Nepopularne nazory

Ak neviete kam zaradiť Váš príspevok, použite túto kategóriu...
melonSVK
Professional
Professional
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 1598
Registrovaný: 24 mar 2009, 17:01

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa melonSVK »

skooty napísal: 09 nov 2021, 14:58 Vychadzám z vlasntej skúsenosti, čiže mám pocit že čím väčší debil, tým je zvyčajne pre ňho väčšia dôležitosť sa na nový rok poriadne ožrať a nakúpiť čo najväčší arzenál výbušnín. A ideálne dať o tom každému patrične vedieť.
Toto nie je len o silvestri, ale celkovo. Mam pocit, ze cim je clovek chudobnejsi, tym ma vacsiu potrebu ukazovat svetu svoj "posh" zivot. Nakupi iPhone na uver, auto na operak, ledva vyzije ale prezentuje sa ze nad neho nie je. A samozrejme vsetko vyfotit na Instagram 5x denne.
Na druhej strane poznam vela ludi, ktori zarabaju vysoko nadpriemerne ale nedaju to na sebe vediet.
Peter00
Light Star
Light Star
Príspevky: 296
Registrovaný: 26 aug 2012, 17:48

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa Peter00 »

Tak ak sme už pri nepopulárnych názoroch tak ja mám na petardy úplne opačný názor. Resp. nikdy som nemal potrebu púšťať petardy a ani ohňostroj, ale chápem to, že tak niekto oslavuje.
Predsa len, je to raz do roka dovolené a tam mi vôbec nevadí, ak sa niekto počas toho dňa vyblbne. Každý oslavuje trocha inak a len to, zme niekto odstavuje odlišne odomňa neznamená, že jeho štýl je zlý. Podľa mňa nie je Silvester nič, čo by bolo nutné oslavovať, ale nehaním to teraz.

Čo naopak nechápem, sú argumenty o tom, že púšťať ohňostroj tento jeden deň do mesiaca by sa nemalo pre zvieratá.
1. Zvieratá vyľaká aj silná búrka, čiže isto aj tú oslavu raz do roka isto prežijú a to obzvlášť s ohľadom na to, že taký ohňostroj je v prírode, mimo obydlia, počuť veľmi málo zvlášť v porovnaní s hromom. Že je to pre ne aspoň nejaký ten stres, hoc malý, to by som asi súhlasil, ale to bude stres asi aj keď jeleňa naháňa vlk.
2. Ak ide o zvieratá v dedinách, tak tam aj tieto zvieratá museli ohňostroj znášať desaťročia a tiež to v pohode prežili. Kto mal napríklad sliepky a pozrel sa na ne na Silvestra, tak videl, že nič extra s nimi ohňostroj nerobil.
starysomar
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2976
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa starysomar »

Nesuhlasim.
Hodne ludi ma zvierata v bytoch, aj my. Viem, ako reaguju za burky - tu citia vopred.
Petardy nie.
Tiez to neprospieva mnohym chorym, starym ludom.
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5653
Registrovaný: 22 nov 2006, 21:55
Bydlisko: BA

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa aacid »

petardy, vela ludi to nechape, ale tiez vela ludi v tom vidi nejake caro. sak je to mini vybusnina ktoru si mozes kupit v obchode, co na tom neni lakave? :D

myslim ze jeden krat do roka by sa s tym mal kazdy vediet vysporiadat. aj ked v tom nijake caro nevidi alebo zmysel. ono je to uplne bezne ze jedna vec pride niekomu zabavna a druhemu nie, nie sme vsetci rovnaki.
Peter00
Light Star
Light Star
Príspevky: 296
Registrovaný: 26 aug 2012, 17:48

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa Peter00 »

Stary ludia, keďže vedie, že je Silvester, to zle vibec neznášajú. Ak to bude špecifický prípad s najkým autizmom (ak sa teda dožil vysokého veku) tak beriem. Ale fakt nepoznám starého človeka, čo by to zle znášal. Ostatne, zažíval to celý svoj život a s najväčšou pravdepodobnosťou sa na to aj podieľal za svojho života. Tento argument počujem asi úplne prvý krát v živote. Čo sa ani nedivím, keďže starí ľudia majú často aj horší sluch, čiže ak by nevedel z telky, že je Silvester, tak by to možno ani nevedel.

Pri zvieratách tipu pes/mačka tam áno, tým to vadí. Ale tu mám jednak názor, že mať psa/mačku zatvorené v byte/dome je kreténske k tomu zvieraťu samo o sebe. Ale Ok, to nedavam ako argument.
Argument proti tomu mám ten, že:
1. Ohňostroj na silvestra je niekoľko desaťročí až storočí trvajúca tradícia. A ako máš ty nárok mať psa, ony majú nárok si raz do roka odpáliť petardy. Nepríde mi úplne Ok vyžadovať od iných ľudí aby sa prispôsobili mne len pre moje hobby. Čiže ty chceš mať psa, tak všetci sa budú správať tak, aby sa tvoj pes mal dobre a budú preto obmedzovať svoje zvyky.
Matka mala psa, videl som ako reaguje na silvestra. Bal sa, ake nebolo to nič čo by neprežil. Schovával sa pod gauč, ale to robil aj počas búrky (asi ju nevycítil :D) alebo úplne najviac počas vysávania a celkovo sa nezdalo, že by to na ňom malo trvalé následky.
Samozrejme dnes je množstvo ľudí na svoje domáce zvieratá až extrémne precitlivených, čiže všetko vnímajú až extrémne prehnane.
Pritom všetko je len o zvyku. Ak by sa tomu psovi púšťali delobuchy každý deň, tak by si zvykol, tak ako si policajní psy/kone zvyknú na streľbu, či výbuchy.

Alebo pre lepšiu predstavu, zvieratá si zvyknú na všetko, dokonca aj na domáce väzenie v byte o rozmere 50m2 s s tým, že majú nárok na jednu vychádzku denne v trvaní 30 minút (nemej ako väzni) a príde im to potom normálne prostredie, kde dokážu fungovať
starysomar
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2976
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa starysomar »

Opytaj sa niekoho, kto si vidi od nosa, kolko vtactva kazdorocne zahynie "vdaka" ohnostrojom.

"mať psa/mačku zatvorené v byte/dome je kreténske k tomu zvieraťu samo o sebe" - tak ten nazor skutocne kretensky je...
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12941
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa gogo956 »

ja osobne petardy pocuvat moc nemusim, predsalen uz nemam 12
Peter00
Light Star
Light Star
Príspevky: 296
Registrovaný: 26 aug 2012, 17:48

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa Peter00 »

starysomar napísal: 15 nov 2021, 16:40 Opytaj sa niekoho, kto si vidi od nosa, kolko vtactva kazdorocne zahynie "vdaka" ohnostrojom.

"mať psa/mačku zatvorené v byte/dome je kreténske k tomu zvieraťu samo o sebe" - tak ten nazor skutocne kretensky je...
Aha, čiže karta s vtákmi. Ok, poďme si to rozobrať.

1. vzácnejšie vtáky sa v obývaných oblastiach nevyskytujú a ohňostroje mimo obývaných oblastí sa robia veľmi veľmi veľmi málo
2. vtáky mimo výnimky v noci nelietajú, tu ale pripúšťam, že sa môže stať, že vyplašené vtáky vyletia aj v noci.
3. keďže vzácnejšie vtáky sa v obývaných oblastiach spravidla nevyskytujú, tak ak nejaké vtáky v dôsledku ohňostrojov zahynú, tak sú to spravidla holuby a vrabce ktoré sú obzvlášť v rámci obývaných oblastí považované viac menej za škodnú a za premnožené vtáctvo. V tomto teda ve%lký problém nevidím.
4. ak bývaš v meste, tak tam máš najväčšiu šancu vidieť tie tisícky vtákov po Silvestri, ktoré zahynú. Že si ich nevidel? Ja tiež nie. Je nepochybné, že nejaké vtáky pri tom zomrú, ale určite násobne menej, ako napríklad pri veterných elektrárňach, kde sa s ich výstavbou vždy uvažuje aj s ohľadom na to, či sa v danej oblasti nenachádzajú vzácne druhy vtákov, ktoré by tieto mohli ohrozovať. Je teda zvláštne, ako málo počujem toto ako argument za zrušenie veterných elektrární (ešte som to nepočul), hoci tie ohrozujú vtákov 365 dní v roku a ohňostroj asi 12 hodín v roku

Ide teda v preklade s ohľadom na vyššie zhrnutú argumentáciu, že tento problém je prehnane nafúknutý, aby mohol byť ako argument používaný a čo je najdôležitejšie, reálne dáta o tom, aký problém ohňostroje sú, ani neexistujú. Čiže kto čo píše o úhyne vtáctva, to sú spravidla z prsta vycucané dáta. Nemám vedomosť o žiadnom reálnom (od vedcov), recenzovanom výskume na túto tému. A vzhľadom na to aj predpokladám, že toto skutočne žiaden reálny problém nie je, inak by sa s tým niekto aj seriózne zaoberal. Aj keď aj tam by som výsledky asi spochybňoval vzhľadom na vyššie uvedené.

K druhej polovici príspevku, tam ma prekvapila tvoja strohosť. Ale chápem, že ťažko sa odôvodňuje tvrdenie, ako niekto neskonale miluje svoje zvieratko a zároveň spraví to, že zviera zatvorí na 23 hodín do miestnosti o 50m2.
Také podmienky totiž nemajú na Slovensku ani väzni.
1. druhý najprísnejší trest na Slovensku máme trest domáceho väzenia. Čo hádam môžeme porovnať s tým, keď mám zatvorené zviera doma, hoc aj na dvore. Človek má v prípade, ak dostane trest domáceho väzenia však stále oveľa lepšie podmienky, ako jeho domáci miláčik, pretože človek môže vtedy chodiť do práce, na nákup, čiže má oveľa viac vychádzky a zmeny prostredia. Zároveň má oveľa viac možností socializácie (ak nerátam prácu, tak minimálne návštevy, internet atď.) a oveľa viac možností ako zahnať nudu (psovi zakážeme ešte aj to, čím sa on baví a čo je pre neho prirodzené, napríklad kopať.) A to väzňovi sudca netvrdí, keď ho na tento trest odsúdi, ako to robí z neskonalej lásky k nemu,
2. aj keby sme to porovnali s väzením, tak pri vzájomnom porovnaní stav v akom sa nachádza pes, je však stále horší ako to väzenie (znova argumenty o priestore, socializácii, sebarozvoji)
3. typický argument je: no ale môjmu psíkovi/mačičke sa doma páči, veď to je vidieť, že je šťastný. Áno to nepochybujem, je to úplná pravda. Ostatne pes si zvykne na všetko, keď nič iné nepozná. Aj za komančov boli ľudia aj šťastný, hoc nemohli vytiahnuť päty von, aj väzni ak sú odsúdený na doživotie, tak si vo väzení vedia zvyknúť (hoc aj niečo iné predtým poznali) a vedia byť potom šťastní. Tak isto sa stačí pozrieť do ZOO, kde zvieratá majú neporovnateľne lepšie podmienky (prostredie podobné ich prirodzenému + viac socializácie), tak tam tie zvieratá sú veľakrát tiež aj viditeľne šťastné. Ale vôbec to neznamená, že je to ideálne.
4. ďaľší argument: No a čo by môjmu psíkovi bolo lepšie, keby som ho dal do útulku? To už je extrémny argument bez úvahy nad základnými princípmi trhovej ekonomiky (dopyt vytvára ponuku). To je rovnaký argument, ako keď sa človek, čo kúpi od pytliaka roh z nosorožca spýta, či by bolo lepšie, keby sa ten roh, ktorý už je k dispozícii tak či tak bez jeho pričinenia, vyhodil preč. Ak by nikto od pytliakov nekupoval rohy, nikto by ich nelovil. A treba si to preniesť na psov. Ak bude niekto nonstop kupovať psov a trápiť ich, aby žili v pre nich neprirodzenom prostredí, tak jasné, tento problém tu bude stále, ale každý, kto si kúpi psa, ho len podporuje.
5. potom by som túto tému mohol rozvinúť hlbšie, napríklad na to, že väčšina ľudí si vyberá psa podľa toho, aký pes sa im páči miesto toho, aby si ho vybrali podľa vlastností, ktoré to- ktoré plemeno má. Asi žiaden pes nie je vhodný do bytu, ale dajú sa nájsť aj také, ktoré tam sú o niečo vhodnejšie a doga ani vlčiak či jack russel to nebudú....
starysomar
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2976
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa starysomar »

Kopu slov bez POZNANIA. Demagogie ako z ucebnice.
Roky sme mali psov. Nieco o tom viem. Pes je stastny, ak je cim blizsie svojmu panovi. Ak nema co na praci, prespi aj vyse 20 hodin.
V celom byte voci studenemu kotercu alebo retazi mu je zle?
Macky volne vonku sa dozivaju 3-5 rokov. Casto chore, dobite atd.
V bytoch 15-18, lebo im je tam tak zle?
Psy aj macky su domace zvierata, ZOO s divokymi je tiez blby argument.
Peter00
Light Star
Light Star
Príspevky: 296
Registrovaný: 26 aug 2012, 17:48

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa Peter00 »

starysomar napísal: 15 nov 2021, 17:42 Kopu slov bez POZNANIA. Demagogie ako z ucebnice.
Roky sme mali psov. Nieco o tom viem. Pes je stastny, ak je cim blizsie svojmu panovi. Ak nema co na praci, prespi aj vyse 20 hodin.
V celom byte voci studenemu kotercu alebo retazi mu je zle?
Macky volne vonku sa dozivaju 3-5 rokov. Casto chore, dobite atd.
V bytoch 15-18, lebo im je tam tak zle?
Psy aj macky su domace zvierata, ZOO s divokymi je tiez blby argument.
Áno samozrejme, cudzí a odôvodnený názor sa označí za názor demagogický a bez poznania. Ako keby som počul Fica odpovedať na názory ekonómov o potrebe reforiem :D oni dajú podložené dáta a on to ako správny znalec zhodí pás slovami. Necitlivý demagógovia, ktorý tomu nerozumejú.
Škoda, že ty nemáš potrebu svoj názor podložiť niečím iným, ako svojimi pocitmi a dojmami :)

Že je tvoj pes štastný, to Ti verím, sotatne, to som už viac ako dostatočne zdôvodnil v predchádzajúcom príspevku. Šťastné mi prídu aj delfíny v akvárku ale teda pochybujem, že ak by mali od počiatku možnosť si vybrať, tak by si vybrali na život to akvárko.

Zvieratá v ZOO sa tiež dožívajú násobne viac, ako v prírode. Čo je to za argument, to neviem, lebo nevypovedá o ničom, neviem, čo by to malo dokazovať. Príde mi to ako nedokončený argument. Znamená to, že to je pre zvieratá vhodnejšie prostredie? Alebo to znamená, že tam sú šťastnejšie tie zvieratá?

Zaujímal by ma konkrétny dôvod, prečo porovnávať psy a mačky (predpokladám, že len toto sú podľa teba domáce zvieratá) so ZOO nie je možné. Konkretizuj argument o divokých zvieratách, nech môžem prejsť ku konkrétnym druhom zvierat v ZOO, ktoré sa preukázateľne dajú domestifikovať :) rôzne kone, opice, dobytok, vlci.... To je len o zvyku a o mentálnom nastavení. Biologicky to nijako rozdelené nie je. Ani mačku nevieš vycvičiť viac, ako napríklad takého tigra, či inú mačkovitú šelmu :D

Btw. neber si to osobne. Ja ťa chápem, že chceš mať zviera a ani Ti to nevyčítam. Je to jednoducho zvyk a zaužívaná norma, zvieratá sú zlaté a preto je normálne, že ich ľudia chcú. Mne to iba pri hlbšom zamyslení nedáva zmysel mať zviera doma, keďže je to opak preukazovania lásky, ak sa nad tým nezamyslím len do toho bodu, aby som si svoje konanie ospravedlnil. Je veľmi málo ľudí u ktorých mi to zmysel dáva (napr. chovatelia dobytka, kde má pes prakticky neobmedzený výbeh, slepeckí psy...). A je to len môj názor, je vo vlákne o nepopulárnych názoroch, čiže je jasné, že bude trochu kontroverzný.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 8504
Registrovaný: 09 sep 2007, 13:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa wladas »

Ako starnem tak tiez uz niesom taky hrrr na petardy ale zo zvyku vzdy kupim nejaku krabicu s raketkami.
Sledovat ma to ale stale bavi.
Ale tiez mi vadi ze den pred a po stale daco bucha. To su sopliaci 15-18r. Tiez som bol mlady :) Mali by to viac riesit mestkaci.
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6759
Registrovaný: 24 apr 2011, 0:53
Bydlisko: Zvolen

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa Hensym »

Petardy už tiež nemusím, na ohňostroj pekný sa rád pozriem furt. Kupovať už nekupujem nič.

Nemôžem ale poprieť, že ako deti sme petardy žrali a keď si s nami šiel oco zahádzať, tak sme sa z toho riadne tešili, ako väčšina detí/chlapcov. Čo mi ale vadí je bordel, čo po tom zostáva, a to nie som nejaký eko aktivista. :)
starysomar
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2976
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa starysomar »

Iste, kym boli deti male, tiez sme chodili strielat.

Peter00 - s inymi Tvojimi nazormi sa stotoznujem, s tym nedrzanim urcitych zvierat v byte viacmenej nie.
Samozrejme urcitych, Ratlik sa vylieta aj po byte, Doga nie ;)
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5653
Registrovaný: 22 nov 2006, 21:55
Bydlisko: BA

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa aacid »

ci je zviera v byte alebo v dome je to predsa jedno ohladom na delobuchy, nie? my sme aktualne v dome, mame macku a psa a verim tomu ze delobuchy budu buchat rovnako, kedze sme stale v tom istom meste a len par km dalej.
ze drzat psa v byte je sprostost, to je dost relativne, velmi zalezi od plemena (ani nie od velkosti, sestra ma 2 dobermanov v byte a su max spokojni, vraj doberman aj napriek velkosti tolko pohybu nepotrebuje) a od toho kolko sa mu mozes venovat. myslim ze pes co je cely den sam na dvore bude rovnako nespokojny ako pes cely den zavrety v byte (akurat jedneho panicek nebude mat byt cely osraty ostaty). pokial s nim ale clovek spravi 2 hodinove prechadzky denne tak mu bude jedno ci zrat, pit a spat bude vonku na dvore alebo vnutri.
a u maciek je to uz absolutne jedno (mame aj macku), nasa zije vnutri, ked chce pustime ho von, ale nikdy nejde dalej nez okolo domu, max tak k susedovi na dvor.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12941
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa gogo956 »

suseda vedla ma v malom panelakovom byte dvoch irskych vlkodavov, ale to je tiez take kludnejsie plemeno
beardie
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 17876
Registrovaný: 12 nov 2006, 10:52

Re: Nepopularne nazory

Príspevok od používateľa beardie »

aacid napísal: 16 nov 2021, 8:48pes co je cely den sam na dvore bude rovnako nespokojny ako pes cely den zavrety v byte
vonku ma ten pes nasobne viac podnetov
Napísať odpoveď