa nad ňou zľutovala. Tak sa Fatima dostala do zajatia. Mala milého, ktorý sa volal Omar. Aj on sa dostal do zajatia. Chcel Fatimu vykúpiť. Zápoľský mu prisľúbil, že keď vykope studňu, dá im slobodu. Omar dlho kopal, ale vody nebolo. Konečne sa po troch rokoch objavil na dne studne nepatrný pramienok vody. Všetci sa zaradovali.

Dlhý čas Zápoľský nepovedal Omarovi, že Fatima je chorá. Keď si Omar prišiel pre Fatimu, bola už mŕtva. Omar len zalomil ruky a horko plakal.
Jozef Horák: - žil 1907 – 1974
- písal knihy pre deti a mládež, romány, povesti, ktoré boli voľne spracované
podľa ľudovej predlohy
- skoro celý život prežil ako učiteľ

Studňa lásky

Téma: Hovorí o útlaku človeka, založený na moci a peniazoch, zaviňuje ľudské utrpenie,
krutosť.

Idea: Láska a vernosť k druhému

Postavy: Omar, Fatima, hradná pani, hradný pán, paša, Omarovi priatelia, zástupca Omara

Dej:
Na Trenčianskom hrade sa dozvedia, že na juhu krajiny sa začala veľká vojna. Nebezpečenstvo najviac hrozilo poddaným. Nepriatelia boli Turci. Ostávali po nich iba zhoreniská, ľudské mŕtvoly a kaliky.
Mladý Zápoľský sa vyberie odrážať útoky nepriateľov. Podarilo sa mu zvíťaziť a na svoj hrad do Trenčína si odvedie zajatcov. Dôstojník, ktorého sa podarilo zajať, bola žena. Mladú zajatkyňu, ktorá sa volala Fatima, si nechala hradná pani medzi svojím služobníctvom. Fatima bola nielen krásna, ale i pokorná, oddaná, tichá, rýchlo získavala náklonnosť hradnej panej. Znamenitý bojovník aga Omar je po bitke sťa mŕtvy. Omar zistil, že jeho snúbenica Fatima, ktorá bola na výprave s ním, sa stratila. Omarov zástupca odchádza k pašovi, aby mu oznámil o krvavej bitke. Paša sa na Omara veľmi hnevá, že prehral bitku. Keď sa Omar vyliečil, dozvie sa, že jeho milá Fatima žije a je zajatá na Trenčianskom hrade. Omar odchádza na Trenčiansky hrad vykúpiť svoju milá. Zápoľský chce od Omara, aby mu vykopal studňu na skale, pretože nemá dostatok vody a to bude výkupné za zajatkyňu. Ťažko sa mu kopalo do skaly a pri práci mu pomáhala skupina ľudí, ktorá prišla s ním. Utekali dni, minulo sa leto i jeseň, prechodil koniec zimy a Omar sa nevzdával, pretože túžil po Fatime. Prešiel tretí rok kopania a ťažko bolo dovidieť na dno studne, no vodu nenašli. Fatima túži po svojom Omarovi a pomaly vädne prameň jej životného toku. Pod veľkým balvanom kopáči konečne našli vodu. Všetci sa radovali okrem Fatimy, ktorá bola čím ďalej viac a viac bez života.
Keď pán Omarovi vydal svoju zajatkyňu, ktorá ležala na lôžku, bola bledá a meravá. Bola mŕtva. Omar zalomil ruky, hodil sa na zem a plakal.

Citat: „Zahľadel sa aj na hradné múry nad ním v nádeji, že uvidí tú, pre ktorú sa dal do toho
strašného a neistého zápasu so skalou.“

Antonácia: Názov diela: Studňa lásky
Vydavateľstvo: Mladé letá
Miesto vydania: Bratislava
Počet strán: 210.
Staci? :D
RoQa
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2613
Registrovaný: 16 mar 2007, 22:21
Bydlisko: BA<->Východ
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa RoQa »

Jeeej Skolacik kujeeem . K+
blesk88
Novice
Novice
Príspevky: 2
Registrovaný: 17 nov 2008, 20:01

Príspevok od používateľa blesk88 »

hej na ktorej strane je ten citat prosim velmi
Barbora Kapralová
Novice
Novice
Príspevky: 1
Registrovaný: 03 máj 2014, 10:07

Re: Jozef Horák

Príspevok od používateľa Barbora Kapralová »

Prosím vás nevedeli by ste mi zohnať obsah povesti:Suľovská povesť,Divý zubor a krásna rybarová dcéra,Hudcov vrch,Sitnianska biela skala
kkarin
Novice
Novice
Príspevky: 1
Registrovaný: 29 máj 2018, 17:05

Re: Jozef Horák

Príspevok od používateľa kkarin »

Prosim vedel by mi niekto (dnes) poslat obsah Divy zubor a krasna rybarova dcera? Citali sme so synom celu knihu a uz sa nam vsetky deje pomotali a nemame casopriestor to do zajtra znova citat:-) Dakujem velmi za pomoc.
Napísať odpoveď