Potrebujete poradiť s kúpou PC | návrh zostavy | tuning

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

Re: Potrebujete poradiť s kúpou PC | návrh zostavy | tuning

Príspevok od používateľa aacid »

je to asi dost specificky pripad ale ja som za posledny rok reinstaloval system asi 3x. teraz ma to caka znova.
vyhoda je ze mi staci zmazat iba disk so systemom a vsetky data mi ostanu zachovane.
steam, epic a podobne sluzby na hry po nainstalovani a nastaveni adresara si preveria data a netreba nic znova stahovat.
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

128 GB SSD respektíve "50 giga Windowsu" odzálohujem Macriom počas pár minút a podobne rýchlo ho viem natiahnuť nazad, ak by dačo. V minulosti sa mi to párkrát oplatlo. Dáta mám na 2TB disku.
Je to vec názoru a spôsobu používania počítača.
heker
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa heker »

Ty mas data na 2TB disku, ja mam v PC uz len 2 SSD a dal som prec platnove disky. Data mam zalohovane na NAS, dokumenty aj v cloude, mam aj externy disk, ktory obcas pouzijem.
Jose13
Expert
Expert

Príspevok od používateľa Jose13 »

Ahojte, potreujem rychlu radu kedze mi dosla zostava a nemam chladic na procak. Aké chladenie na procesor by ste odporučili pre Ryzen 5 5600X a skrinu Zalman S4 Middle tower / ATX? Rozmyslam nad SilentiumPC Spartan 4 MAX EVO ARGB resp. SilentiumPC Spartan 5 MAX ARGB no mozno by som siel aj do vodnika. Tieto prve dva sa pohybuju v cene okolo 30e a vodnik komplet uzavreta suprava je od cca 66e a zaujima ma, ci tieto vodniky v tejto cene su kvalitne (Cooler Master MasterLiquid Lite 240, Cougar Aqua 240, SilentiumPC Navis RGB 280 AiO, DeepCool GAMMAXX L240 V2 atd..) alebo kvalita zacina az okolo 100+? Budem kupovat v Alze a nebudem taktovat, vdaka za odpovede
DropDead
Addict
Addict

Príspevok od používateľa DropDead »

Určite Fera 5 alebo Fera 5 Dual. Mrkni ponuky vo viacerých shopoch. Ak je cenový rozdiel medzi oboma len nejakých 5-6€, tak pokojne vezmi rovno Dual alebo nerieš a vezmi klasiku. Je to fantastický chladič. Iní rivalovia ako SPC Fortis 5 a Arctic 34 sú drahší a ten cenový príplatok neškáluje s extra výkonom/tichom.

Na margo AiO ti poviem, že Arctic Freezer je veľmi dobrý a overený a cenovo adekvátny ale nie je dôvod ho kupovať, nie s ohľadom na to, že máš 5600X a nebudeš procák zaťažovať dlhodobo na 100%.

Ak chceš, linkujem aj rečku na PurePC pre A35 (môžeš ho ignorovať, je o trošku slabší a v ozajstnom loade je horší ako Fera 5 a pritom je aspoň o trošku až o dosť drahší podľa verzie), kde v grafoch uvidíš aj ostatné spomínané (okrem Arctic 34)
https://www.purepc.pl/test-chlodzenia-a ... ora-od-amd
akurát
richard88888
Expert
Expert

Príspevok od používateľa richard88888 »

Pekný deň viete mi poradiť do práce potrebujem nové zariadenie kde doteraz som mal notebook plus jeden monitor.

Chcel by som teraz 2x monitor plus príklad

https://www.banggood.com/sk/Wholesale-M ... Country=SK

Je tam niečo dobré výhodné ? Viete poradiť nejaké riešenie ? Ďakujem každému za radu a návrh.
DropDead
Addict
Addict

Príspevok od používateľa DropDead »

Tak tieto mini PC sú špeciálna kategória, na ktoré veľmi recenzie nenájdeš a je to niekedy tipos bingo, že či to má vetráčik alebo ide pasívne a prípadne ak tam je vetráčik, tak ako je to hlučné apod.

Hodil si ale link, kde sú ceny všade možne. Musíš zúžiť rozpočet, inak je ťažké sústrediť sa na niečo konkrétne.
dasti555
Professional
Professional

Príspevok od používateľa dasti555 »

Nemalo by zmysel v tejto kategórii ísť do Mac Mini?
Sh4d0W
Star
Star

Príspevok od používateľa Sh4d0W »

Caute, chystam sa v blizkej dobe skladat PC, mam uz istu predstavu ale stale niesom pevne rozhodnuty pre platformu a niektore komponenty, ak by sa niekomu chcelo somnou o tom podumat tak budem rad, celkovy rozpocet cca 3000€ a prevazne vyuzitie hry (aktualne som asi viac nakloneny intelu ale uvidime co prinesie ryzen) zvysok obcas photoshop, illustrator, programovanie nic na styl renderovanie kde by som nahanal sekundy.

CPU: 12900K | 12700K | Ryzen 7000?
CHLADIC: Noctua NH-D15
MB: ASUS ROG STRIX Z690-F | ASUS ROG STRIX X570-E (neviem preco sa tato x570 uz nepredava, ma uz nastupcu? chcel by som aj dobry bluetooth, planujem bluetooth sluchatka)
RAM: Corsair 32 GB KIT DDR4 3600 MHz CL16 (low profile kvoli chladicu)
PSU: Corsair RM850x 2018 White (alebo 2021 ale ten je zevraj horsi) | ASUS ROG STRIX 850G White (biela verzia kvoli bielym kablom)
NVME: Samsung 980 PRO 2TB + Samsung 970 EVO PLUS 2TB (pre najlepsie vyuzite direct storage)
CASE: Fractal Design Meshify 2 / Compact (airflow a teploty)

GPU: ASUS ROG STRIX 3080 (uz mam)
MONITORY: 2x 2k 144Hz (uz mam)

Davam to dokopy aj zo starsieho zoznamu komponentov kde som mal este Z490 dosku a pozeram ze ceny su dvojnasobne za novy socket, co sa preboha stalo? Tiez rozmyslam ci ma zmysel uz teraz ist do DDR5 ramiek? Riesim este aj ktoru verziu skrinky zobrat, ci compact kde sa to vojde tak akurat (chladic len tak tak) alebo klasicku (az vela prazdneho miesta). Ak mate iny navrh na akykolvek komponent kludne napiste. Dakujem.
mystique
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mystique »

ryzen 7000 bude chciet drahu dosku a drahe ddr5
osobne by som siel do 5800X3D - best gaming procak dneska, a ktomu vyvazeny zvysok

nevyhodou bude ale to, ze za 5 rokov budes trochu limitovany cpuckom, lebo am4 uz pomaly konci... ale je mozne, ze tam hodia este nejaky refresh s 3D cache a viac cores, pripadne vyssimi taktami...
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Za 5 rokov bude uplne novy socket, procaky, mozno aj ramky a tiez graficke karty s 3x vyssim vykonom.
mystique
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mystique »

Nebudú...

Za 5 rokov bude am5 standart...

Ja som kupoval 2016 am4, a ešte dnes tam dam 5950x... Co je procak ktorý bude za 2 roky úplne v pohode.

A k tým grafikam, 2018 najsilnejšia grafika 1080ti, za 4 roky aj dačo, je tu 2x taky výkon v podobe 3090ti...
A ta karta tu bude ešte v pohode 2 roky minimálne po tom co vyjde

Co som pozeral prvé data 4090 tak to vypada na 25% uplift výkonu podľa použitých pameti a bandwithu...
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Prosim o potvrdenie, ze tieto RAMky mi budu fungovat:

Corsair 16GB KIT DDR3 1600 MHz CL10 Vengeance LP čierna
https://www.alza.sk/corsair-16gb-kit-ddr3-1600mhz-cl10-vengeance-lp-cierna-d5772307.htm

Mam tuto dosku a tieto RAMky, len jedna ma inu farbu:

ASUS H97-PLUS
Kingston HyperX 8 GB DDR3 1600 MHz CL10 Fury Blue Series
https://www.alza.sk/kingston-8gb-ddr3-1600mhz-cl10-hyperx-fury-blue-series-d1147665.htm

Podla toho co som nasiel, CL11 RAMky by mi spomalili moje CL10 RAMky a Kingston RAMky su vypredane, alebo dvojnasobne drahsie.
Pepo79
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa Pepo79 »

Dreamer: Ano, dany kit Corsair 16GB (2x8GB) DDR3 1600 Mhz je kompatibilny s tvojou doskou.
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Dakujem.
Napísať odpoveď