Freelance - Programovanie

Programovacie jazyky, rady, poradňa...
ropman
Medium Professional
Medium Professional

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa ropman »

baldorex napísal: 17 júl 2021, 22:00 Ak by ho bývalý zamestnávateľ uvoľnil na živnosť a dával mu rovnaké množstvo roboty ako predtým, nebude mať čas na iné zákazky, resp nebude dlhodobo zvládať iné zákazky a možno by nakoniec skončil ako jeho jediný odberateľ - švarc systém.
Nevidim na tom nic zle aj regulerna firma moze mat len 1 odberatela. Ak programator robi z domu alebo z vlastneho kanclu, na vlastnom notebooku, mina vlastnu elektriku a plati si pripojenie na internet tak nikto proti tomu mat nic nemoze.
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa Hensym »

Tiež si to myslím. A tiež podľa mňa mne ako živnostníkovi (dodávateľovi) nemôže nikto prikazovať, aby som fakturoval aspoň 2 a viacerým klientom svoj prácu, a nie jednému klientovi ("zamestnávateľ") 165 hodín mesačne.

Myslím, že práve preto sa to obchádza, lebo je to ťažko dokázateľné, resp. veľmi ľahko obhájiteľné zo strany firmy/zamestnanca.

Dokonca aj ak ťa kontrola chytí v práci, na firemnom počítači, existuje X dôvodov, ktoré môžeš uviesť, aby si s tým bol (ako tak) v pohode.
skooty
Light Expert
Light Expert

Príspevok od používateľa skooty »

Hensym napísal: 17 júl 2021, 15:50 Prečo by rovnaká forma spolupráce, ale na SZČO nebola v poriadku?
Ja keď som prešiel na živnosť, tak som sa so šéfom dohodol, že sa nič nemení, robím proste 40h týždenne, dobu som mal viac menej flexibilnú aj predtým, robím inhouse (aj keď mám možnosť HO, keď potrebujem, ako aj pred tým), a keď potrebujem voľno, len to dám dopredu vedieť a vybavené (tak ako pred tým). Menila sa len administratíva okolo toho - tým, že prakticky úplne opadla, okrem toho že musela firemná účtovníčka zaúčtovať 12 mojich faktúr ročne - čo je nič.

Ako konkrétne zamestnávateľ riskuje prechodom na živnosť u zamestnanca, okrem toho že sa oberá o fakt, že zamestnanec môže "skončiť" zo dňa na deň, a nemá tam výpovednú dobu? Neviem ako je nastavený zákon, ale ak by si chcel aj po rokoch na TPP skončiť hneď, tak skončiť vieš (dokonca aj ak sa so zamestnávateľom nedohodnete).

Netuším teda, čo máš na mysli, že by takáto forma "zamestnania" (tvoje úvodzovky) nebola v poriadku a nestála by mu za to.

Jediný argument, ktorý ma napadá, že ak ten jeho český zamestnávateľ potrebuje evidovať nejakého zamestnanca na SR, kvôli niečomu, nejakému benefitu. Neviem. Alebo ešte možno fakt, že by si asi po správnosti nemal ako SZČO pracovať u zamestnávvateľa tuším na jeho hardvéri, jeho sw licenciách a pod - ale to sú veci, ktoré sa robia denne a všade, dá sa to obísť.

Skooty, nepodpisoval si náhodou nejaké papiere ohľadne prekážky na strane zamestnávateľa počas covidu, keď bol nariadený HO? Zamesnávateľ by vtedy za teba poberal tuším 80% tvojej mzdy, a ty si reálne mohol (na čierno) robiť.
To vysvetlenie tam bol že s tým majú problém naši zákazníci a komplikuje to celú situáciu.
Na firme máme jedného kolegu na živnosť, ale to je po šéfovi druhá najdôležitejšia osoba, tak jemu sa to toleruje.
Čo sa týka nariadeného HO som nič nepodpisoval. Keďže mám vlastný kancel, kde som jediný, tak sa ma to vôbec netýkalo a chodil som do práce ako normálne

Autoeditácia príspevku po 2 min 18 sek:
baldorex napísal: 17 júl 2021, 16:24 Pretože to stále spĺňa podmienky závislej práce, hlavne v ČR veľa firiem pohorelo na tzv švarc systém https://cs.m.wikipedia.org/wiki/%C5%A0varc_syst%C3%A9m

U nás to síce veselo frčí, ale v ČR nie, ďalej to tu nebudem rozoberať.
Áno toto je častý jav a veselo sa to odr**va najroznéjšimi spôsobmi.

Autoeditácia príspevku po 49 sek:
No nič, tak zajtra oficiálne potvrdzujem svoju výpoveď. Tak držte paľce a snáď toto rozhodnutie nebudem ľutovať.

Autoeditácia príspevku po 1 min 59 sek:
A keby som ho aj ľutoval, asi sa svet nezrúti, akurát budem človek s názorom :D Dúfam že sa mi to podarí čo najskôr utriasť a ideálne sa po čase vydať aj smerom vývoja vlastného produktu. S kamošom (Doktorantom na STU) sme sa o tom bavili a spomínal že by do toho šiel so mnou. Tak verím že všetko smeruje aspoň čiastočne správnym smerom.
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa Hensym »

Ak nemáš záväzky tak nemáš čo stratiť, hlavne z toho pohľadu, že ak ti to nepôjde, tak si opätovne job v tomto segmente nájdeš doslova do týždňa aj s pohovorom. Nech sa darí. ;)
skooty
Light Expert
Light Expert

Príspevok od používateľa skooty »

Hensym napísal: 19 júl 2021, 16:46 Ak nemáš záväzky tak nemáš čo stratiť, hlavne z toho pohľadu, že ak ti to nepôjde, tak si opätovne job v tomto segmente nájdeš doslova do týždňa aj s pohovorom. Nech sa darí. ;)
Tiež to už po upokojení sa beriem optimisticky.
Šéf to zobral športovo a viacmenej povedal že mám dvere kedykoľvek otvorené, takže hurá výpovednej dobe a novým zážitkom.

Až to bude aktuálne tak tu môžem dať update ako sa veci vyvijajú :)
Napísať odpoveď