1. Matovičova vláda (2020-2021) + 1. Hegerova vláda (2021-202x)

Diskusie na politické témy...
retkvic
King
King
Používateľov profilový obrázok

Re: 1. Matovičova vláda (2020-2021) + 1. Hegerova vláda (2021-202x)

Príspevok od používateľa retkvic »

Dospely clovek by si to o nich chcel mysliet, hoci netreba si nahovarat.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Ono si za to môže Slovnaft sám. Veď ich riaditeľ dával rozhovor, kde hovoril, ako bezproblémov vedia do pár mesiacov prejsť na iný typ ropy. Ak s takýmito informáciami od riaditeľa išiel Heger na summit, tak aký je problém, že skrátili prechodné obdobie z 3 rokov? Problém bol skôr v tom, keď si oligarchovia vlastniaci Slovnaft uvedomili, že prechod na inú ropu bude stát peniaze a tá iná ropa bude drahšia, takže už nebudú mať rekordné zisky. A potom sa do toho zapojil psychopat Matovič a spravil z toho politickú kauzu.
kayko
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa kayko »

Jasne že si za to môže Slovnaft (MOL) sám. Kam to smeruje bolo jasné od 2014 minimálne čo sa vzťahov Ruska a EU týka. O diverzifikácii zdrojov rozprával MOL už aj predtým, ale z ich strany sú to už iba také populistické reči. Spoliehajú na to, že sa im bude výnimka donekonečna predlžovať, však a čo výhovorka sa nájde a politici nenechajú ľudí v srabe. Je to od nich také vydieranie a samozrejme ľudia budú viniť politikov. Takto to žiaľ bude vždy, v biznise ide o peniaze až na prvom mieste a môžu kľudne padať aj bomby.
retkvic
King
King

ephramko napísal: 08 jún 2022, 22:31 Ono si za to môže Slovnaft sám. Veď ich riaditeľ dával rozhovor, kde hovoril, ako bezproblémov vedia do pár mesiacov prejsť na iný typ ropy. Ak s takýmito informáciami od riaditeľa išiel Heger na summit, tak aký je problém, že skrátili prechodné obdobie z 3 rokov? Problém bol skôr v tom, keď si oligarchovia vlastniaci Slovnaft uvedomili, že prechod na inú ropu bude stát peniaze a tá iná ropa bude drahšia, takže už nebudú mať rekordné zisky. A potom sa do toho zapojil psychopat Matovič a spravil z toho politickú kauzu.
No neviem ci Heger konal na zaklade nejakeho videa, ktore mozno ani nevidel. Zaklad je ci mu Sulik jasne pretlmocil ako minister hospodarstva co je v hre, alebo na to pozabudol( ci uz z lajdactva/alebo umyselne, co by bolo dost sokantne, ze az do takychto rozmerov to dokaze zajst).

No a pri tej rope by neslo len o to ze ta ropa bude drahsia, ale aj to ze by z nej neboli schopni vyrobit tolko nafty ako z tej ruskej. Slovnaft nesmie klesnut po vyrobne minimum a to je udajne 60%, na sk trh dokazu dat 30% a to by boli pod vyrobnym minimom, museli by prejst na na spradcovanie novej suroviny a potom by to mozno aj dali na 60%, no bude to tesne, a to s tym 2025 sa mi zda trochu prehnane, istu cast by boli schopny spracovat aj skkor.
Blastbit
Guru
Guru

Príspevok od používateľa Blastbit »

Ako si Fico s Kollarom pekne drukovali v relacii Na hrane. Silou mocou R.Sulika odvolať aby potom SaS odišla z koalicie.
Aby celá vinna skončila len na nich. Predčasné volby kde cast Olana prestupi hned do Smeru,Smer rodina a k Hlasu aby spolu krásne vládli.
I.M. to vadit nebude, on uz dovtedy pojde za hranice s naplnenou penaženkou ved predsa len on jediný platil najväčšie daňe,nikto iný.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Co to zas splietas????
- Kollar chce mas SaS so Sulikom v koalicii
- kto z Olano by prestupil do Smeru a Hlasu?? Na to si kde prisiel?
- preco zrovna Matovic by mal ist do zahranicia??????

Ty sam so sebou pretekas v napisani co najvacsej sprostosti.
Blastbit
Guru
Guru

1.liberali su mu neni po chuti a ak si pozries viacere diskusné relacie koketuje s Ficom.
2.Gyimesiho reči,Tabak,Krošlák,Hatrakova minimálne títo, prípadne pojdu do Smer rodina co je vlastne Smer3.U dalších podla ich hlasovania.
3.lebo je zbabelec čo celu tuto koaliciu domrdal aj s drahou neviestkou, system našich ludí pokračuje,nominanti Olana pofiderne obsadzuju dolezité miesta a najnovšie kauza Tipos.
retkvic
King
King

Kollar v prvom rade musi pred volicmi ospravedlnit svoje sravanie, ze nebola ina cesta, je to obycajny politik+mafian, ktoreho zaujimaju su iba jeho terajsie a buduce ksefty.
Uz na zaciatku sa vedelo, ze v takej podobe ako prislo olano do parlamentu sa dlho neudrzi, odidencov bude pribudat, budu z nich nezavisli, hlasujuci podla toho kto ich viac oslovi. Skoda, ze neexistuje take pravidlo, ze ak sa stanes nezavislim, tak ta strana automaticky nahradi kandidatom z najvyssim poctom hlasov co sa uz do parlamentu nedostal, mozno by si tak vybrali kvalitnejsich ludi a nestiepili by sa tak kluby.
Matovic nema vobec dovod niekam odchadzat, ludia bez chrbtovych kosti nieco take nepoznaju.
harrison314
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa harrison314 »

retkvic napísal: 11 jún 2022, 11:58 Kollar v prvom rade musi pred volicmi ospravedlnit svoje sravanie, ze nebola ina cesta, je to obycajny politik+mafian, ktoreho zaujimaju su iba jeho terajsie a buduce ksefty.
Predpokladas, ze kolarovim volicom vadi, ze ho zaujimaju len jeho ksefty. Je to poplista a to mnohim ludom staci.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

Vobec sa uz necudujem volici na Svk volia koho volia a polovica z nich podporuje Putina. Cerstva skusenost bez blizsej konkretizacie: autobusar vo velkom stredoslovenskom meste. Poradit nevie. Ochotny dvakrat tiez nie. Keby nekecal s kamosom mozno by nezabudal kedy ma zastavit. Hovori ze nevie preco su Ukrajinci na Svk, podla neho sa na Ua nebojuje. Pytam sa ci ich je v danom meste vela, je ticho. Nakoniec hovori nieco v zmysle ze ani nie. On sam sa zjavne zle nema, ked kvoli vyzratemu bachoru pomaly ani korman otacat nedokaze. V meste po Ua skoro nikoho nepocujem rozpravat. Aj som mu chcel nieco povedat ale nie je dobre rozculovat vodica. Ale o niecom smutnom to svedci..Uz by som sa ani necudoval keby sa Fico ci dokonca Harabin stali prezidentom.
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Fico ma neskutocne stastie, ze prave teraz prislo zdrazovanie a vojna, este isty cas po volbach, aj ked uz bola pandemia, nemali sice vladne strany v prieskumoch vacsinu, ale s inymi stranami ako PS, mozno KDH by vacsinu stale mali a Smerohlas+fasisti mali mensinu. - Neskor uz mal Smerohlas+fasisti vacsinu a este mozno budeme radi, ked nebudu mat aj ustavnu vacsinu.

Koalicia im ale neskutocne pomaha, davaju si vlastne goly, dokazuju, ze im zalezi len na ich volicoch, tie tabulky, kde ukazuju ako opatrenia prijali ine krajiny a Slovensko ma len same kriziky vyzeraju pre volica velmi dobre.
Blastbit
Guru
Guru

Pozeral niekto teraz okolo 15 tej Ta3 TB-Olano? Najnovšie podla nich SaS ze koketuje s fašistami a konkretne J.B.Ciganikova s Ficom.
Opäť len útoky na koaličneho partnera a opäť len najlepší koaličný partner vo všetkom okej.
harrison314
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa harrison314 »

Ono celi ten balicek bol od zaciatku tragedia. Ako od matovica som cakal vselico, ale hlasovanim s fasitami zas prezail dno. zadlizme sa len pre to, aby sa nepochramalo jeho ego, lebo uz to slubil na bilbordoch.

A detskym obutsmanom sa stal clovek co je hatrakova v nohaviciach, nielenze ma homofobne vyroky a divne predstvy o rodine, ale este si to ani nevie sam pred sebou obhajit:
https://www.facebook.com/andrej.lucny/p ... 6171881180
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Sa dalo čakať, že bez cirkusu sa to nezaobíde. Matovič obvinil SaS, že sa dohodla s fašistami, tak Matovič musel hlasovať s ďalšími fašistami. Najlepšia obrana je útok.

Medzitým SMER a HLAS sa zdržali hlasovania. Matovič mohol kľudne na nich útočiť celý čas, že sú kreatúry, ktoré slovenské detičky a rodiny chcú nechať pomrieť od hladu. Ale nie, on toto bude trepať o koaličnom partnerovi a prezidentke. A keď smeráci vyhrajú voľby, môžete 3krát hádať koho z toho obviní Matovič. :D
Blastbit
Guru
Guru

Lebo Sulík, no však tak sa to robí do psej matere 8) Pre Smerohlas raz a navždy aj s najlepším koaličným partnerom od mafie.
Blastbit
Guru
Guru

Na telo - pre Kollára sú fašisti len v uvodzovkách fašistami a chce schválit skrátenie volebneho obdobia, co cakat od trojskeho kona Smeru.
Večná skoda ze I.Matovic si nechal vdaka Kollarovi vrazit klin k Saske aj ohladom covidu a ekonomických zálezitostí, ked hlavná škodná je B.K.
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

Blastbit napísal: 27 jún 2022, 10:20chce schválit skrátenie volebneho obdobia
povedal to inak
Blastbit
Guru
Guru

beardie - áno media inak to prezentovali on to potom upresnil
Snád to prinesie zvyšenie mzdy a nielen zvýšenie výkonov.Lebo východniari sa späť dekuju do zahraničia a ostane to pre ukrajincov,rumunov.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

Sulík je od začiatku jeden z mala ludi ktorí reálne pre Slovensku ekonomiku robí aj niečo pozitívne

https://e.dennikn.sk/2917372/prilakanie ... #p_lock__e
Spoiler
„Ja som tu na to, aby sem investície chodili, a nie aby som kvákal do sveta o niečom, čo ešte len lieta po streche.“ Aj takto minister hospodárstva Richard Sulík opisuje, ako sa mu podarilo získať pre Slovensko piatu automobilku od koncernu Volvo, ktorá vyrastie vo Valalikoch pri Košiciach.

Volvo podľa neho ocenilo aj diskrétnosť jeho tímu v období, keď ešte investícia nebola istá. Sulík v rozhovore pre Denník E vysvetlil aj ďalšie dôvody, pre ktoré sa Švédi rozhodli v prospech Slovenska – napríklad rýchle vykupovanie pozemkov a výborné napojenie priemyselného parku pri Košiciach na železnice a energetické siete.

Podľa informácií Denníka E sa Volvo rozhodovalo až medzi 12 krajinami.

[ Dôležité a zaujímavé čítanie o ekonomike. Jedným kliknutím si aktivujte newsletter s piatimi článkami týždňa z Denníka E. ]
Nová fabrika bude pritom stáť 1,2 miliardy eur, zamestná 3 300 ľudí a ročne sa v nej vyrobí 250-tisíc áut. Vláda jej výstavbu podporí investičnými stimulmi vo výške 267 miliónov eur.

Opatrnejšie Sulík hovorí aj o ďalších nádejných veľkých investíciách a do polovice budúceho týždňa vôbec nechce komentovať ani ťažké rozpory vo vládnej koalícii.

Otvorene však opísal, ako vidí budúcnosť košických oceliarní, hlinikární Slovalco i rafinérie Slovnaft. Všetky totiž stoja pred existenčnými výzvami.

Spolu s Volvom ste už informovali o tom, že automobilka na východe zamestná 3 300 ľudí. Koľko ďalších pracovných miest tam môžu vytvoriť jeho noví subdodávatelia?

Na východ Slovenska za nimi určite príde aj viacero ich subdodávateľov. Tí zamestnajú ďalší zhruba trojnásobok ľudí. Volvo teda vygeneruje aj ďalších asi 10-tisíc pracovných miest u subdodávateľov. Už teraz vykupujeme pri Košiciach nielen pozemky pod Volvom, ale aj pozemky pod jeho budúcimi subdodávateľmi. Začali sme tam tiež developovať ďalší priemyselný park Sabinov. Všetky nové projekty dôsledne tlačíme na východ. Najprínosnejšie na tejto investícii je to, že prichádzajú práve do Košíc. Tomu som obzvlášť rád.

To, že sem prídu, sa rozhodlo v ich vedení už v polovici júna, ale dohoda bola taká, že to oznámime až dnes, keď sa všetci stretneme na Slovensku a slávnostne to podpíšeme. Ráno sme k tomu mali aj zasadnutie vlády a Volvo už má od nás odobrenú aj investičnú pomoc vo výške 267 miliónov eur. Celý tento deal je pre Slovensko extrémne výhodný. Práve preto, že idú na východ, kde je menšia ponuka práce ako na západe krajiny.

Získa Volvo od vlády iba priame finančné výpomoci, alebo sú v tom aj daňové úľavy?

Celých 267 miliónov eur je iba priama finančná pomoc. Je to rozdelené na viacero rokov a prvá splátka pre tento rok je 12 miliónov eur. Významné tiež je, že je to celosvetovo prvý závod Volva, ktorý je projektovaný od začiatku iba na elektromobily.

Aké modely sa v ňom budú vyrábať?

O modeloch sme zatiaľ nekomunikovali. Nebolo to predmetom rokovaní. Pre mňa je najdôležitejšie, že prichádzajú na Slovensko a práve ku Košiciam, kde zamestnajú oni sami i ich subdodávatelia množstvo ľudí.

Rozhodla rýchlosť i snaha
Čo rozhodlo, že napokon uspelo v boji o túto investíciu Slovensko? Lebo sa o ňu zaujímali aj iné stredoeurópske krajiny.

Neviem, čo presne rozhodlo, ale každopádne hral veľkú rolu čas. My sme boli extrémne rýchli. S Volvom sme mali predbežnú dohodu, že vo Valalikoch začneme pozemky vykupovať začiatkom apríla, no v skutočnosti sme k tomuto dátumu mali podpísaných už 450 z celkového počtu 670 zmlúv. Boli sme naozaj mimoriadne rýchli. Vlastníkov pôdy sme zvolávali vo Valalikoch do tamojšieho kultúrneho domu, aby sme im všetko vysvetlili. A špekulantov s pozemkami sme do toho celého nepustili tým, že už vlani sa zmenil zákon a na predmetné pozemky sa dali plomby. Vôbec sa prevádzať nedali.

V našom slovenskom tíme pre tento projekt máme až 30 ľudí. Snažil som sa do neho vyberať tých najzdatnejších. Dnes už máme vo Valalikoch vykúpené všetky pozemky pre Volvo. Druhým významným faktorom bola aj maximálna súčinnosť vlády. Napríklad keď potrebovali nejaké rozhodnutie či prísľub, tak sme to na vláde urobili zo dňa na deň. A aj samotný priemyselný park Valaliky má výborne napojenie na železnice i energetické siete. Ide tam hlavná plynová rúra i 400-kilovoltové vedenie. Iste je našou výhodou aj to, že my už dnes máme na Slovensku vďaka prvým štyrom automobilkám až 330 automobilových subdodávateľov. Toto všetko iste prispelo k tomu, že lákanie Volva bol pomerne rýchly proces. Rokovali sme iba rok a stihlo sa naozaj množstvo vecí.

Myslíte si, že tá rýchlosť rokovaní s Volvom je aj výsledkom toho, že potrebujú začať vyrábať elektromobily čo najrýchlejšie? Elektromobilita vytláča tradičné autá dosť rýchlo.

Bez debaty je za tým aj tento dôvod. Ale myslím, že aj samotné Volvo má také firemné procesy. Rozhodujú a komunikujú veľmi operatívne. A ja som tomu len rád. Pre východ je to veľká pecka. Ja som sa narodil i bývam celý život v Bratislave, no robíme všetko preto, aby sa regionálne rozdiely vymazávali čo najrýchlejšie.

Ako ste sa nakontaktovali na Volvo?

Začali sme s tým v júni minulého roku. Práve na základe článku v Denníku N. V minúte po minúte ste písali, že Volvo sa rozhodlo postaviť niekde v Európe nový závod. Hneď ako som to prečítal, som napísal mail na naše SARIO i našej veľvyslankyni vo Švédsku, že nech nám nájde kontakt na ľudí z Volva, ktorí o tom rozhodujú. To zafungovalo. V Švédsku máme veľmi schopnú veľvyslankyňu. Naslepo som napísal mail na získaný kontakt a Švédi sa ozvali. Potom som ich ešte ďalej otravoval svojím záujmom a v októbri sa ich podarilo prvýkrát dostať do Košíc. Tam nám povedali, že nás zaradili do širšieho výberu viacerých krajín, a do konca roka sme už boli medzi poslednými troma kandidátmi.

Od januára sa okolo toho niečo dialo už neustále. Mnohé videohovory, stretnutia a s premiérom Hegerom sme boli aj u nich v Goteborgu. Raz som tam potom bol ešte aj sám. Posledné týždne pred rozhodnutím sme vec riešili každý jeden deň. Hodiny denne sme sa tomu venovali. Samého ma prekvapilo, až do akých detailov ide celý takýto proces. Napríklad sme si už s Volvom dohodli, že pri Valalikoch postavíme aj úplne nové centrum na školenie a výcvik ľudí pre automobilovú výrobu.

Vybuduje to centrum štát a koľko ho to bude stáť?

Áno. Štát. Ale nebude to slúžiť iba Volvu, ale aj množstvu iných firiem z regiónu. Stať to bude 40 miliónov eur a významne to posilní naše stredné školstvo i rekvalifikácie na východnom Slovensku. Okolo roku 2030 bude na východe s prácou úplne iná situácia ako dnes. Tak ako Jaguar Land Rover zmenil Nitru a nezamestnanosť tam klesla zo 14 na 4 percentá, tak aj Volvo zmení východ krajiny. A Valaliky budú patriť k najbohatším obciam v krajine.

Patrí prilákanie Volva medzi vaše najväčšie politické úspechy?

Jednoznačne. Spolu s daňovou reformou z čias vlád Mikuláša Dzurindu je toto jeden z dvoch najväčších úspechov. A ešte kilečká na zjednodušenie podnikania si mimoriadne vážim. Po prvých dvoch chystáme už tretie kilečko, a ak prejde aj to, budeme mať prijatých už celkovo skoro 500 rôznych zjednodušení podnikania. Volvo a rovná daň sú pre mňa ale predsa len top.

Lákanie východniarov späť na východ
Je priestor na východnom a strednom Slovensku podľa vás ešte aj pre prípadnú šiestu automobilku, a ak áno, rysuje sa vám už teraz nejaká?

Teraz sa hlavne tešme z piatej automobilky, a až keď ju tento región strávi, môžeme sa baviť aj o nových veciach. S Volvom napríklad pripravujem program na lákanie ľudí z východu späť do ich domova. Nemusia ďalej odchádzať za pracou do zahraničia či na západ Slovenska. Samo Volvo veľmi dbá na to, aby malo v novej fabrike miestnych ľudí a nie pracovníkov dovážaných z cudziny. Aj ja sám veľmi oceňujem, že nám tam nebudú chodiť na týždňovky i dlhšie turnusy cudzinci, ale vrátia sa naši ľudia z Nemecka či Anglicka. Z Volva cítim aj také silné sociálne vnímanie. Toto je teraz dôležité a nie filozofovať o šiestej slovenskej automobilke.

Predsa len: v tejto chvíli nerokujete už so žiadnou ďalšou automobilkou?

Poďme k ďalšej otázke.

Ako chcete lákať východniarov späť na východ?

Detailne o tom s Volvom ešte len budeme hovoriť. Vždy zvyknem o veciach hovoriť viac, až keď sú hotové. Ale veľmi ma teší, že Volvu samému ide o takýto program návratu ľudí na východ. Keď Volvo videlo analýzu nášho pracovného trhu, samo prijalo naše návrhy, aby išlo na východ.

Snahy o ďalšie veľké investície
Spýtam sa aj na iné veľké investície. Aké sú aktuálne naše šance na zisk novej investície Volkswagenu do vybudovania gigafabriky na batérie do elektromobilov za dva a pol miliardy eur a pre dvetisíc ľudí?

Ako o všetkom, tak aj o tomto budem hovoriť, až keď to bude naozaj hotové, lebo vieme, ako Poľsko pred pár rokmi prišlo o Jaguar Land Rover práve preto, lebo predstavitelia jeho vlády sa rozrozprávali až príliš skoro. Predčasné informovanie nie je nikdy vhodné. Mimochodom, aj Volvo oceňovalo práve aj našu diskrétnosť. Ako som už hovoril, jednali sme s nimi rok, ale článkov o nich nebolo na Slovensku až tak veľa.

Už skôr ste zverejnili, že o jednu veľkú investíciu za miliardy eur a pre tisícky zamestnancov Slovensko bojuje aj pre nitriansky región. Sú tým regiónom Šurany, v ktorých vláda len nedávno odobrila vybudovanie nového strategického parku až na rozlohe skoro 500 hektárov?

Nerozumiem, prečo odmietate akceptovať to, že sa nemôžem k ničomu vyjadrovať predčasne. Nebudem ohrozovať žiadnu investíciu. Ja som tu na to, aby sem investície chodili, a nie aby som kvákal do sveta o niečom, čo ešte len lieta po streche.

Výpomoci pre udržanie amerického U. S. Steel i Slovalca
Ako dnes vidíte vládnu investičnú pomoc pre prebudovanie košických oceliarní na nové ekologickejšie elektrické pece? Ich americký vlastník U. S. Steel totiž vyhlasuje, že bez pomoci vlády do tejto modernizácie za celkovo 1,3 miliardy eur nejde, pričom ak by ju naozaj neurobil, fabrika môže padnúť.

Ja si nemyslím, že košické železiarne padnú. Vieme všetci, že U. S. Steel si do fabriky hľadá aj partnera, s ktorým by ju prevádzkovali spolu. Ako to presne dopadne, v tomto momente neviem a závisí to aj od toho, že trh sa vyvíja dosť prudko. Cena ocele medzičasom už totiž znova klesá, i keď zároveň môžu začať s cenami klesať aj suroviny na jej výrobu. Každopádne však zatiaľ oceliari po vysokých ziskoch teraz už zasa rátajú s nižšími profitmi. A to všetko vplýva aj na ich odhodlanie investovať do modernizácie.

Je už jasné, aká vysoká môže byť pomoc vlády pre U. S. Steel?

Rokovania o tom prebiehajú, ale ešte nie sú uzavreté.

Kuloárne informácie z trhu hovoria, že Američania sa časom môžu z našich oceliarní stiahnuť úplne, a tak by krajina prišla o svojho najväčšieho investora z USA. Ako veľmi sa toho obáva naša vláda?

Aj keby sa stiahli, je to len ich rozhodnutie. Neznamenalo by to, že by železiarne odniesli so sebou. Bude to mať možno nového vlastníka, ale ďalej to bude zamestnávať ľudí. To je pre mňa dôležité a rovnako je pre mňa dôležité, aby sme ako silne priemyselná krajina mali vlastnú výrobu ocele. Už aj preto, že tu máme už piatu automobilku.

Nebol by pre Slovensko odchod najväčšieho amerického investora minimálne dosť veľký politický problém?

No nemôžete mať všetko. Z nejakých ohľadov by nám U. S. Steel určite chýbal, ale hovorím vám, že pre mňa je dôležité hlavne to, aby železiarne fungovali ďalej aj po jeho prípadnom odchode. Je to súkromná firma a ja môžem jej prípadný odchod zobrať iba na vedomie.

Jedným zo záujemcov o košické oceliarne má byť aj maďarský MOL, ktorý tu už vlastní aj Slovnaft. Bránili by ste tomu, aby MOL spoluvlastnený maďarskou vládou ovládol naše oceliarne, keďže voči vstupu inej maďarskej štátnej firmy MVM do Stredoslovenskej energetiky ste zakročili?

Toto budem posudzovať, až keby sa mi to naozaj dostalo na stôl. Zatiaľ naozaj nevieme ani to, či to Američania naozaj predajú, aký podiel železiarní predajú a komu to predajú. Vo vašej otázke je zatiaľ príliš veľa hypotéz. Vyjadrím sa k tomu, až keď to bude naozaj aktuálne.

Ako aktuálne vidíte vyššie kompenzácie za drahé energie pre hlinikáreň Slovalco, ktorá upozorňuje, že ak ich od vlády nedostane, koncom roka končí?

Slovalco by rozhodne malo dostať z Envirofondu späť časť peňazí za emisné povolenky, no o tom, koľko to bude, rozhodujú ministerstvo životného prostredia a ministerstvo financií. Toto je teda mimo mojej kompetencie ministra hospodárstva, aj keď to je ťažko pochopiteľné. Môj osobný názor však je, že Slovalco by malo dostať takú spätnú kompenzáciu, aby neskončilo. Lebo tak, ako je pre nás dôležitá výroba ocele, tak možno ešte viac je pre nás dôležité aj to, aby nám tu zostali tieto naše jediné hlinikárne. Veď tu majú 50 zákazníkov.

Práve teraz máte v koalícii veľké spory a má sa rozhodovať o určitom znovunastavení vzťahov, aby vláda vôbec mohla dovládnuť. Nie je práve aj toto priestor na to, aby vaša strana SaS mimo iného vyrokovala pre Slovalco i iné energeticky náročné podniky aj ústretovejší prístup od ministerstiev životného prostredia i financií v rukách OĽaNO?

K vnútrokoaličnému dianiu sa za SaS vyjadríme až 6. júla. Teraz vám k tejto téme nič nepoviem.

O Slovnaft i palivá sa nebojí
Ako aktuálne vidíte urýchlenie prebudovania Slovnaftu na inú ako ruskú ropu len do záveru budúceho roka, keď mu padnú exporty palív z ruskej ropy už aj do susedného Česka a bude ich môcť predávať iba na domácom trhu? Stihne to do daného termínu, alebo si to mal znova prepočítať?

Najlepšie riešenie tohto problému je to, aby Slovnaft mohol predávať svoje palivá z ruskej ropy na Ukrajinu, ktorá má mnohé svoje rafinérie teraz zničené a palivá jej chýbajú.

Určite je rozumné, aby sme takto Ukrajine pomohli s tým, že sa na to môže využiť spätný tok ropovodu Družba. Treba len pre Slovnaft zaviesť novú výnimku aj na predaj palív z ruskej ropy aj na Ukrajinu.

O tom však musia rozhodnúť jednotne všetky krajiny EÚ.

Áno. Ale ten argument pomoci Ukrajine je natoľko silný, že by to mohlo prejsť. Navyše, na jeho presadenie máme ešte osem mesiacov. O exporty palív do všetkých ostatných krajín EÚ mimo Česka Slovnaft príde vo februári.

A môže byť ten export palív Slovnaftu na Ukrajinu taký veľký, že by našej rafinérii nahradil stratené exporty do iných krajín EÚ, ktoré dnes vyťažujú až dve tretiny jeho výroby?

No netreba mať až také veľké obavy o Slovnaft. Majú trvalú výnimku na dovoz ruskej ropy a obavu nemám ani o to, aby sa nevedeli prispôsobiť odberom inej ropy. Vonkoncom nehrozí, že by sa Slovnaft zavrel. Prebudovať sa vedia už do februára, i keď ozajstné vyladenie fabriky na inú ako ruskú ropu im bude tak či tak trvať už skôr avizované dva až štyri roky. Ono je to totiž tak, že z inej ropy teraz vedia vyrábať menej nafty ako z ruskej ropy, no po vyladení fabriky za pár rokov budú vedieť viac nafty vyrobiť aj z tej inej ropy a potom už budú vedieť ísť zasa na terajších sto percent.

Širšia podpora elektromobility i OZE
Nedávno vaše ministerstvo hospodárstva prehodnotilo podpory na nákup elektromobilov s tým, že by sa k nim krajina predsa len ešte znova mohla vrátiť. Aký celkový objem dotácií by na to mohol ísť a akú dotáciu by mohol dostať každý podporený Slovák?

Musím sa priznať, že toto prehodnotenie nám z ministerstva uniklo cez jednu príliš rýchlo vydanú tlačovú správu. Spomenuli sme to tam len jednou vetičkou, ale práve Denník N si to všimol viac a urobil z toho širší článok. Pochvala pre vás, lebo si robíte svoju robotu. No teraz sa môže stať aj to, že všetci ľudia, ktorí si plánujú kúpiť elektroauto, to radšej odložia a počkajú si na dotáciu. To zverejnenie ešte nemalo byť. Preto aj teraz poviem iba to, že hľadáme možnosti, ako elektroautá podporiť, no viac o tom budeme informovať, až keď to bude naozaj hotové.

Predsa len by som sa však spýtal aspoň to, či tieto dotácie na rozdiel od minulosti budete dávať iba adresne slabším príjmovým skupinám a nie všetkým vodičom. Lebo potom sa môže stať, že majetnejší ľudia v skutočnosti nevymenia svoje autá za elektromobil, ale k dieslu si ho iba prikúpia, aby mali doma ešte širšiu flotilu áut.

Vždy je však lepšie, keď si každý namiesto ďalšieho diesla už prikúpi elektromobil. Ako to napokon urobíme, je však hlavne otázka disponibilných zdrojov. Keď tých peňazí bude málo, tak si viem predstaviť iba adresnejšiu pomoc. Ale zasa pozor aj na to, aby si menej majetní ľudia dotované autá nekupovali iba preto, aby ich obratom predali za celú sumu. Dosiahnuť v tomto ozajstnú adresnosť nemusí byť jednoduché.

Stále trváte na tom, že vodík sa môže presadiť aj v cestnej preprave, i keď mnohé iné krajiny jeho využitie vidia mimo dominantného využitia v priemysle len v železničnej či leteckej preprave?

Ja iným krajinám ich názor neberiem, ale zasa voči tomu stojí fakt, že v BMW pracujú na vodíkovom aute celkom intenzívne. Už majú hotový produkt, len ho ďalej vylepšujú. Nesúďme teda príliš rýchlo, či vodík nemá šancu aj v osobných autách. Určite by bola chyba zamerať sa s vodíkom iba na ne, ale zasa vopred ich nevylučujme. Vodík má určite budúcnosť v priemysle a my s ním pracujeme aj na tejto oblasti.

Čo nové chystáte pre zdynamizovanie budovania zelených elektrární z obnoviteľných zdrojov energií, nakoľko odstrihávanie sa od ruských energií ich význam ešte výrazne zvýšilo?

Rozhodne pre ne chystáme viaceré nové podpory. Pôjdu na to peniaze z plánu obnovy, z nedočerpaných eurofondov z minulých období, z nových eurofondov i z modernizačného fondu. Dohromady na to vyčleníme stovky miliónov eur. Ešte tento rok budeme informovať o konkrétnych podporných schémach.
Napísať odpoveď