Víno, vinotéka, vášeň pre víno

O živote, snoch, životnom štýle, cestovaní...
audiotrack
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Víno, vinotéka, vášeň pre víno

Príspevok od používateľa audiotrack »

to by si mohol aspoň trošku upresniť, lebo medzi suchým a sladkým je obrovský rozdiel
Soviet
Darca
Darca
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Soviet »

Radsej nejake sladsie/polosladke. Rozpocet okolo 10-15eur.

// Nakoniec som siahol po odoporuceni z inej temy a to: post2143599.html#p2143599 Mrva & Stanko Winemakers Cut. Sice biele, ale aj tak netusim co pije ta osoba :)
Fabo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Fabo »

Ja mam vino rad, v poslednych rokoch chodievame pravidelne 1-2x do roka na wellness do Egru, tam potom musi byt aj navsteva vinarni a degustacia :) mam ich tam uz aj zopar oblubenych ktore nikdy nevynecham a vzdy si beriem par flasiek aj domov.

Chystam sa tiez uz par rokov na Tokaj na nejaku tu ochutnavku, ale zatial nejak nevychadza.
bindo011
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa bindo011 »

Víno je perfektné pitie, hlavne dobré a kvalitné víno. Máme vinice a víno sami robíme doma už niekoľko generácií, taká rodinná tradícia. Biele aj červené, červené je väčšinou lepšie, no aj jeho kvalita a chuť veľmi záleží od roku. Dá sa povedať, že čím daždivejšie a menej slnkom zaliate je leto a koniec leta, tým je menej kvalitné aj tohoročné víno.

Osobne mám rád červené vína, sladšie a voňavé. Dobrému domácemu vínu sa vyrovná máloktoré z obchodu, kto pil dobré domáce víno, vie o čom píšem. Ak kupujem, tak v poslednej dobe len Alibernet alebo vína neskorého zberu.
helacik
Light Expert
Light Expert

Príspevok od používateľa helacik »

Ja pravidelne kupujem pereq - ribezlove vino. Je to lahôdka.
bindo011
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa bindo011 »

Jj, ribezlaka som tiez kupoval pre nejakym casom v Topolciankach priamo vo vinarskych a topka. Tak chutne sa da opit z malocoho :D .
zelovoc
Darca
Darca
Bydlisko: Nikto nikomu nie je taký zaviazaný, ako opice Darvinovi.
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zelovoc »

Pereg robi aj normalne vina a su to katastrofy. Ich ribezlak je fajn, ale v poslednej dobe sla kvalita dole. Tolko ribezli kolko oni predaju vina v Europe asi ani nerastie.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa begbeee »

Víno mám skutočne rád. Neholdujem drahým vínam, držím sa zásady, že medzi kvalitným "normálnym" vínom v cene 3-5 € a medzi vínom za 30-50€ chuťovo nie je veľký rozdiel, ak vôbec. Z drahších vín jedine Tokaj na Vianoce, ideálne 5-putňové.
Pijem skoro každý deň, jeden až dva poháre červeného po večeri, pri telke. Pekne v stopke, kultúra musí byť. Medzi obľúbené odrody patrí Modrý Portugal, Cabernet Sauvignon a občas Frankovka.

Víno aj robím vlastné, niekedy sa zadarí, niekedy nie :) Ale nie je nad ten pocit, keď áno :)
retkvic
King
King

Príspevok od používateľa retkvic »

Vedeli by ste poradit, odporucit nejake ok slovenske cervene, pripadne aj biele vino? Posledny rok dva trochu skusam s kupou slovenskych vin, a vzdy je to pokus omyl, najlepsie ak by bolo za rozumny peniaz viac muziky :)
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

retkvic
no to musis sam vediet co mas radsej, ci zmesky alebo odrodove, ci suche alebo moze mat aj viacej cukru, ci vonavejsie odrody alebo ani nie. :) Dnes sa predava praveze velmi vela dobreho vina ide skor o to aby to sadlo na chutove preferencie daneho cloveka.
retkvic
King
King

No asi som to mal viac specifikovat, tak fandim viac polosladkym vinam, suche az tak neoblubujem, nie som ziadny znalec vina a pijem ho len prilezitostne a rad by som ked kupujem prilezitistne kupil nieco co sa da pit.
Pochopil som, ze vecsina stolovych vin ak stoji viac ako dva roky sa uz neda pit, teda ak kupim nieco starsie, povedzme z 2019, tak uz to nebude ono? Tie akostne vydrzia dlhsie, alebo je to v zasade jedno?
Cervene vina vydrzia dlhsie ako biele, alebo je to v zasade jedno?

Ja som v tomto iba zaciatocnik, ak vobec, ci by mi chutili aj suche vina netusim, nejake kvalitne som este nekupoval, viac menej som skusal ruzove(tie su asi sviezejsie na letne obdobie), pripadne polosladke biele vina, ak cervene tak skor polosladke, pripadne nieco co nie je moc tazke(ako napr. alibernet, ak sa to teda da povazovat za tazsie, aspon mi tak prislo). Z vin som zatial skusal iba par vinarstiev, ako je to topolcianske, ostrozovic, Stanko cosi, Matisak a pod., nic specialne, co som skusal rovnaku odrodu toho isteho ruzoveho vina z topolcianok, tak chutovo su uplne ine aj rovnake rocniky ale z ineho honu a mam z toho trosku gulas, viac menej by som chcel nejaky tip na istotu a ak by sa to dalo zohnat aj pod 10 eur flasa, hadam sa take da najst...? Teda polosladke, a moze byt cervene, ruzove, biele, pripadne aj suche biele a cervene(mozno tomu pridem na chut ak by bolo lepsie, netusim, ale vyskusat mozem). Proste kupim nejake vino a potom bud darujem, alebo ochutnam, na vina mam viac chut pocas zimneho obdobia, neviem ci to ma tak kazdy.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

nemyslim ze by sa starsie vina nedali pit, ved ono ked je to aj dlhsie naflaskovane tak tam nie je pristup vzduchu. Aj za 4-5€ si vies najst vino ktore ti bude chutit a ak ti chutit nebude, tak to nie preto ze by muselo byt nekvalitne, ale ze mas ine preferencie. Tiez vela robi ze ak osa bude to vino pit: ma to byt bez jedla, len pitie vina a pripadne nejake pracliky, tycinky, pagaciky? Alebo to ma s normalnym velkym jedlom /vecera, obed/? Co sa bude podavat za hlavny chod? to je vela otazok. Ja ti konkretne poardit neviem, lebo ak raz zacas pijem vino, tak len suche. :) Ale s Matysakom ci Stankom urcite chybu clovek neurobi. Tebe by mozno skor viaceh chutili Talianske a Spanielske cervene vina, ktore su pomerne sladke,huste, aromaticke.
danodrevo
Star
Star

Príspevok od používateľa danodrevo »

Na Slovensku je kopa väčšíčh či menších producentov, ktorí robia absolútne famózne vína. Komerčné chute, alebo aj limitky, ktoré sú len pre fajnšmekrov. Dokonca máme vinárov, ktoré robia vína pre zahraničné michelin reštaurácie :-) Takže produkcia vína je na pomerne dobrej úrovni a ide neustále hore /aj keď zahraničie nám dosť uniká/. Základom je nekupovať vína v Jednote na dedine alebo ani v nejakej sieti supermarketov. Na´jdi si lokálne vinárstvo, zväčša majú obchod(y) a vedia ti spraviť aj degustáciu, aby si vedel čo by ti mohlo chutiť a trocha sa zorientuješ vo svete vína. Práve na červené vína na Slovensku trocha trpíme. Za takých bežných vín mám ja osobne rád Vinárstvo Domin&Kušický, pivnicu Čajkov, Bertu, Velkeer a podobne. Ale nájde sa tu toho kopa, sleduj trebárs na IG sommeliérov. Víno pod 10€ nemusí byť zlé, ale zväčša nebude patriť medzi nejaké zaujímavé kúsky. Dobrá fľaša je tak 20-XX€ :-)
retkvic
King
King

Tak vinárstiev je po slovensku a dobrých urcite habadej, len ich najst... tie nizsie spomenute som pocul ten Cajkov, nieco o tej ich peseckej leánke. Nebyvam zrovna vo vinarskom regione, takze navstevu vinarskych prevadzok nemam moc po ruke, tak skor skusam hladat online, fyzicky som bol len v Topolciankach, od nich mam aj najviac vyskusanych vin. Take dobre polosladke slovenske cervene vino by bolo fajn, nedavno som kupil tiez z Topolcianok Dunaj vyber z hrozna v 0,5l flasi, jeden pan mi ho odporucil, tak hadam bude ok. A z obchodov najcastejsie kupujem v tescu, kedze tam maju asi naj vyber a viem si to aj pozriet na ich stranke. S tym, ze dobra flasa vina by mala stat u nas 20€ a viac nie som celkom stotozneny, platovo to toziz vychadza 60-80€ na zapade a neviem ci tam si ludia bezne dopriavaju taketo vina, predavat to tam slovaci za taku cenu samozrejme mozu.

Nedavno pri hladani som narazil na taky trochu bizar, vino v mountfielde, pozeral soma predavaju tam nejake z Chile a Rakuska, myslite, ze by to stalo za vyskusanie?
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Ta chut a kvalita je dost individualna. Clovek sa prepije od tych sladkych vin az ku suchym vinam. To mas ako s tvrdym alkoholom, ak dedovi na svadbe ci kare ponukas poldeci tak si vypyta KBS alebo dsku whiskey, pretoze za zivot si odpil dost slivovice a vodky, az sa mu chute zmenili. A tak to mss aj s vinom, ludia zacinaju skor s tym sladkym a koncia na suchom.

Spomeniem par polosladkych a sladkych, ktore mi chutili a zapamatal som si ich, najdes ich ma nete alebo vo vinotekach.

Movino - Devin
Movino - Rulandske biele
Matysak - Devin
Veelker - Palava
Tajna - neviem odrodu, ide o ruzove vino
Elesko - Palava

Z nemeckych -
Dr. Loosen - Riesling
Reya - Riesling

Za seba viem povedat, ze urcite by ti chutili tie nemecke, najma Reya. Ale myslim, ze aj tie slovenske.

Inak z akeho si mesta? Teraz byvaju akcie s vinom, bud to je v hoteloch alebo ba namestiach, bezne je tam 15 az 25 vystavovatelov, vstupne tak 15 az 35 eur, pripadne symbolicke 10 eur a zetonovy system (napr. 1 zeton na 1 deci vina) a mas moznost okostovat strasne vela vina, rozne znacky a odrody. Viem, ze je akcia v Martine, v juli ci auguste v Ziline, aj v Bratislave, aj v Nitre, na konci juna v Tatranskej Lomnici a vlastne kade tade su tieto akcie. Treba vziat kamarata, zenu, babku a vyrazit si. Hod si do Googlu - Kam za vinom :)
danodrevo
Star
Star

Príspevok od používateľa danodrevo »

víno z mountfieldu je celkom bizár. To by som si určite nekúpil teda. To si radšej kúp niečo rakúske, bude to určite lepšie. Ak ťa zaujíma cena a nechceš dať za víno viac ako 5€, tak prekvapivo majú celkom fajn vína v LIDL, dostaneš za 3,5€ pomerne slušný pomer cena/kvalita. Ale stále to sú lowcosty, ktoré nie sú na vychutnávanie a vhodné ako dar, či pohostenie pre návštevu. ZA 20€ dostaneš na Slovensku pomerne špičkové víno, za 20 +/- už vieš zohnať aj vína s najvyšším eko certifikátom demeter. Ale to ešte nebude pre teba tak úplne, to je pre pokročilého vinára. Platí to ako v každom inom odvetví, cena je do určite cenovej hladiny spojená s kvalitou.

Ako píše heker, a to je aj tvoj prípad, začiatky vinára idú tradične cez niečo sladšie /aj ja som tak začínal/. Ak ti môžem odporučiť, pokiaľ si chceš nájsť cestu k vínu, nepi lacno, lebo ťa to skôr odradí. Lifehack ako sa dostať k dobrému vínu za málo peňazí - ak máš kamošov, čo majú reštauráciu alebo bar a tam víno - objednaj si cez nich za nákupné ceny.

Pomerne sladšie vína robí už vyššie spomínaný Ostrožovič, polosladké nájdeš nejaké cuvéečka, frankovku modrú a z ruźových nejaké cabernet sauvignon rosé /spomínam si na jeden skvelý polosladký od HR winery/. Špeciálnou sladkou kategóriou sú dezertné vína /fortifikované/, tie sú fakt sladké až skoro likérové :D
retkvic
King
King

Dik za tipy, urcite sa po nejakych popozeram, ano som z okolia Ziliny, viem ze v lete tu byvaju posledne roky vinne aj pivne ochutnavky, na pivnej som bol, ta nebola nic moc, tak hadam ta vinna bude lepsia.

Je to mozne, ze najprv chutia sladke a postupne aj tie suche, mne napr. nevadi pit suche cervene, len nech nie je az moc tazke, k nejakemu snacku a pod, vina k jedlu bezne pijeme iba pri specialnych prilezitostiach, ze by som si nejake dal bezne k jedlu to nemozem povedat, skor ako priloha k nejakej pochutine.
Sladke vina tiez neoblubujem, skusil som Palavu z Topolcianok, ano sladke chutne vino, ale na mna az prilis sladke, skoro ako medovina.
V lidli tiez predavaju vina, ale zatial som nemal stastie, vsetky boli patoky :) za tu cenu aku spominas, netreba ist zase do extremu, ved ako moze chutit vino zo zahranicia za tu cenu predavane v zlavovom retazci, ci tam nieco stoji za kupu netusim, to by som musel urbit nejaky research lidl vin. Viem ze pitelne vino sa za takuto cenu neda zohnat, preto hladam v tej hladine do 10€, dat viac za obycajne pitelne slovenske vino sa mi zda uz trochu moc.
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa guess.whoo »

ak nevies presne ze co tak napis chalanom do akevino.sk co mas rad a poslu ti 5-6 flias ktore by ti mali chutit a takto si mozes zacat budovat svoj sortiment vin, ku ktorym sa budes vracat.
Ako bolo pisane vyssie tak teraz byvaju dost casto taketo degustacne festivaly, teraz sme mali v TN jeden s kopou vystavovatelov, aj vyhercovia z Danubia wine challange
Napísať odpoveď