Elektrina

Ak potrebujete pomoc alebo poradiť, píšte sem (len PC, elektronika atď.)...
heker
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok

Re: Elektrina

Príspevok od používateľa heker »

Reagoval som na Petra00, pretoze sa mi zda, ze neviem o tom, ze cena stupala v celej Europe a kto za to moze.
Ryan Giggs
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Ryan Giggs »

heker napísal: 27 dec 2021, 23:46 Toto by si mal Peter00 precitat skor ako napise ten vyplakavajuce prispevky - https://www.webnoviny.sk/venergetike/ce ... a-166-eur/
Toto ale nie je argument, pre to, ze mame najvyssie ceny. To s tym nijako nesuvisi.
heker
Redeemer
Redeemer

A s cim maju suvis vysoke ceny?
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Vsetko ostatne mimo ceny na trhoch, cize nase interne statne rozne poplatky.
heker
Redeemer
Redeemer

Nech sa pozeram ako sa pozeram, s vyssimi cenami je pred nami dalsich 14 ci 15 statov v EU. Udaje su z oktobra 2021. Zdroj - https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... statistics
Ryan Giggs
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Ryan Giggs »

heker napísal: 31 dec 2021, 10:41 Nech sa pozeram ako sa pozeram, s vyssimi cenami je pred nami dalsich 14 ci 15 statov v EU. Udaje su z oktobra 2021. Zdroj - https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... statistics
Hej su. V absolutnych čislach, ktore nezahrnaju pomer ceny a kupnej sily. To je realny ukazovateľ, nie tieto surove ceny.
Ďalšia vec, je že väčšina štatov pred nami nie je energeticky sebestačna, tak ako my. Elektrinu dovažaju, a to je ďalšia položka naviac. Ak si odmysliš tu, tak sme na čelnych priečkach.
heker
Redeemer
Redeemer

Ktore statistiky zahrnaju pomer ceny a kupnej sily? Rad si to pozriem. Ked si kupujes televizor, tak stoji na Slovensku priblizne rovnako ako v Nemecku, takze nepozeraju na kupnu silu.

Mimochodom, Slovensko nie je sebestacne, aj tu sa dovaza elektrina. K vyvozu sa dostaneme az po spusteni dalsieho bloku Mochoviec. Pokial ide o vyrobu, tak v Europe su staty, ktore su na tom vyrazne lepsie - https://faktyoklime.sk/infografiky/elek ... a-osobu-eu

42 percent z ceny tvori cena z burzy, 17 percent su dotacie na zelenu energiu, 23 percent je distribucia. uholne bane. A tyvh zvysnych 18 percent z ceny su naklady na straty, system a ine. Tu je clanok k vypoctom - https://www.energie-portal.sk/Dokument/ ... 07352.aspx a https://www.energie-portal.sk/Dokument/ ... 07163.aspx
taki7
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa taki7 »

ELEKTRICKÁ ENERGIA SA DÁ VYROBIŤ UŽ AJ ZO SYRA ČI Z JOGURTU. CHCETE VEDIEŤ, AKO JE TO MOŽNÉ?...

https://www.sse.sk/aktuality/elektricka ... e_id=10972
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa aacid »

mame doma odporove podlahove vykurovanie a elektrinu berieme od SPP s tarifom DD5. takze 4x do dna nam kurenie nebezi na hodinu a zbytok dna platime nizku tarifu 77 eur.
otazky mam dve, za prve casto po tej hodine ked kurenie zase naskoci velmi hlasno bzuci poistkova skrina, niekedy menej, niekedy je to celkom neprijemne. elektrikar co to montoval povedal ze to tak je a s tym nic nespravim, co sa mi nezda ale ja sam neviem co s tym.
druha vec je ze sused vraj dvojtarifu zrusil lebo sam si povedal ze ak hodinu dom chladne a potom ho treba nasledne zase dokurovat tak to zozerie viac nez keby mal jednotarifu stale. (ta je mimochodom 87 eur ako pozeram)
tiez mu to tak nebzuci vraj odvtedy kedze to bezi nonstop.

ten rozdiel je 10 eur (bez dph) za kwh, to mi nepride az tak vela (za prvy pol rok sme mali spotrebu 5kwh) aj keby to (ne)dokurovanie nespravilo velky rozdiel, za konstantnu teplotu a absenciu toho bzucania by to stalo myslim.
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

Bzučanie nie je normálne.
Máš podľa mňa chaos v cenách za kWh aj spotrebe.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Pekna sprostost pocas dna ked si doma ze sa ti na hodinu vypne kurenie. Pri radiatoroch este kaslat na to ale podlahovka...velmi nekonfortne.

Bzucat moze pravdepodobne stykac podlahovky.
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

starysomar:
pravda, vsade by malo byt MWh miesto kWh, moja chyba. aj spotreba aj ceny.

s tym bzucanim teda co? mam si zavolat ineho elektrikara nech mi to vymeni? to som inak nespominal ale vzdy ked sa zapne/vypne ten stykac tak je to riadna supa, pocut to po celom byte (nemyslim samotne termostaty v izbach, tie su tiche ale priamo stykac zo skrine).

no a k tym tarifom, je to nekomfortne, prave preto som sem pisal ci s tym nema niekto skusenosti, ci ozaj neprerobim tolko ked to zmenim na jednotarifu.
ale predpokladam ze majitelov odporoveho podlahoveho kurenia vela neni, keby som si mohol vybrat tiez ho nemam.
snazil som sa zohnat aspon nejake rozumne smart termostaty aby to vedel trochu dynamickejsie programovat nez rucne 8 termostatov troma tlacitkami ale aj to je problem, vacsina termostatov nerata s takym velkym prudom ze by islo cez ne.
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

Stykač naozaj buchne pri zapínaní, najmä starého typu. On môže robiť to bzučanie, lebo inak tam v podstate nemá čo.
Skús zohnať iného elektrikára.
Podľa mňa ak niečim teplo nadmerne neuniká - za hodinu to nemá prečo nejak vychladnúť. Zas pravda je, že najlepšie je čím rovnomernejšie udržiavanie teploty.
Rozdiel medzi tarifami aspoň na strednom Slovensku nie je zas tak veľký (cca 25%) a je možné, že s ohľadom na stálu platbu za odberné miesto atd môže vyjsť porovnateľná cena - ovšem pri pomerne malej spotrebe elektriny na dokurovanie, nemyslím si, že by to mohlo vyjsť výhodnejšie ak je elektrické kúrenie hlavným zdrojom tepla. A podľa 8 termostatov sa toho prekúri dosť.

Síce z cenníka SSE 2018 a iba čistá cena v EUR/kWh (s DPH), no:
DD2 - 0,119
DD5 - 0,157 počas tých štyroch hodín, kedy to nekúri.
DD5 - 0,096 počas kúrenia

Počas tých 20 hodín je lacnejšia všetka elektrina v dome, nie extra kúreniu. A celoročne. Napríklad v dvojbyte (1+2 izby, dve kúpeľky, dve kuchyne) platíme mesačne 37 eur a to ide niekedy TV, často počítač, neperie sa denne no 24/7 ide chladnička s mrazničkou.

Pozri si pozorne cenník podľa ktorého platíte a skús prepočítať :)
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

cennik som pozeral tento:
https://www.spp.sk/sk/Cds/AdminDownload ... d_1-1-2022

DD5 vychadza NT 92 eur/MWh a 138 eur VT.
keby prejdem na DD1 tak je to 104 eur/MWh neustale.
preba povedat ze vecer pocas tych 2 hodin toho bezi ozaj najviac, pocitac, telka aj vela svetiel.
inak to vobec neriesime, nedavame si pozor ze ci nebezi pracka prave ked je VT, na to sme moc lenivy.

ked tak teraz pozeram na moje grafy teplomerov tak ta hodinova prestavka sa ozaj na teplote nejak neodzrkadli, skor je to take pocitove lebo podlaha je uz po 15 minutach studena.

ono keby vyriesim ten hlucny bzuciaci stykac tak ma to asi ani netrapi lebo ani neviem ze sa vypinaju poriadne.

zajtra ma prist elektrikar (ten povodny co nam to instaloval, lebo nech on riesi preco mi 3 izby nekuria), porozpravam sa s nim, lebo ako tie 3 izby nekuria (do telefonu tvrdil ze to preto lebo jedna faza vypadla) tak mam pocit ze to nebzuci ani tak nestriela.
Napísať odpoveď