Prevencia pri športe

O športe...
baldorex
Addict
Addict

Re: Prevencia pri športe

Príspevok od používateľa baldorex »

Infra lampa zohrieva tkanivo = rozšírenie ciev = lepšie prekrvenie a z toho plynúce benefity - regenerácia či hojenie rán, prieduškári tiež vedia prečo používajú solux. Je to fyzika, nemá to prečo nefungovať, ale zázraky to nerobí.

K biolampe som skeptický, používali sme model na doma a využívali aj profi stroj v nemocnici, nefungovalo to ani ako placebo, resp na úrovni infra lampy.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa gogo956 »

Bioptron lampa obsahuje aj infra spektrum nakolko vysiela vlnove dlzky od 340 do 3400nm.
Ako laik ale vidim problem v tom ze ide o polychromaticke svetlo, tj z celkoveho vykonu sa vyziari vo forme infracerveneho spektra iba mala cast takze relativne mala ucinnost. Pre porovnanie Infra lampy prioritne ziara v infra spektre a infra led panely dokonca iba v niekolknych konkretnych dlzkach o ktorych myslime ze su najjucinejsie.
Prílohy
download.png
download.png (12.73 KiB) 153 zobrazení
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

Taká drobnosť k Bioptronu: "Brewsterove zrkadlo, viacvrstvový optický systém, poskytuje 95%-nú polarizáciu svetla..."
Ono 80 watt halogénka v tej lampe hreje parádne (ak sa napríklad nedá žiadny filter), no pre mňa bolo veľké prekvapenie - ktorýsi (tuším modrý) filter spôsobí, že to zreteľne chladí. Nechápem.
My sme si kedysi dávno tou prvou vyliečili 2,5 ročnú dcéru, ktorú brala manželka vtedy tesne pred Vianocami na reverz ako beznádejný prípad. Potom sme ešte raz v lete asi týždeň (po oba razy požičanou). To deco neodmaródilo potom ani jediný deň až do skončenia základnej školskej dochádzky no pravda je, že som s nimi bol denno-denne vonku, v prírode.
Svoju biolampu sme získami až rok-dva potom. Pamätám sa, že nás vtedy upozornila predávajúca, že na nejaké percento ľudí to nefunguje. Majú to v nemocniciach, u lekárov, sú vedecké štúdie. Zázraky to nerobí, len skracuje čas hojenia. Mne pomáha aj na priedušky, len málokedy - lenivý som používať...
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

ci polarizovane svetlo ma nejaky zdravotny benefit oproti svetlu svetlu nepolarizovanemu, na to myslim neexistuje ziadna seriozna studia /ak niekto mate na nieco take link tak prosim postnite/.
Samotne farebne filtre ktore sa k Bioptronu dodavaju robia jedinu vec: menia polychromaticke svetlo na jedinu vlnovu dlzku. Na obrazku ktory som postol ako prvy je vidno, aka farba/vlnova dlzka/ ma aku schopnost penetracie do pokožky. Konkretne napr modry filter sposobi, ze svetlo prenika iba do vrchnych vrstiev pokozky, zatial co halogen bez filtrov prenika najhlbsie. Preto pri modrom filtri clovek moze mat pocit ze ho to chladí.

Pokial ide o infracervene spektrum /jedno z akeho zdroja pochadza/ tak z hladiska zdrvotneho benefitu, nejde ani tak o vplyv tepelny , ale hlavne o zvysenie aktivity mitochodrii.

K danej problematike zaujimavy clanok, ktory potvrdzuje urcity pozitivny vplyv infra ziarenia na mitochondrie, ale vysledky su nejednoznacne a su ovplyvnovane dalsimi faktormi./aspon tak som to pochopil/
https://www.spiedigitallibrary.org/jour ... full?SSO=1

Tu ale napr uvadzaju vyskumy ktore naznacuju ze aj ine vlnove dlzky ako iba infra mozu mat pozitivny vplyv pri niektorych hlavne koznych ochoreniach.
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0914#bib49

Z toho by sme mohli urobit zaver, ze pravdepodobne Bioptron nejaké zdravotne benefity skutočne má, otazkou buducich vyskumov zostava aké a za akých podmienok.

----
Modre svetlo /cca 480nm/ ma dokazany pozitivny vplyv na aktivitu T lymfocytov, problem bude asi iba v tom, ze modre svetlo hlboko neprenika, takze v praxi tento ucinok asi pomerne obmedzeny.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27995987/
---
Napísať odpoveď