Voda v ráme a medzi sklom a rámom HELP

Ak neviete kam zaradiť Váš príspevok, použite túto kategóriu...
Smoukey
Expert
Expert

Voda v ráme a medzi sklom a rámom HELP

Príspevok od používateľa Smoukey »

Zdravím. Koncom leta som menil okná a zima ukázala problém, kt. netuším ako vzniká. Chcem sa opýtať či niekto nemá skúsenosť. Samozrejme som volal dodávateľovi, čakám kým to príde obzrieť ale chcem byť pripravený a hlavne pochopiť čo to môže spôsobovať. Jedná sa o okná Salamander blueEvo 82 a vznikol nasledovný problém viď. fotky. Voda v ráme - medzi stredovým tesnením a krídlom okna - najskôr som myslel, že je slabý prítlak ale ani po nastavení na maximum to nezmizlo. Okno neprefukuje, drží dobre. A neskôr sa ukázala aj voda medzi zasklievacou lištou, resp. medzi rámom a trojsklom (v skle nič neni). Príde mi divné, že voda neni ani medzi tesnením a sklom, ale až pod ním. Tzn. sa tam pravdepodobne nedostala cez tesnenie... ale ten priestor by mal byť podľa toho čo viem uzavretý tak netuším odkiaľ sa tam vzala. Napadá niekoho niečo? :(
Prílohy
IMG_20190122_182106.jpg
IMG_20190128_083420.jpg
IMG_20190128_083433.jpg
hojko
Site Admin
Site Admin
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda v ráme a medzi sklom a rámom HELP

Príspevok od používateľa hojko »

Tej vody je tam az moc, to nevyzera na kondenzaciu. Nepreteka niekde z hora alebo tak, ze by tam bolo zle vyspravene z vonkajsej casti??? Chcelo by to viac fotiek, az z trochu vacsej dialky, aj z blizky, aj vnutornu stranu, aj vonaksiu. Objavilo sa to teraz ked dosli dazde alebo to trva uz dlhsie??? Podla plesne, ktora ti tam vznika, tak to trva uz dlhsie.

Inak na druhej a tretej fotke ten kovovy pliesok vlavo vedla kovania, to je co??? To kotvili okna do steny tak, ze prerazili ram??? Je to aj v inych castiach okna, napr. po rohoch???
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

moze to byt kondenz aj ked takto na pohlad je tam tej vody dost vela. Ja som mal nieco velmi podobne, zacal som vyrazne viacej vetrat a znizilo sa to o 90percent.
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cinges »

jj, moze to byt kondenzovana voda, my sme mali doma pri oknach cele mlaky.. Dali sme tam deku zrolovanu na spodok okna k ramu a pohoda.. Nie ze by to nasiakalo vodu, ale prestalo tam prefukovat a tak sa aj menej kondenzovalo..
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Cez okna nema co prefukovat a ani sa tvorit tolko vody co vidiet na fotke.
Smoukey
Expert
Expert

Tá druhá a tretia fotka je fotená stred dvojkrídlového okna. Je tam stĺpik. Tie dva pliešky sú pravdepodobne ako keby Lka na prepojenie s tým stĺpikom resp. neviem na čo sú tam. Voda sa tam zberá dlhšie. V podstate to kondenzuje na stredovom tesnení a potom steká do rámu okna. Okná sú neni kotvené priamo cez rám, sú na kotvách zacvaknutých v ráme, to je spravené správne. Zaujimavé je, že to na tom tesnení kondenzuje iba od stredového stĺpika a asi v prvej tretine spodnej a hornej časti. Pri pántoch resp. na pravej strane to nerobí. + Z piatich takýchto dvojkrídlových okien to robí na 4. Piate je úplne ok. Už raz tu boli a skúšali tie krídla priblížiť keby náhodou nedoliehal rám o to vnútorné tesnenie ale nepomohlo... Vetrám pravidelne a vlhkosť je okolo 50-55%.

* z vonku to nemá tiecť odkiaľ.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Takze to potom kondenzuje medzi kridlom okna a ramom. To je mozne zrejme len vtedy, ak tam nedolieha poriadne tesnenie. Ak tam vznika tolko vody ako mas na fotke, tak to kridlo je potom zrejme o dost mensie ako ma byt, pretoze to mnozstvo kondenzu vznika pri velkom tepelnom moste. Teda nejde len o nejaku mikroskaru. Skus sa obratit na pana Loya, ktory sa venuje problematike okien a patri k jednym z najlepsich. Fotky + popis by mu urcite pomohol: http://expertnaoknadvere.sk/kontakt/
Martin123456789
Novice
Novice

Príspevok od používateľa Martin123456789 »

Zdravim. Podarilo sa Vam zistit pricinu toho rosenia? Mam ten isty problem a uz som skusil vsetko mozne, ale nic nepomaha
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

Zle vyrobené, nekvalitné z princípu alebo poškodené prepravou - montážou.
Videl som mnoho stovák plastových okien v našich firmách na ubytovniach, máme ich v troch našich bytoch no nikdy nikde som nevidel, aby vo vnútri okna "stála voda".
Smoukey
Expert
Expert

Dnes večer sa pozriem ako to vyzerá teraz, a dám vedieť.

Každopádne treba mať doma vlhkomer a pravidelne vetrať aby sa vlhkosť nedostávala nad 55-max 60% + samozrejme nonstop kúriť. My máme doma ešte jeden problém- kúri sa drevom. Keď večer vyhasne, do rána klesne teplota o 2 stupne (+-1), prestane prúdiť teplý vzduch z radiátorov okolo okien a podľa vonkajšej teploty sa na spodku okna urobí tenký pásik kondenzu aj z vnútra - to je ale normálne, vznikne to kombináciu nízkej vonkajšej aj vnútornej teploty, vysokej vlhkosti v miestnosti a spomínaným znížením prúdením vzduchu. Treba len vetrať a kúriť...

To ale nevysvetluje kondenz v ráme okna, resp. nie úplne.

Mne dodávateľ okien skúsil vymeniť kovanie, resp. pridal ešte jeden uzamykací bod do kovania, dovtedy sa mi zdá jeden z vrchu, jeden zospodu a jeden z boku. Po novom mám z boku okna (tam kde je kľučka) dva, tzn. malo by to lepšie doliehať. Môžem sem hodiť večer fotku ako to vyzerá teraz.... Po výmene kovania sa to zlepšilo + sa začalo viac vetrať. To vetranie je podla mňa najdôležitejšie.

Zároveň na zimu mením ešte aj prítlak okna na kovaní na maximum. Tento rok som to ešte nerobil a priznám sa že to už ani nejako nesledujem... Ťažko povedať čo to spôsobuje. Asi to bude kombinácia všetkých faktorov. Pokiaľ bolo pôvodné kovanie, na jednom mieste nemuselo okno dokonale doliehať, rozidelnym tlakom/teplotou vonku vnútri prúdil po troške v ráme vlhký vzduch z vnútra a v ráme voda skondenzovala. Hentolko vody ako je na fotkách sa tam nazbieralo až po cca. 5-8 dňoch. Reálne ale nikde necítim, že by cez tie okná ťahalo, alebo že by zle doliehali, možno by mohlo byť krílo väčšie, resp. iné okná by to nerobili, ťažko povedať...

Za mňa to najskôr dobre poutieraj, nastav prítlak na max, skontroj či tie okná ozaj nemáš krivé, a 2-3x denne treba otvoriť všetky okná na pár minút a nárazovo vymeniť vzduch, aby sa držala vlhkosť ideálne okolo 50-55%. Samozrejme treba kúriť, najlepšie udržovať konštantnú teplotu. Pri tom vetraní je dobré mať aj vonkajší vlhkomer lebo zasa vetrať keď vonku leje alebo je silná hmla tiež nie je výhra.
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Ja mám na severozápadnej strane tiež trochu problém s kondenzom (okná staré asi 10 rokov), ale nič extra strašné.

Poznám ale viacero ľudí, čo mali v bytoch, v izbách orientovaných na sever taký problém, že tiež doslova mláky. Ale že doslova. Okná pritom nové, prípadne aj repasované/nastavované, a určite nie najlacnejšie. Tam jednoducho nemusí byť problém ani v okne, len ten rosný bod môže byť posunutý v rámci bytu/domu niekde inde (kvôli zatepleniu, a XY ďalším veciam) a tá voda sa tam potom drží. Kamarát mal spáleň orientovanú na sever, a mal na vnútornej parapete prilepený taký lievik do písmena "V" z tenkého silikónu, aby mu všetka voda stekala z tej parapety v jednom mieste, potom mal pod parapetou nejakú misku a do nej zbieral vodu, vylieval ju vraj každý deň.

A bolo tam X oknárov, X majstrov, nikto nepomohol. Odvlhčovače vzduchu za bezmála tisíc eur tam zbierali rádovo litre vody, ale aj tak nebolo úplne po probléme.

Každopádne ale tu išlo o kondenz zvnútra, z izby, určite nie v ráme okna - tam by som to videl na chybu tesnenia (ako laik).
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

v takom pripade pomoze riadena ventilacia alebo este lepsie rekuperacia. V byte sa generuje taka velka vlhkost ze nema sa ako prirodzene vyvetrať.
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

Áno, treba aj (vedieť) vetrať. Pravda je, že my máme v byte v zime až príliš sucho, no kúrime občas v jednej miestnosti (obývačke kde sedím pred PC) a v štyroch absolútne nikdy. Z toho dve trvale zavreté skrz mačky (v jednej kvety ku ktorým nesmú a spálňa), v jednej sa suší takmer denne prádlo, v kuchyni sa denne varí a kondenz ani zvnútra prakticky nikdy alebo len celkom pri spodku okna zvnútra pár milimetrov. Niekedy je ťažko odhanúť pre čo sa to deje - hľadal by som zdroj nadmernej vlhkosti ako prvý. Tiež zvážil, aby nevznikali situácie, že sa hodne prehriaty vzduch dostane na hodne studené povrchy.
Dôvody napovie Google - napríklad:
https://www.elso.sk/sk/blog/kazdodenne- ... -a-plesnou
Martin123456789
Novice
Novice

Kondenz v rame nie je z vnutornej vlhkosti. Ak je vnutri vysoka vlhkost tak sa to vyzraza zvycajne dole na skle, alebo inom chladnom povrchu. Mam aj vlhkomer a vlhkost je v norme. Vymenil som tesnenie na okne a nevyzera zeby to pomohlo, aj ked na inom fore prave to vyriesilo rosenie. Problem bude asi so zateplenim okolo okna. Skusil som ostenie okna zvonku oblozit polystyrenom a zda sa, ze to rosenie sa zmiernilo. Okna mam montovane na pasku, ale ktovie ci tam dali penu, nebol som pri montazi. Budem musiet asi odstranit aj parapet a pozriet ci je to podtym spravne zateplene.
Smoukey
Expert
Expert

Tak pozreal som to dnes ráno, a na krýdle okna boli 3 uzamykacie body (viď obrázok) a dodávateľ pridal ešte jeden.
IMG_3070.jpg

Vtedy to pomohlo. Voda sa tam zbierala na všetkých svetových stranách domu a najviac sa to robilo v spálni. Manželka má rada teplo, kým sme sa presťahovali do domu bola zvyknutá bývať v bytovke kde problém s vlhkosťnou nebol a nechcela pochopiť, že treba pravidelne vetrať, hlavne pred spaním... (stále brble...) Dom bol zateplený polystyrénom a nové okná... Ráno sme mávali v spálni kludne 70% aj viac. Pokiaľ to okno dokonale netesní, tá voda sa do rámu musí odniekiaľ zobrať, u nás to bolo zrejme z miestnosti cez mikrošpáru ktorú vyriešila zmena kovania. Na tých našich oknách sú 3 tesnenia, medzi vonkajším a stredovým, kde sú na spodku okna tie diery na odvod vody na vonkajší parapet vie voda bežne bývať, to je normálne. Medzi vnútorným a stredovým voda nemala čo robiť...

U teba nechápem, ako by sa mohla voda dostať z vonku do rámu. Pokiaľ by si nemal zateplené ostenia a chýbala by ti okolo rámu okna pena, čo pochybujem, ale tak všetko je možné... Mal by si tepelný most na špaletách a tie by boli okolo rámu okna, a ďalej do miestnosti mokré, až plesnivé.

Ešte si viem predstaviť, že by si to ozaj nemal zateplené, okno by nebolo kotvené na kotvách ale prevŕtané cez rám šróbmy do ostenia. Tie šróby by ešte k tomu boli zle dotiahnuté, a vŕtané v takom uhle, že by po nich kondenz stekal do rámu okna. Možno by pomohlo keby si sem tiež hodil fotku ako to vôbec vyzerá
Martin123456789
Novice
Novice

Ten kondenz sa tvori medzi stredovym a vonkajsim tesnenim na rame okna. Neviem ako sa tam dostane teply vzduch, kedze ten kondenzuje. Skusal som zatvorene kridlo oblepit paskou ci to nie je zlym tesnenim, aj pridavne tesnenie som skusal. Meral som teplotu ramu infra teplomerom, ale tiez nic neobvykle.
Okna su prevrtane do ostenia. Ale voda tam urcite nesteka.
Skusam vsetko mozne, zatial to zateplenie ostenia vyzera ze robi najvacsi rozdiel. Mam 2 take iste okna tak na jednom testujem. Keby to bolo len trochu tak to nevadi. Ale je to kopec vody, tvoria sa tam plesne, a pri velkom mraze tam ta voda zamrzne.
Prílohy
kondenz.png
Smoukey
Expert
Expert

Aha, dobre, že si to povedal hneď. :lol: :lol: :lol:

Tam mávam vodu aj ja, a asi každý. Dostane sa tam pri daždi pomedzi rám a krídlo okna. To je úplne normálne. Načo myslíš, že sú tam tie diery? Aby potom tú vodu odviedli z rámu po parapete preč... Tak sú tie okna proste robené. Pokiaľ ti vadí tých pár čiernych bodiek strekni tam Savo proti plesni, oknu sa nič nestane. Voda by nemala byť iba medzi stredovým a vnútorným tesnením, a samozrejme ani medzi sklami. Kľudne ten kúsok tesnenia kde máš tie pavučinky trochu urež, aby voda stiekla dole, a do toho rohu daj trocha silikónu, pokiaľ ti to tak vadí. Ale toto je normálna vec. Že to tam pri silných mrazoch zamrzne, je znak toho, že okno robí čo má, z vonku je studené (logicky) a z vnútra menej, pokiaľ by to tam nemrzlo, to znamená, že teplo z vnútra uteká. Ráno na okno zasvieti slnko, rám sa rozhreje, voda sa tam roztopí, a odtečie, resp. ale niečo tam zostane, lebo tam neni 45 stupňový spád... Potom sa to odparí, keď vonku primrzne, zasa to skondzenzuje a takto dokola.

Nerozumiem čo s tým má spoločné zateplenie vonkajšieho ostenia.
Martin123456789
Novice
Novice

Voda sa tam urcite nema zrazat. Na ziadnych inych oknach u nikoho som to nevidel. Ani nikde kde som byval toto nerobilo a nemam to ani na vsetkych oknach. Aj ti co robili okna sa s tym este nestretli. Ani pri dazdi sa tam nema co dostat, nato su tie tesnenia. Tie otvory sluzia ako poistka, ak by sa tam nejaka ta voda dostala nech odtecie, ale aj preto lebo ram plastoveho okna nemoze byt uzavrety inak by sa pri zmene teplot mohol poskodit.
Ak by to bolo par kvapiek tak nevadi. Ak tam voda zamrzne, poskodi tesnenie aj okno. Ked odidem na par dni a to okno neotvorim tak sa tam narobi kopec pliesni.
Z nejakeho dovodu to tam kondenzuje, len neviem prist nato z akeho.
Smoukey
Expert
Expert

No, pri nárazovom daždi sa tam voda dostane, resp. pokiaľ máš sieťky na oknách, tie sa zacvakávajú medzi to tesnenie a okno. Ja ich dávam na zimu dole a tie tesnenia zostanú otlačené, aj okolo tých úchytiek sieťky sa tam môže dostať voda.

Počas dažďa väčšinou fúka z jednej strany, preto sa ti tam voda môže dostať len na oknách na určitej svetovej strane. Aj na tej fotke tam máš na ráme námrazu, z ktorej ti to pomaly steká dole. Zima/Teplo rám aj tesnenie sa sťahujú/rozťahujú... Tak isto to môže byť spôsobené aj tým čo som písal. Na parapete je trocha snehu/vody, zasvieti na to slnko, voda sa odparuje, teoreticky sa môže odparovať aj cez tie otvory čo slúžia na odtok, do rámu okna, potom slnko zájde a voda v tom ráme znova skondzenzuje. Možno to máš zrovna na strane, ktorú slnko zohrieva viac ako ostatné. Proste hento je sekcia okna, kde voda bežne býva.

Ale ver mi, že hentaké plesne sú nič. Ja som to mával ovela horšie. Utri to, strekni tam nejaký fungicíd a nerieš. Aj tak si nepomôžeš.
Martin123456789
Novice
Novice

Pravdepodobne to bude asi netesnostou okna a tym, ze sa vnutri vytvara pretlak a cez okno prudi von vzduch. Nasiel som toto vysvetlenie http://www.termoviznisluzby.cz/cl_roseni.php a dava to najvacsi zmysel.
Napísať odpoveď