Monitor k PC

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
Ryan Giggs
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok

Re: Monitor k PC

Príspevok od používateľa Ryan Giggs »

To ale realne nie je HDR monitor. To su len monitory, ktore podporuje signal s HDR na vstupe. Ale ten efekt HDR na tom realne neuvidiš, pretože tie monitory nemaju potrebnu vybavu na to aby to vedeli zobraziť. To je len o tom aby si ten vyrobca mohol dať fajočku že ma HDR monitor, ale ty ako uživateľ z toho realne nemaš skoro nič.
vald
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa vald »

To asi teda pri Full HD nebude mať veľký význam. Takže keď vynecháme hry a zameriame sa na samotný monitor z hľadiska "menšej záťaže na zrak" (alebo ako to nazvať) čo by sa malo zohľadňovať pri výbere najviac?
(Nemám ani najmenšieho tušenia čo je PWR ani ako zistiť ktorý monitor ním disponuje). Z toho čo som si vyhľadával sám mám už poriadny guláš. Polovicu funkcií ani neviem na čo slúži. Je mi jasné že predajca sa rád pochváli aj tou najnepodstatnejšou vecičkou v záujme zlepšenia odbytu. O to je ťažšie sa v tom vyznať...

PS: Lampu resp. osvetlenie vedľa monitora mám. To som už riešil. V optike mi tiež ponúkli okuliare s modrým filtrom. Noo, trošku to niečo spravilo, ale nie moc.
*****HERO*****
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

to PWM je nejaka haluz, co sposobuje blikanie monitora a tym padom vacsiu unavu oci..

inak normalny LED monitor neblika, ani ked ma frekvenciu 1Hz. zozadu svieti konstantne svetlo. preto frekvencia s unavou oci nic nema. to bolo este za cias CRT, kedy na tom zalezalo.

neviem ci existuje nejaky rebricek monitorov podla indexu unavy oci... skor je to o dodrzovani nejakych zasad..
Ryan Giggs
VIP
VIP

*****HERO***** napísal: inak normalny LED monitor neblika, ani ked ma frekvenciu 1Hz. zozadu svieti konstantne svetlo. ..
To je pekna hlupost.
vald napísal:To asi teda pri Full HD nebude mať veľký význam. Takže keď vynecháme hry a zameriame sa na samotný monitor z hľadiska "menšej záťaže na zrak" (alebo ako to nazvať) čo by sa malo zohľadňovať pri výbere najviac?
Treba pozerat flicker free monitory. Tych uz je dnes vacsina. Je to u nich spravidla uvedene. Napr. ten AOC nema PWM, teda je flicker free.
*****HERO*****
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

tak ako to je? ak hovorime o klasickom LED LCD bez PWM tak co tam blika? backlight predsa neblika podla toho aku ma monitor frekvenciu. ci?
Ryan Giggs
VIP
VIP

Ziadne svetlo nie je konzistentne, kedze tiez funguje na frekvencii. Obzvlast led. Niektori citlivejsi jedinci maju problem aj pri beznej led ziarovke. Preto sa napr. robia ziarovky s CCD, ktore sa toto snazia potlacit.

Kazdopadne PWM je este "nadstavba", to vnima ovela viac ludi. Bez PWM je velka sanca ze to bude bez problemov, ale neznmena to, ze to nekmita a ze velmi citlivy jedinci nemozu mat problem aj tak.

Problemy s ocami ale samozrejme nemusi sposobovat prave blikanie (ci uz s PWM alebo bez), ta pricina moze byt aj ina (napr. nevhodne nastavenie - kontrast, jas, presaturovane farby...., nejaka vada atd.). PWM je ale najpravdepodobnejsia pricina.
94jakub
King
King
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa 94jakub »

Zle chlapci. LED ako taká nebliká, ide tam jednosmerný prúd. Pokiaľ teda odmyslíme nejaké rušenie od elektroniky okolo. PWM sa v monitoroch používa ako spôsob zníženia jasu monitora (dimming). Pretože digitálny signál (lacnejšie ako analógová elektronika) nevie mať viac hodnôt ako zapnuté/vypnuté, tak sa to robí tak, že to LED podsvietenie bliká vysokou frekvenciou. V závislosti ako dlho je svetlo zapnuté počas jedného taktu/bliku, vzniká vo výsledku dojem, že je svetlo slabšie. Pri menšej frekvencii je toto pre niektorých problém, lebo to "blikanie" vnímajú. Záleží ale dosť aj od tej frekvencie, môže to byť od nejakých 400Hz až po 25kHz. Ale napríklad pri 100% monitora by problém byť nemal, pretože je podsvietenie konštantne zapnuté. Viac tu https://www.notebookcheck.net/Why-Pulse ... 240.0.html
Alternatívne riešenie je pravdepodobne cez nejaký napäťový regulátor, čo je samozrejme drahšie, no LED potom nebliká ale jednoducho svieti menej kvôli menšiemu napätiu.
Ryan Giggs
VIP
VIP

Zle chlapče. Ide tam sice jednosmerny prud, ale aj ten môže pulzovať kvôli kapacitnemu meniču, ktory sa ešte stale často použiva. Lebo je to lacne. Čiže aj LED blikať môže a ľudia to vnimaju.
Viem načo služi PWM, ja som tieto veci nespajal.
94jakub
King
King
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa 94jakub »

To je mi jasné, že ty rozumieš. Len sa tu o tom tak nejasné bavili, tak som chcel dať eli5 prečo si to PWM pri monitoroch všímať. Že to nie je len jeden z x nepotrebných údajov.

Ak je niekto tak citlivý, že mu vadí takéto rušenie a blikanie ako hovoríš, tak by mal hľadať/priplatiť za kus, ktorý to má dobré vyriešené. Alebo by mal priplatiť za niečo, čo nie je to najlacnejšie na trhu.

V elektronike môže skoro všetko pulzovať a vznikať interferencie. Tam sa je ťažko zbaviť úplne všetkého. Môže byť aj dobrý monitor, potom k tomu pripojíš notebook, ktorý má zle vyriešené napájanie a hneď to zaruší obraz/zvuk. Bežné.
vald
Light Star
Light Star

Takže Flicker free? Konečne niečo konkrétneho! Inak Ledkové žiarovky vadia aj mne. Ale iba tie so studeným bielym svetlom, takže si pri kúpe zisťujem teplotu svetla. Dosť sa mi osvedčili tie od Emosu...
Díki Ryan Giggs, zase som o niečo múdrejší.

//autoeditácia príspevku (04 Aug 2020, 19:38)
Takže Flicker free? Konečne niečo konkrétneho! Inak Ledkové žiarovky vadia aj mne. Ale iba tie so studeným bielym svetlom, takže si pri kúpe zisťujem teplotu svetla. Dosť sa mi osvedčili tie od Emosu...
Díki Ryan Giggs, zase som o niečo múdrejší.
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

94jakub napísal:Ak je niekto tak citlivý, že mu vadí takéto rušenie a blikanie ako hovoríš...
Otázka trochu mimo monitoroch, ale môže led osvetlenie privodiť nevoľnosť a bolesť hlavy? Mojej priateľke hneď po vkročeni do obchodoch kde je silne biele LED osvetlenie (napríklad elektro predajňa Satrun) príde zle, začne ju bolieť hlava a musí ísť von.
Ryan Giggs
VIP
VIP

Zle jej zo svetla byt moze, ale asi nie je obvykle aby to posobilo okamzite. Je mozne, ze to svetlo tam je nejako specificke, alebo je nejako specificka ona. Mozno tam hra rolu aj psychika. On ten organizmus (oci) totizto zvacsa potrebuje nejaky cas aby ho to podrazdilo.
vald
Light Star
Light Star

Tak monitor už je doma. (práve na ňom píšem). Voľba padla na Asus VG249Q a myslím že som vybral dobre. Pripojil som ho cez DisplayPort a 144Hz som našiel až v PC. Ale podarilo sa a všetko funguje ako má. Inak prvý deň som trochu laboroval (má to fakt dosť veľa možností nastavenia), ale objavom češtiny v menu sa všetko náramne zjednodušilo. Napochytro vyzdvihnem len dve veci ktoré ma najviac milo prekvapili. Jednou z nich je orientácia v menu a následný výber možností. Pri stlačení akéhokoľvek tlačidla sa na monitore objaví okienko s ikonami slúžiace ako nápoveda, takže hneď je jasné ktorým tlačidlo sa čo robí. Na starších monitoroch človek musel doslova pátrať po chabých zobrazeniach na ráme monitora aby našiel potrebné tlačidlo takže toto je vítaná zmena. Druhé obrovské plus patrí stojanu. Pôvodne som chcel dať monitor na stenu na konzolu ale asi sa na to vykašlem a nechám ho na stole pretože tento stojan fakt nemá chybu.
O samotných obrazových možnostiach sa tu rozpisovať nebudem. Ako som už písal na mojej GTX750Ti všetky vymoženosti aj tak asi nevyužijem ale moje oči ten rozdiel parádne cítia a to je hlavné.
Takže spokojnosť 100%.
Týmto by som chcel ešte raz poďakovať všetkým ktorý sa mi snažili pomôcť svojimi radami či postrehmi.
ateista
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa ateista »

Ahojte,

Chcel by som vymeniť monitor nakoľko plánujem pokladať new PC kde by som dal nvidiu buď 3080-3090 čiže by mal mať monitor gsync prípadne by bol s ňou kompatibilný , do 27 palcov, aspoň 144 hz.

https://www.alza.sk/27-acerpredator-xb2 ... ssionPosts

Zatiaľ u mňa vyhráva tento ale ak by ste mali lepší nápad /len nech to není LG-zlé skúsenosti s danou znáčkou :) )

Ďakujem
Zookee
Expert
Expert

Príspevok od používateľa Zookee »

Ahojte prosim vas pekne nevedeli by ste mi poradit novy monitor k PC? Mam stary zhruba 11 rokov a planujem nejak v novembri vymenit za novy. Graficka karta ktora je v pc aktualne je 1060 6gb geforce. Planuje sa tam upgrade neskor.

Podmienky asi len aby bol fullHD viac netreba co sa tyka Hz pravdepodobne bude staci 75hz a aby bol k tomu kabel na hdmi aktualne totiz hravam cez redukciu nakolko tento stary monitor ma este VGA. Moze byt aj alza dakujem velmi pekne. Ak by boli nejake otazky kludne doplnim.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

https://www.alza.sk/27-dell-se2719hr-d5711822.htm
https://www.alza.sk/24-acer-nitro-vg240ybmiix-d5324124.htm

S HDMI kablom je to tazko. Niekde je kabel sucast balenia, inde nie je a treba ho dokupit. Treba si pozriet popis produktu a ci je tam uvedeny aj kabel, pripadne si pozriet recenzie/poradnu na Alze, tam sa to castokrat spomina.
Zookee
Expert
Expert

Príspevok od používateľa Zookee »

Ahoj dakujem ti za mozne tipy pozriem sa na to. Pisem az teraz este raz dakujem.
Pajtaš
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa Pajtaš »

Čaute,
Rozmýšľam kúpu PC monitora, momentálne mám ACER H233H 23", funguje stále ako má, ale predsa dnes sú už tie monitory na inej úrovni...
Využívam to na bežné použitie, filmy, občas hry atď...Veľkosť 23-24" mi stačí..
Našiel som zatiaľ tohto kandidáta:
https://www.alza.sk/23-dell-s2319h-d5306834.htm
https://www.alza.sk/24-acer-nitro-vg240ybmiix-d5324124.htm

Čo poviete na tieto čo som tu dal? Uvítam aj iné rady

Díky :)
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

V tej cene to mas jedno. Acer je 75Hz, takze sa na to bude lepsie pozerat ako na 60Hz Dell. Dell ma vsak o rok dlhsiu zaruku. Osobne by som volil skor ten Acer.
AXO
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AXO »

Ahojte, nech tu neni dalsia tema s rovnakym obsahom, pisem sem.

Neviem sa rozhodnut medzi troma alternativami. Dufam, ze najdem riesenie za pomoci vas.

Pozeral som videa pre porovnanie kvality obrazu 1080, 1440 a 2160. Hlavne na vzdialenejsich objektoch to az krici, ake je 4k ciste. Aj oproti 1440p. Cize co sa tyka kvality obrazu UHD je moj favorit. Najmensie pixely, najhustejsie ppi.

Doteraz som fungoval na pomere stran 16:9, je to pre mna uz nedostacujuce. Zvazujem 21:9, ale favorit je 32:9.

5120x2160 je uz nad rozpocet.

Moje tri alternativy:

16:9/3840x2160/27" *
21:9/3440x1440/34"
32:9/5120x1440/49"

*(nie 32", ked uz cistotu, tak nech stoji za to)

Prosim o radu, pripadne skusenosti. Dakujem.
Prílohy
IMG_20201206_001934.jpg
IMG_20201206_002009.jpg
IMG_20201206_001953.jpg
Napísať odpoveď