SSD/m.2 disk/y

Témy týkajúce sa procesorov, pamätí, grafických kariet, harddiskov...
Wishmaster
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok

SSD/m.2 disk/y

Príspevok od používateľa Wishmaster »

Caute .. Oplati sa v dnesnej dobe este stale separovat system a data na zvlast diskoch?
Momentlane mam 120GB ssd na system a 1TB ssd na data (povacsine hry, nejake tie ebooky, ze prehodim do citacky a pod) alebo je vyhodnejsie to drbnut vsetko na napr 2TB ssd/m.2 disk - ked aj tak system uz netreba reinstalovat tak casto ako kedysi (ze pomaly aj kazdy mesiac :D)
heker
Redeemer
Redeemer

Re: SSD/m.2 disk/y

Príspevok od používateľa heker »

Je to vec nazoru. Ja mam 500GB SSD, na tom mam system, hry, aj programy. A este mam dalsie SSD na ktorom mam zalohu dokumentov a dake aplikacie, hudbu. V dnesnej dobe dako nevidim nutnost mat viac diskov a oddelovat system od dat/hier, je to ale vec nazoru a mozno tak niekto funguje stale. Co je dolezitejsie, tak to je zalohovanie, pretoze pri zlyhani SSD sa viacmenej s datami mozes rozlucit.
Pepo79
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Pepo79 »

Zalezi podla toho co chces a aky mas rozpocet. Z praktickeho hladiska mi pride najlepsia kombinacia mensi SSD disk na bootovanie (zvycajne disk C: s OS windows) a klasicky platnovy disk na bezne data (filmy, hudba, hry atd.). V takejto kombinacii dostanes asi najlepsi pomer velkosti miesta spolu na diskoch GB/TB vs cena diskov dohromady. Plus je mensie riziko ze ti zomru naraz dva disky vs jeden, kde by si mal komplet vsetko. A ako heker spominal, pri zlyhani platnoveho disku je aka taka sanca na obnovu dat, pri zlyhani SSD uz data tam ulozene pravdepodobne neuvidis.
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

V dnešnej dobe pri dnešných cenách používať kombo SSD a HDD je blbosť. Skôr kombo m.2 disk na systém a najčastejšie používané programy a hry. A klasicky 2,5" SSD na všetko ostatné. Klasický HDD by som už bral len čisto na zálohu.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

Klasicky hdd by som dnes pouzival iba na externe zalohovanie ale nie na to aby bol stale aktivne zapojeny do pc
*****HERO*****
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

ja to zo zvyku delim aspon na particie, aj ked na jednom disku. momentalne bezim len na jednom 500GB M.2 disku - 100GB na system, zvysok data. v minulosti mi to niekolko krat zachranilo data, ked sa nieco posahalo v boote/windowse a stacilo sformatovat systemovu particiu. ale to bol asi skor problem WinXP - Win8, odkedy je Win10, tak som nic take nemusel riesit.

keby som chcel expandovat, radsej kupim vacsi M.2 disk. fungovat na viacerych diskoch je otravne.

dlhodobejsie zalohy na platnove USB externe disky, tam je este stale pri vyssich kapacitach (6TB+) cena minimalne dvojnasobne lepsia ako u SSD.
starysomar
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

Čisto môj názor:
Systém na SSD - dáta na HDD
Ono sa sakra rozdielne zachraňuje, ak sa náhodou (a že tých náhod je...) dačo priposerie.
Sám mám hodne dôležité dáta trojmo - na troch klasických HDD a systém (binárne zálohovaný v rozpätí 3 až 7 dní podľa okolností), no nikoho nepresviedčam, že to má mať nejako podobne.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

klasicky hdd ma dlhu pristupovu dobu, pomaly prenos dát a naviac jeho dost pocut-to posledne nemusi kazdemu vadit
Gothar
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa Gothar »

Tak tak, HDD by som uz v PC nechcel kvoli hluku.
Delit to na viac fyzickych diskov nie je potrebne, kvoli pripadnemu restoru staci mat na Windows 120-160 GB particiu a na zvysku mat ostatne data. Ale Windows 10 pouzivam od zaciatku a este mi "nespadol" tak ako to zvykli robit starsie verzie A to mi jedna instalacia Windows 10 v pohode prezila vymenu zakladnej dosky a potom aj prechod Intel -> AMD.
Co sa tyka m.2 NVMe a SATA SSD...rozdiel v praktickom pouzivani nie je velky. Rozhodne to uz nie je taky skok ako pri HDD a SSD. Ale ked si chces usetrit kabelaz v PC tak nie je problem mat vsetko na 2 TB NVMe.
A samozrejme plati to co pisal starysomar - zalohovat. A na to sa uz moze pouzit HDD napriklad v NASku alebo aspon v externom boxe aby boli data chranene pre pripad ransomware utoku.
Napísať odpoveď