Macbook Air vs Pro

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
Duressae
Light Star
Light Star
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Macbook Air vs Pro

Príspevok od používateľa Duressae »

Zdravim zivim sa poslednu dobu ako programator a kedze chcem zarabat sam na seba rozmyslam nad kupou noveho zariadenia pretoze terajsi budem musiet nechat vo firme. Rozmyslam medzi Macbook Air M1 16GB 512GB SSD 8C CPU 8C GPU a rovnaka konfiguracia aj u PRO ale rozdiel je cena zatial co Air viem mat za 1550 tak Pro za 1909 co je velky rozdiel v sume a preto chcem vediet ci su nejake rozdieli medzi air a pro softverovo alebo je to len cisto hardverova zalezitost ? Viac menej pouzivam Adobe Illustrator a Photoshop + Lightroom CC taktiez Figma, Blender, Visual Studio Code, Premier PRO a DaVinci Resolve, Discord, Steam, Office 365. Cize ak nepracujem ako koder tak upravujem fotky alebo striham videa.

--------------------------------------------------------------------------------
Dovod preco idem do Apple mam od nich iPhone a Tablet takze chcel by som ostat v ekosysteme. Niesom ale iOvca lebo mam aj starsie zaradenia s Windosami a Androidom takze niesom uzatvoreny
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Re: Macbook Air vs Pro

Príspevok od používateľa test »

Na programovanie mozes pouzit aj nieco lacnejsi, nevidim v tom problem. A co sa tyka programov, tak PS, LR, PP ci Office nemas problem aj na Windowse. Tu je Zenbook s Oled displejom - https://www.alza.sk/asus-zenbook-13-oled-ux325ea-oled421t-lilac-mist-celokovovy-d6674147.htm Pokial ti nie je luto za peniazmi a chces ostat vyslovene pri Appli, tak preco nie, kludne chod to toho MacBooku.
cORP.
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cORP. »

rozdielov moc nieje, akurat o 100 nitov vyssi jas pri pro verzii, aktivne chladenie, ono takto, mam air m1 zakladnu konfiguraciu, co sa tyka vykonu tak maloco ho dokaze vyslovene zadychat, air zacne samozrejme skor trottlovat pri dlhodobej zatazi, vykon sa o nieco znizi a pokracuje konzistentne dalej, pri programovani sa predpokladam na tu hodnotu ani nedostanes, kludne chod do aira, pri beznej kancelarskej praci, webe, videach nema viac ako 40 stupnov
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

Není 16GB ram na relevantnu prácu malo aj s nejakými vyhľadkami do budúcnosti ak ho plánuješ mať na dlhšie? Mám stolný PC s Win a aj Mac Pro 14" s 32GB ram. A pri práci v LR + PS + Chrome mám bez problémov za plnených viac ako 20GB ram. Nové Mac s m1 dokážu tu ram pamäť nejak swapovať medzi ssd, ale keď som mal ešte 16gb rám na Windowse, tak to bol celkom problém.
cORP.
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

lenze ram pri m1 funguje inak ako ram v intel macu alebo pc,kazdopadne ano, ide o to co a ako pouzivas, ak zaplnis ram tak nasleduje swap, kedze ja mam zaklad tak si davam bacha aby som s swapu vyhol co najviac aj kvoli zivotnosti disku, na vykone to vidiet nieje, no disk je posledna vec co chcem aby mi odisla niekde tesne po zaruke kedze "vymena" je nemozna viacmenej, viac ako 16gb ram pri m1 chipe nedas, len 8 alebo 16, viac uz len pri m1 pro/max, tam su ceny zas ine, kazdopadne uz ked mas rozpocet na 13 pro cca tych 1900 eur tak by som ho uplne ignoroval a rovno si zobral macbook pro 14", inak postaci aj ten Air
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa test »

Precital som si este raz uvodny prispevok. Takze autor je programator a chce zarabat sam na seba, takze zrejme bude pracovat z domu alebo pripadne dakej kancelarie. Tu ma napada, ze ci nie je lepsie investovat do pohodlnejsieho riesenia v podobe pocitaca. Kludne to moze byt Mac, ale nemam v nich prehlad a tie necham na niekoho skusenejsieho. Pretoze pocitac mi pride vhodnejsie uz len kvoli velkosti dispeja, moznosti upgradu, ale aj vykonu ci chladenia.

Ak si vezmem desktop, ktory by som si mal poskladat, tak trebars AMD Ryzen 5600G (s integrovanou grafikou), k tomu doska, klikol som tam v Alze az 64GB RAM, 1TB NVMe disk od Samsungu, 600W zdroj EVGA s gold certifikatom, skrinku za 50 eur, mechaniku a to cele sa pohybuje na urovni 860 eur. Samozrejme je moznost neskor kupit poriadnu graficku kartu, ale kvoli ich cenam som to vynechal a ostalo by to na integorvanej karte. Ak by som k tomu prihodil daky 27 palcovy LCD s 1440p rozlisenim a so 144 ci 165 Hz, vratane HDR, FreeSync ci GSync, tak je to 270 az 350 eur, pripadne priplatit za nieco lepsie. Celkovo sa dostanem tak na sumu okolo 1150 eur a to si myslim, ze som vykonom niekde inde ako ten maly MacBook. Okrem toho by som mal 64GB RAM, cize PS, LR, PR ci AAE by nemali ziadny problem.

lukas2906: Treba si uvedomit ake projekty sa robia v Photoshope, su na to kalkulacky. Da sa robit aj pri 8GB RAM tie bezne veci. Ak sa niekto tomu venuje uz na polo profi urovni, pouziva vrstvy, filtre a rozne pokrocile featurky, tak ano, tych 16GB bude minimum a este lepsie bude 32GB RAM. V tomto clanku su prepocty podla velkosti obrazku, farebnej hlbky a podobne: https://www.cgdirector.com/ram-photoshop/ Tu je este clanok z Pugetu: https://www.pugetsystems.com/recommende ... mendations Ako je vidiet, tak postaci aj 32GB RAM, ale doplatok na 64GB pri skladani zostavy je okolo 120 eur.
Duressae
Light Star
Light Star
Kontaktovať používateľa:

Ďakujem všetkým za radu. Asi pôjdem do toho Air keďže stolný pc mám a tablet mi k zákazníkom nestačí. Bohužiaľ práca z domu to tak úplne neni ale musím cestovať aj mimo SVK

Autoeditácia príspevku po 31 sek:
Čiže aby som si to ujasnil medzi Air a Pro softvérovo nieje rozdiel ?
cORP.
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

softwarovo vobec ziaden, tri rozdiely - aktivne chladenie, vyssi jas, jemne mensia vydrz na bateriu, kedze je tam vacsia baterka, Air je zas mensi a tensi, chip a vsetko ostatne je uplne rovnake, no a procko ma este jemne vacsi touchpad, v reale je to jedno
Duressae
Light Star
Light Star
Kontaktovať používateľa:

Čiže tu nieje o čom doma mám 4k monitor takže cez adaptér a hdmi by som nemal mať problém
cORP.
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

monitor si pripojis v pohode, akurat pozor, pripojis max jeden monitor, viac az pri m1 pro/max
Duressae
Light Star
Light Star
Kontaktovať používateľa:

Mám 49” jeden takže v pohodičke :)
Napísať odpoveď