Pokuta za priestupok, ktory bol natoceny niekym

Autá, motorky, tuning a všetko okolo...
cinges
Professional
Professional
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Pokuta za priestupok, ktory bol natoceny niekym

Príspevok od používateľa cinges »

Caute, je to nejak ukotvene v zakone, ked ta niekto natoci, ze si spravil dopravny priestupok v premavke, tak ta moze za to policia pokutovat?
Ty nemozes niekoho natacat bez povolenia.
Viem ze policia raz zverejnila na FB, ze ked niekto ma video, ako ked niekto jazdi ako idiot, ma im to poslat. Co oni s tym ale robia a co s tym mozu spravit uz neviem. Mozu nieco?
resp. Ked si natocim jazdu na motorke, kde je krasne vidiet moju aktualnu rychlost, ktora je prakticky vzdy proti predpisom, moze s tym realne niekto nieco robit? Ked mna tam v podstate nevidno, ani spz, nic.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Re: Pokuta za priestupok, ktory bol natoceny niekym

Príspevok od používateľa Gothar »

Pri tych videach policia vzdy pripomina, ze je potrebna svedecka vypoved. Obvinia ta teda vdaka vypovedi, nie videu.
Realnu vypoved som necital ale predpokladam ze svedok potvrdi ze v danom case soferoval a videl konkretne auto pri spachani priestupku. Video sluzi len ako pripomienka ECV, casu a miesta, no nie je to pouzitelny dokaz.
Ak si natocis jazdu na motorke tak bez tvojho priznania je to nepouzitelne. Mozu ta predvolat a postrasit, ale ak vsetko popries alebo povies si mal pokazeny tachometer a video je zrychlene, tak ti nic nemozu.
brm
Darca
Darca

Príspevok od používateľa brm »

Netreba zabúdať, že v dnešnej dobe už má plno áut v aute kameru a tak môžeš skončiť na polícii aj v cudzom videu + výpoveď majiteľa kamery.
mikioko
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa mikioko »

Gothar napísal:Pri tych videach policia vzdy pripomina, ze je potrebna svedecka vypoved. Obvinia ta teda vdaka vypovedi, nie videu.
Realnu vypoved som necital ale predpokladam ze svedok potvrdi ze v danom case soferoval a videl konkretne auto pri spachani priestupku. Video sluzi len ako pripomienka ECV, casu a miesta, no nie je to pouzitelny dokaz.
Ak si natocis jazdu na motorke tak bez tvojho priznania je to nepouzitelne. Mozu ta predvolat a postrasit, ale ak vsetko popries alebo povies si mal pokazeny tachometer a video je zrychlene, tak ti nic nemozu.
Sorry jako, ale to tvoje "vždy" pripomína nejako nesedí, bolo viac prípadov kedy pátrali po vodičovi len na základe videa na nete. A boli aj take vyjadrenia, že nepotrebuju vidieť tachometer na videu a vedia vypočítať rýchlosť vozidla. To nerobím z nich supermanov alebo že to tak robia ale také vyjadrenia boli.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Patrat mozu, ale len kvoli vypovedi. Ked sa neprizna tak mu musia dokazat ze na videu je on.
Tachometer nepotrebuju vidiet, ale ked povies ze si video zrychlil tak ako ti dokazu opak?
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cinges »

ved toto. Ako, tu ti vinu musia priamo dokazat. Ako, dva krat ma zastavili s tym, ze mam zaplatit nejaku horibilnu pokutu. Ze som presiel udajne cez cervenu a ze som telefonoval za volantom. Lamali ma ako mohli, ale vzdy som povedal, ze to chcem najprv vidiet. Lebo som povedal, ze som si toho nie vedomy a tak to chcem vidiet. Nakoniec ma poslali domov s tym, ze nech sa to neopakuje.
Teda, ked vyvesim nejake video, kludne aj pod svojim menom, kde to napr ani nekomentujem, a vidiet tam prekrocenie rychlosti, tak len ma zaujimalo, ze ake paky mozu mat voci mne, a co mi realne mozu. Ako, nejazdim ako ko*ot, davam si velky bacha, ale nechce sa mi kvoli peknym videam prelepovat tachac paskou :D
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Predpokladam, ze ak sa riesi video, tak pri obhajove, ze je to zrychlene atd..., ze tazko budu argumentovat. Tam asi treba na to znalca z IT, z useku dopravy atd...
Peter00
Medium Expert
Medium Expert

Príspevok od používateľa Peter00 »

Z videa sa da velmi lahko uz len zakladnymi matematickymi vzorcami vypocitat rychlost pohybu, cize vobec zaber tachometra potrebny nie je a pre znalca uz toboz nie. Teoreticky. Akoze absolutne nechapem tie vymlete hlavy, co potrebuju robit pretekarov na verejnych cestach a myslia si, aki su frajeri. Jednotlivo kazdemu takemu vzdy prajem, aby sa vysekal a do konca zivota bol zmrzaceny aspon na voziku. A teda uz duplom nechapem ludi, ktori maju potrebu sa pri tom este natocit, aki su morlani mrzaci a ako maju v riti svoj aj cudzi zivot a setria tych svojich 20€, ktore mohli dat na to, aby si isli zajazdit niekam na okruh.

Zakial to je len priestupok, tak to este je relativne sranda. Vacsia sranda to vsak podla mna bude, ak by to nasledne policia vyhodnotila ako trestny cin vseobecneho ohrozenia. To by som potom chcel pocut tie vyhovorky pred policiou, aj mamicku by potom volal na sud aby vravela, aky je to super vzorny syncek :D
Gothar
Moderátor
Moderátor

cinges napísal:ved toto. Ako, tu ti vinu musia priamo dokazat. Ako, dva krat ma zastavili s tym, ze mam zaplatit nejaku horibilnu pokutu. Ze som presiel udajne cez cervenu a ze som telefonoval za volantom. Lamali ma ako mohli, ale vzdy som povedal, ze to chcem najprv vidiet. Lebo som povedal, ze som si toho nie vedomy a tak to chcem vidiet. Nakoniec ma poslali domov s tym, ze nech sa to neopakuje.
Teda, ked vyvesim nejake video, kludne aj pod svojim menom, kde to napr ani nekomentujem, a vidiet tam prekrocenie rychlosti, tak len ma zaujimalo, ze ake paky mozu mat voci mne, a co mi realne mozu. Ako, nejazdim ako ko*ot, davam si velky bacha, ale nechce sa mi kvoli peknym videam prelepovat tachac paskou :D
Pred par rokmi bol pripad motorkara, ktory sa natocil pri rychlej a nebezpecnej jazde. Policajti ho vypatrali, isiel vypovedat a tam vsetko poprel. Nakoniec mu dali akurat pokutu za to ze nemal platnu STK na tej motorke. Ziadny dalsi clanok som k tomu nenasiel takze tym to asi skoncilo.
https://www.tvnoviny.sk/domace/1801603_ ... -je-koniec
Bolo k tomu aj video kde odchadzal z policie bez motorky :D
Ale ked nechces mat zbytocne opletacky (hoci bez nasledkov), tak bude lepsie ak tachometer nebude vidiet.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Peter00: Aj trestny cin musi byt podlozeny dokazmi. A tym video asi tazko bude, aby sa nim dokazala rychlost, kedze na to sluzi radar. Znalec sice vypocita rychlost aj na zaklade videa, no konecne slovo ma sud a ako sa k tomu postavi. Neviem, ze ci vobec doslo k niecomu takemu, ze by sud na zaklade videa a znalecneho posudku odsudil niekoho za rychlu jazdu s tym, ze by islo o tr. cin vseobecneho ohrozenia.

Ked vidim v TV dopravnych analytikov a znalcov, kde hovoria, ze toho a toho vodica by mal sud exemplarne potrestat, tak sa vzdy nad tym usmejem. Pretoze exemplarne potrestanie je na Slovensku nepripustne a nemoralne, rozhodol o tom Ustavny sud. Napriklad: https://www.dopravnepriestupky.sk/exemp ... nemoralne/ Tu kratka citacia: "Je už akousi zavedenou praxou, že slovenské médiá sa (celkom nepochopiteľne) pýtajú na názory, ktoré sa týkajú odborných právnych otázok (v tomto prípade prísnosť trestu), nie odborníkov na trestné právo z oblasti súdnictva, advokácie, či akademickej sféry, ale právnych laikov (dopravných analytikov, konzultantov a pod.). Odborné záležitosti majú komentovať odborníci nato, aby dochádzalo k objektívnemu informovaniu (čo je základná úloha každého média). Zároveň tieto vyjadrenia iba utužujú u laickej verejnosti mylné názory o prípustnosti a potrebnosti exemplárneho trestania. Pokiaľ ide o československú odbornú právnickú obec, tak akýkoľvek príklad exemplárneho potrestania budí v jej radoch minimálne pozdvihnutie, avšak skôr hrôzu. Prečo? Pretože ukladanie exemplárnych trestov je nielenže zakázané, ale je považované za nemorálne2. Odborná obec je v tomto zajedno, a preto aj samotný Ústavný súd Slovenskej republiky zavrhuje ukladanie exemplárnych a neprimeraných trestov. Celkom zásadný je v tejto súvislosti nález pléna, sp. zn. PL. ÚS 106/2011, z ktorého si dovolím citovať:"
Peter00
Medium Expert
Medium Expert

hojko napísal:Peter00: Aj trestny cin musi byt podlozeny dokazmi. A tym video asi tazko bude, aby sa nim dokazala rychlost, kedze na to sluzi radar. Znalec sice vypocita rychlost aj na zaklade videa, no konecne slovo ma sud a ako sa k tomu postavi. Neviem, ze ci vobec doslo k niecomu takemu, ze by sud na zaklade videa a znalecneho posudku odsudil niekoho za rychlu jazdu s tym, ze by islo o tr. cin vseobecneho ohrozenia.
Rýchlosť vozidla sa na základe znaleckého posudku určuje úplne bežne, takmer na dennom poriadku. Vlastne je to takmer pravidlom hlavne pri kolíziach vozidla napríklad s chodcom. Tam sa spravidla vyjadruje znalec s tým, že vozidlo išlo rýchlosťou od 50-60km/h napríklad. Znalec dokáže rýchlosť určiť podľa brzdnej dráhy, podľa rozsahu poškodení vozidla aj podľa rozsahu zranení chodca či vodiča a na súde to úplne v pohode prechádza. Určiť rýchlosť podľa videa, je oveľa jednoduchšie a aj presnejšie, keďže tam sa používa len normálna základoškolská matematika a fyzika a matematika je dosť presná vedná disciplína. Tam sa dá rýchlosť určiť v podstate s úplnou presnosťou. Čiže môžem ťa uistiť o tom, že aj takéto určenie rýchlosti by súd bez problémov zobral do úvahy, keďže by išlo o oveľa presnejšie určenie rýchlosti, než napríklad z dĺžky brzdnej dráhy :)

Či už v správnom trestaní alebo pri trestných činoch môže byť použité čokoľvek, čím možno náležite objasniť skutkový stav. Rozpísal by som sa tu o tom viac, pokojne aj zo strany páchateľa, že ako sa brániť. Ale nebudem si robiť tú starosť, aby som niekomu radil, ako beztrestne ohrozovať cudzie životy.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Peter00: Mne je jasne, ze z videa jednoducho urcim rychlost. Tu urcim aj ja, ked si odmeram vzdialenost jednej lampy a potom sa posuniem o 10 lamp dalej, dostanem rychlost napriklad 300 metrov. Potom si stopnem za kolko auto preslo tento usek na videu, tj. ak za 10 sekund, tak 300/10 = 30 m/s a teda 30*3,6 = 108 km/h. Chapem, ze znalec by tam mozno mal daku odchylku a neviem co dalsie, ale na vypocitat orientacnu rychlost, tak to je matematika/fyzika zakladnej skoly. Dalsiou ulohou je, aby bolo dokazane, ze kto bol v tom case vodicom auta, co uz moze byt zlozitejsie.

V januari 2020 bolo schvalene usmernenie Europskeho vyboru pre ochranu udajov c.3/2019 o spracuvani osobnych udajov pomocou kamerovych zariadeni, tam doslo k sprisneniu. Tyka sa to teda aj kamier v aute. Stale platni povinnost mazat udaje po 15 dnoch, nezasahovat do sukromia inych atd... Vsetko je to ale na prislusnych organoch, ci je to policia alebo sudy, ci by tento dokaz povolili, pretoze je povinnost informovat o tom, ze je priestor monitorovanych kamerovym systemom. Aj preto dnes vidiet napriklad na vjazde do obce na tabuli napis, ze priestor obce je monitorovany kamerovym systemom, pri vchode do obchodu visi na dverach rovnaky oznam, prevadzkovatel musi mat vypracovany bezpecnostny projekt atd... Lenze to autokamery zrejme nemaju - jednak nemas vedomost o tom, ze si nahravany kamerou z ineho auta 100 metrov za tebou, vodic/drzitel/prevadzkovatel nebude mat urcite bezpecnostny projekt ku kamere a vyhotovovaniu zaznamu, nemas moznost nesuhlasit s vyhotovenim kameroveho zaznamu atd...

Tymto neobhajujem zakom, ani nenamietam voci kameram v autach. Prave naopak, dal by som ich povinne s tym, ze zaznam by sa dal vytiahnut a zmazat napriklad len v autorizovanom servise a teda by sa tento zaznam mohol pouzit len pri dopravnych nehodach.
Peter00
Medium Expert
Medium Expert

Ok suhlasim, ale je tu podstatne ale. Odhliadnuc od roznych specifik, ako vyhladat konkretneho autora videa (metadata atd.) prejdeme rovno k tomu, ze treba identifikovat vodica vozidla. No pri priestupkoch teoreticky ani nemusim lebo pri priestupkoch je každý tzv. objektívne zodpovedný za to, že jeho motorové vozidlo nebude porušovať rýchlosť jazdy. Pri trestnom čina ma to tiež nezaujímalo, lebo tam by musel páchateľ.... nebudem pokračovať, lebo mi tu nestojí podobný odpad spoločnosti, čo ohrozuje životy iných za to, aby som im radil (nemyslím teba).

Ku kamerovým záznamom a oným 15 tim dňom poviem len toľko, že tých 15 dní (a množstvo iných pravidiel) už dávno pred týmto usmernením (ktoré ani nie je právne záväzné) kontroloval a pokutoval Úrad na ochranu osobných údajov. Čiže to žiadna novota na Slovensku nebola. A ak si pozorný, tak si všimneš, že v trestnom konaní kamerový záznam starší ako 15 dní, nie je žiaden problém (taký medializovaný prípad je napríklad aj vražda Kuciaka). Vlastne ono aj neoprávnene získaný kamerový záznam celkovo nie je spravidla problém v trestnom a ani občianskom práve samozrejme ak to napíšem veľmi, veľmi zjednodušene. Čiže zrovna s tým by som si hlavu nerobil, ako starý.

V každom prípade, ak je niekto tak veľký morálny mrzák, že si musí na net dokonca zavesiť video, kde sa natočil ako ohrozuje svoj život a život ostatných ľudí, tak smelo do toho.

Z mojej strany diskusiu ukončujem. Povedal som k tomu aj viac ako som chcel.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Pokial je foto z radaru priamo od policajtov, tak ano, tam problem s uplatnenim objektivnej zodpovednosti zrejme nebude. Ale ak to natoci niekto z okoloiducich na mobil ci kameru v aute, posle policajtom, tak to tam vidim uz zlozitejsie. Ved aj vyuzivanie ITP ma svoje obmedzenia, rovnako aj kamerove zaznamy.

Co sa tyka trestneho cinu, tiez je bude zlozitejsie, pretoze ani ten neopravnene ziskany kamerovy zaznam nie je jednoduche pouzit, aj ked pises o opaku. Staci si spomenut na sikanovanie a bitku malych romov na policajnej stanici na vychode Slovenska - tam sud odmietol video ako dokaz, kedze nebol vyhotoveny opravnene. Policajti z toho vysli napokon v pohode. To iste zaznam v dakej obci z lupeze, kde sice bolo vidiet lupicov, automobil, evidencne cislo auta - aj tu sud odmietol toto video ako dokaz a ine dokazy k tomu neboli. Ked pises o trestnom cine, tak v prvom rade musis mat stotozneneho pachatela, co jednoduche nebude. V pripade, ze je vidiet len auto, SPZ, ale nevidiet vodica, tak to uz moze byt problem a to uz aj z toho dovodu, ze auto moze byt firemne a moze ho soferovat hocikto z firmy/rodiny (ak je na to splnomocneny), to iste s autom v rodine, ktore moze soferovat clen rodiny, navyse pri trestnom cine je moznost odmietnut vypovedat.

Co sa tyka vrazdy Kuciaka a toho co pises, ze zaznam starsi ako 15 dni. Neverim tomu, ze policia hned prve dni nevzala kamerove zaznamy z obce a aj inych obci kde kamery mali. Takze tych 15 dni dodrzanych bolo.
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

"V každom prípade, ak je niekto tak veľký morálny mrzák, že si musí na net dokonca zavesiť video, kde sa natočil ako ohrozuje svoj život a život ostatných ľudí, tak smelo do toho."

Pod toto sa podpisujem!
Napísať odpoveď