Bitcoin, Litecoin, Ethereum a iné kryptomeny

Ak neviete kam zaradiť Váš príspevok, použite túto kategóriu...
Paťko
Professional
Professional
Používateľov profilový obrázok

Re: Bitcoin, Litecoin, Ethereum a iné kryptomeny

Príspevok od používateľa Paťko »

Zdaňuješ zisk na účte, nie platby.

https://www.youtube.com/watch?v=lxnvZsAy29Q
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Nie. Ty si realne musis zratat, kolko z tych platieb je zisk a dan realne odvadzat len z toho.

Par stran dozadu sa tu riesili dane a tusim tu bolo aj fajn video s modelovymi prikladmi, aj s crypto platobnou kartou.

Asi by to malo byt tak, ze dal si 100€ do crypta, narastlo ti to na 200€ v priebehu roka, a ty si crypto kartou spravil nakupy za 120€, tak tie dane odvsdzas len z tej dvacky.

Plus ak si tych 100€ do crypta dal na viac krat, tak musis cenu tych coinov spriemerovat.

Ale hovorim len v teoretickej rovine, opravte ma ak som nieco poplietol. Je diskutabilne ci sa to danit oplati, ak to nie su horibilne sumy.

// nevsimol som si post vyssie na poslednej strane, ano, to je to video ktore som myslel
daniel.daniel
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa daniel.daniel »

ob3l1x napísal: 03 jan 2022, 8:59 Cize v realite vlastne zaplatim 20% uz pri kupe tovaru, nasledne dan 19-25% + 14% zdravotne. Cize na daniach zaplatim 53% - 59% ????
Tych 20% pri kupe tovaru myslis asi DPH? to zaplatis vzdy, ci platis hotovostou, kartou alebo cryptom, a v realite aj so zdanenych penazi.

Hensym napísal: 03 jan 2022, 12:50 Asi by to malo byt tak, ze dal si 100€ do crypta, narastlo ti to na 200€ v priebehu roka, a ty si crypto kartou spravil nakupy za 120€, tak tie dane odvsdzas len z tej dvacky.
Ak kupis 1 mincu za 100€ a teraz ma hodnotu 200€. kupis tovar za 120€ tak si minul 0.6 mince. Tvoj naklad na kupu 0.6 mince bol 60€. Takze danis 120€-60€ (naklad) = 60€. Ak minies aj tych 0.4 mince mozes si uplatnit dalsi naklad.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Pre laika v crypte co mi odporucate na b&h kludne aj na 5, 10r? Chcem len troska diverzifikovat.
Som uz bol rozhodnuti pre eth ale btc teraz pekne pada/stahnuje.
Laster
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa Laster »

btc a eth
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa aacid »

BTC nekupovat, urcite tu vyzniem ako hejter, ale skratka treba mysliet trochu aj racionalne a nie len na vlastny zarobok.

tazenie BTC konzumuje tak nechutne velke mnozstvo eletriny a este k tomu primarne v cine kde este maju uholne elektrarne...
v dnesnej dobe ked kazdy riesi ci neprodukujeme vela plastoveho odpadu, ci konzumujeme lokalne bio potraviny a ci sa spravame k zvieratam humanne (teraz cez vianoce to bola velka tema kvoli kaprom) tak mam pocit ze nikoho netrapi ze bitcoin je dokonaly a totalne zbytocny zrut energie.
a ked uz ma niekto na haku ekologiu, tak je podla mna iba logicke ze skor ci neskor sa nad tym zacne niekto aj zamyslat a pridu regulacie a zakazy a dane voci PoW kryptomenam.

ja som BTC predal pred rokom a uprimne kedy padol aj na tych 10 tisic ako sa teraz siria famy tak nenakupim, uz len z principu.
dasti555
Professional
Professional

Príspevok od používateľa dasti555 »

Nie je väčšina minerov už v Amerike?
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

je to mozne, otazne je co su realne US mineri a co cinania iduci cez VPN, ale pointa je niekde uplne inde. aj keby sa vsetok bitcoin na svete tazil len pomocou zelenej energie tak je to stale obrovske mnozstvo zbytocne minutej energie ktora by sa mohla vyuzit na nieco rozumnejsie.
mato55002
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa mato55002 »

V Číne je už nelegálne ťažiť, najviac ťažiarov je v Amerike. Ťažiari minú ťažbou menej energie ako sušičky prádla, nechceš aj tie zakázať . Časom sa im vyplatí viac ťažiť zelensie. To sú iba klasické argumenty mimo.
Proste tu máme decntralizovanie peniaze ktoré fungujú na genialnom proof of work koncepte. Niečo to musí stať.
Radšej si pozri podrobnejšie čo to je Bitcoin ako funguje, čo je to Blockchain...
Na 10k už nepôjde to by som sa kľudne stavil. Už pod 20k by to ľudia ihneď vykúpili, nehovoriac o inštitúciách.
Kľudne pri cene pod 20k vymením svoje auto za ďalší btc ;)
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

mato55002 napísal: 05 jan 2022, 20:02 V Číne je už nelegálne ťažiť, najviac ťažiarov je v Amerike. Ťažiari minú ťažbou menej energie ako sušičky prádla, nechceš aj tie zakázať . Časom sa im vyplatí viac ťažiť zelensie. To sú iba klasické argumenty mimo.
sorry ale to co pises su prave klasicke argumenty hodlerov co si budu svoj bitcoin ochranovat ako to len pojde.
mato55002 napísal: 05 jan 2022, 20:02Proste tu máme decntralizovanie peniaze ktoré fungujú na genialnom proof of work koncepte. Niečo to musí stať.
v tomto absolutne suhlasim, len si nejak zabudol na taku drobnost. bitcoin neni jedina kryptomena na svete. rovnako proof of work nie je jedina technologia umoznujuca fungovanie decentralizovanych penazi.
mame tu ine koncepty ako napriklad proof of stake alebo taka IOTA vobec nepouziva blockchain a neminuje sa.
mato55002 napísal: 05 jan 2022, 20:02Radšej si pozri podrobnejšie čo to je Bitcoin ako funguje, čo je to Blockchain...
ja viem velmi dobre co bitcoin je a hlavne viem velmi dobre co bitcoin nie je. mozno by si ty mal zacat trosku viac studovat.

pokial sa rozpravame o buducnosti a decentralizovanych peniazoch povedz mi jeden realny dovod preco pouzivat prave ten co zbytocne pali energiu ked tu mame rovnako funkcne a pouzitelne coiny ktore spotrebovavaju zlomok energie.
ja teda ziadny rozumny dovod nevidim.
mato55002
Light Star
Light Star

áno, áno, ešte spomeň mi tu spomen proof of space :D

Keby o tom mas naozaj nastudovane tak vies ze proof of work je skutocne najbezpecnejsi a najviac decentralizovany koncept na svete.

Proof of stake je omnoho menej decentralizovany pretoze stoji na "par" validatoroch, ja sam som mal v dobe prechodu ETH na POS pripravene eth k vytvoreniu validátora ale ked som sa do toho hlbsie ponoril a zacal si zistovat co vsetko potrebujem, ake velke su tam rizika, tak som sa na to vykaslal a realita je taka ze najvacsi validatory su prave burzy ktore ponukaju bezpecnejsie stackovanie ETH na 2.0, než keby si to mas robit sam a to je prave ta najvacsia nevyhoda. Cely stake budu ovladat oni. To nie je ziadne bitcoinove zaslepene hodlerstvo ale realita.

Prave ta strata energie ti buduje tu najbezpecnejsiu siet. Pre proof of work je takmer nemozne aby doslo k napadnutiu siete, kedze je na to potrebnych 51 percent vykonu minerov.
Plus cim viac mas uzamknutych minci pri proof of stake o to vacsia sanca je ze budes validovat dalsiu transakciu, kedze musis mat vacsiu hodnotu zastackovanu nez tu ktoru validujes aby nedoslo k podvodu, co je ale nebezpecne a tvori s toho centralizaciu.
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

no a aky je to rozdiel oproti proof of work kde mas obrovske pooly ktore maju presne rovnaku moc ako velki validatori pri proof of stake?

v jednom pripade potrebujes vela zdrojov aby si mohol zamknut velke mnozstvo coinov, pri druhom potrebujes vela zdrojov aby si mohol nakupit vela minerov.

ved je to uplne to iste.
mato55002
Light Star
Light Star

jasne ale predsa len je omnoho tazsie stat sa poolom ktorý bude vlastniť 51 percent výkonu ako validátorom ktorý vlastní 51 percent stacknutých mincí.

Čo burzy pravdepodobne budú mať ak by sa spojili dve najväčšie. Alebo napr taký Tomáš Jirkovský ktorý v 2013 vlastnil 1 percento všetkých bitcoinov s jeho Dark web shopom :D hocikto sa môže dostať k veľkému množstu čo by nebolo dobré aby si potom mohol určovať podmienky.

Na proof of stake proste nepotrebuješ žiadny vstup, žiadnu energiu, stačí ti vlastniť mince, čo môže mať ďalšiu nevýhodu a to vrátiť minulosť a vytvoriť fork, čo sme už zažili aj pri ETH.

Ale inak ja proti proof of stake nič extra nemám, sám vlastním ETH, len som reagoval na tvoje reči o tom ako je to hrozné že sa spotrebuje energia.
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

ja sa na vsetko uz pozeram aj z ekologickeho hladiska. a skratka PoW je neekologicke oproti PoS a nema ziadne realne vyhody. to co pises o narocnosti ziskania vacsiny je podla mna trochu odveci. ci uz stakujes alebo minujes, vsetko je to iba o peniazoch. pokial si schopny investovat tolko penazi do stakovania aby si ziskal nadpolovicnu vacsinu, co ti brani investovat tie peniaze do minerov aby si zase ziskal tu vacsinu?

dalsia vec je ze co by taka burza ziskala tym ze zneuzije svoju majoritu? spravi double spending alebo prepise historiu? okamzite sa na to pride, hodnota daneho coinu zacne strmo padat a v konecnom dosledku si poskodi iba sama sebe...

napisem znova to co som napisal uplne na zaciatku, treba menej pozerat len svoje zisky a FOMO a trochu prihliadat aj na tu ekologiu.
mato55002
Light Star
Light Star

aacid napísal: 08 jan 2022, 14:59 pokial si schopny investovat tolko penazi do stakovania aby si ziskal nadpolovicnu vacsinu, co ti brani investovat tie peniaze do minerov aby si zase ziskal tu vacsinu?
Ide tu o market cap, pri menších projektoch než bitcoin je omnoho jednoduchšie získať váčšinu ale to je samozrejme iba málo pravdepodobný scenár že by niekto skúpil väčšinu, ide tu o to že tú väčšinu budú mať burzy, keďže im ľudia budú dobrovolne posielať krypto a ich to teda nebude nič stáť, narozdiel od minerov a druhá vec je samotný autory krypta ktorý vlastnia obrovské množstvo svojich mincí, to pri POW nehrozí.
Tá spálená energia nie je len o ničení planéty. V skatke spálená energia = peniaze bez jednej autority ktorá by ich riadila + bezpečnosť + verifikácia ​(áno, áno, toto podla teba je aj POS... no na tom sa nezhodneme, pretože nie je tak decentralizovaná a bezpečná)
aacid napísal: 08 jan 2022, 14:59 dalsia vec je ze co by taka burza ziskala tym ze zneuzije svoju majoritu? spravi double spending alebo prepise historiu? okamzite sa na to pride, hodnota daneho coinu zacne strmo padat a v konecnom dosledku si poskodi iba sama sebe...

napisem znova to co som napisal uplne na zaciatku, treba menej pozerat len svoje zisky a FOMO a trochu prihliadat aj na tu ekologiu.
Ty nechápeš samotný zmysel kryptomien. Vždy išlo hlavne o DECENTRALIZÁCIU, to že budú mať burzu kontrolu nie je decentralizácia ale znova iba bankový systém kde sa budeme spoliehať na nejakú cudziu entitu. Ak s týmto nesúhlasíš tak si práve ty ten, kto je v krypte iba kvoli svojim ziskom :)

Vždy nejaká vec stojí nejakú energiu, viac bezpešnejšia vec ako PoW stojí viac energie ako PoS, to je oprávnené. Podľa teba to oprávnené nie je ok tak používaj iba PoS.
POW stojí tiež nejakú energiu, postupom času sa im oplatí ísť do čo najviac zelenšej a za ekológiu sa dá bojovať akýmkoľvek iným obmedzením napríklad také turistické lode spotrebujú za rok viac CO2 ako všetky európske autá za rok. Naozaj potrebujeme až tak moc turistických plavieb ? nedali by sa viac optimalizovať...

Ale nikto ti nebráni investovať a veriť POS projektom, dúfam ale že nevlastníš ETH ktorý ešte stále plne neprešiel do 2 a spotrebuje najviac čiernej energie(BTC minery za 15k s klasickou energiou rozhodne neuživíš ani na odmenách), keďže eth ešte stále najviac ťažia obyčajný ľudia doma z energie ktorá pravdepodobne určite nebude EKO friendly.

A ak veríš že cardano a menšie projekty raz porazia BTC tak good luck :smt006
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

pevne verim ze skutocne nezijes v predstave ze bitcoin je ozaj decentralizovany. na strane vyroby mas obrovske pooly ktore su centralizovane a na strane druhej mas prave tie burzy a velryby ktore vlastnia vacsinu bitcoinov...

decentralizacia je taka pekna idea ktora nefunguje.
rovnako ako je pekna idea ze casom sa bude na tazenie pouzivat zelena energia. mozno je to pravda ale od toho sme velmi daleko. tak preco nepouzivat teraz radsej menej bezpecny (ale stale dostatocne bezpecny) ale zaroven aj menej ekologicky ovplivnujuci PoS a ked tu budeme mat dostatok zelenej energie tak potom prejst na PoW?
ved krypto buducnost nikam neutecie, naopak pokial sa nezacneme poriadne starat o nasu planetu tak o 50-100 rokov nam bude uplne fuk nejake krypto budeme mat ovela vacsie problemy.

ja prave investujem do ETH, pretoze na jednej strane verim ze ma ovela vacsi potencial ako BTC (ktore nema ziadne realne vyhody oproti ETH) a zaroven aspon pracuje na prechode na PoS.

a ozaj verim tomu ze BTC nema buducnost. BTC sa nijak nevyvija, nikam nenapreduje, nema ziadne vyuzitie, jedine co ho drzi na cele je nejaka zotrvacnost, ze bolo prve a ze je najznamejsie. ale tak ako pri vsetkom aj pri kryptomenach plati ze technologie sa vyvijaju a prichadzaju nove a lepsie a len to ze nieco bolo prve skratka nestaci.
eMPiko
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa eMPiko »

BTC je zdaleka najvacsia PoW mena a aj tak top ~50 minerov vlastni viac ako polovicu mining vykonu. Tato skupinka by uz dokazala cely BTC zburat kedykolvek sa rozhodne. Je taktiez realne (s ohladom na celkovy vykon ktory sa v BTC momentalne pouziva) aby nejaka velka organizacia (napr. cinska komunisticka strana) na kratky cas urobila 51% utok na BTC a uplne ho znicila. Kupit mining HW je rovnaka investicia ako nakupit staky. PoW je v podstate viazane na spotrebu energie a pokial budes mat na svete entity, ktore ovladaju velku cast produkcie a distribucie energie (velke staty), tak nebude PoW pred nimi nikdy bezpecne. Toto je len taka iluzorna decentralizacia, ze je to decentralizovane, pokial to nebude niekomu vadit.
Kels
King
King

Príspevok od používateľa Kels »

K tym NFTs este - tak opice a podobne veci som sice neriesil, lebo som tomu fakt nerozumel.

S cim som sa vedel ale stotoznit lepsie bolo VEVE a ich licensovane NFTs. Chcel som skratka do tych NFTs nieco dat, a licensovani batmani a podobne popkulturne veci mi prisli ako zaujimava vec. Kedze je to vlastne podobne ako s hmotnymi komiksami pripadne figurkami - "first printy" alebo "first appearance" maju casom najvacsie hodnoty. Jeden Batman ktory tam stal 89 eur sa teraz predava za 7k vyssie a predpokladam, ze to pojde casom o dost vyssie - a to je narast za ani nie rok (celkovo ak nepoznate tu appku pozrite - je to velmi zaujimavy projekt)

Co sa tyka este toho cashbacku (napr z crypto.com) s ktorym dalej nehybete a len hodlujete - par stran dozadu sa to riesilo - pisal som si s uctovnikom, ktory sa do toho rozumie a povedal ze:

"ostatné príjmy podľa §8 sú do 500 EUR oslobodené"

Co znamena ze ak ste za rok 2021 mali X cro (v pripadne ak ide o crypto.com) ktoreho hodnota nepresiahla 500 eur na konci roka - tak to nemusite danit ani nic s tym riesit (samozrejme v pripadne ak ste s tym cro nic nekupovali, alebo inak dalej nerealizovali zisk) - aspon tak tomu rozumiem - ak by mal niekto ine info, dajte vediet.
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Kels: No tu to ako tak chápem, lenže ak máš ten "first print", alebo prvé vydanie komixu, tak ho reálne držíš v ruke, je napr. zabalený, zachovalý a hodnotu má na základe toho. Ostatní majú komixy reálne fyzicky vytlačené neskôr, často dokonca s tlačovými zmenami (ako známky), alebo nedokonalosťami (ktoré často môžu paradoxne spraviť cenu).

Pri NFT ten komix, kartičku, figúrku máš úplne rovnakú ako 1000 ďalších, akurát ty jediný od nej držíš "papier". Čiže kým pri tých tlačených komixoch, kartičkách, alebo známkach tú hodnotu fakt reprezentujú fyzické parametre, pri NFT nie.

Páči sa mi to prirovnanie, že NFT je ako mať krásnu ženu, ktorú t*tká celá republika, ale ty jediný máš manželský certifikát. :D
Kels
King
King

Príspevok od používateľa Kels »

Jasne moze byt. Ono to mozno zacne davat vacsi zmysel s tou celou virtualnou realitou, ktoru urcite evidujes. Cekni ale tu apku, dost to ludia hrotia.

Tym to nejak zasadne neobhajujem, mne to je vlastne jedno, beriem to len cisto ako investiciu na ktorej chcem zarobit (a viem ze popularita toho bude len rast) - urcite si nebudem ulietavat na tom ze mam nejakeho virtualneho batmana first print :D (i ked musim uznat ze ta moznost naskenovat si ho do priestoru je celkom haluz :D) Beriem to tak ze za par mesiacov som rozmenil hodnotu par stoviek eur na takmer 20 tisic eur O:) a ta hodnota vyzera ze este len zacina stupat tak why not .

Ja nerozumiem moc tym opicam, ale toto citim trosku viac a diverzifikovat portfolko je predsa zdrave )
Napísať odpoveď