Internet cez kábel ide len 100/10mbit (D/U)

O internete a sieťach, problémoch, nastaveniach...
jason007x
Light Professional
Light Professional
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Internet cez kábel ide len 100/10mbit (D/U)

Príspevok od používateľa jason007x »

Zdravím. Nedávno som vymieňal zariadenie (router) od Orangu (optický Fibernet) za novšie, konkrétne Huawei HG8245W5 (aktuálne).
Už na staršom routeri mi to išlo cez kábel iba 100/10mbit (cez wi-fi 50/30mbit, čiže upload bol lepší). Pôvodne ešte na starom routeri som mal starší kábel, cat5. Myslel som si, že to bude káblom, kúpil som si teda cat7, ktorý už má prenášať extrémne vysoké rýchlosti bez najmenších problémov. Ale aj tak to išlo len 100/10mbit.

Teraz, tento nový router ide cez wi-fi:
2.4G = 50/30mbit
5G = 240/30mbit

... čiže úplne bez problémov 240mbitov cez wi-fi. Avšak keď zapojím kábel (cat7), opäť to ide len tých 100/10mbit, presne ako na starom routeri, alebo aj kábli. Pri tom vo vlastnostiach pripojenia mám 1.0Gb/s (viď obrázok).

Reálne má byť rýchlosť cez kábel až 500/30mbit. Avšak ide len 100/10.

Za každú zmysluplnú radu, čo s tým, budem vďačný.
Prílohy
01.jpg
Ba-Yo
Star
Star
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet cez kábel ide len 100/10mbit (D/U)

Príspevok od používateľa Ba-Yo »

Máš zásuvku? Ja som mal zle priradené kábliky v zásuvke a to ma obmedzovalo na 100 Mbit.

Potrebuješ skontrolovať všetko na ceste medzi routerom a PC. Ak máš možnosť, skús napojiť kábel priamo od routera do PC.

Kábel si si robil sám? Tam môže byť chyba.
jason007x
Light Professional
Light Professional
Kontaktovať používateľa:

Ba-Yo napísal: 29 apr 2021, 13:41 Máš zásuvku? Ja som mal zle priradené kábliky v zásuvke a to ma obmedzovalo na 100 Mbit.

Potrebuješ skontrolovať všetko na ceste medzi routerom a PC. Ak máš možnosť, skús napojiť kábel priamo od routera do PC.

Kábel si si robil sám? Tam môže byť chyba.
Popravde nechápem, ako to myslíš, že zle priradené kábliky v zásuvke. Z chodby ide optický kábel do bytu, v hale mám na sedačke v rohu zásuvku, a v nej je káblik, ktorý ide priamo do routeru. A priamo z routera mám natiahnutý kábel rovno do notebooku. Kábel mám normálne kúpený z Alzy, cat7, má prenášať až 10Gbitov (tak je na ňom aj napísané), a priamo z routera ide no notebooku.
Ba-Yo
Star
Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ba-Yo »

Ak si robíš sám zásuvku, musíš správne priradiť jednotlivé farebné žily kábla do správneho portu. Ty si nič také nerobil, táto možnosť odpadá.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa Gothar »

Skus nainstalovat najnovsi ovladac pre sietovu kartu. Pripadne este to vyskusaj s inym notebookom/PC. Skor mi to pripada ako SW problem, pretoze rychlost ti to detekuje spravne. Keby si mal zly kabel tak aj Windows by ti ukazoval 100 Mbit pri sietovom pripojeni.
A druha vec - ako merias rychlost?
Dalsia moznost je ze to nezvlada router, idealne by bolo este skusit prenos medzi 2ma zariadeniami pripojenymi cez LAN, tak by si mal overene ze zariadenia komunikuju s routrom tak ako maju a problem je v routri pri prenose WAN - LAN.
noone
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa noone »

Prenes notebook k routeru a napoj ho tam priamo.
jason007x
Light Professional
Light Professional
Kontaktovať používateľa:

Ovládače som kontroloval. Sú aktuálne. Na inom notebooku to robí to isté, tiež to ide 100/10 cez kábel. Veď ja ten notebook mám práveže priamo napojený do routeru. Priamo do tej hlavnej krabičky od Orangu (to hlavné zariadenie ich - ktoré zároveň aj vysiela wi-fi. Nemám žiadny iný router medzitým). Priamo kábel z toho zariadenia do notebooku a ide to 100/10.

Tu sú namerané rýchlosti:
1.wi-fi
2.kábel
Prílohy
01.png
02.png
Publicip
Medium Expert
Medium Expert

Príspevok od používateľa Publicip »

notebook má len 100mbit sietovku skrz kabel ale wifi môže mať lepší, presne to ma takto i moje lenovo, sietovka proste nepustí.
*****HERO*****
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

ked to je 100mbit limitom na sietovke, preco mu limituje upload z 30mbps na 10mbps?
4040
Professional
Professional

Príspevok od používateľa 4040 »

Zapoj na skúšku nejaký router alebo switch s Gigabit portami medzi ten Huawei a NTB.
noone
Light Star
Light Star

Pouzi iny kabel. 100mbit potrebuje 4 zily a 1Gbit vsetkych 8.
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Ale to by mu Windows nepisal pri sietovom adapteri, ze rychlost pripojenia je 1 Gbit/s.
Ak to nepojde ani na inom PC, ani s inym kablom, ani pod inym systemom (mozes skusit napr. live linux, aby si vylucil vplyv Windowsu), podozrieval by som, ze je vadny ten router - koncove zariadenie.
jason007x
Light Professional
Light Professional
Kontaktovať používateľa:

Kábel mám tento, schválne som si kúpil nový. Má prenosovú rýchlosť až 10Gbit/s.
https://www.alza.sk/oem-sftp-patchkabel ... 549531.htm

Ním to nemôže byť. Asi to bude naozaj tou sieťovkou, že to nepustí cez 100/10. Škoda.
Pepo79
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Pepo79 »

jason007x: Ak sa ti da, tak si sprav jednoduchy test s inym laptopom resp. pocitacom co ma gigovu sietovu kartu. Ak na takej masine ti pusti rychlost netu az do tych 500/30mbit ako pises, tak ti to brzdi ta 100megova sietovka. Ak ti to ani na gigovej sietovej karte cez kabel nepusti viac ako 100/10Mb tak treba hladat dalej pricinu iba takej rychlosti.
noone
Light Star
Light Star

Ako ja chapem, ze tebe sa nemoze stat, ze by si si kupil zly kabel.
Mozno by som teda ten dobry kabel skusil pichnut do ineho portu.
jason007x
Light Professional
Light Professional
Kontaktovať používateľa:

Kábel je snáď najlepší, čo tam mali. Schválne som si kúpil kvalitný cat7. Ním to nebude na 100%.
100/10 to ide rovnako aj s úplne starým káblom, čo som dakde vyhrabal, čo má tak 10-15 rokov, to je ešte cat5.

LAN porty to má 4, skúsil som všetky 4, cez každý to ide len do tých 100/10.

Žiaľ, mám len dva notebooky, takže rád by som to skúsil napr. aj na stolovom PC s 1GB sieťovkou, ale bohužiaľ, nemám tú možnosť.

No veď vlastne, stačí si zistiť, akú sieťovku má môj notebook, a môže byť záhada vyriešená. Kde to ale nájdem?
V programe AIDA64, ktorý používam, to nepíše (obr.1)
Ale, keďže na obr.2 sa nedá vybrať viac ako 100mbit, tak to je zrejme vyriešené. Mám len 100mbitovú sieťovku očividne.
Prílohy
01.jpg
02.jpg
Pepo79
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Pepo79 »

Praveze podla specs mas v laptope gigovu sietovku - killer e2200 pci-e gigabit ethernet controller. Skus vyskusat instukcie priamo od vyrobcu tejto sietovky v linku nizsie, maju nato osobitny topic, ked mas rychlost limitovanu na 100Mb.
https://support.killernetworking.com/kn ... -100-mbps/
cORP.
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cORP. »

resetuj konvertor, moze to byt aj problem samotneho zariadenia, kabel skus tak isto iny ni nie 15 rocny, ale aktualny cat5e minimalne, inak toto robilo bratovi na pc, ma 1Gb sietovku, v dome su natahane rozvody, zasuvky a suet som robil sam, jedneho dna zacal ist net max 100Mbit/s, reinstal ovladaca sietovej karty nic, na rovnakom lane a inom pc isiel 600/60Mbit/s, na pricinu som neprisiel, po jarnom update windowsu sa rychlost znova vratila na plnohodnotnu
jason007x
Light Professional
Light Professional
Kontaktovať používateľa:

Tak v prvom rade ďakujem každému, kto sa mi snažil pomôcť.

Tak podarilo sa mi to nejako nakoniec. Skúsil som ešte manuálne vygoogliť a nainštalovať novší radič sieťovej karty (NDIS 6.30, obr.1) -> namiesto pôvodného NDIS 6.20 (ono keď som dal vyhľadať aktualizáciu tam automaticky, písalo mi to, že to je najnovšie a nie je aktualizácia)... ma to nejako teraz úplne náhodne napadlo.

... a už to ide rýchlejšie (obr.2). Ale stále to ide len okolo 300mbitov, a nie 500 ako by malo. Čo je teda dosť čudné.

Ja mám totižto ešte Windows 7. Notebook som kupoval v decembri 2014 (vtedy akurát sa dopredávali posledné kusy notebookov s WIN7), Windows 10 vtedy ešte ani nebol, a Windows 8 som nechcel ani omylom (to je proste OS stojaci za h***o). Vlastne ani windows 10 nechcem doteraz, so 7 som maximálne spokojný.
No a ide o to, že popravde nechápem, ako mi ten driver NDIS 6.30 vôbec ide pod Windowsom 7, nakoľko podľa tejto tabuľky: https://docs.microsoft.com/en-us/window ... s-versions je pre windows 7 maximálne NDIS 6.20
PS: Podotýkam, že toto nie je verzia ovládača sieťovej karty. Tá je 8.1.0.23. Proste som aktualizoval ten radič z NDIS 6.20 na NDIS 6.30

Že by NDIS 6.30 mal limit 300mbit a potrebujem ešte novší?

Autoeditácia príspevku po 1 hod 22 min 32 sek:
No nič. Skúsil som ďalšie, čo to spraví, a cez 300-305mbitov ma to nepustí.
Prílohy
01.jpg
02.png
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Pozeram, ze mas Killer sietovku. Ak mas nainstalovany aj Killer Control Center, v jeho settingoch si deaktivuj Prioritization engine.
Capture.JPG
Mal som rovnaky problem, ze mi to slo len 100 Mb/s (a upload tiez sotva nejake 3 Mb/s), snazil som sa to vyriesit vsetkymi moznymi sposobmi, pisal som si aj s Killer supportom, a nakoniec z toho vypadlo, ze mam deaktivovat tento setting. Zmena prislusnej hodnoty v registri totiz nepomohla. Viac info je v tomto clanku. Mozno je to aj tvoj problem.
Napísať odpoveď