Monitor k PC

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
test
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok

Re: Monitor k PC

Príspevok od používateľa test »

Dakujem za odpoved a zhodnotenie. Uvedomujem si, ze na 27-28 palcovom displeji bude DPI mensie ako pri 24 palcovom, ak budu FullHD. Len ako som napisal, na druhom PC mam ten 27 ci 28 palcovy Philips a vobec to nevnimam a ani mi to nevadi. Moja terajsia vzdialenost od displeja je priblizne na dlzku ruky (mam 180cm a trosku dlhsiu ruku), cize je to okolo 75cm. Nemam problem umiestnit displej kludne aj par centi dalej, stol mi to dovoli a viem ho posunut az o cca 20cm dalej. Urcite vsak nemam v plane ist do 4K kvoli narocnosti grafickej karty v hrach. Ako casto sa hram? Tazko povedat, niekedy dve hodiny denne, inokedy dva tyzdne nic.

Zda sa mi zbytocne ist do 24 palcoveho displeja, pretoze by som ostal pri rovnakej velkosti ako mam teraz, akurat by som si pomohol napriklad 144 Hz frekvenciou, mozno novsim modelom, 8/10 bit farbami, ale pride mi to ako maly skok. Tych 2K som myslel ako QHD alebo 1440p, pochopil si ma. Uviedol som to nespravne, pretoze 2K je nizsie rozlisenie ako 1440p. Mozno ma poplietli pluginy pre Adobe Premiere Pro a Adobe After Effects, pretoze tie sa robia vo FullHD, 2K a 4K rozliseni, niektore uz aj v 8K.

Pozeral som teraz dake kusy, tak 27 QHD IPS zacinaju od 270 eur bez DPH. S VA panelom zacinaju na 235 eur bez DPH. Ak si vezmem Gigabyte 27 FullHD IPS, tak tam je cena 193 eur bez DPH. V kalkulacke vidim, ze 24 FullHD ma 92 DPI, pri 27 FullHD to je 82 DPI, cize priblizne 10 percent menej. Neviem, ze ci to bude az tak pozorovatelne, najma ak displej umiestnim o 10 percent dalej (teda zo 75cm ho posuniem na 82,5cm), cim kompenzujem vzdialenost od oci na ukor nizsieho DPI. Alebo sa mylim? Mozno by bolo najlepsie, ak by som si dal oba displeje vedla seba na stol, pripojil si ich na PC a pozeral, ze ci je ten rozdiel az taky (moje aktualne 24 LG a ten 27-28 Philips co mam k druhemu PC).

PS: Nepaci sa mi tvoj avatar, roky si mal taky pekny a hned som vedel, ze je to k tvojmu nicku.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

S tym vypoctom na to ides dobre. Druha strana karty je ale vsebecne upgrade na vyssi level. FullHD ti mozno staci ale ak by si skusil QHD nechcel by si sa vracat. Navyse ak robis DTPaka (alebo odboda) s tym Adobe, tak to uzasne vyuzijes - vyrazne vacsia pracovna plocha.
test
Hardcore addict
Hardcore addict

V Photoshope mi plocha nevadi, tam mam klasicke jednoriadkove ikonkove menu hore, dvojriadkovy ikonkovy stlpec vlavo a klasicke rollupy vpravo. V Affter Effects by bolo idealne asi 4K a Adobe Premiere Pro som moc nepouzival, tam si vystacim aj s FullHD, skor doplacam na slabsi procesor. Takze vacsiu pracovnu plochu az tak nepotrebujem, pretoze pri hrach je to na ukor vykonu hardware a teda nutnost pri 1440p pouzit vykonnejsiu graficku kartu, ktore teraz nie su vobec k dispozicii.
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Ked si das 27" monitor dalej, opticky bude mensi, takze sa tym straca vyhoda velkosti obrazovky, plocha zostane rovnaka, mensia ostrost sa mozno vyrovna, takze by si nemal prakticky ziadne vylepsenia.

Ako pisal wladas, staci vyskusat nieco lepsie a uz si nevies predstavit vratit sa k horsiemu.

Monitor sa kupuje na dlhsie obdobie, podla mna v tomto pripade kupit 27" FHD su vyhodene peniaze, hlavne pri tych spominanych cenach, rozdiel 42€ je nic, dokonca aj na hojku viac ludi odporuca VA panely. Ja som kupoval monitor asi pred 2 rokmi, kupil som 27" QHD a 27" FHD som nedobrovolne testoval a nechcel by som taky ani zadarmo, uz vtedy som sa rozhodoval skor medzi 27" QHD a 32" 4K.

(Moj stary avatar sa nedal spriehladnit pre tmavu temu, stary bol mercury - prvok, novy je Mercury - planeta)
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Viem, ze monitor kupujem na dlhsie obdobie. Len je rozdiel dat 250 eur a 400 eur. Pozeral som a QHD su cenovo o dost drahsie ako FHD.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

S VA panelom kupis aj do 300€, 144hz, bez HDR samozrejme
Laster
Light Professional
Light Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Laster »

Ahojte,

tento monitor môže byť https://www.alza.sk/24-aoc-c24g1-d5530701.htm?
Prioritne na prácu, občas na hry.
Bude sa používať iba ku notebooku https://www.hp-shop.sk/produkty/hp-pavi ... nc-4mz53ea

Stolový PC chcem riešiť ďalší mesiac. Okolo 500-600€, tak nech to rovno pasuje aj ku tomu.

ďakujem
Ba-Yo
Star
Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ba-Yo »

Je to VA panel. Má síce dobrý kontrast, ale pri hraní bude rušivým elementom ghosting.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Treba sa pozerat po IPS.
Laster
Light Professional
Light Professional
Kontaktovať používateľa: