Peugeot 208 (2021) vysoka hladina oleja a zvlastny pristup servisu

Autá, motorky, tuning a všetko okolo...
Gothar
Moderátor
Moderátor
Používateľov profilový obrázok

Peugeot 208 (2021) vysoka hladina oleja a zvlastny pristup servisu

Príspevok od používateľa Gothar »

Caute, uz dlhsie sa zaoberam problemom na novom Peugeote 208 kupovanom vo februari 2021. Ma benzinovy motor 1.2 PureTech 100k s turbom a k tomu 8 stupnovy manual.
Vsimol som si, ze hladina oleja sa drzi vysoko nad ryskou MAX. Nie som mechanik, ale aspon trochu sa v autach vyznam na to, aby som tusil, ze to nie je spravne. V manuali sa pise, ze ked je olej nad maximom, tak sa auto nema ani startovat.
No ale k veci: auto bolo s tymto prvykrat v servise (France-Tech Kosice) pred 3 mesiacmi kde hladinu dostali pod maximum ale tvrdili ze olej nemenili ani neodsavali. Ako dovod zvysenej hladiny bolo ustne povedane, ze to je kvoli tomu, ze auto jazdi kratke trasy, benzin sa dostava do oleja a pri jazdach na dlhych trasach sa ten benzin odpari.
Auto jazdi po meste ale aj na 200-300 km trasach, za pol roka ma 6000 km a to nie je vela ale ani malo.
Problem sa vratil asi pred mesiacom, resp. vtedy mi napadlo to zase skontrolovat. Riesil som to s importerom, kde sa odvolali na to, ze oni vybavuju iba import vozidiel a servis riesia iba autorizovane servisy.
Tak som auto znovu zobral do France-Tech. Pred odovzdanim do servisu bol olej vysoko nad maximom. Po 1 dni v servise je hladina opat pekne pod ryskou. A servis znovu tvrdi, ze olej nemenili ani neodsavali. Vraj im importer poslal postup ako spravne zmerat hladinu oleja. Konkretizovat to nechceli.
Podla toho co hovoril technik pri preberani je ten postup klasicky ako poznam ja. Nechat auto zohriat, vypnut motor a po 10-15 minut zmerat hladinu. Tak som to robil aj ja predtym.
A moja otazka na skusenejsich technikov je:
Je mozne, ze hladina oleja klesla o tak vela len tym, ze servis dodrzal nejaky postup? Hladinu pri odovzdani auta sme kontrolovali po tom co auto stalo pred servisom, urcite to nebolo 10-15 minut po vypnuti motora. Servisak mi s kamennou tvarou tvrdil ze s olejom nic nerobili a iba dodrzali postup od importera. Opat len odporucal robit dlhsie trasy, no podla mna auto jazdi normalne tak ako vacsina aut v mestach. A doteraz som sa stretol skor s tym ze nove benzinove motory s turbom skor olej zeru a nie pridavaju.
Prílohy
manual.png
bezne_meranie.JPG
pred_servisom.JPG
brm
Darca
Darca

Re: Peugeot 208 (2021) vysoka hladina oleja a zvlastny pristup servisu

Príspevok od používateľa brm »

Tieto malé turbo motory s priamym vstrekovaním veľmi nemusia krátke trasy, potom sa im dostáva benzín do oleja a môže to dopadnúť takto. Aj koncernové TSI sú známe, že na krátkych trasách im pribúda benzín v oleji a doporučujú ho vypáliť na nejakej dlhšej trati. Skús odsledovať hladinu oleja, keď s autom iba beháš po meste a potom keď sa vrátiš z dlhšieho 200km výletu.

A obrátil by som sa na nejakú fanklub stránku na FB (sú tam nejaké dve skupiny 6+17tis. ľudí), určite budú vedieť zo skúsenosti viac poradiť priamo na tvoj motor. Možno práve tvoj motor je na to citlivejší.
Gothar
Moderátor
Moderátor

No prave ta fotka pred/po je po takej dlhej trati a bez zmeny. A ano, uz som pisal aj na na Peugeot forum tak uvidime.
Ale stale nerozumiem co take mohli v tom servise spravit ze sa to zrazu dostalo do normalu.
brm
Darca
Darca

Príspevok od používateľa brm »

No ak to neodsali, možno ho vyjazdili..... nemáš odsledovaný počet km?
Gothar
Moderátor
Moderátor

Kilometre pozriem ked budem pri aute ale nemam pocit ze by to dokazali. Ja som s tym isiel 200 km aj na sportovom rezime a vobec z toho neubudlo. Aj som sa ho na to presne pytal, on tvrdil ze to iba merali podla pokynov importera, nespominal ze by s tym jazdili.
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

iny servis si skusil?
Gothar
Moderátor
Moderátor

Este nie ale po tejto navsteve o tom seriozne uvazujem. Uvazujem preto lebo cisto zo zaujimavosti by som este tretikrat chcel skusit tento a trvat na svojej pritomnosti pocas celeho procesu. Nech na vlastne oci vidim ako sa znizuje hladina oleja meranim :D
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Ja ako motorar (ale nie automechanik) nemam absolutne sajnu co mohli okrem vypustenia oleja spravit aby sa tak vyrazne znizila hladina.
Skor silno pochybujem ze to nebolo odpustene. Nema to logiku.

Skus este cuchom na mierke oleja skusit ci neucitis benzin. Aj vyskozita by sa mohla odhalit ze je olej redsi.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

Smrdí to bulls*itom a podľa mňa tvrdia, že ten olej neodsali ani nemenili kvôli tomu, aby si ako zákazník nereklamoval celý motor a nemuseli ho preto meniť na záruku. Asi by bolo vhodné zájsť do iného autorizáku, ale aj tam je šanca, že sa budú vyhovárať, že to je normálny jav.

V takomto prípade by už potom asi nezostávalo nič iné, ako sa obrátiť na importéra a riešiť to priamo s ním.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Noja som uz asi blazon. Dnes som to pozrel znovu. Auto ma za sebou dokopy asi 15 km a 4 jazdy a olej je zase nad ryskou. Meriam to presne tak ako na kazdom inom aute a aj podla navodu. Vypnem zohriate auto, pockam 10-15 minut a cistu mierku zasuniem na doraz.
Takze vo stvrtok tam este zavolam a skusim dohodnut termin tak aby som mu doniesol zohriate auto a nech mi ukaze ako to teda meria lebo ja stracam doveru v svoju sudnost. Vcera som videl ze je olej v pohode a nechce sa mi verit ze by to takto rychlo pribudlo.
Pilifo: importer dava ruky prec, odporucili mi len skusit iny autorizovany servis. Benzin z toho nejak necitim.
Zajtra ideme na vylet tak to este odsledujem po dlhsej jazde.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Ako tu uz niekto uviedol, tak aj ja sa pripajam k tomu, ze z toho oleja odpustili, resp. trosku odsali.
starysomar
King
King

Príspevok od používateľa starysomar »

Odsali. Iný servis. Prípadne neautorizovaný s dobrou reputáciou. Chladiaca voda sa netratí?
Gothar
Moderátor
Moderátor

No tak mam pocit ze nie som blazon :D Dnes po 100 km trase na sportovom rezime (drzalo to otacky od 2500 do 3000 pri plynulej jazde) som uspesne zmeral hladinu pod maximom.
Stale ma vsak prekvapuje ze sa to tam nazbieralo tak skoro po prvych kratkych jazdach.
PS: servis s autom nejazdil, kontroloval som to cez aplikaciu k autu
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Zmeraj ked bude uplne vychladnute. Nedava mi to logiku.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Dnes som to tak meral, aj 10 minut po vypnuti aj 2 hodiny po.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Ak v Peugeote s tym nejazdili, ako je mozne, ze im bez odsania oleja ten olej klesol na hodnotu ako ma byt??? :roll:
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Pouzili predsa presny specialny postup od importera :D
starysomar
King
King

Príspevok od používateľa starysomar »

Na zázraky neverím. Odsali.
Hodne servisov ani poriadne olej nemení, len odsajú.
(informácia od servisáka)
Gothar
Moderátor
Moderátor

wladas napísal: 17 sep 2021, 13:36 Pouzili predsa presny specialny postup od importera :D
Presne tak :D
Najblizsie to auto asi pojde do druheho autorizaku a uvidime co povedia tam. Na Peugeot fore sa uz vyjadrili ze je pokial ide o ten benzin v oleji tak je to bezna vec pri tych motoroch. Pre dlhsiu zivotnost motora treba skratit interval vymeny oleja a nic viac sa neda robit.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Kolko maximalne mm bola hladina nad MAX (z foto sa to moc neda odhadnut)
Napísať odpoveď