Fotografia - potrebujete poradiť pri výbere fotoaparátu?

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok

Re: Fotografia - potrebujete poradiť pri výbere fotoaparátu?

Príspevok od používateľa Johnnny »

Preklikaj sa tymto: https://www.captureone.com/en/account/d ... -for-nikon

Capture One je jeden z najlepsich nastrojov na upravu fotorgafii. Lightroom dnes trochu upada kvoli predplatnemu a vela ludi prechadza na Dxo, alebo Capture One. Capture One Express (odlahcena verzia) by mala byt pre vacsinu znaciek (aj Nikon zdarma). Mozno bude vyzadovat trochu usilia naucit sa s tym pracovat, ale nastroj je to spickovy.

Nemam podporovanu znacku, takze som tu express verziu nikdy nestahoval, tak som snad nenapisal ziadnu kravinu :) Zrejme budes potrebovat seriove cislo fotaku, alebo tak.

BTW: To, ze Ti DarkTable otvara raw desaturovany je spravne, RAW taky realne je. Lightroom/Capture One/DXO ich otvaraju s nejakym defaultnym profilom (napriklad ten v DXO moc nemusim, Lightroom je prijemny), ktore si ale tipujem vies nastavit aj v DarkTable. Ten hnusny desaturovany vystup je ale pointou rawu :)
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Johnnny: Myslim si, ze nie je problem stiahnut si Lightroom a pouzivat ho aj bez predplatneho, internet je plny kadecoho. A vlastne to nie je o tom, ze si to myslim, sam to mam tak v PC.
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Tak samozrejme ho mozes pouzivat aj cracknuty, to uz je o tom ako je kto nastaveny. Ja mam Ligtroom tak nejak ... pololegalne :-D, takze to neodsudzujem, ale ak by som mal Nikon/SONY/Fuji, idem asi do toho Capture One. Ligtroom ma vyhodu integracie v ramci CC, ale Capture One je spickovy SW. (Ak sa nemylim, ze to produkt Phase One a oni robia celkom solidne fotaky )

Z rawu to vytiahne o nieco viac a aj ich odsumovacie algoritmy su lepsie nez u Lightroomu (DXO je asi top). Ale sum sa zase da riesit cez Topaz Deniose ci uz formou pluginu, alebo standalone aplikacie.

Su to take hracicky, ale ked mas mensi snimac (ako ja :-D ), tak sa to obcas hodi :-)
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

A prave Topaz ma plno dostupnych pluginov aj pre Lightroom/Photoshop, ktore sa opat daju najst na internete :)
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Ano, vsak som to pisal :-)
brm
Darca
Darca

Príspevok od používateľa brm »

Len tak medzi nami, ani 11,99€/mes. za oficiálny Lightroom + Photoshop + 20GB cloud na fotky + pár ďalších fičuriek nie je žiadna dražoba. ;)
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Ani si nemyslim, ze je to drahe. Ale poznam viac ludi, ktori presli z LR, alebo minimalne hladali alternativu prave preto, ze im predplatne nevyhovuje. Mnohym naopak ano. Tiez mnohi nevyuziju Photoshop, aj ked myslim, ze za tu istu cenu je tam varianta bez, ale s 1TB v cloude.

Ja osobne priznam sa nemam cracknutu verziu, ale serial som kupil na jeden rok z nejakej pofidernej stranky (ako CDKeys a stuff) za nejakych 30eur. To v podstate tiez nie je legalne, ale je to funkcne (funguje cloud aj updaty).

Platit za to sa mi 2x nechce jednoducho kvoli tomu, ze to mam vylozene pre vlastnu potrebu a nijak mi to nezarobi a problem tych predplatnych je, ze to musis mat aktivne stale. Nemozes si kupit v zlave verziu za stovku (ako u DXO, alebo CO) a vydrzat s tym par rokov s tym, ze nedostanes niektore najmodernejsie featury. To je vlastne jeden z dovodov preco sa mnohym tie predplatne nepacia.

Inak napriklad Petr Bambousek presiel na CO hlavne kvoli jeho moznostiam, ako napriklad praca s vrstvami (ktoru LR nema) a o nieco lepsim vysledkom. Ale podla jeho slov je to len vec preferencii a ak je CO 100% nastroj, LR ma tak 97%.

Ak by Olympus bol sucastou programu CO Express, tak uz len pre dobry pocit by som asi siel prave do toho nastroja.
kutya
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa kutya »

No skusim ten Capture One Epxress, aj ked free verzia Express je len pre Sony a Fuji tak uvidim ako sa to bude spravat.
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

To musis probnut, lebo je to nejake divne. Pisu tam, ze je to free aj pre Nikon, podobne info su aj na nete, ale zase na tej stranke to budi dojem, ze je to free len pre SONY/Fuji.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Alternativou by mohlo byt este Zoner Photo Studio, tam to predplatne je okolo 5 eur.
kutya
Medium Star
Medium Star

Tak skusil som ten Capture One Express, tiez ma ta fotka zvlastne blede farby ... takze nie je to podla mojich predstav :D ... skusim som verziu pre Sony
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

A co je tvojim cielom ?

RAW v idealnom pripade predstavuje surove data zo snimaca. Dnes to uz nevyhnutne neplati, ale je to idealny stav. Vyhoda je "pruznost" tych suborov, co znamena, ze ked mas fotky napriklad blbo exponovane, v rawe je vacsinou dostatok informacii (v zavislosti od snimaca) k tomu, aby tie nedostatky odstranil. "Nevyhodou" je, ze na raw sa neaplikuje standardne nastavenia fotaku, farebne, alebo "ART" profily, ostrost atd. Preto tie fotky vyzeraju vyblednuto, ale tak je to jednoducho spravne.

Ak chces fajn vyzerajuce fotky rovno z fotaku, fot do JPEGu. Farby si nastavis uz vo fotaku a dalej s tym nemas ziadnu pracu. Akurat samozrejme stratis tu flexibilitu v postprocesse.

Ina moznost je, ze si nastavis nejaky defaultny profil ako chces aby Ti to fotky vyfarbovalo. Napriklad nejak takto: https://learn.captureone.com/blog-posts ... -profiles/
https://fstoppers.com/education/how-get ... one-153474
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

Keď už tu je debata o softwary. Čo hovoríte na Luminar? Pre začiatočníka to s kombináciou AI nemusí byť zlé.
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Ako asi v pripade, ze si orientovany vylozene na vysledok, tak asi ano. Ale to uz nie fotografovanie.
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

Mám kamoša ktorý fotí len pre vlastné potreby. A chcel by z fotky dostať čo to dá, no sedieť a upravovať každú fotku niekoľko minút ho nebaví. Takže by to mohlo byť lepšie kombo (Luminar a raw) ako fotiť z drahým fotoaparátom "len" do jpg. To ma len tak napadlo, keď sa ma pýtal cez aký program by som mu odporučil upravovať.
kutya
Medium Star
Medium Star

No mojim cielom je, aby ten raw po otvoreni v nejakom editore vyzeral hned farebne ako jpg, pretoze tam mi staci uz doladit len nejake drobnosti.
Aspon tak som bol doteraz zvyknuty pri D7000, ked som raw otvaral vo Photoshope CS6.
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Ide o to, ze v Luminare cez tie Ai tooly uz v pohode preplacnes celu oblohu a tam uz ani nezalezi na tom aky mas fotak. Neviem, co s tym kamarat robi.

Inak nie je nic nestandardne pouzivat drahy fotak a fotit do JPEGu. Fuji napriklad ma genialny JPEG engine a lietaju z toho tak krasne fotky, ze sa s tym mnohym Fujistom fakt nechce crcat este v LR/CO a podobnom toole.

Pripadne pri sporte/reportazi tiez nemas cas hrat sa s fotkami urcenymi na publikovanie este dalsie dva dni. A to sa bavime o fotakoch ako 1DX, alebo D6 ktore stoja cez 6000eur.

kutya: Mas aktualny Adobe Camera Raw ?
kutya
Medium Star
Medium Star

Ano stiahol som si najnovsiu dostupnu verziu, 13.1.

Autoeditácia príspevku po 41 min 57 sek:
na skusku som si skusil stiahnut Photoshop 2020, tam to ide podla mojich predstav, no bol by som rad, ak by to takto islo aj v nejakom free programe :)
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

No, zrejme si skratka musis vytvorit nejaky profil. Ako som pisal vyssie, to, ze Ti to Photoshop defaultne vyfarbickuje je skor chyba.
Napísať odpoveď