Bitcoin, Litecoin, Ethereum a iné kryptomeny

Ak neviete kam zaradiť Váš príspevok, použite túto kategóriu...
kayko
Star
Star

Re: Bitcoin, Litecoin, Ethereum a iné kryptomeny

Príspevok od používateľa kayko »

Platíš daň z príjmu 19% alebo 25% a ak si FO, tak platíš ešte 14% zdravotné poistenie. Dane a odvody sa počítajú zo zisku. Zisk realizuješ až predajom kryptomeny, čiže je úplne jedno koľko kedy predáš, spočítaš si príjem za celý rok, čo ti prišlo na účet, odpočítaš náklady (stačí napr. pomerovo, ak si predal 30% z celého portfólia, uplatníš si 30% z celkových nákladov) a vybavené.
dasti555
Professional
Professional
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa dasti555 »

Problém nastáva, že je vlastne neviem aké mám náklady takže čo by som ocenil keby slovensko malo je to, že by som danil to čo som si poslal do bankového účtu.
Tu ale chápem systém, že ľudia by toto obchádzali.
Lenže reálne netuším, že koľko by som kedy mal vlastne zdaniť keďže všetko je z nejakej časti späť v nejakej inej kryptomene swapnutej cez nejaký no-name swap ktorý je na nejakej no-name sieti ktorú rugli ale následne sa peniaze v inom pomere vrátili ... akože wtf
Prílohy
unknown.png
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa aacid »

ja si myslim ze to realne vobec nezaujima danovy urad (ano, viem ze teoreticky zdanovat by si mal kazdy predaj ale tak to je nerealne), proste si v roku X predal nejake krypto a poslal si si 10 tisic na ucet, tak tych 10 tisic zdanis, vybavene.
dan sa plati v marci nasledujuceho roku, takze ak ked si svojich 10 tisic uz minul, tak si vyberies dalsie a z tych zase zaplatis dan o rok.
dasti555
Professional
Professional

to je asi možné že to všetci chápeme takto ale aká je realita ...
ono zas eventuálne pri nejakej sume už by to bolo podozrivé ... pri akej to už môže byť divné?
Kels
King
King

Príspevok od používateľa Kels »

kayko napísal: 28 okt 2021, 12:09
Tak preco sa snazis dokazat, ze tvoja taktita je lepsia, nez taktita niekoho ineho? Mne tu ides silou mocou tvrdit, ze predat krypto pred majovym prepadom bola chyba. Ja tvrdim, ze pokial mas zisk, tak si chybu neurobil.
Ja som nepovedal, ze to bola chyba. Kazdy zisk je fajn. Reagoval som skorej na prispevky, kde si ironicky narazal na velke zisky z krypta z par drobnych (ze su to pribehy ktore predavaju a najma na tu teoriu toho Turka). Pokial by si to drzal dlhsie - tak mas vacsie zisky - a z mojho pohladu by si bol (alebo ktokolvek iny) ovela blizsie vacsim sumam. Pointa bola mierena este na par stran dozadu, kde som spominal, ze to je podla mna len jeden velky bull run a ze ta taktika moze byt ovela menej stresujuca (a aj istejsia ako sa ukazuje) ako riesit kazdy prepad, narast, snahu trafit a predat na peaku. Raz to tak asi nebude, ale stale sme pred masovou adopciou, cize stale velmi skoro.
kayko
Star
Star

Príspevok od používateľa kayko »

Za tym si stojim a verim, ze mam pravdu. Pretoze akykolvek zisk v kryptomenach mas "na papieri", pokial si ho nerealizoval predajom, tak mas len virtualny zisk. Cize v realnom svete si na tom horsie nez ja, len si to nechces priznat, lebo nechapes pointu. Ty sa opieras o aktualne cisla na grafe, ja sa opieram o cisla na svojom ucte a graf pouzivam len na realizovanie zisku, nie na vycislenie virtualnych ziskov ako ty.
Pokial by si to drzal dlhsie - tak mas vacsie zisky
Velky omyl. Definul "to". Existuju shitcoiny, ktore urobili vacsie zisky nez BTC. Ale maloktory coin prekonal ATH z roku 2017. Toto su fakty, podla ktorych nemas sancu vybrat spravnu mincu na dlhodobu investiciu. Ak si taku nasiel a nie je to BTC alebo ETH, tak gratulujem, lebo si vyhral sportku, ale nie, naozaj to nie je o tvojej sikovnosti. Mozes studovat 1000ky coinov, ich fundament a rozpravky o ich vynimocnosti, alebo si pozries par grafov, price acion a vies kedy a co nakupit a kedy to predat. Nie je to az take tazke, ale pravda je, ze je to tazsie ako verit rozpravkam o milionaroch ktorym veris ty.

Aj ten jeden velky bullrun sa raz skonci. Zial pre teba, nevies kedy to pride, stastie pre mna, ja sa na to pripravujem pravidelnymi mensimi ziskami. Opieras sa o minulost a spoliehas sa na to, ze buducnost bude rovnaka a ze krypto bude len rast, ale nie je to tak. Pripominas investora do akcii .com na konci 90s. A to ma len utvrdzuje v tom, ze sa mylis, lebo to je jedina minulost, ktora sa v pripade krypto bude na 100% opakovat.
Kels
King
King

Ja som to uz pisal viac krat, nechce sa mi to moc opakovat, proste sa zhodneme, ze sa nezhodneme, mame k tomu inu pristup a hotovka :) Drzim ti palce ale.

Co sa tyka dani, sem tam sledujem Pavola Luptaka, ktoreho mozno niektori z vas poznaju - dal teraz na FB takyto prispevok:
Démonizácia kryptomien na Slovensku beží na plné obrátky:
Nutnosť full KYC bude už od sumy 0 € (na všetky krypto platby, výbery z bankomatov).
Vrcholne NEODPORÚČAM používať krypto platby /výbery na Slovensku so svojím menom.
Budete trackovaní a pôjdu po vás!
Vybavte si paragujský trvalý pobyt, otvorte účet v Gruzínsku, kde je 0% daň na krypto a teda akékoľvek krypto prevody nie sú daňové udalosti a nefunguje žiadny reporting (CRS začne Gruzínsko vynucovať až od septembra 2023) a používajte gruzínske debetné /kreditné karty.
Chraňte svoje finančné súkromie, lebo na Slovensku už žiadne nemáte!
https://www.minv.sk/swift_data/source/p ... noo/VA.pdf
https://ec.europa.eu/.../supranational_ ... essment_of... (od str.97):
"Consequently, the level of money laundering threat related to virtual currencies is considered significant (level 3)."
"Consequently, the level of terrorist financing vulnerability related to virtual currencies is considered significant/very significant (level 3/4)."

Co si o tom myslite?
dasti555
Professional
Professional

Čo to znamená? Že ak som použil Crypto.com kartu na platby tak "ma majú"? Platí to aj v prípade, že si tam len posielam eurá aby som mohol získavať cashback? :D

Autoeditácia príspevku po 19 hod 32 min 48 sek:
https://shibarium1.medium.com/a-message ... 024dd458ec

si to tu odložím nech sa k tomu môžem vrátiť a ukázať na to o rok opäť :)
Kels
King
King

To teda neviem ... Ja som v tom, ze pokial cashback nemenis a nijako nerealizujes ten zisk - tak by to nemalo podliehat daniam. Ale mozno sa mylim - kazdopadne takto to robi vela ludi. Podla mna je to podobne ako stakovanie - to tiez nedanis nie ? Pokial priamo neplatis kryptom malo by to byt v pohode snad.
dasti555
Professional
Professional

Pošlem to sem znovu
Mirrorion
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Mirrorion »

aké existujú alternatívne možnosti vyplatiť si predaj crypto mimo bankového účtu - napríklad na paypal, alebo cez nejaké online kasíno? ako sa to zdaňuje v takýchto prípadoch?
ja sa do toho nevyznám, kamarát sa pýta.
dasti555
Professional
Professional

Máš video presne nad tvojou otázkou ...
fildinko
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa fildinko »

measter
Medium Expert
Medium Expert

Príspevok od používateľa measter »

Mirrorion napísal: 11 nov 2021, 1:31 aké existujú alternatívne možnosti vyplatiť si predaj crypto mimo bankového účtu - napríklad na paypal, alebo cez nejaké online kasíno? ako sa to zdaňuje v takýchto prípadoch?
ja sa do toho nevyznám, kamarát sa pýta.
Na bitrefill com si mozes kupit poukazky na alzu, mall atd..idealne cez LN
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

A čo sa týka PRAKTICKEJ skúsenosti, napr. v prípade Binance karty, že by si si ňou financoval kompletné potraviny a platby za bežné služby. Je to reálne dohľadateľné? Riešil by niekto tých pár stoviek mesačne? Príde mi scestné daniť si 20 eurové nákupy z krypto karty ako fyzická osoba alebo malý živnostník.
dasti555
Professional
Professional

Príde to scestné asi všetkým a predpokladám že aj Bašeternákovi prišlo scestné riešiť nejaké dane (popravde neviem úplne že čo on porobil :D)

Dohľadateľné to je len v prípade ak by ťa Binance "nabonzovala". Otázne je to, že ako často a či vôbec niečo také tie burzy robia.
Ja používam CDC kartu ale zas ja si tam posielam eurá z mojej klasickej bankomatovej karty čiže krypto nemíňam.

Inak ako sa berú P2P "predaje"? Zoberieš svoj btc pošleš ho na nejakú peňaženku a povedzme že z úplne inej ti príde usdt to že sa suma náhodou zhoduje s tou v akej hodnote bol ten btc ... to je ale náhoda :D

Každopádne ma skôr zaujíma to že máš USDT a to používaš na platby. Berie sa to ako "realizovaný zisk"? Realizovaný zisk z čoho? Či ide o to že si dostal USDT od niekoho a niekto tú daň musí zaplatiť?
measter
Medium Expert
Medium Expert

Príspevok od používateľa measter »

Basternakovi to vychadza na 2.5 roka za 2.5mega :D Nadhera..takze 2700€ na den. Ak by sa mal na kazdeho pouzit ten isty meter. Tak za tych par drobnych v crypto by sa malo odesediet len niekolko hodin :D Viem, ze to takto nefunguje ale ako uvaha..
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Beriem ťa za slovo. :D :psssst:
dasti555
Professional
Professional

Zoberme si koľko ľudí je na celom SVK čo nedanili … ja si nemyslím že je toľko voľných miest vo väzení … hlavne keď su tam ľudia za 1g trávy 😏

Keď budem danit tak budem danit nejaké brutálne výbery … je mi jasne že vtedy to bude asi este aj väčší pruser ako keby som to vôbec nezdanil … lebo to nebude presne na cent podľa zisku ale tak čo … krypto kluce mi zostanú, medzičasom ešte portfólio narastie a pekne by sa pobyt prehodloval ;D
Peter00
Expert
Expert

Príspevok od používateľa Peter00 »

Nepojdeš sedieť ani za držbu 1g akejkoľvek drogy, sedieť idú len tí, čo majú register trestov za drogovú trestnú činnosť dlhý pár strán. Len v novinách to potom napíšu, ako keby odsúdili bezúhonného človeka za smiešnych 50 dávok :D

Tak isto nepôjdeš sedieť ani za dane, ak nedlžíš extrémne veľa ako napríklad Bašternák, on dostal skutočne exemplárny trest, ale na druhú stanu, nebol to jeho prvý daňový prehrešok.

Problém je, že ak na teba prídu, tak dostaneš trest odňatia slobody s podmienečným odkladom, ale k tomu musíš dlžnú čiastku na dani doplatiť + úroky + pokuta od daňového úradu.
Čiže to, že by ťa odsúdili za dane by som riešil asi najmenej, lebo viac ťa bude bolieť to všetko ostatné, doplatenie dane (ak peniaze mať už nebudeš, tak nemáš ani z čoho daň doplatiť a čaká ťa asi exekúcia, ak peniaze máš, oplatí sa ti daň doplatiť ešte pred odsúdením a z dôvodu účinnej ľútosti príde k zániku trestnosti) a k tomu úroky a aj pokuta., čiže ťa to vyjde podstatne drahšie, hoc by si si na túto tortúru nebral ani len advokáta
Napísať odpoveď