Lyžovanie

O športe...
elessar
Expert
Expert

Re: Lyžovanie

Príspevok od používateľa elessar »

osobne som prave tuto kombinaciu neskusal, ale nevidim dovod preco nie :) ale ked sa opytas tety priamo pri kupovani skipassu, tak ti urcite povie ;)
Martin11
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Martin11 »

Zdravím, mal by som aj ja otázku ohľadom lyžovania .
V pondelok idem lyžovať na týždeň no chcem poradiť, aku veľkosť lyží si zobrať, mam k dispozícii dosť lyží, no najlepšie sa mi lyzuje na rossignol ktoré su 150 cm dlhé, no ide o to, ze ja mam 190 cm a nohu 47,5. Čo sa týka zručnosti tak lyzujem tak priemerne, obluciky a tak, ziadne extra pretekarske lyzovanie mam potom k dispozicii 180 ky dynamic ale myslím zr ked som dotera lyzoval na tých 150kach tak by mi to mohlo zrobit trocha problemy ..
Čo by str volili vy ?
Diki
heker
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa heker »

Kratke su slalomky a maju vacsi karving, teda robis jednoduchsie kratke obluciky. Dlhsie byvaju zjazdove, mensi karving, vacsie obluciky, vacsia rychlost. Ak si si zvykol na kratke, tak ber tie.
Martin11
Light Star
Light Star

no ok teda veznem tie kratke, ale ešte by som mal otazku, v servise my tam vždy nastaviliu vypinanie viazanie podla mojej hmotnosti, ak mám 78 kilo, 47,5 velkost boty a 190 vyška na aky stupeň by to malo byť ?
brm
Darca
Darca

Príspevok od používateľa brm »

Na pomalšie a krátke oblúky krátke lyže.. na rýchle a dlhšie oblúky dlhšie lyže. So 150kami budeš môcť robiť pekné krátke oblúčiky, ale keď si budeš chcieť spraviť nejaký zjazd.. budeš sa chcieť rozbehnúť rýchlejšie, budeš mať nestabilné lyže, budú Ti lietať nohy. Na druhú stranu so 180kami budeš mať vo väčšej rýchlosti stabilnejšie nohy, avšak o niečo ťažšie sa Ti budú robiť oblúky. Zváž podľa kopca, na ktorý sa chystáš, ale asi radšej vezmi tie, na ktoré si skôr zvyknutý. Mal si si to ešte pred týmto výletom vyskúšať.

Na Tvoju výšku by boli ideálne skôr nejaké 165-170ky.. (ja mám 183cm a 163ky lyže, jazdím krátke, ale rýchle oblúky a som max spokojný).

A to nastavenie asi závisí od viazania, by som povedal.
Martin11
Light Star
Light Star

ok tak si to necham naštelovať v servise, zoberem tie dlhšie, lebo ako pozeram ten vlek nijee vobec taky strmy tak myslim že to bude lepšie, ten svah tam nevyzera nejak strmo
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa test »

Tento rok lyziarom sezona lyziarom nepraje na Slovensku. Nebol niekto z vas niekde v Rakusku, Slovinsku, Taliansku alebo v Nemecku na lyzovacke a nevedel by odporucit nieco zaujimave s cim bol spokojny a co by stalo za to?
isko
Amateur
Amateur

Príspevok od používateľa isko »

Skúšal niekto aj handcarving?
Ja osobne áno..a je to neskutočný pôžitok z jazdy.Keď sa o 9 ráno vyveziem hore na cerstvo zratrakovaní svah na ktorom je kopa prašanu a ja sa plnou rýchlosťou spušťam dole sneh lieta všade okolo... :smt007 :smt007 no ja na ten handcarving nedam dopustiť :)
Digital
Guru
Guru
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Digital »

handcarving? priblíž trochu tento pojem, neviem ho ani vygúgliť :)
isko
Amateur
Amateur

Príspevok od používateľa isko »

Digital napísal:handcarving? priblíž trochu tento pojem, neviem ho ani vygúgliť :)
Handcarving je jazda vo veľkom náklone pri ktorom sa dotýkaš rukami alebo celým telom snehu..niekto používa výraz funcarving ...na ukážku:
The
Star
Star

Príspevok od používateľa The »

pomahať sux
brm
Darca
Darca

The.. nabudúce skús kameru otočiť opačným smerom a možno budeme mať z toho nejaký zážitok aj my.. :)
The
Star
Star

Príspevok od používateľa The »

..
Trussardi
Darca
Darca

Príspevok od používateľa Trussardi »

nic v zlom ale brm ma pravdu tak neviem co sa zduvas
brm
Darca
Darca

Po 20 rokoch sa mi rozpadli lyžiarky Raichle a potreboval by som kúpiť nejaké nové, možno ešte budú mať nejaké výpredaje.. chcem sa opýtať, kupoval niekto teraz nedávno nejaké lyžiarky? Aké sú trendy, akým značkám sa mám vyhýbať, na aké sa mám sústrediť? Dajte nejakú inšpiráciu..

:)
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

brm: S kamaratom som bol nedavno kupovat lyziarky, pozeral, ze co a ako. Nakoniec mu radil predavac, evidentne mal za sebou nejake skolenia, pretoze fakt vedel o tom mnoho veci a vedel poradit, upozornit na co si davat pozor. Su tam rozne veci, trebars tuhost lyziarky, ktora je velmi dolezita.

Skus pozriet dake clanky na nete:
http://www.onthesnow.sk/novinky/a/58164 ... C5%BEiarky
http://www.topski.sk/sk/ako-si-vybrat/
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

brm, ja by som ti doporučil si hlavne skontrolovať flex index - ak si pokročilý lyžiar, tak pod 90 určite nekupuj, ideálne tak 110-120.

No a potom by som ti ešte poradil si na sebe nechať tie lyžiarky v predajni obuté aj pol hodinu, aby si zistil, či ťa nebudú tlačiť alebo naopak či ti nebudú po nejakom čase voľné :wink:

Čo sa týka značiek, tak je to asi v podstate jedno. To máš ako s lyžami, každému sadne niečo iné. Či už kúpiš Rossignoly, Salomony, Atomicy, Nordicy (atď.) je už viacmenej jedno...
WiZard
Star
Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa WiZard »

Na flex pozor, aj ked si pokrocily...vela ludi si kupi lyziarky s profi vysokym flexom a potom v nich nie su schopní lyzovat... takze ako pise Pilifo, obuj si aj na polhodinu...pripadne skus pozicovne, aj ked tam byvaju vacsinou nizke flexy... ale skusit mozes :)
brm
Darca
Darca

Presne o tom indexe a aj o polhodinovom skúšaní písali aj v článku od hojka. Bol som zatiaľ v dvoch športových predajniach, ale výber veľmi biedny.. :( Ešte niečo pobehám..

Hľadal som na súčasnej lyžiarke nejaké info o indexe, ale nič. Uvidíme, čo mi o ňom povie nejaký predavač.. :)
Fpichi
Light Expert
Light Expert

Príspevok od používateľa Fpichi »

brm napísal:Presne o tom indexe a aj o polhodinovom skúšaní písali aj v článku od hojka. Bol som zatiaľ v dvoch športových predajniach, ale výber veľmi biedny.. :( Ešte niečo pobehám..

Hľadal som na súčasnej lyžiarke nejaké info o indexe, ale nič. Uvidíme, čo mi o ňom povie nejaký predavač.. :)
Ahoj, ak ti to pomôže tak skúsim stručne a čo najzrozumitelnejšie pre laika. Flex index označuje "tvrdosť" lyžiarky, teda to do akej miery sa dokáže materiál na lyžiarke ohnúť (predovšetkým nad priehlavkom/v osi členku).

Čím väčší flex, tým je lyžiarka tvrdšia. Čím je lyžiarka tvrdšia, tým je tam kratšia odozva medzi nohou a lyžou, preto tvrdé lyžiarky nosia pretekári. Tvrdé lyžiarky su spravidla veľmi nepohodlné a nedá sa v nich lyžovať s úsmevom na tvári celý deň, aj taký pretekár tie lyžiarky veľmi rád po hodine vyzuje.

Ženské rekreačné lyžiarky - 60-80 flex, 90 - 120 lepšia lyžiarka, 130+ pretekárky
u mužov je to zhruba - 90-110 priemererný lyžiar cca 80-95kg chlap, 120 - ťažší chlap alebo lepší lyžiar, 130+ pretekár

Tieto čísla ber ako orientačný údaj, samozrejme že je to do istej miery aj vec preferencii, moja kolegyna (inštruktorka lyžovania) s deckami na kopci vedela byť celý deň v 135-kách, ked odopínala klipsne tak to bolo ako rany z dela :) nikdy som nechápal.

Ohľadom veľkosti lyžiarky by ti mal poradiť každý predavač na mieste+záleží od teba na čo si zvyknutý ale vo všeobecnosti optimálna velkosť je keď cítiš končekami prstov koniec papuče keď stojíš s vystretými nohami (netlačia prsty, len cítiš koniec) a keď pokrčíš kolená tak sa päta a teda aj prsty o zhruba centimeter stiahnu. V týchto polohách robíš oblúk
Napísať odpoveď