Kvalitná turistická obuv

O živote, snoch, životnom štýle, cestovaní...
skooty
Medium Expert
Medium Expert
Používateľov profilový obrázok

Re: Kvalitná turistická obuv

Príspevok od používateľa skooty »

mLuks napísal: 16 nov 2021, 8:10 1. tak sa chod spytat kamosov v HZS ci s podclenkovymi topankami sa nikdy nikomu nic nestalo. A tiez sa spytaj aku obuv by odporucali lajkovi na rysy.
Veď a tvrdím to ? V prvom rade by odporučili kvalitnú obuv, kde sa bohužiaľ topánky z Intersportu za 100 eur nepohybujú.
mLuks napísal: 16 nov 2021, 8:10 3. toto je co zas za debilny argument, ktoreho pointu vnimam vsade. podla tvojej teorie, ze nadclenok je zbytocnost, lebo sa ti aj tak moze nieco stat, je aj bezpecnostny pas v aute zbytocnost, lebo ani ten ta nemusi ochranit pred vaznymi zraneniami ci smrtou pri nehode, aj prilba na hlave pri ferate je zbytocnost
TVL a kde som napisal že nadčlenok je zbytočnosť ? Určite má svoje využitie, napr v zime, v zlom terene (typická tráva až po kolená atď), ľadovcové túry. Predstav si že keď robím vynášku na rysy/ térinku tak si tiež dám vysoké topánky (bohužiaľ nesiem viac než polovicu svojej váhy a potrebujem tvrdé topánky). Kde nemá opodstanenie je 99 percent prístupných kopcov na slovensku. Teda opäť by som podotkol že pokiaľ nemáš nadváhu/nejaké uplne slabučké členky/kolená. Prirovnania ktoré si použil sú absurdné. Vždy ide o vyhodnotenie miery rizika. Ked ideš na bajku, tak si tiez nedas kolenačky, aj keď by ti mohli pomôcť atď .... Keď ide človek na rysy tiež by sa mohol naviazať na lano, veď predsalen ide na rebríky, čo ak by z nich spadol ?
mLuks napísal: 16 nov 2021, 8:10 ja tiez beham aj trial, beham v podclenkovych bezeckych trialovkach, ale uz mam odbehanych xyz km, mam techniku a skusenosti ale tiez sa mi moze nieco stat.

CG ešte raz, kde tvrdím že sa ti nič nemôže stať ?
mLuks napísal: 16 nov 2021, 8:10 5. mile rad sa uz teraz podelim so svojou skusenostou, kedze mam uz nejednu turu 15, 18, 20, 25 km, za sebou prave v nadclenkovych topankach s batohom na chrbte, v lete ci v zime…a cuduj sa svete, islo sa mi cely cas v pohode, ziadna bolest noh, ziadna unavaha od spevnenych clenkov ani ziadne tebou popisovane problemy pri nadclenkovych topankach som nezaznamenal.

Možno si aj pocítil skúsenosť že v nízkych topánkach si bol rýchlejší, obratnejší/ možno ťa to aj viac bavilo ? (ak nie tak si asi prvý) Možno si už pocitíl že ak si mal vysoké topánky, tak ťa tlačil prst ? Čo by práve u začiatočníka mohlo spôsobiť že mu to znechutí ?
mLuks napísal: 16 nov 2021, 8:10 Ty si uvedom ze radis ludom, ktori nemaju take skusenosti ako ty. A to ze tebe sa dobre chodi v naslapovkach na Rysy neznamena, ze aj zaciatocnikovi sa bude. Pre cloveka, ktory sa v horach nehybe casto je bezpecnost prvorada a vysoky clenok mu tu bezpecnost ponukne viac ako podclenkova topanka. To ze sa ti aj tak moze nieco stat neznamena, ze je to zbytocne.
Môj point je že než nejakú naprd vysokú topánku by som si radšej kúpil kvalitnú nízku topánku v rovnakej cennovej kategorií. Druhý point je že nerobím zo slovenských hôr (typicky rysy) himaláje. Po tvojom popise byť začiatočný turista, tak si na rysy vezmem kyslíkovú bombu, alebo minimálne vodcu.
mLuks
Professional
Professional

Príspevok od používateľa mLuks »

napisal si:
“ Áno, ten vysoký členok je ozaj dosť zbytočnosť, pokiaľ cieliš na trojsezonnu turistiku a tvoj cieľ nie sú diaľkové pochody na ťažko v neprístupnom terénne.”

nie, nie je to zbytocnost ani na obycajnej vystupovej ture pre rekreacneho turistu ci zaciatocnika, kedze nadclenok ti moze pomoct ochranit clenok pred vyvrtnutim, ochrana pred vniknutim bordelu, atd

dalej si uviedol, na margo toho ze je to zbytocnost, lebo ty poznas x ludi co si vyvrtli clenok vo vysokych topankach.

tvoj point, jeden aj druhy je o tebe a pozeras sa na seba. ale ty sa mas pozriet na toho druheho cloveka, ktoremu radis

Uvedom si jednu vec, ze pokial clovek ide rekreacne do hor, par krat za rok, tak nevyhodi 300€ za topanky, ktore obuje tri krat do roka. Preto pre tohto cloveka, je vhodnejsia aj ked lacnejsia ale vyssia obuv, nestoji ho to vela, ochrani ho viac ako ta nizsia. Treba rozlisovat komu radis s prihliadnutim na jeho schopnosti, skusenosti, ucel, financie.
skooty
Medium Expert
Medium Expert

mLuks napísal: 16 nov 2021, 12:04 napisal si:
“ Áno, ten vysoký členok je ozaj dosť zbytočnosť, pokiaľ cieliš na trojsezonnu turistiku a tvoj cieľ nie sú diaľkové pochody na ťažko v neprístupnom terénne.”
Áno za týmto si stojím. Nepovedal som ale že topánky nad členok nemajú opodstatnenie. Majú. Na SK je to však pre 99 percent kopcov pre rekreačných turistov zbytočný overkill.
mLuks napísal: 16 nov 2021, 12:04 tvoj point, jeden aj druhy je o tebe a pozeras sa na seba. ale ty sa mas pozriet na toho druheho cloveka, ktoremu radis
Neradím na základe seba, ale na základe toho čo vidím vo svojom okolí a na základe skúseností, ktoré som vypozoroval na sebe alebo ostatných ľudí. Svoje iné skúsenosti si sem popísal a vyjadril si znepokojenie nad tým že moja rada je zlá rada. Ja sa akurát snažím argumentovať že to svoju logiku napriek tvojmu oponovaniu má.
mLuks napísal: 16 nov 2021, 12:04 Uvedom si jednu vec, ze pokial clovek ide rekreacne do hor, par krat za rok, tak nevyhodi 300€ za topanky, ktore obuje tri krat do roka. Preto pre tohto cloveka, je vhodnejsia aj ked lacnejsia ale vyssia obuv, nestoji ho to vela, ochrani ho viac ako ta nizsia. Treba rozlisovat komu radis s prihliadnutim na jeho schopnosti, skusenosti, ucel, financie.
Preto by si nemal kupovať topánky, ktoré okrem toho že nebudú nič moc, mu budú ešte zavadzať lebo ich nebude môcť použiť pri bežných činnostiach, namiesto toho aby si kupil nižšie topánky, vyššej kvality, ktoré bude namiesto 3x do roka môcť využívať prakticky celoročne aj na iné aktivity ako rekreačnú turistiku v tatrách.
To že vysoká obuv je na rysy overkill pre bežného zdravého človeka ja proste môj pohľad, ak máš iný, ja ti ho neberiem. Nuž zvládla to cez leto so mnou moja 8 ročná neter v botaskách, tak si hovorím že to asi zvládne každý (asi žijem v bubline ktorá ma na môj úsudok negatívny vplyv)
M142
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa M142 »

suhlas so skootym, trocha to zvelicujes. ako decka sme chodili na tyzden raz rocne do tatier, nikto nemal nadclenkove topanky a vsetko vzdy prebehlo v pohode. takze normalny zdravy clovek, ktory len nesedi doma by mal nase tury v ok pocasi zvladnut kludne aj s nizkymi turistickymi topankami.

btw taky moj postreh, aj ked sa teda nebude ratat, lebo mam skusenosti :D po dlhych rokoch nosenia vyhradne vysokych topanok som si nudzovo kupil salomony za 50e na mensiu turu+ pre buducnost na mestsku turistiku. sadli mi tak dobre, ze som v nich nakoniec cez leto spravil okolo 300km, vratane spominaneho chocu, oboch rozsutcov a hrebenoviek v mf+vf. musim povedat, ze sa mi nikdy nechodilo lepsie.
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa javatar »

mLuks: Dobre radis ale tiez sa mi zda, ze trosku prehanas.
Presiel som 2x Camino de Santiago (Francuzku cestu - 769km, rozne tereny) a dal som to v podclenkovych Merreloch. Trvalo im sice cez 100km kym som ich poriadne rozchodil ale doteraz ked si ich obujem tak sedia ako keby boli robene pre mna. Nepovazujem sa za skuseneho turistu - proste len pozeram kam kracam.

Na co by som ale chcel tvoj nazor:
Planujem dat v 2023 alebo 2024 PCT (cca 4300km - od hranic USA s Mexikom az po Kanadu, pust, lesy, hory) a fakt neviem, ci mam ist do lahkych podclenkov a spotrebovat 5 parov alebo poriadne pevnej obuvy a nosit 1.5kg na nohach.

Je pomerne velky problem najst nieco co nema gortex alebo celkovo waterproofing kedze v tomto pripade je lepsie mat nieco co rychlejsie vyschne ako nosit mokre topanky 2 dni po prebrodeni rieky.

Kedze mam cez rok a pol na pripravu a testing tak momentalny kandidati su:
Merrel Moab vent 2
New Balance Hierro v6
Meindl Desert Jungle Boots (alebo nieco ine co pouziva armada pre pochody pustou/dzunglou)

Budem vdacny za akykolvek nazor
skooty
Medium Expert
Medium Expert

javatar napísal: 17 nov 2021, 15:58 Kedze mam cez rok a pol na pripravu a testing tak momentalny kandidati su:
Merrel Moab vent 2
New Balance Hierro v6
Meindl Desert Jungle Boots (alebo nieco ine co pouziva armada pre pochody pustou/dzunglou)
V Merrel Moab vent som prešiel cestu hrdinov SNP (v pohode sa v nich dalo valiť aj 45 km denne bez jediného otlaku), odbehol 2 x 50tky traily a požíval som ich aj ako bežeckú obuv ke bolo trošku hrošie počasie :)
Osobne jedna z mojich najobľúbenejších topánok :) Na PCT by som očakával spotrebu asi dvoch párov :) Zase ak by ti hrozil nejaký sneh, asi by som do nich nešiel.
New Balance Hierro v6 si myslím že tu je spotreba 4 kusy celkom reálna, teda osobnú skúsenosť s nimi nemám, ale niečo obdobné som mal od Columie a šlo to do zadku asi po 500 km (narobili sa tam diery atď.)
M142
Guru wannabe
Guru wannabe

ja si myslim, ze na taku velku vec ako je pct ti tu dokaze poradit malokto. ale musis byt naozaj este v zaciatku priprav, ked rozmyslas nad tazkymi topankami :D kazdopadne na to ides spravne, merrel moab boli jedni z najcastejsich topanok na pct v roku 2020, pritom su najlepsie hodnotene https://www.halfwayanywhere.com/trails/ ... uide-2020/

ak potom budes mat blog alebo nieco podobne, tak sem daj odkaz, pripadne kludne aj teraz, ak si nieco take mal pocas camino, rad si take veci citam.
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

skooty: dik, len to vidim celkom optimisticky na spotrebu len dvoch parov (a sneh v Sierach urcite bude, tam su hory ~4km nad morom)

Tak ja nechcem radu specificku pre PCT, myslim, ze dost ludi ma nachodene cez 4000km turistiky len to nespravili v jednom suvislom casovom useku.

K tazkym topankam a gear listom:
Ja tie listy poznam akurat su strasne ovplyvnene ludmi co chcu mat vsetko ultralight. Osobne nie som proti ultralight veciam ked su funkcne a vydrzia. A druha vec je, ze si myslim, ze na velmi dlhe trasy nema az taky zmysel.

Preco si to myslim:
Ked som kracal camino prvy krat (2014) tak som bol v dobrej kondicii a prvych 5 dni som trpel a nadaval na tazky ruksak (tusim cez 12kg). Potom nebolo problem valit tempom aj cez 6km/h - bez ohladu na teren. Po dalsich 2 tyzdnoch som mohol davat aj dlhsie trasy a necitil som sa nejako unaveny. Myslim, ze som schudol tak 2kg za celu trasu.
Ked som kracal camino druhy krat (2015), moje BMI tvrdilo obezita, bol som tazky fajciar a schody boli moj nepriatel. Prvych 7 dni som trpel a nadaval na tazky ruksak (cez 14kg lebo som sa nepoucil z predosleho roka). Potom sa situacia zopakovala. Kracanie s lahkostou - druhy krat som dokonca kracal s brachom a ked mal problemy s kolenom tak som mal svoj ruksak na chrbte a jeho na bruchu. Tazka pohoda.

Moja pointa je, ze telo sa prisposobi - a je lepsie ked sa prisposobi na tazsie (samozrejme s mierou aby nedoslo k zraneniu). Na rozdiel od camina kde ma francuzka cesta prvy den 24km (a cez pyreneje) ci chces alebo nie (pokial fakt nechces spat v prvom albergue po 9km ale ten je povacsine vybookovany) - sa na PCT da ukoncit den tak aby clovek skoncil bez otlakov a ano - prve dni nerobit tazke km po tazkom terene.

Ked si pozries co nosil Tomas Man (youtube - aj ked on to zobral rozumne), Lucie Kutrova (ak mas rad blogy tak rozhodne odporucam), ci dokonca chlapik co ked ju zacal tak mal 190kg (youtube) - tak si hovorim, ze radsej budem trpiet o tyzden dlhsie s o 50-60% tazsim ruksakom ako robit kompromisy ohladom bezpecnosti, pohodlia alebo zaplatil nehorazne peniaze za vybavu.

A ja som si blog nespravil aj ked som si viedol dennik (a kazdemu co pojde na camino tak odporucam robit si dennik) - ale zverejnovat to nebudem, je to dost osobne. Zvazim na moje dalsie camino (ak vsetko pojde podla planu tak v maj/jun buduci rok) :)
mLuks
Professional
Professional

Planujem dat v 2023 alebo 2024 PCT (cca 4300km - od hranic USA s Mexikom az po Kanadu, pust, lesy, hory) a fakt neviem, ci mam ist do lahkych podclenkov a spotrebovat 5 parov alebo poriadne pevnej obuvy a nosit 1.5kg na nohach.
pfu.. nebudem skrývať, že nemám obdobné plány, resp. LEN cestu hrdinov, ale tu by som skor šiel za radami tých, ktorí práve prešli SNP. resp. skús pogoogliť ľudí čo prešli PCT.

Osobne by som sa asi nespoliehal na jeden druhv topanok, volil by som skôr kombináciu pevných aj podčlenkových, aj za cenu spotrebovaných viac párov, predsa len isto budú úseky kde ti ťažká obuv bude na príťaž.

každopádne držím palce, isto to bude neičo užasné.
retkvic
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa retkvic »

O tych 5 dnoch som pocul dost, ze si chrbat zvykne na tazsi batoh a uz to potom ide, zatial som bol len na kratsich, max 4 dnovych turach, s batohom na tazko, a najhorsie su asi prve 2-3 dni. A na tom aku clovek zvoli obuv zalezi dost od cloveka, niekomu stacia sandale, nikomu tenisky, iny potrebuje kotnikovu topanku, niekto nevie chodit v nicom inom nez v tazkych vojenskych bagandziach.

Trochu OT ale sledujem na yt jedneho chalana z bulharska co siel cez celu ameriku z aliasky az na juh argentiny ale on to dal na bicykli a posledne km aj na rafte a siel to tusim 2 roky, ma dobry cit pre tocenie a hudbu, odporucam, neskutocne scenerie a kde vsade to s tym bicyklom az vysiel.
https://www.youtube.com/c/IohanGueorguiev/
skooty
Medium Expert
Medium Expert

javatar napísal: 18 nov 2021, 14:42 skooty: dik, len to vidim celkom optimisticky na spotrebu len dvoch parov (a sneh v Sierach urcite bude, tam su hory ~4km nad morom)
Skôr som mal na myslí ako súvislý sneh :) Priznam sa, celú trasu som neštudoval, ak sú to nejaké fliačky čo prejdeš tak by som to nehrotil, aj keď predpokladám že sa toho zúčasníš asi v lete že ? Teda nejaký veľký predpoklad na viacdňové brodenie snehom tam nie je ?
Ak je tak mi dáva tiež zmysel to spomenul mLuks mať nejakým štýlom pripravené dva páry, alebo minimálne nejaké nízke s goratexom a návleky.
javatar napísal: 18 nov 2021, 14:42 K tazkym topankam a gear listom:
Ja tie listy poznam akurat su strasne ovplyvnene ludmi co chcu mat vsetko ultralight. Osobne nie som proti ultralight veciam ked su funkcne a vydrzia. A druha vec je, ze si myslim, ze na velmi dlhe trasy nema az taky zmysel.
Once you try ultralight, you never go back :D
javatar napísal: 18 nov 2021, 14:42 Moja pointa je, ze telo sa prisposobi - a je lepsie ked sa prisposobi na tazsie (samozrejme s mierou aby nedoslo k zraneniu). Na rozdiel od camina kde ma francuzka cesta prvy den 24km (a cez pyreneje) ci chces alebo nie (pokial fakt nechces spat v prvom albergue po 9km ale ten je povacsine vybookovany) - sa na PCT da ukoncit den tak aby clovek skoncil bez otlakov a ano - prve dni nerobit tazke km po tazkom terene.
Na toto tvrdenie by som si asi dával trošku pozor, ono je to aj trošku o šťastí. Z vlastnej skúsenosti sa nám skoro na každom výlete stane že nám niekto pre nejaké zranenie odpadne. V Gruzínsku kamoš po 5 dňoch členky ako tenisové loptičky a vedel by som pokračovať :) Určite telo si zvykne, ale je lepšie mať aspoň trošku natrénované.
Druhá vec je batoh, určite by som nešiel do ničoho čo má viac ako 20 kíl v súčte, jedná vec je kamino, druhá vec je 4000 km, tam sa každý gram počíta, aj keď telo si zvykne, nevydrží väčne. V podstate každé kilo môže rozhodovať o úspechu a neuspechu.
Ako samozrejme ak si človek ktorý nemá problém s bolesťou kĺbov, tak dobré pre teba len 4000 km je dosť na to aby si zistil s čím všetkým máš problém a bola by škoda keby si to musel predčasne niekde v 2000 km ukončiť :)
M142
Guru wannabe
Guru wannabe

javatar: no s tymi tazkmi topankami som to myslel trocha inac :D to som len pouzil ako oznacenie masivnejsich topanok(aj ked samotna vaha je tiez velke minus samozrejme). skor ide o to nepohodlie. na cast trasy ok, ale hadam nikto s takymi bagandzami nedava taku obrovsku vzdialenost.

s tymi ultralight vecami mas z casti pravdu, cital som absurdne pripady, ako ludia znizovali vahu do extremu, ale potom otravovali ostatnych v campoch aby im nieco pozicali, lebo im chybalo vela aj zakladnych veci.
inac vahu toho batohu 12-14kg si mal zakladnu, ci to pocitas aj so zasobami vody/jedla?
yt tomasa som videl, ale okrem ceny vybavi mi na tom neprislo nic az tak extremne :D
M142
Guru wannabe
Guru wannabe

inac nejaky tip na naozaj dobre zimne turisticke topanky? primarne mi ide o trakciu. mam problemy s kolenom, smyknutia a pady su pre mna nebezpecne. urcite by som uvital nieco lepsie ako obycajny vibram.
mLuks
Professional
Professional

pokial myslíš trakciu na snehu a zľadovatelom povrchu, tak skor macky (protišmykové návleky na topanky), osobne mám od CAMP Ice 13 hrotové a bohate postačujú na zimné túry.
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

skooty napísal: 18 nov 2021, 23:46Skôr som mal na myslí ako súvislý sneh :) Priznam sa, celú trasu som neštudoval, ak sú to nejaké fliačky čo prejdeš tak by som to nehrotil, aj keď predpokladám že sa toho zúčasníš asi v lete že ? Teda nejaký veľký predpoklad na viacdňové brodenie snehom tam nie je ?
Trasu z juhu na sever musis viac menej zvladnut v obdobi April-Oktober. Inak su Sierry neprechodne. Su ludia co si tam beru cepiny takze asi nejaky sneh tam bude.
skooty napísal: 18 nov 2021, 23:46Once you try ultralight, you never go back :D
Aj to sa moze stat :D
skooty napísal: 18 nov 2021, 23:46Na toto tvrdenie by som si asi dával trošku pozor, ono je to aj trošku o šťastí. Z vlastnej skúsenosti sa nám skoro na každom výlete stane že nám niekto pre nejaké zranenie odpadne. V Gruzínsku kamoš po 5 dňoch členky ako tenisové loptičky a vedel by som pokračovať :) Určite telo si zvykne, ale je lepšie mať aspoň trošku natrénované.
Druhá vec je batoh, určite by som nešiel do ničoho čo má viac ako 20 kíl v súčte, jedná vec je kamino, druhá vec je 4000 km, tam sa každý gram počíta, aj keď telo si zvykne, nevydrží väčne. V podstate každé kilo môže rozhodovať o úspechu a neuspechu.
Ako samozrejme ak si človek ktorý nemá problém s bolesťou kĺbov, tak dobré pre teba len 4000 km je dosť na to aby si zistil s čím všetkým máš problém a bola by škoda keby si to musel predčasne niekde v 2000 km ukončiť :)
Plne suhlasim, preto planujem mat radsej velku casovu rezervu a na zaciatku nerobit ani 20km za den. Moj ciel je mat maximalne 25-26kg peak - tzn. ked budem potrebovat mat so sebou bud vela vody alebo jedlo na tyzden. A rozhodne nechem zacat v mojej momentalnej kondicii :D
M142 napísal: 19 nov 2021, 9:23javatar: no s tymi tazkmi topankami som to myslel trocha inac :D to som len pouzil ako oznacenie masivnejsich topanok(aj ked samotna vaha je tiez velke minus samozrejme). skor ide o to nepohodlie. na cast trasy ok, ale hadam nikto s takymi bagandzami nedava taku obrovsku vzdialenost.
Nikto okrem vojakov. Ono nepohodlie je jedna vec ale ked je nieco nepohodlne dost dlho tak to prechadza do zraneni a to si armada proste dovolit nemoze. Preto som pozeral vojenske boty.
M142 napísal: 19 nov 2021, 9:23s tymi ultralight vecami mas z casti pravdu, cital som absurdne pripady, ako ludia znizovali vahu do extremu, ale potom otravovali ostatnych v campoch aby im nieco pozicali, lebo im chybalo vela aj zakladnych veci.
inac vahu toho batohu 12-14kg si mal zakladnu, ci to pocitas aj so zasobami vody/jedla?
Tak extremny ultralight ma miesto ked posielas vybavu na obeznu drahu, nie ked ides na turistiku. Take veci ako lamat kefku napoly mi pridu vazne chore. Mojich 12-14 kg bola zakladna, ale na camine nepotrebujes mat zo sebou viac ako 1.5l vody a stravu na pol dna. Na druhom kamine bola extra vaha hlavne stan, ktory sme pouzili asi 2x a mal som spacak co vazil 1.9kg. Teraz mam lahsiu vybavu ale stale to vidim na podobnu zakladnu vahu.
mLuks napísal: 18 nov 2021, 20:06Osobne by som sa asi nespoliehal na jeden druhv topanok, volil by som skôr kombináciu pevných aj podčlenkových, aj za cenu spotrebovaných viac párov, predsa len isto budú úseky kde ti ťažká obuv bude na príťaž.
Toto vobec nie je zly napad. Na jednotlive useky sa daju naposielat veci takze jedina moja starost je aby som mal tazke boty rozchodene dopredu.
mLuks napísal: 18 nov 2021, 20:06každopádne držím palce, isto to bude neičo užasné.
Vdaka - dufam, ze sa mi to podari nejako zorganizovat. Ono vypadnut skoro na pol roka z prace a zivota nie je najlahsia vec.

Ale spat k teme - idem odskusat toto - aj ked neviem, kedy ich otestujem poriadne. Potom dam update ohladom pohodlnosti.
M142
Guru wannabe
Guru wannabe

javatar: neviem o tom, ze by vojaci za normalnych okolnosti robili extra dlhe pochody a ked uz, tak len narazovo. nikto z nich nerobi ani len tyzdnove pochody, nieto este mesiac+. ale jasne, topanky by na to mali byt stavane aj tak, preto nevravim, ze to nemoze fungovat. len keby to tak bolo, nosi ich viac ludi. kazdopadne som zvedavy, co napises po otestovani.

mLuks: tie iste macky mam aj ja, fajn vec. ale tie sa nehodia napr do takeho pocasia ake je teraz, ked je na horach len jemna vstva snehu, ktora je casto na frekventovanejsich miestach udupana na lad.
skooty
Medium Expert
Medium Expert

M142 napísal: 29 nov 2021, 12:37 mLuks: tie iste macky mam aj ja, fajn vec. ale tie sa nehodia napr do takeho pocasia ake je teraz, ked je na horach len jemna vstva snehu, ktora je casto na frekventovanejsich miestach udupana na lad.
Nehodia sa náhodou práve teraz ? Tieto "mačky" práveže lepšie držia na udupaných miestach. Keď máš močku/hlbší sneh ktorý nie ej až tak zľadovatelý, potrebuješ väčšie hroty.
M142
Guru wannabe
Guru wannabe

vsak ja ich pouzivam roky, viem na co su vhodne. ale napriklad teraz pri nastupe zimy je tych usekov, kde su potrebne strasne malo a bolo by pohodlnejsie mat topanky, ktore na takomto povrchu lepsie drzia. viem, ze nedosiahnem rovnaky efekt, ale su rozne podrazky s roznymi vlastnostami, preto sa pytam, ci niekto nema na nejake tip.
mLuks
Professional
Professional

M142 napísal: 29 nov 2021, 12:37 mLuks: tie iste macky mam aj ja, fajn vec. ale tie sa nehodia napr do takeho pocasia ake je teraz, ked je na horach len jemna vstva snehu, ktora je casto na frekventovanejsich miestach udupana na lad.
tak praveže by som povedal že na udupanu vrstvu snehu su dobré. potom ešte keď tak tie uplne obyčajné nesmeky s maými hrotmi, to by na takú jemnu vrstvu snehu malo zvýšiť trakciu.
lebo nechce sa mi veriť, žeby ti niektorá samostatná podražka dala taku trakciu aby si sa nešmykol na zľadovatelom snehu.
skooty
Medium Expert
Medium Expert

M142 napísal: 29 nov 2021, 19:27 ale su rozne podrazky s roznymi vlastnostami, preto sa pytam, ci niekto nema na nejake tip.
Celkom dobrý patent ma na toto firma ICEbug, ale to sú vyslovene zimné topánky.
Na spodku majú také malé klinčeky https://www.eobuv.sk/trekingova-obuv-ic ... black.html skús na to mrknúť.

Mal som ich raz možnosť na jednej testovačke odskúšať a na mieste kde som sa zješmykol ako vrece zemiakov držali ako pribité :)
Napísať odpoveď