i5-6600k cpu ratio max 39

Pretaktovanie, rady, tipy, screenshoty...
DeJF
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

i5-6600k cpu ratio max 39

Príspevok od používateľa DeJF »

Zdravím,

Som v tomto nováčik tak ma hneď nezabijajte.Vedeli by ste mi dakto prezradiť prečo ma pri taktovani pusti maximalne na 3.9 ghz?

//zakladna doska MSI B150A GAMING PRO
Spixy
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok

Re: i5-6600k cpu ratio max 39

Príspevok od používateľa Spixy »

lebo tvoja doska má chipset B150, ktorý nepodporuje pretaktovanie
na tvoj PC potrebuješ chipset Z170

// keď si nováčik a chceš taktovať, tak potom postupuj opatrne a podľa návodov
dekarbon
King
King
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: i5-6600k cpu ratio max 39

Príspevok od používateľa dekarbon »

Pokial teda vymeníš dosku ktorá bude podporovať pretaktovanie,ako písal kolega nadomnou, tak postupuj podľa návodov.Vždy si davaj pozor na hraničné napätie na jadre procesora nad ktoré by sa už nemalo ísť.Tieto hodnoty nájdeš buď v návodeoch kde pretaktovanie daného CPU robili alebo občas je to uvedené aj datasheete CPU priamo od výrobcu že koľko daný čip zvládne,aké napätie nad ktoré by s auž nemalo ísť ak si dobre pamätám.v každom prípade treba mať na zreteli,že zvýšením napätia pri vyšších frekvenciách sa zvyšuje aj stabilita CPU či už v testoch alebo pri reálnej prevádzke.Vždy je potrebné nastavenú konfiguráciu čo najlepšie otestovať.Ideálne je použiť na to programy ako su OCCT alebo im podobné.Máš v nich monitoring napätí,teplôt atd.ja osobne by som testoval nové nastavenia apsoň 12 hodín ak nie 24.ak to chceš robiť precízne a na dlhú dobu tak s anikam neponáhľaj a vždy riadne testuj.A také základné pravidlo chladiť chladiť chladiť.pri pretaktovaní CPU je potrebné vždy minimalizovať možné problémy pri testoch a dlhodobej prevádzke na nových nastaveniach.pred pretaktovaním ak nemáš tak si radšej zainvestuj do kvalitnejšieho chladenia,ideálne vodné alebo fakt kvalitné vzduchové,niečo na úrovni rakúskeho výrobcu NOCTUA.Ak by si teda menil chladič za kvalitnejší či už pôjde o vodníka alebo vzduchový,vždy používaj kvalitné teplovodivé pasty.Tie pasty vyrovnávajú mikroskopické nerovnosti na heatspreaderi CPU a základňou chladiča a napomáhajú svojimi vlastnosťami teplovodivími k efektívnejšiemu odvodu tepla.Samozrejme veľa závisí od toho ako kvalitne je vyrobená základňa chladiča aký má koeficient chladič rozptylu a odvodu tepla a tak isto ja pasta akú má teplotnú vodivosť.Toto všetko sa dozvieš v datashetoch či už teplovodivej pasty alebo chladiča samotného.Preto treba vždy googliť pred nákupom a pozisťovať si čomožno najviac info.

Taktiež keď už budeš taktovať nieje na škodu mať dobre odvetranú skriňu aby bol v nej dobrý prietok vzduchu.To znamená kvalitne si vyviazať káble.dať si záležať.radšej nad vyviazaním auprataním káblov strávim hodinu dve ako by som mal mať v bedni guču káblov ktoré mi budú brániť správnemu prietoku vzduchu skrz bedňu a tým pádom akumulované teplo bude prehrievať jednotlivé komponenty PC.Ideláne je dať dopredu jeden 12cm ventilátor ideálne niečo ako Noctua,dozadu tak tisto 12cm ventilátor pripojiť ich na dosku a cez UEFi prípadne soft vo windowse od výrobcu dosky a nastvaiť tam primeranú reguláciu otáčok v závislosti od teploty celého systému.Taktiež je potrebné aby bol správne regulovaný vzduchový chladič CPU ak sa teda pre neho rozhodneš v závislosti na teplote CPU.Dobré je si v datasheete k CPU pozrieť akú má výrobcom dané CPU maximálnu povolenú teplotu nad ktorú už nieje dobré ísť.Sú CPU v súčasnosti tkoré maju tuto hodnotu Tjmax niekkde okolo 80-90 stupňov ale pre teba je podstatné tomuto parametru rozumieť tak, že už teplota 75 stupňov je zlá ak ti beží ventálácia systému na plný výkon.tam by som už pototm išiel dole s napätím CPU aj s frekvenciou.Ide o to aby si to mal vyledené na efektívne hodnoty.vo všeobecnosti platí fakt že vysoké naptie na jadre CPU škodí.Taktiež aj na ktorom koľvek komponente kde s ato dá nastaviť.taktoavnie samé o sebe je o tom nastaviť čo možno najvyššiu frekvenciu jadra CPU pri čomožno najnižžšej miere zvýšenia napútia na jednotloivých ko ponentoch systému a taktiež hlavne jadra CPU.Skracuje to totiž časom životnosť daných komponentov a môže sa ti odpáliť CPU ako sa to stalo mne už niekolkokrát.Na toto treba vždy myslieť.Nehovorím netaktuj.Ale hovorím taktuj ale v rozumnej miere.A vždy dobre a čo možno najkvalitnejšie chlaď komponenty a používaj kvalitnu pastu na CPU.a hlavne riadne vždy každé nastavenie otestuj.malo by to byť tak že,poviem príklad zvýšim frekvenciu o 200 Mhz-aspoň 5h test v OCCT.Stabilne?Ak ano tak ide skusiť o napr.100mhz vyssie a zas 5 hodin test.Vzdy buď precízny.Vyplatí sa to.pri honbe za vyššími frekvenciami treba brať v uvahu aj to že ako môj CPU ktorý chcem taktovať,ako dobre bude taktovateľný.kam s aaž s mojim kuskom dostanem.Vždy to závisí od kusu.Môžeš mať 500 rovnakých čipov povedzme core i7-4790k ale nie každý z tých 500 pojde nataktovať povedzme na 5Ghz.tajomstvo je vo výrobe.V čistosti výroby.Waffer z ktorého sú vyrábané jednotlivé CPU noieje po celej svoje ploche rovnakej kvality.čipy ktoré su "vyrezávané" z určitej oblasti teraz neviem presne či z kraja su menej kvaliátné ako bližžsie k stredu ale fakt je ten že nei všetky čipy su taktovateľné rovnako dobre.S tvojim kuskom sa možno dostabneš povedzme na 4ghz ale chalan čo by mal ten istý kusok sa dostane povedzme len na 3,8 stabilne.pretože ty si mal tzakupený kvalitnejší kusok.Pričom modelové označenie bdue stále to isté.Aj na toto treba myslieť.Takže asi tak vo všeobecnosti o taktovaní.vodné chladenie pokial je kvalitné napriklad od firmy NZXT alebo COOLERMASTER tak CPu uchladí vždy lepšie s kvalitnou pastou ako vzduch.Je to efektívnejší spôsob chladenia.ostatné si doštuduj v návodoch po nete.Hlavne veľa googli.zahrabičné taktovania v angl.jazyku porekladaj si,mrkni pctuning.cz a podobvne portály.Je toho kopa.SnáĎ ti moje vedomosti o taktovaní pomôžu s av problematike zorientovať.Robil som profesionalne PC servisného technika aj PC staníc aj notebookov,cez ruky mi preslo možno 600-700 notebookov a x poskladaných PC staníc a opravených zostáv takže niečo o týchto veciach viem.

//autoeditácia príspevku (17 Mar 2017, 10:28)
Ešte som zabudol pri taktovaní veľa závisí aj od kavlitného napájania,teda od kvalitného zdroja aby ti pri pretaktovaní stíhal dostatočne kvalitne napájať všetk ykomponenty aby vedel odfiltrovať správne napätie a podobné veci.taktiež je pre zdroj smaotný aj s pohľadu životnosti ideálne mať zdroj umiestnený na psodu skrinky aby si vedel ťahať zo spodu studený vzduch.ide o to zabezpečiť mu najefektívnejšie chladenie.keby bol zdroj umiestnený hore nad doskou teplý vzduch je lahší a stúpa tým padom by sa zdroj enefiektívne cjladil čo by malo za následok vplyvom teploty zníženei žáivotnosti komponentov zdroja a riziko poškodenia ostatných komponentov keby sa odpálila nejaká dôležitá sučiaska v zdroji.Náhodou sa stane že sa bude dlhodobo prehrievať nejaká dôležitá sučaistak v elektronike zdroja.tá súčiastka odíde a mala by pobvedzme na straosti reguláciu napätia do dosky.starakla by sa tá sučiastka o to aby doska dostávala 12V:lenže tých 12V je dodávaných ako jednosmerných odfiltrovaných prevedených zo striedavého napätia z elektrickej siete že ano?No.a teraz tá súčiastka by odišla. A zdroj by prepustil do dosky viac ako 12V a suciastky ktoré su citlivé na viac ako 12v by vyhoreli a odišla by doska.Sice zdroje maju rozne ochrany toto je vykreslený extremny pripad ale aj taketo cosi sa môže stať použítím nekvalitného zdroja.Takže tak.
Napísať odpoveď