Koronavirus: SARS-CoV-2 (Covid-19)

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok

Re: Koronavirus: SARS-CoV-2 (Covid-19)

Príspevok od používateľa Blastbit »

Vedec Ciampor co má 50 ročnu prax tvrdí, ze vakcina nesposobi krvnu zrazeninu. Problem je inde a to v zdravotnom stave ludí co maju dalsie ochorenia. Tiez som nadával na astruzenecu sak si pamatás ale to preto lebo ma znepokojilo ze 30 tnici ako ja, by mali mat horucky,zimnice,bolesti svalov alebo neziaduce ucinky. Lenze oni títo vládny ch*ji neupresnili hned ktorá veková skupina sa má ockovat astrazenecou. Aj media je*lé raz napisu ze v Dansku-Norsku sposobila astrazeneca zrazeniny a pritom to bol pfizer som zase našiel v inom mediu. Stredný vek 45-50 ročný a starší ludia co si dali atstruzenecu tak pohoda.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Ty by si nadavaj aj tak Blasbit :D Teplota alebo zimnica, rovnako tak bolest na mieste vpichu je normalna pri azda kazdom ockovani. Ak si sa dal zaockovat proti chripke, tak si to pocitil. Ak si alergik a ockuju ta Pollinex Rye, tak si tiez pocitil vedlajsie ucinky. Ak si mal ockovanie na hepatitidu A+B alrbo zltu zimnicu, tak si pocitil vedlajsie ucinky. Su to bezne ucinky snad pri kazdej vakcine a to z toho dovodu, ze sa podava latka, ktora meni imunitu ludskeho tela. Bolest v mieste pichu mas aj pri Novalgine alebo Dorsiflexe, ktory ti pichnu do zadku a to trva kludne aj tyzdne. Niektorych boli brucho aj po pichani Fraxiparinu. Dokonca aj Imovax ako protitetanovka dokaze spravit divy. Preto absolutne nechapem co sa robi divadlo z toho a zatracuju sa vakciny na covid kvoli par vedlajsim priznakom, ktore su standardne aj pri ockovaniach na ine choroby, ktore som spomenul.
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

beardie napísal: 03 máj 2021, 13:56 nemyslim si, ze sa vrati, on tam uz zostane, ak by sa stale testovalo, tak to neustale bude ukazovat pozitivnych, to ale neznamena, ze bude vela tazko chorych alebo mrtvych, tento roztok uz je takmer nasyteny
v poriadku. skusim este inak. virus bol v Manaus, robil paseku pred priblizne rokom. potom v tomto roku zacal pocet obeti opat stupat. lebo mesto nebolo dost premorene. za tak kratky cas sa premorit stihlo? za akych podmienok to premorenie funguje, ked na to mali priblizne rok?
staty v USA riadia guverneri, federalna vlada len nepriamo, nemyslim si, ze by boli v pristupe vyznamne rozdiely
minuly stvrtok ci piatok viacero ceskych a slovenskych medii hodnotilo 100 dni noveho prezidenta USA a ze urobil dobru pracu v tom, ze ockovanie je riadene centralne, aj ked staty su riadene guvernermi. tak asi pravdu nemali.
neriadene premorenie zabija, riadene premorenie pri izolacii starych a chorych zivoty zachranuje
na Slovensku bolo neriadene premorenie, ciastocne sa opatreniami podarilo splostit krivku
urcite nemohlo byt Slovensko premorene este pred Vianocami, to pri danych opatreniach mozne nebolo
no dobre, takze ako to premorenie nastalo? boli opatrenia, pri ktorych nemohlo prebehnut no zaroven bolo neridene.
dobre, tak ti to teda zvyraznim
Spoiler
Bohužel jsme zjistili, že u cca 20 až 25 % lidí po první dávce nejsme schopni naměřit žádnou paměťovou stopu. Po druhé dávce už paměťová stopa nastoupila skoro u všech, kromě asi jednoho nebo dvou procent, nicméně nikdy nedosáhla průměrných hladin, kterou dosahuje u lidí, již nemoc prodělali.

Imunita po první dávce je totiž u většiny slabá, a to mluvím o 75 až 80 % lidí, u zbylých 20 až 25 % není měřitelná.
jaj, tu je jablko svaru.
Co už víte o imunitě po očkování?
ja som myslel tych po prekonani, ergo premorenych a reinfikovanych. tebou citovane a zvyraznene udaje su zname a preto je vacsina vakcin zatial dvoj-davkova a ich producenti o tom vdaka testom vedia
matematicku statnicu mam z matematickej ekonomie, pokrocilych metod z rozhodovania, metod aplikovanej statistiky a modernych metod v ekonomickom rozhodovani + nejake zakladne predmety typu Matematika I, Matematika II a Matematika III + 2x statistika, spolu 5 semestrov na Bc., 4 na Ing. a 2 na PhD
ako bonus som absolvoval predmet s nazvom Supply Chain Management in Disaster and Emergency Operations
snad to nejak pomohlo
dakujem, stacilo napisat "ano"
presne tak, zacnes ju konecne akceptovat?
a co napriklad ty? celovsvetovo napriklad ani tam umrtnost nestupla no regiony a obce maju problemy. ludia mreli ako muchy, lekari a zdravotnici sa o nich starali a tie grafy na milion obyvatelov sa ani len pohnut.
neunosne je napriklad karantenovat vsetkych prichadzajucich soferov, pripadne len prechadzajucich cez uzemie SR, na 2 tyzdne
tak to robili v Australii alebo Novom Zelande, kazdy povinne do karanteny do hotela na 2 tyzdne a este si to musia aj sami zaplatit, vychadza to na par tisic EUR
podobne v Kanade, kam musis ist na minimalne 3 dni do predom vybraneho hotela a potom este tyzden v samo-karantene, az do dalsieho negativneho PCR testu, spolu naklady zase par tisic EUR
toto je pri vsetkych tych soferoch nakladakov, obchodakoch a zamestnancoch cestujicich medzi krajinami nerealne, specialne v pripade, ze cast slovenskej ekonomiky pracuje v JIT logistike
vidis, a to ty si izolaciu celej populacie na urcity vek a dalsich ohrozenych.
ja nevidim dovod, preco izolovat soferov vykonavajucich transfer. ked potrebuju po ceste na uzemi Slovenska vykonat zastavku, tak by mali cez tvar ochranny prostriedok a sanca zavlecnia je minimalna. pokojne by mohli byt vyclenene odpocivadla, kde by sa toto dalo vykonat, aby sa nemusela testovat kazda cerpacia stanica. bude mat prestavku na hranici a potom a vybranych miestach na uzemi.
ak sofer konci svoju jazdu na Slovensku, tak to nemusi mat dva tyzdne, staci do prveho negativneho testu. ak hned soferuje opat prec, tak by mal mat izbu v ubytovacom zariadeni, aby bol jeho pobyt bezpeci a potom ta-dá prec.
takze ak moze mat kazdy dochodca a kazdy ucitel zasobu respiratorov, tak toto vobec nie je tak neprestavitelne.
pretoze si zase odignoroval, ze som apriori nebol proti izolacii dovolenkarov, iba mi to prislo ako nespravne, za istych podmienok by som bol ochotny podporit to
zase bojujes proti mojmu neexistujuceho vyjadreniu
v tomto pripade sa ospavedlnujem. nevsimol som si, ze si bol ochotny podporit izolaciu dovolenkarov
lebo to len zlomok populacie je
ak to zlomky nie su, mozes mi ukazat tie statisice postcovidakov vo Svedsku? alebo vyssie desattisice na Slovensku? alebo kdekolvek vo svete?
ved pockajme kym ich Svedsko, alebo ina krajina vyreportuju. potom uvidime, ci media dali priestor fear mongerom, alebo tu problem je.
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

jackb napísal: 04 máj 2021, 12:19 v poriadku. skusim este inak. virus bol v Manaus, robil paseku pred priblizne rokom. potom v tomto roku zacal pocet obeti opat stupat. lebo mesto nebolo dost premorene. za tak kratky cas sa premorit stihlo? za akych podmienok to premorenie funguje, ked na to mali priblizne rok?
premorenie bolo kontinualne a kulminovalo po Vianociach
minuly stvrtok ci piatok viacero ceskych a slovenskych medii hodnotilo 100 dni noveho prezidenta USA a ze urobil dobru pracu v tom, ze ockovanie je riadene centralne, aj ked staty su riadene guvernermi. tak asi pravdu nemali.
ak by volby vyhral niekto iny a ockovanie by aj tak bolo centralne riadene, bola by moja reakcia stale rovnaka, a teda "ockovanie ma minimalny dopad na moznost otvarat staty USA"
tvrdim to preto, lebo Florida otvorila v septembri 2020, 4 mesiace pred zacatim ockovania
no dobre, takze ako to premorenie nastalo? boli opatrenia, pri ktorych nemohlo prebehnut no zaroven bolo neridene.
premorenie nie je zapnutie vypinaca, je to proces
napriek tomu, ze mali ludia povinnost nezdruzovat sa a pouzivat ochranne prostriedky, mnoho z nich sa zdruzovalo s ohrozenymi skupinami a nepouzivalo v ich pritomnosti ochranne prostriedky
ked vieme, ze vplyv na bezneho cloveka pod 55/60 rokov je zanedbatelny, tak nevidim dovod prehnane sa chranit, iba za ucelom spomalenia krivky
vidim ale dovod chranit ohrozene skupiny
celovsvetovo napriklad ani tam umrtnost nestupla no regiony a obce maju problemy. ludia mreli ako muchy, lekari a zdravotnici sa o nich starali a tie grafy na milion obyvatelov sa ani len pohnut.
myslim, ze miesas viacero veci dohromady, siel som 4 posty dozadu a neviem, co presne chces, spytaj sa konkretne
vidis, a to ty si izolaciu celej populacie na urcity vek a dalsich ohrozenych.
ano, lebo su ohrozenou skupinou
ja nevidim dovod, preco izolovat soferov vykonavajucich transfer.
ja nevidim dovod izolovat pozitivne testovanych, ktori su asymptomaticki, lebo maju rovnaku moznost nakazit ostatnych ako sofer zastavujuci na pumpe - zanedbatelnu

povinnu izolaciu neohrozenych asymptomatickych skupin kritizujem od zaciatku, vratane deti a znicenia ich 2 rokov studia, ktore sa uz nikdy nebude dat vratit
takze ak moze mat kazdy dochodca a kazdy ucitel zasobu respiratorov, tak toto vobec nie je tak neprestavitelne.
a aj napriek tomu povazujes uzavretie skol za pozitivum? lebo mam taky pocit, ze ked som hovoril o otvoreni skol, tak si vymyslal X argumentov preco sa to neda, mylim sa?
v tomto pripade sa ospavedlnujem. nevsimol som si, ze si bol ochotny podporit izolaciu dovolenkarov
ma to suvis s tou izolaciou asymptomatikov, nevidim v tom zmysel, pre chorych kludne
ved pockajme kym ich Svedsko, alebo ina krajina vyreportuju. potom uvidime, ci media dali priestor fear mongerom, alebo tu problem je.
naposledy som sem daval link s info o 5000 potencialnych postcovidakov z celeho Svedska, z krajiny kde sa premorila asi polovica populacie, cize okolo 5 mega, tych 5000 malo dlhotrvajucejsie problemy, ich pocet mi nepride vysoky

Autoeditácia príspevku po 1 hod 25 min 28 sek:
toto je chore a tak neuveritelne zbytocne, ze sa mi z toho nozik vo vacku otvara

https://dennikn.sk/2375422/v-nedelu-vec ... y/?ref=tit
Spoiler
V nedeľu večer zistili pozitívny výsledok. Mnohí deviataci ostali v karanténe a nemôžu ísť na prijímačky
Denisa GdovinováDENISA GDOVINOVÁ

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
V nedeľu večer sa riaditeľka Súkromnej základnej školy v Senci dozvedela správu, ktorej sa všetci obávali. Jeden z rodičov jej oznámil, že jeho dcéra – deviatačka – má pozitívny výsledok antigénového testu. To automaticky znamená, že všetci jej spolužiaci v deviatom ročníku ostávajú dva týždne v karanténe.

Od pondelka sa pritom začínajú prijímačky na stredné školy, ktoré takisto budú trvať približne dva týždne. Pre deviatakov ide o prvú veľkú skúšku v živote. Tento ročník to mal ťažšie, keďže žiaci strávili pol roka na online vyučovaní.

Deviataci zo Senca sa v tejto situácii neocitli sami. Aj iné školy hlásia deviatakov a ôsmakov, ktorí sa vinou nútenej karantény nebudú môcť zúčastniť na prijímacích skúškach na strednú školu.

Chceli to už mať za sebou
Keď sa riaditeľka základnej školy v Senci Iveta Barková v nedeľu správu dozvedela, ihneď kontaktovala všetkých rodičov deviatakov. O hodinu neskôr sa rozprávali na online rodičovskom stretnutí. „Našťastie sú všetci rozumní – nikto nemal hysterické reakcie a zobrali sme to ako fakt, môže sa to stať hocikomu,“ hovorí Barková.

[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]
V deviatom ročníku majú 13 žiakov, z toho 9 detí malo mať skúšku v pondelok. Podľa riaditeľky to viaceré deti zvládali ťažko. „Deti boli nabudené na prijímačky, vystresované, už to chceli mať čo najskôr za sebou. A večer predtým sa dozvedia, že sa im to posunie minimálne o dva týždne,“ hovorí Barková.

Prečítajte si
Rodičia deviatakov hovoria o napätí pred prijímačkami: Za doučovanie platím 90 eur týždenne
Deviataci a ôsmaci sa vrátili do školy dva týždne pred konaním prijímacích skúšok a viacero rodičov sa obávalo, že práve počas týchto týždňov sa žiaci v škole nakazia. V Cirkevnej základnej škole Narnia v bratislavskej Petržalke až tretina ôsmakov do školy neprišla pre obavy z karantény.

Spojená škola sv. Františka z Assisi musela zatvoriť jednu deviatackú triedu. Keď sa pred týždňom žiaci povinne pravidelne testovali, jednej zo žiačok vyšiel pozitívny test. Celá trieda musí ostať v karanténe do piatka, teda do 7. mája.

Žiaci tak zmeškajú prvý termín prijímacích skúšok – ide pritom o ich prioritné školy, na ktorých im najviac záleží. Deviataci si totiž môžu podať prihlášky najviac na štyri školy, skúšky na každú z nich majú rozdelené do dvoch týždňov. Na dve z nich robia skúšky v 1. termíne a na ďalšie dve v 2. termíne.

Termíny prijímačiek na stredné školy 2021:

3. – 4. máj 2021 – prvé kolo prijímačiek na stredné školy,
10. – 11. máj 2021 – druhé kolo prijímačiek na stredné školy,
5. – 7. máj 2021 – prvé kolo talentových prijímačiek na stredné školy,
12. – 14. máj 2021 – druhé kolo talentových prijímačiek na stredné školy.
Ďalšie dôležité termíny prijímacích skúšok 2021:

do 20. mája 2021 – deviatak sa dozvie výsledok, či je na strednú školu prijatý,
do 25. mája 2021 – deviatak strednej škole oznámi, či nastupuje alebo nie.
Podobnú situáciu zažíva aj Základná škola Hlboká v Bratislave. V karanténe v dôsledku pozitivity žiaka ostala jedna trieda ôsmakov. Približne polovica z nich robí prijímacie skúšky na bilingválne 5-ročné gymnáziá, keďže ide o školu s rozšíreným vyučovaním nemeckého jazyka. Karanténu majú až do piatka.

Na túto školu chodí aj Lindin syn, ktorý je deviatakom. Do školy sa vrátil len na jeden týždeň, hneď v piatok dostala Linda zo školy mail, že sa posúvajú do oranžovej fázy, pretože jeden žiak na prvom stupni je pozitívny. „V nedeľu nám prišiel ďalší mail, že škola je už v červenej fáze, pretože pozitívny je aj žiak na druhom stupni,“ hovorí Linda. Syna sa radšej rozhodla nechať ďalší týždeň doma a tŕpla, aby niektorý z jeho spolužiakov nemal pozitívny výsledok.

Nakoniec sa jej synovi podarilo vyhnúť sa karanténe a má za sebou už prvé kolo pondelkových prijímačiek.

Dočkajú sa náhradného termínu
Keď žiak ostane v karanténe a nepríde na riadny termín prijímačiek, rodič to musí strednej škole oznámiť, urobiť tak môže aj v deň skúšok. Každá stredná škola si potom zistí, koľko žiakov sa nemohlo dostaviť, a zorganizuje náhradný termín.

„Budeme čakať, kým sa skončí karanténa aj tomu poslednému žiakovi,“ hovorí napríklad riaditeľ Gymnázia Bilíkova v Bratislave Daniel Kasala. Odhaduje, že to bude asi tak o tri týždne.

Na Gymnázium Bilíkova sa hlási viac ako 900 uchádzačov, v pondelok bude písať skúšky viac ako 200. Už v prvý deň prijímačiek sa ozvalo asi 15 žiakov, ktorí nemohli prísť vinou karantény. Riaditeľ Kasala ráta s tým, že nasledujúce dni to bude ešte stúpať. V stredu robia prijímacie skúšky na bilingválny odbor, na ktorý sa hlási ešte viac študentov.

Základná škola v Novosade v okrese Trebišov, 19. apríla 2021. Foto – TASR
Podobné čísla hlási aj Gymnázium Ľudovíta Štúra v Trenčíne. V pondelok malo skúšky písať asi 250 žiakov, vinou karantény neprišli trinásti. Riaditeľ školy Pavol Kováč odhaduje, že týchto žiakov ešte bude pribúdať a náhradný termín budú vypisovať pre minimálne dvadsiatich. „Deviataci a ôsmaci sa mali ešte pred prijímačkami nechať doma,“ hovorí riaditeľ Kováč.

Oslovili sme ďalších štyroch riaditeľov stredných škôl, tí však podobnú skúsenosť nemali. Na bratislavských školách Gymnázium L. Sáru a Gymnázium L. Novomeského mali len zhruba dvoch či troch uchádzačov v karanténe – ide pritom o veľké školy, na ktoré sa hlási viac ako 500 žiakov.

Na Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine je v karanténe len jeden žiak spomedzi menej ako 100 uchádzačov. Na Gymnázium A. Kmeťa v Banskej Štiavnici v pondelok prišli na prijímačky všetci 37 žiaci, no riaditeľka Renáta Mikulášová očakáva, že sa to zmení. V stredu čakajú 116 uchádzačov na bilingválny odbor, pričom pôjde o uchádzačov z celého Slovenska.

Sú rizikové, prichádzajú bez testu a z mnohých obcí
Stredné aj základné školy sa obávajú toho, koľko nových prípadov medzi deťmi pribudne po prijímačkách. Ministerstvo stanovilo na skúšky pravidlá – v triedach musia žiaci sedieť dva metre od seba a kapacity môžu byť naplnené len na polovicu. Do školy nemôžu vstupovať rodičia a žiaci sa nemôžu združovať na chodbách.

Ale žiaci už nemusia ukázať negatívny test. Ak sa žiaci hlásia na stredné školy v červených či ružových okresoch, test nepotrebujú. Ak sa hlásia na školu v bordovom okrese, negatívny test potrebujú.

Podľa riaditeľa Kováča z trenčianskeho gymnázia sú aj prijímačky rizikové. „Je tu pomiešaných 250 žiakov, ktorí prišli z okolitých dedín a miest a priviezli sa sem často verejnou dopravou,“ hovorí Kováč. Aj keď žiaci sedia v rozstupoch, predsa len strávia dve hodiny v jednej miestnosti.

Riaditeľa znepokojuje aj to, či všetci žiaci naozaj dodržia karanténu. „Neviem zaručiť, že na prijímačky neprišli aj tí žiaci, ktorí by mali dodržať karanténu,“ hovorí riaditeľ.

Z prijímačiek sú nervózne aj základné školy. Po dvoch týždňoch presúvania sa medzi stovkami ľudí im môžu priniesť nákazu do školy. Keďže sa už deti v školách nebudú pravidelne povinne testovať, škola ani nemá ako zmonitorovať, či sa deviataci alebo ôsmaci na prijímačkách nakazili.

Riaditeľka seneckej základnej školy Iveta Barková zvažuje, že po prijímačkách ešte zorganizujú pre všetkých žiakov testovanie. „Keď do dvoch týždňov nepríde ďalšia vlna, tak už potom asi vôbec. Veď sú tu plné terasy, nikto nemá rúška, všetci sú v skupinách,“ hovorí riaditeľka.

Monitoring nákazy u detí bude teraz ťažší, myslí si aj riaditeľka Spojenej školy sv. Františka z Assisi Marta Sendeková. „Keď sa žiaci testovali každý týždeň, podchytili sme nákazu v 9. ročníku. Teraz ak príde do školy infikované dieťa, nebudem o tom vedieť,“ hovorí riaditeľka.

Podobné obavy má aj riaditeľ Základnej školy Hlboká, a preto ponúkli všetkým žiakom možnosť otestovať sa kloktacími PCR testami. Deti otestujú koncom tohto a aj budúceho týždňa.
brm
Darca
Darca

Príspevok od používateľa brm »

U nás vo firme jedna asymptomatická osoba za jeden deň v práci nakazila z 10 ľudí na poschodí šiestich + ďalšie 2 osoby z iných poschodí, s ktorými bola v kontakte. Nemyslím si, že voľný pohyb asymptomatických pozitívnych je dobrý nápad.

Tiež si nemyslím, že dobrý nápad sú koncentračné tábory pre rizikové osoby. Neviem, či by si bol spokojný zavretý s diagnózou, s ktorou si desiatky rokov žil normálny život a teraz ťa kvôli nej zavrú, zatiaľ čo všetci tvoji kamaráti sa veselo premorujú v krčmách.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

brm napísal: 04 máj 2021, 16:44 jedna asymptomatická osoba za jeden deň v práci nakazila z 10 ľudí na poschodí šiestich + ďalšie 2 osoby z iných poschodí, s ktorými bola v kontakte.
Nie ze by som neveril ale velmi by ma zaujimala takato presna dedukcia. Co boli vsetci zavrety cely den v miestnosti 3x3m ??
brm
Darca
Darca

Spomínal som to už v decembri: post2366991.html#p2366991
Dotyčná asymptomatická je neskutočná ľabda, ktorej sa nezastavia ústa, tým pádom sa jej blbo dýcha s rúškom a chodí po kanceláriach sa vykecávať. Bol to úplne prvý prípad covidu v našej firme a jediný takýto masový, že pomaly nemal kto odoslať výplaty. Odvtedy sme mali už iba ojedinelé prípady + jedno covid úmrtie.
beardie
Redeemer
Redeemer

nie, ze by som ti neveril, ale je vysoko nepravdepodobne, ze by prave ona, ak bola realne asymptomaticka, mohla nakazit tak velke mnozstvo ludi, ak s nimi nebola velmi dlhy cas v tesnom kontakte

aky dopad to malo na nakazenych?
brm
Darca
Darca

Ak by to náhodou nebola ona, museli sa nakaziť od iného asymptomatického kolegu, nikto vtedy v práci nebol viditeľne chorý. Jedine ona neprišla na druhý deň do práce, pretože pár dni predtým bola s osobou, ktorej následne potvrdili covid - išla sa teda testovať.

Furt tvrdí, že celú dobu nemala žiadne príznaky, čiže ako píšeš bola reálne asymptomatická. Či klamala alebo nie, to neviem - ale rovnako môže klamať každá akože asymptomatická osoba len preto, aby nemusela podľa tvojho názoru sedieť doma v izolácii - bude zapierať príznaky.

Traja z tých nakazených mali vážnejší priebeh, do práce prišli až po mesiaci - o možnom postocovide som sa s nimi nebavil.

Všade píšu, že nakazený človek je infekčný ešte pred príznakmi. Človek s príznakmi sa už izoluje a nie je možné sa od neho nakaziť. Prečo sa to teda tak rozšírilo?
beardie
Redeemer
Redeemer

je mozne, ze slecna bola realnym roznasacom, nech si poda sportku

v mnohych krajinach sa to velmi pravdepodobne sirilo od symptomatickych, na Slovensku je narodny sport chodit do prace s najroznejsimi chorobami, dodrziavanie opatreni tiez nepatri k silnym strankam
co ale nevadi, ak to dalej nesiria medzi ohrozene skupiny, aspon sa premoria
brm
Darca
Darca

Ako sa teda takýto človek ignorujúci svoj zdravotný stav dozvie, že má nejakú vážnu diagnózu a premorovanie pre neho nie je dobrý nápad?
beardie
Redeemer
Redeemer

ak ma vaznu diagnozu, tak o tom musi vediet, inak by nebola vazna a neovplyvnovala by jeho zivot
brm
Darca
Darca

Nie každá vážna diagnóza sa hneď prejavuje, mnoho chorôb sa len preventívne sleduje/lieči. Aha, kopec ľudí teraz dostalo prednostné zaočkovanie pfizerom/modernou, lebo majú nejakú diagnózu a oni o ničom nevedia a veselo by sa premorovali.
jackb
Redeemer
Redeemer

tak lekari vo svojich podcastoch casto hovoria, ze ani chodenie na preventivne prehliadky, aj ked existuje rodinna anamnéza tiez nie je narodny sport. hlavne u muzov.
beardie napísal: 04 máj 2021, 15:05 premorenie bolo kontinualne a kulminovalo po Vianociach
preco mali ale prudky nastup umrti takmer o stvrtroka neskor?
premorenie nie je zapnutie vypinaca, je to proces
napriek tomu, ze mali ludia povinnost nezdruzovat sa a pouzivat ochranne prostriedky, mnoho z nich sa zdruzovalo s ohrozenymi skupinami a nepouzivalo v ich pritomnosti ochranne prostriedky
ked vieme, ze vplyv na bezneho cloveka pod 55/60 rokov je zanedbatelny, tak nevidim dovod prehnane sa chranit, iba za ucelom spomalenia krivky
vidim ale dovod chranit ohrozene skupiny
dakujem, ze aspon pozorovanie mame nakoniec rovnake.
myslim, ze miesas viacero veci dohromady, siel som 4 posty dozadu a neviem, co presne chces, spytaj sa konkretne
to slo do urovne SME/N robi rozhovory s lekarmi, Dr Campbell ma na skype do video ludi "z terenu", BBC si vola s patologom a reakcia je graf: nie, nie je to problem, lebo je to stale 0,3%
plus to vidime aj v reakcii na ludi, ktori boli nakazeni alebo mali nakazenych klegov o niekoho, kto vidielne priznaky nemal: statistika hovori, skor vyhras Sportku, end of story.
ano, lebo su ohrozenou skupinou
v hypotetickom pripade, kedy ma Slovensko uzatvorene hranice, dovolenkari maju statnu karanetu su soferi ohorozujucou skupinou. preto ich potrebne izolovat.
ja nevidim dovod izolovat pozitivne testovanych, ktori su asymptomaticki, lebo maju rovnaku moznost nakazit ostatnych ako sofer zastavujuci na pumpe - zanedbatelnu
ak testovat, tak len tych, ktori na Slovensku ostat chcu, ci potrebuju. inak sa testovat nemusi, ked len pofrci dalej. kedze to ma stat co najmenej a byt co najviac efektivne, bez zdrzovanie preravy tovarov, nepotrebujeme vediet kto je chory a kto nie, ked dodrzi opatrenia na to, aby pocast par hodin na uzemi nic nezavliekol.
povinnu izolaciu neohrozenych asymptomatickych skupin kritizujem od zaciatku, vratane deti a znicenia ich 2 rokov studia, ktore sa uz nikdy nebude dat vratit
a aj napriek tomu povazujes uzavretie skol za pozitivum? lebo mam taky pocit, ze ked som hovoril o otvoreni skol, tak si vymyslal X argumentov preco sa to neda, mylim sa?
ja sa pokusal najst citacia, kde to tvrdim. nenasiel som. mozno som mal skusat variacie svojich preklepov.
no nasiel som toto:
beardie napísal: 04 feb 2021, 8:22 preco teda deti do skol neposielame? ked vieme, ze su viacmenej imunne? s relevantnymi vynimkami, ak ziju v jednej domacnosti so starymi rodicmi?
vzhladom na predoslu diskusiu o UK a kto bol povazovany a kedy za immnuneho verim, ze vo februari si myslel "su viacmenej imunne voci tazkemu priebehu".

v suvislosti so skalmi sa ale vratime do zacarovaneho kruhu, kde sa najviac ludia nakazilo dom a na pracovisku. skola je pracovisko, deti sa mozu spravat aj ako doma a tak tam sanca je. ty mas svoju vzacnost bezpriznakoveho prenosu. ja chcem, aby bola skola bezpecna pre ucitelov (ti v UK nie su prednostni) a deti nic nepriniesli domov. lebo ony su skvele v noseni inych respiracnych chorob. co musia mat na tvari v triede deti v UK a kde to beru neviem, u ucitelov zopakujem, ze si vsetko zabezpecuju po vlastnej ose.
naposledy som sem daval link s info o 5000 potencialnych postcovidakov z celeho Svedska, z krajiny kde sa premorila asi polovica populacie, cize okolo 5 mega, tych 5000 malo dlhotrvajucejsie problemy, ich pocet mi nepride vysoky
skusme pockat na inu krajinu, alebo im dat dost casu. mali posledny peak v umrtiach v poslednom tyzdni minuleho roka, vsak?
beardie
Redeemer
Redeemer

jackb napísal: 04 máj 2021, 19:07preco mali ale prudky nastup umrti takmer o stvrtroka neskor?
nemali, umrtia mali rast hned po Vianociach (2 tyzdne po Vianociach, konkretne od 4.1.2021, co zodpoveda rychlosti nakazenia) a zostalo to tak +- az do polky marca + dalsi peak v polke aprila
strop je vzdy okolo 100, lebo nestihali pitvat, to bolo dostatocne medializovane
nie, nie je to problem, lebo je to stale 0,3%
som rad, ze sa na IFR zhodneme
plus to vidime aj v reakcii na ludi, ktori boli nakazeni alebo mali nakazenych klegov o niekoho, kto vidielne priznaky nemal: statistika hovori, skor vyhras Sportku, end of story.
hej, lebo asymptomaticky prenos je raritny, i ked mozny
slovo asymptomaticky je myslim dostatocne vystizne
v hypotetickom pripade, kedy ma Slovensko uzatvorene hranice, dovolenkari maju statnu karanetu su soferi ohorozujucou skupinou. preto ich potrebne izolovat.
ekonomicka samovrazda, specialne v pripade, ked je krajina extremne zavisla od exportu
ak testovat, tak len tych, ktori na Slovensku ostat chcu, ci potrebuju. inak sa testovat nemusi, ked len pofrci dalej. kedze to ma stat co najmenej a byt co najviac efektivne, bez zdrzovanie preravy tovarov, nepotrebujeme vediet kto je chory a kto nie, ked dodrzi opatrenia na to, aby pocast par hodin na uzemi nic nezavliekol.
je jedno, ci ti do xichtu nakasle niekto, kto je tu len na hodinu alebo domaci
nie, ze by mi to nejak vadilo, premorime :)
vzhladom na predoslu diskusiu o UK a kto bol povazovany a kedy za immnuneho verim, ze vo februari si myslel "su viacmenej imunne voci tazkemu priebehu".
presne tak, ten graf od brma je vystizny, Blastbit mi na to stale este neodpovedal :)
skusme pockat na inu krajinu, alebo im dat dost casu. mali posledny peak v umrtiach v poslednom tyzdni minuleho roka, vsak?
ak myslis svedsky peak, tak bol az v 2. a 3. januarovom tyzdni '21
pokojne ale cakaj, nic extra nebude, uz by tie predavacky z Lidlu lezali pod pokladnami ;-)
jackb
Redeemer
Redeemer

pockaj, mohol by si to aplikovanie Lancetu na temu "aha, ako si ostrovy zachranili ekonomiku" reagovat na cele sekcie?
lebo ja som navrhoval, ako by preprava tovaru fungovala, aj ked by Slovaci a vsetci turisti mali po prichode mali povinnu karantenu. a ty to zvrazdist tym, ze moj plan ide proti exportnemu zameraniu krajiny.
neprebieha ale import/export tak, ze pri sklade je naves, ktory sa plni a potom je prazdna rampa, kam pride tahac s inym navesom? aku velku interakciu ma sofer z vonku domacimi v sklade?
a na pumpe nenakasle, lebo je v interieri a je z cudziny a preto ma respirator :)

s tym Svedskom si trafil vedla. ja cakam na postcovidakov a nie na mrtve predavacky :)
beardie
Redeemer
Redeemer

lenze ty zase limitujes obchod na jeho marginalnu cast, vidis kamionistu s ruskom pod nosom, ktory sedi v kabine, odovzda papier na vratnici a potom povie cez zavrete okienko cislo palety

to je to, co na tebe neustale kritizujem, uz otvor oci, zivot vyzera trochu inak

Svedsko som trafil spravne a myslim postcovidacke predavacky :)
jackb
Redeemer
Redeemer

ja mam v geografii dopravy len dve skusky, takze nechcem velmi mutit vodu, ale IMHO kym kamionista nevyklada palety v sklade sam, tak vsetko je krasne bezkontaktne.
kontajnery, sypany tovar, palety... nevidim ziadny problem.
rusnovodic tiez neodpaja vozne, ani sam nebezi nakladat auta vo VW.

ak ty vies uplne bez problemu izolovat celu rizkovku, preco by bol problem mat pod kontrolou stovky, alebo nizsie tisice ludi, ktori realne zabezpecuju cezhranicnu preravu tovaru?

pri najhorsom, tak armada ma svoje tahace. tak na hranici odpoji spediter naves a slovenski vojaci ho dovezu na miest ona Slovensku kde patri. statne zeleznice maju dake prebytocne lokomotivy, tiez mozu vozit. stat to bude stat peniaze, ale menej ako za liecenie ludi v nemocniciach. no nie je jediny problem, aby boli bezni ludia v bezpeci pekne slobodni v krajine kde ziju a tovar by prudil do a z krajiny. nerob z toho dramu. je to menej narocne ako tvoj plan z Bíle nemoci.

este lepsie: https://www.zeleznicne.info/view.php?ci ... 2015100001 :D

zase si rozdelil tvrdenie. na trombozy po covide mozme cakat aj roky. ci o predavaciek, alebo aj u inych. na iny postocvid to vidim na mesiace. nemame sa kam ponahlat.
beardie
Redeemer
Redeemer

uplne si vylucil vsetkych cestujucich zivnostnikov, obchodakov a v podstate vsetkych pendlerov, co je (z prsta vycucane cislo) 100000 ludi na Slovensku

RoLa sa na Slovensku nevyuziva

rok na prejavy tromboz a celkovo post-covidu nestaci?
ropman
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa ropman »

https://www.kosice.sk/clanok/stvrtina-t ... sucasnosti
Prednosta kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a člen Ústredného Krízového štábu SR Pavol Jarčuška hovorí, že odborníci predpokladali, že zhruba 20-30 percent ľudí u nás už prekonalo ochorenie Covid-19. Výsledky klinickej štúdie, kde sa to preukázalo u 25 percent osôb, dávajú podľa neho za pravdu týmto predpokladom.

„Ak k tomu pripočítame zhruba 20 percent populácie na Slovensku, ktorá už je očkovaná aspoň jednou vakcínou, tých 45 percent je relatívne priaznivé číslo. Pomôže nám aj v rozhodovaní o tom, koľkými dávkami vakcín budeme očkovať. Môžem povedať, že aj po postupnom uvoľňovaní opatrení sme na začiatku dobrého budovania kolektívnej imunity,“ tvrdí.
Ked sa napriek vyraznym opatreniam a sialenemu testovaniu tolko ludi nakazi tak to o niecom vypoveda. Ti nezodpovedni si vzdy najdu nejaku cestu ako sa nakazit. Ked im zatvorite kluby, tak si urobia party doma alebo na chate. Ti zodpovedni sa budu chranit aj ked ziadne opatrenia nebudu. Opatrenia su len naoko a nemaju takmer ziadny vplyv na vyvoj pandemie, sluzia iba ako politcke aliby. Lebo ti, ktori teraz kricia ze sa im to alebo ono opatrenie nepaci (pricom kazdy ma prirodzene uplne iny nazor na to ktore opatrenia su dobre a ktore nie) by boli prvi, ktori by kricali este ovela hlasnejsie keby ziadne opatrenia neboli a posielali by vladu do basy za smrt 12k ludi s odovodnenim ze nic nerobili. Ale takto ked sice tiez zomrie 12k ludi ale s opatreniami, tak si len trochu zasomru na tie opatrenia a vsetko ide dalej.
Napísať odpoveď