Freelance - Programovanie

Programovacie jazyky, rady, poradňa...
ropman
Medium Professional
Medium Professional
Príspevky: 1114
Registrovaný: 12 apr 2010, 21:07

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa ropman »

baldorex napísal: 17 júl 2021, 22:00 Ak by ho bývalý zamestnávateľ uvoľnil na živnosť a dával mu rovnaké množstvo roboty ako predtým, nebude mať čas na iné zákazky, resp nebude dlhodobo zvládať iné zákazky a možno by nakoniec skončil ako jeho jediný odberateľ - švarc systém.
Nevidim na tom nic zle aj regulerna firma moze mat len 1 odberatela. Ak programator robi z domu alebo z vlastneho kanclu, na vlastnom notebooku, mina vlastnu elektriku a plati si pripojenie na internet tak nikto proti tomu mat nic nemoze.
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6294
Registrovaný: 24 apr 2011, 0:53
Bydlisko: Zvolen

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa Hensym »

Tiež si to myslím. A tiež podľa mňa mne ako živnostníkovi (dodávateľovi) nemôže nikto prikazovať, aby som fakturoval aspoň 2 a viacerým klientom svoj prácu, a nie jednému klientovi ("zamestnávateľ") 165 hodín mesačne.

Myslím, že práve preto sa to obchádza, lebo je to ťažko dokázateľné, resp. veľmi ľahko obhájiteľné zo strany firmy/zamestnanca.

Dokonca aj ak ťa kontrola chytí v práci, na firemnom počítači, existuje X dôvodov, ktoré môžeš uviesť, aby si s tým bol (ako tak) v pohode.
skooty
Light Expert
Light Expert
Príspevky: 47
Registrovaný: 24 okt 2011, 14:26

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa skooty »

Hensym napísal: 17 júl 2021, 15:50 Prečo by rovnaká forma spolupráce, ale na SZČO nebola v poriadku?
Ja keď som prešiel na živnosť, tak som sa so šéfom dohodol, že sa nič nemení, robím proste 40h týždenne, dobu som mal viac menej flexibilnú aj predtým, robím inhouse (aj keď mám možnosť HO, keď potrebujem, ako aj pred tým), a keď potrebujem voľno, len to dám dopredu vedieť a vybavené (tak ako pred tým). Menila sa len administratíva okolo toho - tým, že prakticky úplne opadla, okrem toho že musela firemná účtovníčka zaúčtovať 12 mojich faktúr ročne - čo je nič.

Ako konkrétne zamestnávateľ riskuje prechodom na živnosť u zamestnanca, okrem toho že sa oberá o fakt, že zamestnanec môže "skončiť" zo dňa na deň, a nemá tam výpovednú dobu? Neviem ako je nastavený zákon, ale ak by si chcel aj po rokoch na TPP skončiť hneď, tak skončiť vieš (dokonca aj ak sa so zamestnávateľom nedohodnete).

Netuším teda, čo máš na mysli, že by takáto forma "zamestnania" (tvoje úvodzovky) nebola v poriadku a nestála by mu za to.

Jediný argument, ktorý ma napadá, že ak ten jeho český zamestnávateľ potrebuje evidovať nejakého zamestnanca na SR, kvôli niečomu, nejakému benefitu. Neviem. Alebo ešte možno fakt, že by si asi po správnosti nemal ako SZČO pracovať u zamestnávvateľa tuším na jeho hardvéri, jeho sw licenciách a pod - ale to sú veci, ktoré sa robia denne a všade, dá sa to obísť.

Skooty, nepodpisoval si náhodou nejaké papiere ohľadne prekážky na strane zamestnávateľa počas covidu, keď bol nariadený HO? Zamesnávateľ by vtedy za teba poberal tuším 80% tvojej mzdy, a ty si reálne mohol (na čierno) robiť.
To vysvetlenie tam bol že s tým majú problém naši zákazníci a komplikuje to celú situáciu.
Na firme máme jedného kolegu na živnosť, ale to je po šéfovi druhá najdôležitejšia osoba, tak jemu sa to toleruje.
Čo sa týka nariadeného HO som nič nepodpisoval. Keďže mám vlastný kancel, kde som jediný, tak sa ma to vôbec netýkalo a chodil som do práce ako normálne

Autoeditácia príspevku po 2 min 18 sek:
baldorex napísal: 17 júl 2021, 16:24 Pretože to stále spĺňa podmienky závislej práce, hlavne v ČR veľa firiem pohorelo na tzv švarc systém https://cs.m.wikipedia.org/wiki/%C5%A0varc_syst%C3%A9m

U nás to síce veselo frčí, ale v ČR nie, ďalej to tu nebudem rozoberať.
Áno toto je častý jav a veselo sa to odr**va najroznéjšimi spôsobmi.

Autoeditácia príspevku po 49 sek:
No nič, tak zajtra oficiálne potvrdzujem svoju výpoveď. Tak držte paľce a snáď toto rozhodnutie nebudem ľutovať.

Autoeditácia príspevku po 1 min 59 sek:
A keby som ho aj ľutoval, asi sa svet nezrúti, akurát budem človek s názorom :D Dúfam že sa mi to podarí čo najskôr utriasť a ideálne sa po čase vydať aj smerom vývoja vlastného produktu. S kamošom (Doktorantom na STU) sme sa o tom bavili a spomínal že by do toho šiel so mnou. Tak verím že všetko smeruje aspoň čiastočne správnym smerom.
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6294
Registrovaný: 24 apr 2011, 0:53
Bydlisko: Zvolen

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa Hensym »

Ak nemáš záväzky tak nemáš čo stratiť, hlavne z toho pohľadu, že ak ti to nepôjde, tak si opätovne job v tomto segmente nájdeš doslova do týždňa aj s pohovorom. Nech sa darí. ;)
skooty
Light Expert
Light Expert
Príspevky: 47
Registrovaný: 24 okt 2011, 14:26

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa skooty »

Hensym napísal: 19 júl 2021, 16:46 Ak nemáš záväzky tak nemáš čo stratiť, hlavne z toho pohľadu, že ak ti to nepôjde, tak si opätovne job v tomto segmente nájdeš doslova do týždňa aj s pohovorom. Nech sa darí. ;)
Tiež to už po upokojení sa beriem optimisticky.
Šéf to zobral športovo a viacmenej povedal že mám dvere kedykoľvek otvorené, takže hurá výpovednej dobe a novým zážitkom.

Až to bude aktuálne tak tu môžem dať update ako sa veci vyvijajú :)
M142
Guru wannabe
Guru wannabe
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2352
Registrovaný: 22 mar 2006, 15:31

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa M142 »

baldorex napísal: 18 júl 2021, 1:01 Myslíš si dobre. U nás je množstvo takzvaných živnostníkov z donútenia, ktorí by mali byť normálne zamestnanci...u nás je k tomu laxný prístup.
Ale v ČR je ohľadom tohoto situácia výrazne iná.
Viac to tu nebudem rozoberať keďže je to mimo tému.
mozno sa to viac kontroluje, ale nezda sa mi, ze by to moc pomahalo. polka programatorov a prakticky vsetci architekti co poznam v cr robia na svarc.
skooty
Light Expert
Light Expert
Príspevky: 47
Registrovaný: 24 okt 2011, 14:26

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa skooty »

Tak rozhodol som sa tu trošku informovať o mojom aktuálnom statuse, ak by sa niekto chcel vydať podobnou cestou.

Tak v práci výpoveď ako som už napísal vyššie zobrali šporotovo, v podstate nikto ma tam za to nejako nehejtil.
Výpovedná lehota mi končí 30.9, avšak kvoli dovolenke poslednýkrát do práce prídem 24.9.

Zo začiatku som mal trošku stress, čo a ako s budúcou prácou. Momentálne mám jednu brigádku, ktorá ma dokáže vyťažiť tak na polovičný uväzok a hodiť mi okolo 1200-1500 eur mesačne, čo ako nie je zlé, ale na živnosť to nie je nič moc.

Nejako sa mi moc novú prácu ale hľadať zatiaľ nechcelo, hovoril som si že v kľude budem asi mesiac len o tom polovičnom, aspoň trošku zrelaxujem.

Avšak odoslal som životopis dvom firmám, ktoré by mali záujem o kontraktorov vo sfére v ktorej sa chcem pohybovať, z jednej som dostal dnes ponuku na spoluprácu. Finančne to prekonalo moje očakávania (mal som nastavenú latku na 20 eur/hod) a dokonca tá ponuka bola vyššia čo ma milo prekvapilo.

Avšak z čoho mám obavy je trochu faktúrovanie, nestalo sa vám niekedy/ nepočuli ste o prípadoch kedy programátor nebol vyplatený a pod ?
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 11064
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa gogo956 »

skooty

nebudu chciet o teba prist, takze sa budu urcite velmi snazit aby peniaze chodili nacas
noone
Light Star
Light Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 260
Registrovaný: 23 nov 2011, 10:15

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa noone »

skooty napísal: 16 sep 2021, 21:13 Avšak z čoho mám obavy je trochu faktúrovanie, nestalo sa vám niekedy/ nepočuli ste o prípadoch kedy programátor nebol vyplatený a pod ?
Pozri, stava sa to, ale v IT naozaj minimalne. Viac pri jednorazovkach, menej pri vacsich projektoch.
Neboj sa, k peniazom sa dostanes. Horsie to byva so splatnostou, casto 45 az 90 dni...
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6294
Registrovaný: 24 apr 2011, 0:53
Bydlisko: Zvolen

Re: Freelance - Programovanie

Príspevok od používateľa Hensym »

Ja som napr. robil zopár menších zákaziek pre chlapa, na ktorého som nevedel nájsť referenciu, čo sa týka týchto vecí. Tiež živnostník, len potreboval zdelegovať veľa práce už aj na iných ľudí. Bolo to o dohode, on chápal obavy a dohodli sme sa na tom, že prvých pár faktúr pôjde cca po týždni, potom klasicky, mesačne alebo úkolovo.

Celkovo sa snažím skracovať fakturačné obdobia na ten mesiac a už ani nepamätám, kedy som niečo robil za cenu projektu (že napr. fakturovať po 3 mesiacoch práce). V robote kde robím full-time je to samozrejmosť, pri ostatných som tak dohodnutý tiež. Jediné, čo sme sa dohodli, že ak za ten mesiac bude málo hodín (spravidla pod 10 tuším), tak to prenášam, aby nebolo zbytočne veľa faktúr. Je to o dohode. Takto mám cashflow totálne stabilný a viem, s čím môžem rátať.

A áno, v IT sa to stáva minimálne, ak spolupracuješ so serióznymi ľuďmi, firmami. Avšak ak si koncový dodávateľ pre malého klienta (alebo aj veľkého), tak je neplatenie faktúr národný šport aj v IT. Prípadne len nedodržiavanie splatností.
Napísať odpoveď