Americký futbal

O športe...
Leslie10
Light Professional
Light Professional

Americký futbal

Príspevok od používateľa Leslie10 »

Ahojte,

nakoľko som nenašiel osobitnú tému venujúcu sa všeobecnej diskusii o americkom futbale, rozhodol som sa založiť novú.

V poslednom čase sa mi veľmi zapáčil tento druh športu, a to dokonca až do takej miery, že sa jej aktívne venujem.

Aký máte názor na americký futbal? Sledujete ho? Baví vás to, či je to pre vás nudné? Vidíte vo futbale “mužské šachy”, alebo nekonečné prestávky medzi hrami? Poznáte pravidlá, či iba na základe filmov si ich predstavujete?

Týmto otváram všeobecnú diskusiu :)
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Americký futbal

Príspevok od používateľa guess.whoo »

tak za mna pravidla zhruba poznam, nie vsak vsetky drobnosti. Nechytilo ma to vsak za srdce rovnako ako baseball. Trva ta hra dost dlho na to, kolko malo akcie ponuka. Chapem strategie, rozne "plays" ale aj tak. Pre mna su tieto dva sporty skor kulturnym zazitkom pre americanov, ktori vysolia dost penazi iba na to, aby mohli dotiahnut svoje auto na parkovisko, tam si rozlozit gril a pocuvat v radiu co sa deje o par metrov dalej
Paťko
Professional
Professional

Príspevok od používateľa Paťko »

Nechápem ako môže byť tento šport taký obľúbený. Hrá sa možno 5 sekúnd a potom je dlhá prestávka.
PS: Prečo si neprihrávajú loptu ako v rugby? :D
Leslie10
Light Professional
Light Professional

guess.whoo napísal: 24 jan 2022, 7:39 tak za mna pravidla zhruba poznam, nie vsak vsetky drobnosti. Nechytilo ma to vsak za srdce rovnako ako baseball. Trva ta hra dost dlho na to, kolko malo akcie ponuka. Chapem strategie, rozne "plays" ale aj tak. Pre mna su tieto dva sporty skor kulturnym zazitkom pre americanov, ktori vysolia dost penazi iba na to, aby mohli dotiahnut svoje auto na parkovisko, tam si rozlozit gril a pocuvat v radiu co sa deje o par metrov dalej
Podľa mňa si videl totálne zlý zápas (stáva sa to v každom športe, že na také narazíš), pretože o americkom futbale sa dá povedať veľa vecí, len to nie, že by tam bolo málo akcie. Pripomeňme ai iba posledné štyri zápasy playoff, kedy zápasy boli rozhodnuté doslova v posledných sekundách. Dokonca Chiefs vs Bills až v overtime

Autoeditácia príspevku po 4 min 13 sek:
Paťko napísal: 24 jan 2022, 8:35 Nechápem ako môže byť tento šport taký obľúbený. Hrá sa možno 5 sekúnd a potom je dlhá prestávka.
PS: Prečo si neprihrávajú loptu ako v rugby? :D
Ono sa jedná skôr o to, že ľudia nie sú zvyknutí na prestávky medzi tými hrami. Skôr sa na ten šport treba pozerať ako na ľudské šachy, pretože naproti európskemu futbalu, kde hráš v zásade po 90 minút 4-4-2 a pod., tak tu sa to mení s každou hrou. Preto sú aj tie prestávky, ktoré dokážu byť mikochodom rozhodujúcim faktorom a neskutočne zaujímavým, keď človek vie kedy čas stojí a kedy beží, pretože práve s tým hracím časom, timeoutmi a prestávkami sa dá krásne ovplyvňovať konečný výsledok zápasu. Preto tu majú veľký význam počas zápasu nielen hráči, ale aj trénerský a koordinátorský štáb. Čo sa týka prihrávania, tak

Ad 1 - najčastejšie je to príliš riskantné, pretože v prípade turnoveru sa oveľa ťažšie získava lopta späť ako v prípade rugby alebo austrálskeho futbalu

Ad 2 - pasovať dopredu môžeš iba raz, neobmedzený počet pasov máš iba dozadu

Ad 3 - Zvyknú pasovať, hlavne keď veľmi potrebuješ nejaké yardy pozbierať a súpera prekvapiť. Vtedy zvyknú volať trick play
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

Leslie10 napísal: 24 jan 2022, 18:27 Podľa mňa si videl totálne zlý zápas (stáva sa to v každom športe, že na také narazíš), pretože o americkom futbale sa dá povedať veľa vecí, len to nie, že by tam bolo málo akcie. Pripomeňme ai iba posledné štyri zápasy playoff, kedy zápasy boli rozhodnuté doslova v posledných sekundách. Dokonca Chiefs vs Bills až v overtime
Pomer akcie na dlzku zapasu v cistom case je dost... mizerna podla mna. Ved tieto zapasy trvaju aj 3-4 hodiny.
Tu v Innsbrucku je dost uspesny klub americkeho futbalu, tusim, ze vyhrali aj Eurobowl. Moj jediny kontakt s nimi som mal, ked mali trening v hale po mojom klube. Mal som dohodnute, ze sa s kamosmi na nich pojdem pozret, no este k tomu nedoslo.
Leslie10
Light Professional
Light Professional

mirak2 napísal: 24 jan 2022, 21:47 Pomer akcie na dlzku zapasu v cistom case je dost... mizerna podla mna. Ved tieto zapasy trvaju aj 3-4 hodiny.
Tu v Innsbrucku je dost uspesny klub americkeho futbalu, tusim, ze vyhrali aj Eurobowl. Moj jediny kontakt s nimi som mal, ked mali trening v hale po mojom klube. Mal som dohodnute, ze sa s kamosmi na nich pojdem pozret, no este k tomu nedoslo.
Cisty cas je 4x15 minut. Da sa povedat, ze ten cas je cista akcia napr. oproti futbalu kde sa mozu hraci zahravat s loptou aj 3-4-5 minut v strede bez akehokolvek deju. Nechcem nikoho presviedcat, pretoze som v tom zaujaty, ale myslim si, ze jednu sancu by tomu mal dat kazdy vo svojom zivote. Ked uz, tak aspon zo zvedavosti :)

Ja iba postnem terajsi playoff zapas Chiefs vs Bills, poslednych 2 min. “cisteho casu” na postup do semifinale. Kto chce, nech si to pozrie :)

https://m.youtube.com/watch?v=ZyXnCPbK6NI
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

Zapas futbalu v cistom case pre divaka trva 2 hodiny (2x45min+15 minut pauza). Ak si nepochopil aky cisty cas som myslel podla tych 3 hodin, tak tvoj problem. A to bezny futbal ani nemam rad.
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

videl som uz viacero zapasov, niektore boli akcnejsie ale aj tie maju dlhe prestavky medzi hrami. toto mi pred par rokmi zacalo vadit trochu aj na NBA ked zaviedli viac time-outov. Tam mas vsak takmer kazdy utok zakonceny akciou kdezto pri am. futbale sa casto tim neposunie ani o 5 metrov niekolko minut
navyse za sezonu hraju doslova par zapasov a je to brutalne preplacany sport. za cca 17 zapasov za sezonu zarabaju viac ako hraci NHL ci NBA, ktori ich maju vyse 80
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Lenze o tom, ze ci je to brutalne preplacany sport, tak nerozhoduje tvoj nazor. Ale rozhoduje o to zaujem divakov, televizie a reklamni sponzori. Taku cyklistiku mozem oznacit za brutalne podlimitovanu z hladiska platov a driny. Pokial vsak v USA maju sledovanost aku maju, firmy tam tlacia peniaze, tak preco nie?!

Pokial ide o samotny americky futbal, zhodou okolnosti som pozeral chvilu tento zapas v zavere, ale zaspal som. Nie je to sport, ktory by ma bavil. Uz len z dovodu spominaneho tempa, velkych pauz a malo akcii. To uz skor baseball. V Indii zase bezi kriket, tam to zeru a tam tie zapasy trvaju aj cely den, aj dva dni, pritom to povazujem za strasne nudny sport. Co si vsak pozriem, tak to je Super bowl, avsak aj pri tom zaspim.
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

vsak to mi je jasne co ovplyvnuje platy sportovcov. tym som chcel povedat to, co som pisal vyssie - pre americanov je to skor o kulture ako o sporte a vykonoch samotnych
tuti
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa tuti »

Zacal som pozeravat cca 10 rokov dozadu ked to komentovali na Sport 2 cesi. Tam som pochopil pravidla a o com ten sport je. Ak si dobre pamatam tak zaznam zapasu davali o 16tej a tym padom dokazali preskocit vsetky tie reklami co byvali nazivo v USA. Teraz to uz moc nesledujem. Hlavne mi prijde nezmyselne pozerat 3h to co sa udeje za 4*15min cisteho hracieho casu. (max. jedine tak superbowl). Na vsetko ostatne je su tu zaznamy na youtube :wink:, ktore trvaju 15min celkovo a su tam skoro vsetky hry (kazda hra co spravi 1 down, vsetky dolezite tretie down, ...)
Napísať odpoveď