Aka distribucia?

Všetko ohľadom Linuxu...
mukel
Light Expert
Light Expert

Aka distribucia?

Príspevok od používateľa mukel »

Ahojte.

Chcem si dat linux na moj mini notebook. Parametre su: procesor: Intel Atom Z3735F -4 jadrá ; grafika: Intel HD Graphics ; uhlopriečka: 11,6 palca LED ; rozlíšenie: 1366 x 768 lesklý ; ram: 2GB ; OS: windows 10.

Poradte mi aku distribuciu mam zvolit tak, aby mi to moj notebook utiahol? dik za radu.
hojko
Site Admin
Site Admin
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Aka distribucia?

Príspevok od používateľa hojko »

Tak pojde hadam vsetko. Taku oblubenu klasiku medzi ludmi mas Ubuntu Gnome alebo Fedora. Pripadne pozri Debian s nadstavbami KDE/Gnome, nieco sa najde.
starysomar
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa starysomar »

Linux Mint (Cinamon či aký je teraz) pre začiatok.
dark96
Amateur
Amateur

Príspevok od používateľa dark96 »

najmenej narocne je Xfce....tak napr mint xfce...
Leslie10
Star
Star

Príspevok od používateľa Leslie10 »

Manjaro xfce
skooty
Medium Expert
Medium Expert

Príspevok od používateľa skooty »

V práci teraz pre jeden projekt používam Linux Mint, a musím konštatovať že je to katastrofa čo sa týka prívetivosti uživateľského rozhrania oproti ubuntu/fedore.
starysomar
Guru wannabe
Guru wannabe

Ktorý MINT?
S ktorým prostredím?
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

Mint pouzivam v robote cca 5 rokov. Pred par mesiacmi som menil notebook a nahadzoval novy system, najprv som dostal do ruky instalacku na Ubuntu, tak som nainstaloval Ubuntu. Po dvoch dnoch som si urobil cely reinstall odznova na Mint, lebo Ubuntu bolo strasne zbytocne precackane a neintuitivne a polku veci na ktore som bl zvyknuty z Mintu to nevedelo a zmenit si Gnome na Xcfe by mi trvalo dlhsie ako preinstalovanie na cisty Mint.
skooty
Medium Expert
Medium Expert

Príspevok od používateľa skooty »

starysomar napísal: 06 nov 2021, 11:07 Ktorý MINT?
S ktorým prostredím?
Ja som si nainštaloval Linux Mint 20.2 Cinnamon.
Asi tým že som bol práve dlhú dobu zvyknutý na Ubuntu, tak som si na to proste nevedel zvyknúť/ robiť veci tak efektívne. Najhoršie jé asi až prehnané automatické delenie jednotlivých okien.
starysomar
Guru wannabe
Guru wannabe

Hundral som s prechodom z Win98SE na XP.
Potom na...desiny.
Teraz hundrem na jedenástky.

Ešte viac som pi...hundral, keď sa mi pred časom strepal na svoj obraz vymakaný Linux Studio.

No nahodil som pre zicher Mint Cinamon a nezdá sa mi v ničom používateľsky neprítulný.

Môj názor - nie som tak starý, aby som si nezvykol na čokoľvek nové - aj keď si pri tom občas za-vieš čo.

Ono je to naozaj o zvyku a rutine - mne asi vtedy dávno nesadlo to ovládanie v Ubuntu "ako bankomat"
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa aacid »

mam teraz uz par tyzdnov notebook na predaj a je to celkom fajn stroj, tak kym ho nepredam skusam na nom rozne distribucie.

pred pol rokom som prehodil svoj domaci server z windowsov na ubuntu. tak ale to je server, bez DE. na pracovny notebook linux dat nemozem a na desktop to nema vyznam (primarne na nom hram).

mal som chut vyskusat nieco ine ako ubuntu, tak som dal fedoru (aj ubuntu aj fedora maju certifikaciu od lenova ze na tom thinkpade pojdu).
najvacsi rozdiel oproti debianovym distribuciam su ine balicky, miesto .deb, su to .rpm. tiez teda miesto apt sa pouziva dnf, co je sice prikazmi skoro identicke, vystup je trochu krajsi.
inak som nejak viac rozdielov nepostrehol, obe sa daju stiahnut s roznymi DE, ja som skoncil na KDE Plasma. paci sa mi podstatne viac ako gnome.
aktualne uz par dni mam manjaro, vela som cital o laske k arch-u, ale uprimne az tak hrajkat sa mi nechce aby som robil cisto terminalovu instalaciu systemu. manjaro je postavene na arch, zvolil som xfce, musim povedat ze je to taky prijemny stred medzi plasmou a gnome. a zaroven je ozaj nenarocny.
arch ma tie vlastne balicky a najprv som sa bal lebo casto vidim na internete linuxove instalatory softwaru na stiahnutie bud ako .deb alebo .rpm, ale arch ma AUR, arch user repository, kde je viac menej vsetko a teda cokolvek nainstalujes cez jeden prikaz, super. trochu sa mi nepaci ze oproti apt ci dnf tu je pacman ktory nepouziva cele slova ale pismena (miesto dnf install XX je tam pacman -Sy XX) ale to je skor otazka zvyku.

ked teda nieco nenarocne tak urcite xfce, mozno LXQT by bolo este lahsie, ale to vypada az moc lahko na mna. a co uz bude pod tym je asi skor vec preferencie.
skor si treba najst co od systemu ocakavas a na tie ucely najst spravne distro, pokial chces bezpecnost, ber nieco co ma selinux, pre mna bola napr dolezite mat pipewire, to je taka nahrada za pulseaudio ci jack, ktore sa staraju o spracovanie zvuku v systeme. s pulseaudio som mal casto problemy pri bluetooth sluchadlach.
Napísať odpoveď