Nedôveryhodné internetové obchody, podvodníci, scam, krádež

Ak neviete kam zaradiť Váš príspevok, použite túto kategóriu...
tyler91
King
King

Re: Nedôveryhodné internetové obchody, podvodníci, scam, krádež

Príspevok od používateľa tyler91 »

Nemyslel som to tak, že to nemajú používať... Ale nemusí byť človek mentálny atlét, aby proste len nereagoval na správy od cudzej osoby...
A ak má človek všade nastavenú dvojfaktorovú autentifikáciu, tak aj keď človek naletí, ešte to neznamená katastrofu
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa guess.whoo »

pocitacovo negramotni ludia su vysledkom hodin informatiky na skolach na ktorych sa preberalo povacsine velke hovno
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Súhlasím ale aká je tvoja pointa? Tak isto vie väčšina ľudí veľké hovno o biológii, chémii alebo fyzike. Väčšina ľudí vypustí z hlavy, čomu sa nevenuje.
*****HERO*****
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

skola za to podla mna az tolko nemoze ... phishing je iba kvapka v oceane zloby, co vsetko moze na internete clovek cloveku urobit .. podla mna je nerealne toto vsetko ucit v skole, hlavne pri prihliadnuti na to, ako velmi siroky obor je ta informatika a kolko malo casu maju na to naliat do ziakov nejake zaklady, aby sa tam zmestili este tie prirodne vedy ... ale suhlasim s tym ze sa tam ucili sracky .. ja si napr. spominam, ze sme sa mali naucit naspamat ikonky z hornej listy Wordu :D .. zaujimalo by ma, ako to funguje teraz a navyse aj s tym korona e-learningom ..

skor si myslim, ze toto je challenge pre informatiku, prisposobit sa tym "negramotnym" ludom lebo tych je a bude vela .. a ono sa to v podstate uz pomaly aj deje, vsetko je jednoduchsie a blbuvzdornejsie, zvysena bezpecnost uz cim dalej tym viac nie je odporucana, ale vyzadovana a je len otazka casu, kedy aj phishing zacne byt historiou .. napr. taky Google na reporty phishingovych stranok reaguje bleskurychle ... nevidim ani taky problem v tom spravit robota, co si necha kazdu novu stranku vyrendrovat, porovna to s instagramovymi facebookmi a pri zhode niekam reportne ..
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa guess.whoo »

aka je moja pointa? na strednych skolach sa uz davno malo venovat ekonomickej gramotnosti ludi s cim suvisi aj osveta ohladom zakladnych principoch internetovej kriminality. S uplnym prehladom na to stacia tie 2-3 hodiny informatiky co maju ziaci teraz do tyzdna.
Namiesto formatovania wordu by sa mohli venovat tomuto
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

To nie je ani tak velmi o pocitacovaj gramotnosti alebo zbehlosti v prirodnych vedach, ale o akom-takom zakladnom zdravom rozume a ochotou sa trochu zamysliet nez niekam kliknem alebo zadam udaje z platobnej karty... no a vacsinu ludi myslenie boli, tak je to tak ako je...
tyler91
King
King

Mek napísal: 17 mar 2021, 15:55 To nie je ani tak velmi o pocitacovaj gramotnosti alebo zbehlosti v prirodnych vedach, ale o akom-takom zakladnom zdravom rozume a ochotou sa trochu zamysliet nez niekam kliknem alebo zadam udaje z platobnej karty... no a vacsinu ludi myslenie boli, tak je to tak ako je...
Presne tak!
Ja budem phishing vždy považovať za primitívny podvod...Máloktoré sú sofistikované a dá sa im vyhnúť bežným rozmýšľaním bez nejakej extra veľkej počítačovej gramotnosti ...proste ak dostanem mail/správu od cudzej osoby, kde mám zadať citlivé údaje to nemá nič spoločné s počítačovou gramotnosťou...to je akokeby niekomu zaklopem na dvere, budem sa vydávať za nejakú spoločnosť a budem si ich pýtať osobne, to je to isté
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

Značná časť ľudí ale sedliacky rozum nemá. U nás vo firme dokonca naše IT oddelenie vymyslelo fakový phishing attack, odoslalo všetkým email, ktorý sa tváril, že je firemný, ale adresa odosielateľa bola nejaká skomolenina a už na prvý pohľad to smrdelo. V tom emaile bol odkaz na stránku, na ktorej mal príjemca zadať svoje firemné prihlasovacie údaje, aby sa mu tuším updatol účet pri migrácii zo starého systému. Ja som ten email rovno zmazal a ďalej neriešil.

Tie prihlasovacie údaje tam však zadalo myslím cez 25% zamestnancov firmy a podotýkam, že sa jedná o IT firmu! Tieto výsledky spustili vlnu bezpečnostných školení, aby sa to v prípade reálneho útoku už neopakovalo.

Ak si predstavím, že bežná populácia má ešte menej znalostí ohľadom podobných útokov, tak potom mi vôbec nepríde prekvapujúce, že sa takéto primitívne phishing útoky stále používajú.
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Podla mna by sa to na skolach ucit malo, do tych priblizne 9+4(+5) rokov by sa to urcite zmestilo, vyucuje sa vela zbytocnych veci a toto moze zachranit uspory, celu firmu, alebo osobne data milionov ludi.

Ani zdravy rozum niekedy nestaci, ked ktokolvek moze poslat sms z akehokolvek telefonneho cisla, znameho, ci statnej institucie, bezny clovek nema dovod pochybovat, ked je to dobre a doveryhodne napisane, som zvedavy, kolko percent ludi vie, ze aj z ich mobilneho cisla moze inym ludom volat a pisat uplne cudzia osoba a este legalne - alebo kolko ludi to vedelo pred reportazami v tv.

Phishing by mohli riesit aj webove prehliadace, ked sa na urcitu stranku clovek prihlasi prvykrat, malo by vyskocit upozornenie, nasledne by uz malo byt kazdemu jasne, ze to nemoze byt prava stranka, kedze sa na nej prihlasuje bezne. Prihlasovanie na stranku bez certifikatu by malo byt este viac obmedzene. Napriek tomu, aj toto by sa malo vyucovat v skolach.
tyler91
King
King

Stále dookola sa opakuje, že žiadna inštitúcia si od zákazníka nepýta žiadne osobné/platobné údaje cez sms/mail
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

to by ste sa cudovali, na co vsetko ludia dokazu naletiet, resp niektori su extremne neopatrni. Nebudem zachadzat do detailov aby som nikoho nahodou neinspiroval- ale je to vyrazne horsie ako si bezny clovek mysli :? Nemusi to byt ale iba o inteligencii, ale skor o tom, ze neiktori ludia su dovercivejsi a naivnejsi a to podvodnici zneuzivaju. Deje sa to na dennej baze, uplne bezne, policajna statistika to vacsinou ani nepodchyti, pretoze sa obete hanbia to nahlasit, ze akí boli nerozumní.
tyler91
King
King

Nečudujem sa vôbec práveže, keď tu 50% ľudí verí konšpiračným blbostiam a volí SMER, SNS, ĽSNS...
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Kamarát tak lepšie si to načasovať nemohol :D
Prílohy
1488.jpg
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Nic, toto je tyler91 na basu akurat tak :D
tyler91
King
King

Fúú, to som si vôbec nevšimol... Môžem už len šúchať nohami a čakať na NAKU
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

:D :D :D
Zrejme si to nevšimol nik, okrem...
tyler91
King
King

gogo956 napísal: 15 mar 2021, 16:23 Teraz sa ma snazila nejaka osoba podviest. Pisala cez whatsup na inzerat z Bazosa a poslala link na akoze stranku Slovenskej posty kde som mal zadat udaje zo svojej karty.
postasksafe.shop
Cisty podvod. Len mam trochu obavy ci ta stranka nemohla mi do mobilu natahat nejaky malware, aj ked Eset zatial nic nenasiel.
+48 45 937 74 63
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Napísať odpoveď