Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 18 Okt 2017, 14:58

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 19 ] 
Osobný rebríček - Zdroje - Cenový prehľad, postrehy, akcie.
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Príspevok Osobný rebríček - Zdroje - Cenový prehľad, postrehy, akcie.
Rozhodol som sa, že spravím túto tému, ktorej korene začali začiatkom 2015 v tomto príspevku post2136885.html#p2136885 , kde som sa snažil spraviť taký cenový prehľad a zoznam zdrojov v jednotlivých cenových hladinách, trošku to vyselektovať a dať človeku zoznam overených kúskov, aby nemusel mať obavy o kvalitu.

Tieto zoznamy budem dávať do spoilerov - budem to aktualizovať približne každé dva mesiace s tým, že stále "vygenerujem/spíšem" celý zoznam, pretože vieme, že teraz sa to dosť mení - prichádzajú nové kúsky, niečo odchádza, dostupné veci sa stávajú vzácnymi kúskami a podobne...rovnako je možné, že tam spomeniem, resp. uvediem niekoľko kúskov, ktoré sú čerstvé a ešte nedorazili do našich obchodoch ale prídu a stoja za mrknutie.

Obchody/Weby - lustrovať budem hlavne dva weby - Alza, Amazon a TichéPC ..dodatočne aj heuréku, resp. nejakú najnižšiu cenu z aspoň nejako seriózneho shopu...

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Zoznam - Leto 2017

Pff, viac ako rok. Je to viac ako rok od posledného zoznamu a už bolo na čase. Posledné mesiace som to už trochu odkladal, lebo stále bolo oznámené/recenzované niečo zaujímavé.
Takže v akom znamení sa nesie Leto 2017 u zdrojov? V znamení 70+€ kúskov, čím asi nikoho nepoteším, kedže trend "Cem najlasnejše" stále nemizne. :lol:
Na druhú stranu sa výber vyjasnil a je to omnoho prehľadnejšie, žiadne tisíce zdrojov z miliardy obchodov, padlo to na celkom príjemný a malý zoznam, preto to rozdelím do pár skupín a nech sa už každý rozhodne za seba.

Musím dodať ešte niečo, ideálne by som mal robiť zoznam až o pár mesiacov ale to by už bolo ale naozaj neskoro, takže treba brať do úvahy, že nejeden zdroj bude v porovnaní s predchádzajúcim rokom aktuálne drahší, čo je dôsledkom aktuálnej majnerskej mánie.

Minimum (0-60€)

Spoiler:
Evga 430W - známa voľba, všetci poznáme, nie je to nič extra ale za 37€ je to to minimum, čo by malo byť v lacných zostavách - Alza (37€, pozor, len 2 roky záruky, má mať 3, no nikde inde, kde je plná nie je za rozumnú cenu)
Evga 600W - ak je to naozaj zúfalá situácia, tak je to lepšie ako nič - Tekra (51€), Edis (51€)
Evga 500B - ľudová voľba, ja ju akceptujem, pokiaľ sa tá cena drží nízko, Alza (52€, pozor, len 2 roky záruky, má mať 3, no nikde inde, kde je plná nie je za rozumnú cenu)
Corsair CX450M - Nové CXm (sivá nálepka) prešli príjemnou zmenou, sú to priami konkurenti Evgy B3, u ktorej je pridanou hodnotou hlavne semi-pasívny režim, podľa Cybenetics je priemerná hlučnosť o dobré 3dB nižšia u CXm, takže buď totálne ticho v pokoji (B3) alebo celkovo tichšia prevádzka (CXm), Alza (54€)
Evga B3 450 - novinka, na recenziu B3jek som tiež čakal, je to v pohode, síce modely pod 750W majú trošku horší výber kondíkov ale to sa dá prekušic - TichéPC (53€).

V tejto kategórii by som volil medzi CXm (ja osobne radšej CXm) a B3, ak veľmi veľmi treba veľkú wattáž, tak Evga 600W a ak totálne minimum, tak očividne Evga 430W.

Seasonic S12II: Ak sledujete Alzu, tak sa tam objaví za necelú pedešku aj Seasonic S12II-430 ale to neriešte, ak ste nemali so S12II/M12II skúsenosti, tak v skratke to nie sú veľmi tiché zdroje v záťaži ale nie som si na stopro istý, aká bola krivka u 430W modelu, tak ak by nebola nejako extra špatná a nezmenili sa vnútornosti oproti stavu spred sto miliónov rokov, tak je to najkvalitnejší zdroj v tejto kategórii.
Ak by ste to ale chceli risknúť aj s vyššou wattážou (negarantujem Vám, že v ťažšej záťaži vás odfúkne od stola a roztrhne bubienky), tak pokojne, 520W, Tekra (57€), 620W, Atinet (63€) Pre všetky tieto ale stále platí, že to musí byť verzia GB (nie F3, shopy to nemenili, takže neriešil by som názvy v shopoch), teda mriežka pre ventilátor je takáto, nie takáto.
Optimálna kvalita (60-100€)
Spoiler:
Bronzáky:
Takže Corsair CXm, Evga B3, Corsair Venžnc, Corsair TXm, že? Od najhoršieho po najlepšie, že? Nóó...
Corsair CXm - pokračovanie s vyššími wattážmi - 550W, Alza (66€), 650W, Alza (78€)
Evga B3 - pokračovanie s vyššími wattážmi - 550W, Alza (66€), 650W, Alza (74€)
- 2 ročné záruky pre obe...750W model je síce lepší ale ceny sú tak vysoko, že ju neobháji ničím (možno v budúcnosti zlacnie) CXm aj B3 už strácajú pri tých ich cenovkách, kedže za tie ceny je tu Venžnc, spíkink ovf vič
Corsair Venžnc - asi najlepší Bronzáček a aktuálne znovu výborné ceny, plné záruky a a a a a Amazon :smt049 - Amazon (55-72€)

Golďáky:
Corsair TXm - predstavte si upgradovaný Venžnc a máte TXm, láskanica, 550W, TNTrade (78€), 650W, Alza (89€, priveľká cena, tak do 85€ by bola ideál)
...toto je príklad nového modelu, ktorý sa len nedávno začal predávať, dostupnosť nie je nič extra a ceny od deviatich k piatim, sledoval by som Amazon (aktuálne 550W za 75€, 650W za 89€) ...každopádne 650W je naozaj max, vyššie wattáže sú extrémne drahé a zničí ich prvý riadok v sekcii "Golďáky 2", rovnako aj všetko vyššie.

Ok, prečítal si si to? Všetko zabudni a preskoč na Golďáky 2!!!!!!!!!!!!!!!!! Teda ale predtým ešte...

Bitfenix Whisper - tieto kúsky nie sú najlepšie cenovo, dostupnosťou ale majú niečo unikátne, ticho, dokážu byť extrémne tiché, samozrejme to platí len pre 450W a 550W modely (BWG450M, BWG550M), a to myslím naozaj extrémne, vnútornosťami a výkonom nie sú ale nič prevratné, dal by som ich medzi bronzáky vyššie a TXm; nakoniec záruka, u nás bohužiaľ plnú človek nenájde a neskúmal som prípadné uplatnenie priamo u Bitfenix-u, no mám zlý pocit, že to je bez šance (podobne ako u SuperFloweru); 450W, TichéPC (85€), 550W, TipHardware (92€).

Ou jé, Golďáky 2: A sme tu, táto sekcia je teraz úplnou explóziou, nikdy nebola ponuka tak orgazmická...začneme s najväčším hitom tohoto roka (pre mňa)...

Seasonic Focus GOD - Zízonik...preboha, fakt? Ale hej, kamo kere, došol a rozpakoval všetko na cimpr-campr...ou jéé. Skokan roka. Víťazná spermia v jazere konkurencie v boji o vajíčko a iné prirovnania.
Zízonik Fks Pls 550 Kold - Alza (80€)
Zízonik Fks Pls 650 Bold - Alza (89€)
Zízonik Fks Pls 750 Mold - Alza (97€)
Takže čo je na nich? Pomer cena/výkon, toto je nový Venžnc, kedy ničí všetko pomerom cena/výkon ale rozviniem to:
- dizajn (vnútornosti) na jedničku
- kabeláž na dvojku
- ticho - to nie je správny výraz, nie je to proste nič kalibru Corsair RMx/i a už vôbec nie Bitfenix Whisper...ale...je cca na úrovni toho, čo je Corsair TXm (úplný štandard, nič hrozné) a lepšie ako Evga G3
- (pre mňa killer) 140mm dĺžka zdroja, čo je neskutočné...natrepať takú kvalitu a výkon do tak malej krabičky a ešte to udržať v normálnej miere
- 1 0 R O K O V Z Á R U K Y ( A J N A A L Z E )
- cena...cena...cena...asoifjaoifnaoidfmn ionmfqwoifnfipgfnagonfafSDn fdDODMNFOKGNOSFK GNSDGSNHPSHNIOFN :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 - ja viem, vzrušujem sa nad počítačovým zdrojom ale čo už so mnou narobíš

Budem úprimný, teraz je ťažké pokračovať ale...ale stále je tu dôvod pokračovať a čo ponúknuť, i keď možno ťažšie obhájiteľne...

Corsair RMx - vyššie som to spomínal, ticho, RMx/RMi sú fantáziou, nie Bitfenix Whisper fantáziou (referujem na to ticho) ale aj tak...550W, Alza (96€)
Evga G3 - nie...proste nie! Chceš to isté ale lepšie? Zizónius FAKS GOD z vyšejša! Ak mieriš na 70€ a 500-650W wattáž, tak za mňa z Bronzákov samozrejme Venžnc, za ním CXm a za ním B3.

(Si blázen, že si tak hamižný a nedohodíš na Focus GOD!) Ak mieriš na 85€ a 500+ wattáž, tak za mňa TXm.
(Rovnako si blázen, ak neberieš Fks Pls GOD!) Ak chceš hrobové ticho "furtom", tak Bitfenix Whisper (len tie, ktoré som linkoval).
Beriem, ty si ten kožmejker. Ak chceš niečo úplne odkundes od veci do boka česané, tak Sharkoon Icewind (biely, nie Black), je to drahé ale cool, vnútornosťami, vzhľadom na dĺžku záruky ale pochybujem, že to nebude kvalitou špatné.
(Ti okašlem single-sleeved kabeláž, račej sízonig Fukcs Kolg!) Ak chceš zdroj pravdepodobne na celý život, tak vyberaj z Golďáky 2 to, čo je najsympatickejšie tebe a tvojej peňaženke, všetky sú mňamka...to isté platí aj o tretej kategórii do 140€. Ale pomer cena/výkon je v tej mojej milostnej piesni vyššie, no ak chceš ticho a vyššiu wattáž, tak áno, rozumiem, pokračuj.
Sit back and enjoy kvalita (100-140€)
Spoiler:
Takže ty si došiel až tu bez toho, že by si mal už objednaných za sto kusoch sísonikoch? Rešpekt. Ale rozumiem, Corsair RMx/RMi mám veľmi rád, aj pri FksGodovi, tie zdroje majú všetko a bodka.
Corsair RMx - pokračujeme, 650W, Alza (107€), 750W, Alza (115€)
Corsair RMi - jop, 650W, Alza (126€), 750W, Alza (135€)
FksGoD? - ono ti ale existujú aj vyššie wattáže ale za 100W prídavok k 750W doplatiť 30€? To nie...not on my watch!
Corsair HX750 - prekročím tento range o 4€, môžem? Oplatí sa to, ver mi, je to Platiňák, ak chceš lepšiu účinnosť, ešte o kúsoček dokonalejší zdroj, tak pokojne, dokonca tu nevadí ani absencia semi-pasívneho módu (inak, ventilátorik má FDB ložiská, takže super + myslím, že aj kvôli tomu tam je, lebo so semi-pasívnou by ventilátor pracoval oveľa menej a stačil by aj sleeve), proste účinnosť je tak vysoká, že môže fungovať na veľmi nízkych otáčkach v pokoji až celkom veľké záťaže - proste smelo do toho, poručík! 10 rokov záruky. Alza (144€)

Určite som to už spomínal ale určite to zopakujem, RMx a RMi...boha tvého, aký je medzi nimi rozdiel? Minimálny, počul si o Corsair Link? I-čko to má. Vieš čo ešte má? Ventilátor s FDB ložiskami, čo sú proste lepšie ako sleevečok u RMx...i keď s 10 ročnou zárukou by som to neriešil. Ono je to worth toho 20€ príplatku? Ťažko povedať...ťažko.
Nehovoriac o tom, že potom s ďalším 10€ príplatkom je už HX750 a to je ďalší masaker. Jo, done, EVGA tu nie je, EVGA išla domov, trošku ma to mrzí ale je čas, u nás špeciálne nemá čo ponúknuť (problémy kdekoľvek dostať plné pokrytie záruky).
Takže, na čo sa ešte tešiť v čase následujúcom pokiaľ sa znovu, o stopäťsto rokov stretneme tu na našom starom známom mieste?
Spoiler:
Seasonic ožíva, je to aj vidieť z toho, ako som z neho nadšený v 60-100€ kategórii, konečne sa zobúdzajú, tu je aj ich aktuálna roadmapa.
Viem, asi si si to už všimol z predchádzajúcej časti ale pochop, ja sa viem nadchnúť, ak príde niečo božie, proste od toho tam hore...no a ono to prišlo. :lol:
Píšem SMS do Seasonicu, že chcem si postavať dom z fksplsgodov... Čo okrem toho? Ťažko povedať, už som aj zabudol, uvidíme, hlavne nech sa trošku pohnú ceny niektorých zdrojov a budeme v pořádku..už len to prežiť.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Tipy, triky, taktiky ala Q/A:
Spoiler:
Q: Neraz spomínaš záruky, o čo ide?
A: O nič, v podstate, no zdroje sú známe tým, že často majú dlhšiu záruku, je dobré ju mať ale tu sa to niekedy komplikuje, no a schytali to niekedy práve tie kvalitné produkty.

Najväčším zárukovým bludiskom aktuálne je EVGA, tu väčšinou nenájdeš nikoho, kto tam napíše viac ako 24 mesiacov, i keď ich drvivá väčšina začína na 5 rokoch a ide to až do 10-ročných záruk. Takže to je jedným z dôvodov, prečo sa snažím prestať riešiť EVGU, proste tie nepríjemnosti a nedotiahnuté pokrytie to zabíja, proste chceš mať tú istotu a pokoj, nie, že ak sa niečo stane, tak to posielať do Nemecka na RMA.

Corsair mal tiež problém-dva, teraz sa to už začína opravovať a už aj dodávateľom po mesiacoch od uvedenia Corsairom dochádza, že "Aha, ono to ti teraz má už 10 rokov záruku namiesto 7, musíme aktualizovať systém...zajtra...o mesiac...možno stačí až o rok. Ideme na kavejoch!" to je nie je sranda...

Aktuálne vďaka opravovaným zárukám u Corsairu, prílevu Fks KoldGoldMold Zízonkam to už nebude taký problém, minimálne preto, že už nevidím dôvod odporúčať EVGU, jednoducho pre náš región máme lepšie ponuky.

Q: Neverím tvojim rečiam starej mastičkárky, chcem si vybrať svoj zdroj sám!
A: Skôr, či neskôr si nejeden človek povie, že spraví po svojom a uvidí nejaký gejmersko vyzerajúci zdroj a povie si, že ho chce, aj keď nikde nie sú recenzie, takže skúsim načrtnúť pár bodov, ako aspoň odhadnúť, či to je alebo nie je totálny schiit podľa špecifikácii od výrobcu.

Na čo pozerať, aby si sa popálil len trošku?

Veci, ktoré by tam byť mali:
- menovitá teplota pri plnom výkone - zaujímavá hodnota, v praxi znamená, že čím väčšia, tým lepšie, pretože to znamená, že maximálny výkon podá až pri takej teplote, pri prekročení takejto hodnoty klesá maximálny výkon zdroja
- prevádzková teplota - znovu, čím vyššie, tým lepšie
- ochrany - čím viac, tým lepšie, základnými sú OCP, OVP, SCP, tieto diktuje ATX norma ale silno silno odporúčam vyhľadávať zdroje s aspoň dvoma z následujúcich - UVP, OTP, OPP - všetky sú vysvetlené na strane 11 dokumentu na konci spoileru
- rôzne regulačné povolenia - napríklad "TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, BSMI, CCC, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement" - veď vieš, to jak s Adidasom (ale bez irónie, je dobré vedieť, že produkt je schválený podľa viacero regulačných "značiek"), aj keď je potrebné dodať, že také ako CCC, BSMI, GOST-R, EAC, KC Mark, IRAM a RCM sú skôr kvôli konkrétnym krajinám (Čína, Taiwan, Rusko, Kórea, Argentína, Austrália/Nový Zéland); RoHS, ErP, WEEE a Energy Star sú potom v súvislosti s účinnosťou a špecifických prevádzkach zdrojov
Veci, ktoré tam byť nemusia:
- použité kondenzátory, i keď lajna typu "Japanese capacitors inside" nemusí znamenať, že je napríklad celá sekundárna strana zdroja (náchylná na kvalitnejšie kondenzátory) pokrytá japoncami - keď sme už pri kondenzátoroch, tak zmienky o kondenzátoroch s nominálnou teplotou do 105°C - tu to tiež nemusí znamenať, že sú to japonci alebo že sú všetky 105ťky ale aspoň niečo
- ventilátor s FDB ložiskami - čo nám povie údaj o ventilátore? Skôr napovie, čo môžeme očakávať - životnosť, typ hluku, potenciálne problémy, znovu, kuk napríklad stranu 9 v dokumente na konci
Veci, ktoré môžu byť zavádzajúce alebo nepodstatné:
- účinnosť
- ver, či nie, účinnosť a štandard 80+ ako ho poznáme je veľmi benevolentný a dnes už aj oničom dizajn zdroja dokáže dovŕšiť 80+ štandard a dokonca sa kvalifikovať aj na certifikáty Bronze, Silver,...ide o to, že u zdroja je mnoho premenných, ktoré rozhodujú o kvalite, prevádzkových vlastnostiach, životnosti a podobne, a účinnosť je len jedna z nich...takže si predstavte, o čom sú zdroje, ktoré sa nedostanú ani na 80+ - jedná vec, ktorá je dobrá na štandardoch je, že sa nimi musí potom výrobca riadiť a nemôžu klesnúť (ak klesnú, tak ich to vyjde draho, ak ich raz niekto načape)
- množstvo vetiev - toto je totálne nepodstatný údaj, či jedna alebo vetiev, tak je to jedno, ide o konkrétny dizajn zdroja.

Teraz, tieto veci nepovedia všetko ale sú dostatočnými indikátormi, uvedomte si, že zo špecifikácii je možné vyčítať aspoň to minimum, uvediem príklad.
Zoberme si Evga 430W, lacný šunt ale čekni totok https://www.evga.com/products/product.a ... W1-0430-KR 40°C menovitá prevádzková teplota pri plnom výkone, prevádzková teplota do 40°C a k tomu všetkému ešte všetky (V.Š.E.T.K.Y.) ochrany, OVP, UVP, OCP, OPP, SCP a OTP. Zoberme si napríklad tiež, mhm, Fortron (ou jé, toto si užijem), v cca rovnakej cene ako 430W http://fsp-europe.com/hexa-400500w/ Ouch, neuvádzaná teplota (podľa ich verzie webu "fsplifestyle" vraj do 40°C ale aj sprievodný obrázok na danej karte je pre starú Hexu, takže ťažko povedať, či to je relevantný údaj) a špičkové a NADŠTANDARDNÉ ochrany OVP, OCP, SCP...well, už rozumiete, prečo je môj postoj napríklad k Fortronu taký, aký je? Pozri hore a dole, a mrkni ceny tých zdrojov, to je naozaj tak ťažké? Nie. A nakoniec Corsair VS450, taký "mixed-bag", vie sa o ňom, že je to hnoj (kvalitou to nebude o nič lepšie ako u tej Hexy+ vyššie) ale aspoň to treba dať Corsair-u, že myslí na veci http://www.corsair.com/en-eu/vs-seriest ... wer-supply Prevádzková teplota až do 50°C, avšak nominálna pri maximálnom výkone len 40°C, takže tu sa napríklad ukazuje, že môže byť rozdiel aj medzi tými dvoma teplotnými údajmi a všetky ochrany (má aj OCP ale v danom pdf nie je). Takže čo z toho vyplýva? Tieto informácie (ak ich ten zdroj bude spĺňať) nám zaistia, že zdroj nebude nebezpečný, prípadne predídeme skoršiemu odchodu na druhý svet, no tam to končí, pokiaľ sa nebavíme o vyšších cenách (kde môže byť napríklad napísané, že všetky kondíky sú japonci, že má také a také čáry-máry a podobne), tak ak nie je aj zdroj ako recenzia, tak nezistíme, čo je vo vnútri, aké to má chovanie a hlavne prevádzkové vlastnosti...proste v dnešnej dobe sa už ani tak neoplatí príliš šetriť.

Q: Kde je ten dokument o zdrojoch?
A: Vidím, že si pripravený na samovraždu, takže kuk na moje spoznámkovanie témy https://drive.google.com/open?id=1-j4WP ... TEQO--vAXA

Q: Spomínaš ten web s meraniami hlučnosti zdrojov, čo a kde to je?
A: Jo, Cybenetics https://www.cybenetics.com/index.php?option=database prepnúť hore na "Noise Level Certifications" a potom podľa značiek sa doklikať k zdrojom (budú v kódovom označení, niektoré podobne ako je ich názov, iné v šifrách, treba to produktové označenie nájsť napríklad v kolonke na Alze)

A je to, došli ste na koniec príspevku - viem, je toho strašne veľa, no po prvom prečítaní viete, čo hneď v budúcnosti hľadať. :)
Pokiaľ sú nejaké dotazy, tak dúfam, že Q/A pomohlo, ak nie, tak treba sa pýtať, ja to potom aspoň môžem doplniť do Q/A. :wink:

27 Jún 2015, 18:06
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Osobný rebríček - Zdroje - Cenov prehľad, postrehy, akci
Velmi dobra tema len jedna otazocka. Vedel by si zalozit takuto temu ktora by bola pravidelne aktualizovana ale o komponentoch an cely PC ? Nejako kategorizovane ako Office , herny, a pod.

27 Jún 2015, 19:48
Profil  ICQ  Skype  
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

môžem sa na to pozrieť, čo by z toho bolo :wink:

28 Jún 2015, 0:02
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

kedze je to zoznam overenych kuskov a je to tvoj osobny rebricek, znamena to ze si s tymito vsetkymi zdrojmi pracoval a pouzival ich dlhodobejsie ? to tazko ze...
v zozname chyba napriklad https://www.alza.sk/fortron-hyper-700-d ... tm#recenze

samotny dropdead postol link v ktorom sa pise ze splna ucinost 85 (testovana 86 pri full zatazi 6hod), aj ked nieje certifikovana a vykonom je niekde inde ako vsetky tu spominane zbytocne drahe zdroje... Pre priklad, 600watt seasonic s 80 ucinnostou je drahsi ako 700watt fortron s 85 :roll:

//autoeditácia príspevku (29 Jún 2015, 14:07)
DropDead píše:
môžem sa na to pozrieť, čo by z toho bolo :wink:

len to nie :roll:

29 Jún 2015, 14:03
Profil  ICQ  
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

poprosím, aby si takýto druh pripomienok smeroval do SS (ako to aj v príspevku píšem na konci) a nie tu, tu sa nediskutuje o takomto - dal som tu presne veci, ktoré som chcel :wink:

nakoniec, odporúčam doplniť vedomosti (akosi nedostatočné) o zdrojoch, o recenzovaní a o relevantných výsledkoch a až potom si dovoliť porovnávať napríklad S12-620 a FSP Hyper 700 - pokiaľ neprinesieš relevantný dôkaz, že je pravda to, čo hovoríš, tak ťa dôrazne žiadam, aby si prestal prispievať svojimi "bohatými" a "odbornými" skúsenosťami do tejto témy

29 Jún 2015, 16:13
Expert
Expert
Obrázok užívateľa

Nazdar,
môj zdroj (Corsair cx600) nejako podivne praská (akoby sa dačo jemne trelo o fan). Všimol som si to zatiaľ iba pri hraní FC3. Pri bežnom surfovaní akoby nič. Zdroj ofc už záruke nie je a podľa toho, čo som na nete našiel, tak výmenu asi nebudem odkladať. Zatiaľ som nemal čas sa pozrieť dovnútra, či to ozaj nie je mechanický problém ale chcem byť pripravený.

Zostava je i5 2500 SB, Nvidia Gigabyte 560 ti HDD SSD a chcel by som doplniť nejaké fany ešte (neviem vôbec či to má vplyv, preto to píšem). Upgrade v najbližšej dobe rozhodne nechystám a preto .. oplatí sa ísť do niečoho drahšieho? tak 65€ by bolo ideálnych, no nemám tucha, ktorý bude stačiť na zostavu (napr. ten odporúčaný 61€ Enermax MaxPro 500W?)

22 Júl 2015, 0:29
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

prípadne jeho 600W verziu o 7€ drahšiu

22 Júl 2015, 7:02
Medium Expert
Medium Expert
Obrázok užívateľa

Mam v plane kupit ten 500W enermax maxpro, bude to dostačovať aj na výkonnejšie zostavy alebo si radšej priplatiť ?

23 Júl 2015, 13:15
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

definuje, čo berieš ako výkonnejšie zostavy, pri 500W Maxpro hovorím, že tých 7€ za 600W verziu je nič

avšak len znovu zopakujem môj názor - ešte pred rokom-dva bol stav trhu so zdrojmi do 80€ oveľa zaujímavejší, bola tu skutočná konkurencia, no teraz...maxpro sú pri tom, čo sa ponúka v daných cenách naozaj zaujímavým kúskom, no pred takým rokom-dvoma by ma asi nezaujal a podľa mňa minimum, čo zároveň ľavou-zadnou predčí všetko do 100€ je zase https://www.alza.sk/evga-supernova-750-b2-d2192750.htm, no mnoho ľudí sa tomu už vyhne, pre mnohých mnohých ľudí je to proste príliš za zdroj...no čo, ak majú už roky nejaké OEM zdroje, čo kúpili so starými plecháčmi, tak sa to ťažko vyhovára...väčšinou stačí len jedna tragická udalosť, kedy taký zdroj niekomu stiahol celé PC do péčka a je to už iná debata, iní majú zase dostatočný rozpočet...

môžem https://www.alza.sk/evga-supernova-750-b2-d2192750.htm len odporúčiť, je to zdroj, ktorý má sakra solídne výkonnostné kvality - založený je na špičkovej platforme od superfloweru (mimochodom v globálnom měřítku možno najlepší výrobca zdrojov v súčastnosti) s krásne kvalitnými internými súčiastkami, skvelým výkonom, minimálnymi negatívnymi javmi (ako nestabilita napätia, jeho zvlnenie, kvalitné prúdové vetvy) a aj vizuálne potešujúcim prevedením...len škoda jednej veci - nemá kompletne čiernu kabeláž

23 Júl 2015, 19:47
Medium Expert
Medium Expert
Obrázok užívateľa

Tak pod výkonnejšou zostavou si predstavujem asi i5ku nejakú tu 770tku a podobne, jednoducho herný pc. Ten zdroj max do tých 70 eur by si odporúčil aký ? Je mi jasné že keby si kúpim hore spomínaný zdroj tak som zahojený ale momentálne takú situáciu nemám aby som si dovolil viacero vecí naraz.

Teraz čisto keby si mal maximálnu hranicu do 70 € a dalej by to nešlo ani za pána.. aký zdroj by si si kúpil ?

23 Júl 2015, 20:15
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

jo, zober 600W Enermax MaxPro

23 Júl 2015, 21:06
Medium Expert
Medium Expert
Obrázok užívateľa

Okej, tak ho asi berem díky za rady. Snád mi pošlúži dobre..

23 Júl 2015, 21:23
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Osobný rebríček - Zdroje - Cenový prehľad, postrehy, akc
Máj 2016 - ospravedlňujem sa za "krátke zdržanie", no akosi som nestíhal a situácia na trhu bola taká...všelijaká, no je už na čase zrekapitulovať si zoznam - zoznam doplnený do prvého príspevku

Ceny 0-50€
Spoiler:
Evga 430W - 39€ (Alza), 35€ (Heuréka)
- najnižší low-end, minimum ale naozaj minimum, osobne by som ho dával len do tých najnepažravejších zostáv

Enermax MaxPro 400W - 47€ (Alza), 44€ (Heuréka)
- už tradične, nesmie tu chýbať
Ceny 50-90€
Spoiler:
Enermax MaxPro 500W (Alza - 56€, Heuréka - 54€), 600W (Alza - 61€, Heuréka - 59€)
- znovu ani tieto wattáže nesmú chýbať

Zalman GVM 500W(Alza - 60€ - najlacnejšie), 600W (Alza - 68€ - najlacnejšie), 700W(Alza - 80€, Heuréka - 71€)
- takže ako sa nám tu zatúlal Zalman ? No bohužiaľ je tu, osobne sa mi dizajnovo nepáči ale vo vnútri má seriózne súčiastky, hlavne vyzdvihujem komplet japoncov vo vnútri, žiadna čína
- ja som osobne stále skôr za iné voľby, je mi nesympatický, no to je irelevantný dôvod

Corsair CXM
- refresh série - modely CX450M,CX550M,CX650M, no zatiaľ bez info, takže zatiaľ len v kategórie otázničky, uvidíme, ako sa to vyvinie

XFX TS 550W (TichéPC - 80€, Heuréka - 74€), 650W (TichéPC - 83€)
- stará známa voľba, osobne som za 650W verziu, je to pekná mašinka
UPOZORNENIE ohľadom ZÁRUK !
Spoiler:

- dole popíšem veci ohľadom záruky pri EVGA a CORSAIR zdrojoch, avšak platí, že to nemusí byť 100% tak, môže sa stať, že niektorý z obchodov to berie od nejakého dodávateľa, ktorý sa riadi Corsair zárukov, takže ak máte záujem o nejaký kúsok z iného shopu, vždy sa najprv informujte, ako to bude so zárukou - oplatí sa to, pozrite si aj pomerne LACNÉ Corsair RMx, kde takto budete mať až 10 rokov záruku - to nehovorí len o ich kvalite, ale o dlhej životnosti a lepšej prípadnej predajnosti :wink:

EVGA:
Evgy majú predĺženú záruku až do 10 rokov, ktorá je avšak platná len, ak sa kúpi od ich autorizovaných predajcov, pričom pre CZ/SK tu máme 3 shopy - Alza, K24 a Mironet. Zoznam všetkých predajcov: http://www.evga.com/Products/WhereToBuy.aspx

Podmienky:
- http://www.evga.com/support/warranty/power-supplies/ - záleží od PRODUKTOVÉHO ČÍSLA:
- napríklad EVGA G2 550W má pr.č. 220-G2-0550-Y2, teda Y2 - Y2 je v kategórii 7 rokov
- rovnako napríklad EVGA G2 750 má pr.č. 220-G2-0750-X2, kde X2 nám hovorí o 10 ročnej záruke

CORSAIR:
Corsair nedávno taktiež rozšírila záruky pre ich produkty, no ako u Evgy, len od autorizovaných predajcov a tých je trošku viac ako u Evgy, teda pre CZ: Alza, CZC, ED System, Fox PC a pre SK: Alza. Zoznam všetkých predajcov: http://www2.corsair.com/wheretobuy/results.aspx

Podmienky:
- http://www.corsair.com/en-us/support/warranty - nižšie na stránke je zoznam všetkých rád a ich záruk, napríklad RMx rada 10 rokov, RMi tiež, prípadne HXi rovnako 10 rokov
- uplatiteľnosť je rovnako otázna ako u EVGY, Alza má len nejaké divné záruky (napríklad RMi 5 rokov, avšak malo by to byť bez problémov)

// Ako ste mohli vidieť, uplatiteľnosť záruk je aktuálne divná (Alza), ich dĺžky sú na webe ako sa im zachce, takže píšem Alze s dotazom, aby sa k tým zárukám vyjadrili, treba v tom spraviť poriadok (hlavne z pohľadu zákazníkov), čo je super je to, že sa nemôžu vyhovárať na dodávateľa, pretože oni samotní sú týmto dodávatelia a produkty by mali mať priamo od výrobcu, prípadne nejakého globálneho dodávateľa, ktorý sa na 100% orientuje v tomto podľa Evgy/Corsairu....ak budem mať info, tak doplním :wink:[/size][/b]
Ceny 90-120€
Spoiler:
--pozrite si predtým, než sa pozriete na CORSAIR na odstavec ohľadom záruk, linky aj na TichéPC, vidno, že GABO dáva 7 ročnú záruku, je možné, že to má od nejakého dodávateľa s plnou zárukou, takže sa treba aj dotázať, ak chcete to brať z iných shopov
-- rovnako, ak Vám prídu rady od corsairu chaotické, tak to je nejako takto, že RM je ich kvalitná gold platforma, teda naozaj kvalitná až teraz s RMx a RMi (pričom RMx je "nižšia" a RMi je "vyššia", no v podstate nemá zmysel doplácať za RMi), potom už len HXi, čo je ich najlacnejší platinum a nakoniec drahšia AX a AXi rada (zase AXi je vyššie ako AX) platinum účinnosti s výnimkou monštra AX1500i, ktorý má až titanium účinnosť (zatiaľ oficiálne najvyššia účinnosť, od ktorej už pomaly niet kam ísť (smerom hore))

Corsair RMx 550W (Alza - nedostupné, TichéPC - 99€, Heuréka - 94€), 650W (Alza - nedostupné, TichéPC - 109€, Heuréka - 103€), 750W (Alza - nedostupné, TichéPC - 118€, Heuréka - 111€)

--pozrite si predtým, než sa pozriete na EVGY na odstavec ohľadom záruk
Evga B2 750W (Alza - 93€, Heuréka - 95€)
Evga GQ 650W (Alza - 92€ - najlacnejšie), 750W (Alza - 100€ - najlacnejšie) //Sú cenovo parádne, pôjdu cenovo neskôr hore - niečo ako alza "uži si cenu, kým je, aká je"
Evga G2 550W (Alza - 96€ - najlacnejšie), 650W (Alza - (lol)115€(irelevantná suma), Heuréka - 99€), 750W (Alza - 116€ - najlacnejšie)

-- príjemný bonus, že sú v rôznych farbách, resp. čiernej, bielej a gunmetal grey, no bohužiaľ len 2 roky záruka ale to je to isté ako G2 a spol. rada - SF vyrába tie evga zdroje...no vec ostáva, človek chce čo i len kvôli pocitu tú záruku (osobne v tomto sa mi RMx rada od Corsairu veľmi páči)

SuperFlower Leadex Gold 550W (TichéPC - 80€), 650W (TichéPC - 115€)
Ceny 120+€
Spoiler:
Corsair RMi 650W (Alza - 125€, Heuréka - 119€), 750W (Alza - 135€, Heuréka - 130€)

EVGA P2 650W (TichéPC - 132€ - najlacnejšie), 750W (TichéPC - 163€ - najlacnejšie)

SuperFlower Leadex Platinum 550W (Tiché PC - 123€), 650W (TichéPC - 135€), 750W (TichéPC - 153€)

Corsair HXi 750W (Alza - 164€, Heuréka - 159€)

-- mohol by som pokračovať do tramtará ale to nemá zmysel, ako absolútne maximum je HX750i, všetk oviac je neuveriteľne silno subjektívne
Otázničky
Spoiler:
Toto je osobitný odstavec, niečo, kde bude skrátka niečo odlišné, neznáme a podobne, čo sa nedá zaradiť do výberu z nejakého dôvodu

Omľajznutá CX rada od Corsair:
- žiaden nováčik na trhu, nikdy neboli mojou voľbou - nekvalitné produkty
- teraz možno, podotýkam možno sa situácia zmení (čo mňa len poteší) s ich refreshom tejto série, konkrétne CX450M, CX550M, CX650M, CX750M a CX850M, no zatiaľ nemáme žiadnu recenziu, takže tu to ukončím
- každopádne po vizuálnej stránke tu rozdiely sú - nálepka je na štýl RMx rady, máme tu konečne pri 24-pinovom kábli čiernu izoláciu káblikov, takže čierny flex konečne vyzerá parádne
- záruka - 5 rokov poteší
Dúfam, že chalani, ktorí mi neraz vyčítali odpor k FSP ocenia, že sa tu objavil aj kúsok od FSP, resp. Evga GQ, čo len dúfam, že svedčí o tom, že zakladám si na dôkazoch a aj keď ma firma roky celým portfóliom nepresvedčila neznamená, že im nedám palec hore, ak to spravia...rovnako ich nová rada Hydro X vyzerá dobre, takže to už máme dva modely

//autoeditácia príspevku (09 Nov 2016, 14:39)
Približne o týždeň aktualizujem zoznam - aktuálne čakám na začatie naskladňovania novej série G3 od EVGY...parádička.

Ak by náhodou niekto medzitým hľadal najnovšiu info, tak zatiaľ moji favoriti (cca aj cenovo zoradení sú)
Corsair Vengeance > Evga GQ a teraz Evga G3 - dôvod? Všetko lacnejšie ako Vengeance je kompromisom na kvalite, Evga B2 zdražela (z 84,40€, koľko stála dosť dlho) a ceny G2 rady sú priveľké a Evga GQ je rovnako kvalitná, ba dokonca by som asi šiel radšej do nej ako G2 (pri tých cenách - 91€ za 650W model a 100€ pre 750W model) - G3 to trošku vráti späť na stranu G3 rady, keďže tam prišla nová platforma od Kvietku, kde hlavným highlightom je extrémne krátky zdroj (150mm pre všetky modely (aj 1000W model) a HDB ložiskový ventilátor, ktorý bude ako tichší, tak kvalitou vyššie a výkonom v pomere k otáčkam taktiež vyššie.

//autoeditácia príspevku (13 Aug 2017, 10:34)
Aktuálny zoznam - Leto 2017

Pff, viac ako rok. Je to viac ako rok od posledného zoznamu a už bolo na čase. Posledné mesiace som to už trochu odkladal, lebo stále bolo oznámené/recenzované niečo zaujímavé.

Takže v akom znamení sa nesie Leto 2017 u zdrojov? V znamení 70+€ kúskov, čím asi nikoho nepoteším, kedže trend "Cem najlasnejše" stále nemizne. :lol:
Na druhú stranu sa výber vyjasnil a je to omnoho prehľadnejšie, žiadne tisíce zdrojov z miliardy obchodov, padlo to na celkom príjemný a malý zoznam, preto to rozdelím do pár skupín a nech sa už každý rozhodne za seba.

Musím dodať ešte niečo, ideálne by som mal robiť zoznam až o pár mesiacov ale to by už bolo ale naozaj neskoro, takže treba brať do úvahy, že nejeden zdroj bude v porovnaní s predchádzajúcim rokom aktuálne drahší, čo je dôsledkom aktuálnej majnerskej mánie.

Minimum (0-60€)
Spoiler:
Evga 430W - známa voľba, všetci poznáme, nie je to nič extra ale za 37€ je to to minimum, čo by malo byť v lacných zostavách - Alza (37€, pozor, len 2 roky záruky, má mať 3, no nikde inde, kde je plná nie je za rozumnú cenu)
Evga 600W - ak je to naozaj zúfalá situácia, tak je to lepšie ako nič - Tekra (51€), Edis (51€)
Evga 500B - ľudová voľba, ja ju akceptujem, pokiaľ sa tá cena drží nízko, Alza (52€, pozor, len 2 roky záruky, má mať 3, no nikde inde, kde je plná nie je za rozumnú cenu)

Corsair CX450M - Nové CXm (sivá nálepka) prešli príjemnou zmenou, sú to priami konkurenti Evgy B3, u ktorej je pridanou hodnotou hlavne semi-pasívny režim, podľa Cybenetics je priemerná hlučnosť o dobré 3dB nižšia u CXm, takže buď totálne ticho v pokoji (B3) alebo celkovo tichšia prevádzka (CXm), Alza (54€)
Evga B3 450 - novinka, na recenziu B3jek som tiež čakal, je to v pohode, síce modely pod 750W majú trošku horší výber kondíkov ale to sa dá prekušic - TichéPC (53€)

V tejto kategórii by som volil medzi CXm (ja osobne radšej CXm) a B3, ak veľmi veľmi treba veľkú wattáž, tak Evga 600W.

Seasonic S12II:
Ak sledujete Alzu, tak sa tam objaví za necelú pedešku aj Seasonic S12II-430 ale to neriešte, ak ste nemali so S12II/M12II skúsenosti, tak v skratke to nie sú veľmi tiché zdroje v záťaži ale nie som si na stopro istý, aká bola krivka u 430W modelu, tak ak by nebola nejako extra špatná a nezmenili sa vnútornosti oproti stavu spred sto miliónov rokov, tak je to najkvalitnejší zdroj v tejto kategórii.
Ak by ste to ale chceli risknúť aj s vyššou wattážou (negarantujem Vám, že v ťažšej záťaži vás odfúkne od stola a roztrhne bubienky), tak pokojne, 520W, Tekra (57€), 620W, Atinet (63€)
Pre všetky tieto ale stále platí, že to musí byť verzia GB (nie F3, shopy to nemenili, takže neriešil by som názvy v shopoch), teda mriežka pre ventilátor je takáto, nie takáto.
Optimálna kvalita (60-100€)
Spoiler:
Bronzáky:
Takže Corsair CXm, Evga B3, Corsair Venžnc, Corsair TXm, že? Od najhoršieho po najlepšie, že? Nóó...

Corsair CXm - pokračovanie s vyššími wattážmi - 550W, Alza (66€), 650W, Alza (78€)
Evga B3 - pokračovanie s vyššími wattážmi - 550W, Alza (66€), 650W, Alza (74€) - 2 ročné záruky pre obe...750W model je síce lepší ale ceny sú tak vysoko, že ju neobháji ničím (možno v budúcnosti zlacnie)
CXm aj B3 už strácajú pri tých ich cenovkách, kedže za tie ceny je tu Venžnc, spíkink ovf vič
Corsair Venžnc - asi najlepší Bronzáček a aktuálne znovu výborné ceny, plné záruky a a a a a Amazon :smt049 - [spoiler=https://www.amazon.de/dp/B01CQ4B49S/]Amazon (55-72€)
Corsair TXm - predstavte si upgradovaný Venžnc a máte TXm, láskanica, 550W, [ur=https://www.tntrade.sk/corsair-power-supply-tx550m-550w-80-plus-gold-semi-modular-120mm_d159067.htmll]TNTrade (78€)[/url], 650W, Alza (89€, priveľká cena, tak do 85€ by bola ideál) ...toto je príklad nového modelu, ktorý sa len nedávno začal predávať, dostupnosť nie je nič extra a ceny od desiatich k piatim, sledoval by som Amazon (aktuálne 550W za 75€, 650W za 89€) ...každopádne 650W je naozaj max, vyššie wattáže sú extrémne drahé a zničí ich prvý riadok v sekcii "Golďáky 2", rovnako aj všetko vyššie.

Ok, prečítal si si to? Všetko zabudni a preskoč na Golďáky 2!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bitfenix Whisper - tieto kúsky nie sú najlepšie cenovo, dostupnosťou ale majú niečo unikátne, ticho, dokážu byť extrémne tiché, samozrejme to platí len pre 450W a 550W modely (BWG450M, BWG550M), a to myslím naozaj extrémne, vnútornosťami a výkonom nie sú ale nič prevratné, dal by som ich medzi bronzáky vyššie a TXm; nakoniec záruka, u nás bohužiaľ plnú človek nenájde a neskúmal som prípadné uplatnenie priamo u Bitfenix-u, no mám zlý pocit, že to je bez šance (podobne ako u SuperFloweru); 450W, TichéPC (85€), 550W, TipHardware (92€).

Ou jé, Golďáky 2:
A sme tu, táto sekcia je teraz úplnou explóziou, nikdy nebola ponuka tak orgazmická...začneme s najväčším hitom tohoto roka (pre mňa)...
Seasonic Focus GOD - Zízonik...preboha, fakt? Ale hej, kamo kere, došol a rozpakoval všetko na cimpr-campr...ou jéé. Skokan roka. Víťazná spermia v jazere konkurencie v boji o vajíčko a iné prirovnania.
Zízonik Fks Pls 550 Kold - Alza (80€)
Zízonik Fks Pls 650 Kold - Alza (89€)
Zízonik Fks Pls 750 Kold - Alza (97€)
Takže čo je na nich? Pomer cena/výkon, toto je nový Venžnc, kedy ničí všetko pomerom cena/výkon ale rozviniem to:
- dizajn (vnútornosti) na jedničku
- kabeláž na dvojku
- ticho - to nie je správny výraz, nie je to proste nič kalibru Corsair RMx/i a už vôbec nie Bitfenix Whisper...ale...je cca na úrovni toho, čo je Corsair TXm (úplný štandard, nič hrozné) a lepšie ako Evga G3
- (pre mňa killer) 140mm dĺžka zdroja, čo je neskutočné...natrepať takú kvalitu a výkon do tak malej krabičky a ešte to udržať v normálnej miere
- 1 0 R O K O V Z Á R U K Y ( A J N A A L Z E )
- cena...cena...cena...asoifjaoifnaoidfmn ionmfqwoifnfipgfnagonfafSDn fdDODMNFOKGNOSFK GNSDGSNHPSHNIOFN :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049 :smt049
- ja viem, vzrušujem sa nad počítačovým zdrojom ale čo už so mnou narobíš

Budem úprimný, teraz je ťažké pokračovať ale...ale stále je tu dôvod pokračovať a čo ponúknuť, i keď možno ťažšie obhájiteľne...
Corsair RMx - vyššie som to spomínal, ticho, RMx/RMi sú fantáziou, nie Bitfenix Whisper fantáziou (referujem na to ticho) ale aj tak...550W, Alza (96€)
Evga G3 - nie...proste nie! Chceš to isté ale lepšie? Zizónius FAKS GOD z vyšejša!

Ak mieriš na 70€ a 500-650W wattáž, tak za mňa z Bronzákov samozrejme Venžnc, za ním CXm a za ním B3. Si blázen, že si tak hamižný a nedohodíš na Focus GOD!
Ak mieriš na 85€ a 500+ wattáž, tak za mňa TXm. A za mňa si rovnako blázen, ak neberieš Fks Pls GOD!
Ak chceš hrobové ticho "furtom", tak Bitfenix Whisper. Beriem, ty si ten kožmejker.
Ak chceš niečo úplne odkundes od veci do boka česané, tak Sharkoon Icewind (biely, nie Black), je to drahé ale cool, vnútornosťami, vzhľadom na dĺžku záruky ale pochybujem, že to nebude kvalitou špatné. Ti okašlem single-sleeved kabeláž, račej sízonig Fukcs Kolg!
Ak chceš zdroj pravdepodobne na celý život, tak vyberaj z Golďáky 2 to, čo je najsympatickejšie tebe a tvojej peňaženke, všetky sú mňamka...to isté platí aj o tretej kategórii do 140€. Ale pomer cena/výkon je v tej mojej milostnej piesni vyššie, no ak chceš ticho a vyššiu wattáž, tak áno, rozumiem, pokračuj.
Sit back and enjoy kvalita (100-140€)
Spoiler:
Takže ty si došiel až tu bez toho, že by si mal už objednaných za sto kusoch sísonikoch? Rešpekt. Ale rozumiem, Corsair RMx/RMi mám veľmi rád, aj pri FksGodovi, tie zdroje majú všetko a bodka.
Corsair RMx - pokračujeme, 650W, Alza (107€), 750W, Alza (115€)
Corsair RMi - jop, 650W, Alza (126€), 750W, Alza (135€)
FksGoD? - ono ti ale existujú aj vyššie wattáže ale za 100W prídavok k 750W doplatiť 30€? To nie...not on my watch!
Corsair HX750 - prekročím tento range o 4€, môžem? Oplatí sa to, ver mi, je to Platiňák, ak chceš lepšiu účinnosť, ešte o kúsoček dokonalejší zdroj, tak pokojne, dokonca tu nevadí ani absencia semi-pasívneho módu (inak, ventilátorik má FDB ložiská, takže super + myslím, že aj kvôli tomu tam je, lebo so semi-pasívnou by ventilátor pracoval oveľa menej a stačil by aj sleeve), proste účinnosť je tak vysoká, že môže fungovať na veľmi nízkych otáčkach v pokoji až celkom veľké záťaže - proste smelo do toho, poručík! 10 rokov záruky. Alza (144€)

Určite som to už spomínal ale určite to zopakujem, RMx a RMi...boha tvého, aký je medzi nimi rozdiel? Minimálny, počul si o Corsair Link? I-čko to má. Vieš čo ešte má? Ventilátor s FDB ložiskami, čo sú proste lepšie ako sleevečok u RMx...i keď s 10 ročnou zárukou by som to neriešil. Ono je to worth toho 20€ príplatku? Ťažko povedať...ťažko. Nehovoriac o tom, že potom s ďalším 10€ príplatkom je už HX750 a to je ďalší masaker.

Jo, done, EVGA tu nie je, EVGA išla domov, trošku ma to mrzí ale je čas, u nás špeciálne nemá čo ponúknuť (problémy kdekoľvek dostať plné pokrytie záruky).

Tipy, triky, taktiky
Spoiler:
Skôr, či neskôr si nejeden človek povie, že spraví po svojom a uvidí nejaký gejmersko vyzerajúci zdroj a povie si, že ho chce, aj keď nikde nie sú recenzie, takže skúsim načrtnúť pár bodov, ako aspoň odhadnúť, či to je alebo nie je totálny schiit podľa špecifikácii od výrobcu.

Na čo pozerať?
Veci, ktoré by tam byť mali:
- menovitá teplota pri plnom výkone - zaujímavá hodnota, v praxi znamená, že čím väčšia, tým lepšie, pretože to znamená, že maximálny výkon podá až pri takej teplote, pri prekročení takejto hodnoty klesá maximálny výkon zdroja
- prevádzková teplota - znovu, čím vyššie, tým lepšie
- ochrany - čím viac, tým lepšie, základnými sú OCP, OVP, SCP, tieto diktuje ATX norma ale silno silno odporúčam vyhľadávať zdroje s aspoň dvoma z následujúcich - UVP, OTP, OPP - všetky sú vysvetlené na strane 11 dokumentu na konci spoileru
- rôzne regulačné povolenia - napríklad "TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, BSMI, CCC, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement" - veď vieš, to jak s Adidasom (ale bez irónie, je dobré vedieť, že produkt je schválený podľa viacero regulačných "značiek"), aj keď je potrebné dodať, že také ako CCC, BSMI, GOST-R, EAC, KC Mark, IRAM a RCM sú skôr kvôli konkrétnym krajinám (Čína, Taiwan, Rusko, Kórea, Argentína, Austrália/Nový Zéland); RoHS, ErP, WEEE a Energy Star sú potom v súvislosti s účinnosťou a špecifických prevádzkach zdrojov
Veci, ktoré tam byť nemusia:
- použité kondenzátory, i keď lajna typu "Japanese capacitors inside" nemusí znamenať, že je napríklad celá sekundárna strana zdroja (náchylná na kvalitnejšie kondenzátory) pokrytá japoncami
- keď sme už pri kondenzátoroch, tak zmienky o kondenzátoroch s nominálnou teplotou do 105°C - tu to tiež nemusí znamenať, že sú to japonci alebo že sú všetky 105ťky ale aspoň niečo
- ventilátor s FDB ložiskami - čo nám povie údaj o ventilátore? Skôr napovie, čo môžeme očakávať - životnosť, typ hluku, potenciálne problémy, znovu, kuk napríklad stranu 9 v dokumente na konci
Veci, ktoré môžu byť zavádzajúce alebo nepodstatné:
- účinnosť - ver, či nie, účinnosť a štandard 80+ ako ho poznáme je veľmi benevolentný a dnes už aj oničom dizajn zdroja dokáže dovŕšiť 80+ štandard a dokonca sa kvalifikovať aj na certifikáty Bronze, Silver,...ide o to, že u zdroja je mnoho premenných, ktoré rozhodujú o kvalite, prevádzkových vlastnostiach, životnosti a podobne, a účinnosť je len jedna z nich...takže si predstavte, o čom sú zdroje, ktoré sa nedostanú ani na 80+ - jedná vec, ktorá je dobrá na štandardoch je, že sa nimi musí potom výrobca riadiť a nemôžu klesnúť (ak klesnú, tak ich to vyjde draho, ak ich raz niekto načape)
- množstvo vetiev - toto je totálne nepodstatný údaj, či jedna alebo vetiev, tak je to jedno, ide o konkrétny dizajn zdroja

Teraz, tieto veci nepovedia všetko ale sú dostatočnými indikátormi, uvedomte si, že zo špecifikácii je možné vyčítať aspoň to minimum, uvediem príklad.

Zoberme si Evga 430W, lacný šunt ale čekni totok
https://www.evga.com/products/product.a ... W1-0430-KR
40°C menovitá prevádzková teplota pri plnom výkone, prevádzková teplota do 40°C a k tomu všetkému ešte všetky (V.Š.E.T.K.Y.) ochrany, OVP, UVP, OCP, OPP, SCP a OTP.

Zoberme si napríklad tiež, mhm, Fortron (ou jé, toto si užijem), v cca rovnakej cene ako 430W
http://fsp-europe.com/hexa-400500w/
Ouch, neuvádzaná teplota (podľa ich verzie webu "fsplifestyle" vraj do 40°C ale aj sprievodný obrázok na danej karte je pre starú Hexu, takže ťažko povedať, či to je relevantný údaj) a špičkové a NADŠTANDARDNÉ ochrany OVP, OCP, SCP...well, už rozumiete, prečo je môj postoj napríklad k Fortronu taký, aký je? Pozri hore a dole, a mrkni ceny tých zdrojov, to je naozaj tak ťažké? Nie.

A nakoniec Corsair VS450, taký "mixed-bag", vie sa o ňom, že je to hnoj (kvalitou to nebude o nič lepšie ako u tej Hexy+ vyššie) ale aspoň to treba dať Corsair-u, že myslí na veci
http://www.corsair.com/en-eu/vs-seriest ... wer-supply
Prevádzková teplota až do 50°C, avšak nominálna pri maximálnom výkone len 40°C, takže tu sa napríklad ukazuje, že môže byť rozdiel aj medzi tými dvoma teplotnými údajmi a všetky ochrany (má aj OCP ale v danom pdf nie je).

Takže čo z toho vyplýva? Tieto informácie (ak ich ten zdroj bude spĺňať) nám zaistia, že zdroj nebude nebezpečný, prípadne predídeme skoršiemu odchodu na druhý svet, no tam to končí, pokiaľ sa nebavíme o vyšších cenách (kde môže byť napríklad napísané, že všetky kondíky sú japonci, že má také a také čáry-máry a podobne), tak ak nie je aj zdroj ako recenzia, tak nezistíme, čo je vo vnútri, aké to má chovanie a hlavne prevádzkové vlastnosti...proste v dnešnej dobe sa už ani tak neoplatí príliš šetriť.

Nakoniec, ak chceš spáchať samovraždu, tak kuk na moje spoznámkovanie témy
https://drive.google.com/open?id=1-j4WP ... TEQO--vAXA

Cybenetics
https://www.cybenetics.com/index.php?option=database
prepnúť hore na "Noise Level Certifications" a potom podľa značiek sa doklikať k zdrojom
Takže, na čo sa ešte tešiť v čase následujúcom pokiaľ sa znovu, o stopäťsto rokov stretneme tu na našom starom známom mieste?
Spoiler:
Seasonic ožíva, je to aj vidieť z toho, ako som z neho nadšený v 60-100€ kategórii, konečne sa zobúdzajú, tu je aj ich aktuálna roadmapa.Viem, asi si si to už všimol z predchádzajúcej časti ale pochop, ja sa viem nadchnúť, ak príde niečo božie, proste od toho tam hore...no a ono to prišlo. :lol: Píšem SMS do Seasonicu, že chcem si postavať dom z fksplsgodov...
Čo okrem toho? Ťažko povedať, už som aj zabudol, uvidíme, hlavne nech sa trošku pohnú ceny niektorých zdrojov a budeme v pořádku..už len to prežiť.

Naposledy upravil Gothar dňa 13 Máj 2016, 10:36, celkovo upravené 1x

pridane do prveho prispevku

13 Aug 2017, 11:34
Guru wannabe
Guru wannabe
Obrázok užívateľa

Citácia:
Evgy majú predĺženú záruku až do 10 rokov, ktorá je avšak platná len, ak sa kúpi od ich autorizovaných predajcov, pričom pre CZ/SK tu máme 3 shopy - Alza, K24 a Mironet.

Ako je to ked mam EVGA SuperNOVA 750 G2 z ineho eshopu? Myslim ze som chcel kupit z Alzy, ale bol tam nejaky problem. Zdroj som riadne zaregistroval na strankach EVGA, myslim ze som posielal aj kopiu blocka, teraz som sa prihlasil a pri danom produkte v mojom profile je pod nim tato info:

"Warranty Information:
This product carries a ten (10) year limited warranty from your purchased date."

Ako mam teda zistit ci tu 10-rocnu zaruku mam alebo nie?

13 Aug 2017, 14:28
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Ak si zaregistroval a vzalo ti to, tak už to je zaregistrované a máš to. Inakšie možno je niekde ako warranty checker na EVGA stránke, ak nie, tak ešte support.

13 Aug 2017, 14:57
Medium Expert
Medium Expert
Obrázok užívateľa

Tiez som za topic typu "herne PC do 500e", "Herne PC do 600e" atd. s aktualizáciou raz mesacne, ako tu uz bolo predtym. Ak by sa toho niekto zhostil, bol by som mu vdacny

14 Aug 2017, 10:17
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Ja by som sa na to mohol pozrieť, ale až koncom jesene, kedy hlavne Intel a nVidia dajú svetu nové rady svojich produktov.

EDIT: Gúúd Ňjúús, prvý príspevok téme po edite! Nový, kratší, fresh!

//autoeditácia príspevku (03 Okt 2017, 13:05)
Doplnok - Zízoniky Faks PLATIŇUM!
https://www.alza.sk/search.htm?exps=sea ... pn=1&prod=
vynikajúce ceny, tieto by mali mať dotiahnutý nedokonalý hlukový profil to dokonalosti, uvidíme.

03 Okt 2017, 13:05
Site Admin
Site Admin
Obrázok užívateľa

Pekne, len aj ta cena tomu zodpoveda.

03 Okt 2017, 22:55
Profil  WWW
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Ten príplatok na pomery 80+Platinum nie je vôbec veľký, ba naopak, ~10€ navyše za 80+Platinum je úplná lahôdka (väčšinou sú príplatky Gold<>Platinum cca 20-30€.

04 Okt 2017, 13:28
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 19 ] 

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť