Byt na prenajom

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
mLuks
King
King
Používateľov profilový obrázok

Re: Byt na prenajom

Príspevok od používateľa mLuks »

tak ho prenajmem dvom studentom a obe izby zariadim postelou a skrinou, pisaci stol si myslim nie je nutnost, ked dnes je vsetko aj tak na ntb a podobne, pripadne si nejaky pisaci kutik vie zriadit samotny student ak to bude potrebovat.

ak by som si mal ja ako student platit byt, tak by som urcite nechcel aby vyzeral ako izba na intraku. to si radsej budem platit intrak. cize obyvacku by som chcel mat zachovanu a izby sa daju zariadit, sposob postel (aj ked vacsia), skrina, nejaka komoda.
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa aacid »

my sme pred rokom davali byt do prenajmu, chceli sme ho nechat zariadeny, ale najomnici mali svoj nabytok.
ja to tak trochu chapem, sice pracka a skrine su asi jedno, ale taky gauc ci postel to uz by mi asi nebolo uplne jedno sa zamyslat nad tym kto a co tam vsetko robil predomnou.
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Byty su dost tazko zariadovane "pre studentov", presne ako pisete. Nic zvlastne. Prakticky to, ze sa v trojizbaku rata s tym ze tam vie niekto ubytovat 3 samostatnych ludi, kde bude mat lazdy vlastnu spalen a obyvacka bude spolocenska. Bezna vec.

Dalsi faktor je, ze studentske byty su spravidla zariadene horsie, starsie, lacnejsie. Vsetci vieme preco..
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

Neda mi to sa k tomu zas nevratit, lebo mi to dviha tlak vzdy ked si na to spomeniem. Idem prenajimat byt, co som kupil a stale vidam inzeraty aj so zariadenymi bytmi, kde v kazdej miestnosti je postel, skrina, pisaci stol, v niektorych aj daco navyse ako maly gauc a stolik na tv. Hlavne, ze tu som cital "To VaZnE TaKtO NiEkTo ZaRiAdI bYt?" a trapne a doslova priyebane prispevky s poschodovymi postelami a sprchovymi kutmi.
To ani nehovorim o tom, ze jedna moja byvala bola v Brne takto v 3 izbovom byte a byvalo ich tam 5. Spolocenska miestnost bola kuchyna. Bezna vec.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

mirak2
no ano ale pokial si pamatam tak sme prisli k tomu ze sa porovnavali byty v Uk a byty na Svk a logicky vychadzalo ze zariadit si byt v Uk vychadza k prjmom vyrazne lacnejsie ako na Svk, to znamena, ze na Svk sa pravdepodobne budu uprednostnovat zariadene byty a v Uk prazdne. Poličky z Ikea stoji v Uk cca rovnako ako na Svk ale prijmovy median je odhadujem raz tak vysoky v Uk ako na Svk co je znacny rozdiel. :)
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Treba myslieť na to, kde ten byt prenajímaš. Brno je univerzitné mestečko a študentom to podľa mňa tak vyhovuje, keď nemusia kupovať/sťahovať šatníkové skrine a postele. Ak máš veľký byt (a nie luxusný v centre BA aby si to mohol prenajať manažerisovi zo zahraničia), tak v podstate máš iba 2 kategórie ľudí, ktorým to vieš prenajať...študenti alebo rodina s deťmi. A u nás sú tak nastavené zákony, že sa veľa majiteľov bojí prenajať byt nájomníkom, kde sú maloleté osoby (deti).

Jednému kamošovi sa moja zariadená izba na prenájom páčila, lebo on má svoju zariadenú garsonku (ktorú prenajal) a býval u mňa. Kebyže ku mne kupuje zariadenie, tak to potom nemá kam odniesť.

Druhému kamošovi to nevyhovovalo, tak sme nejaký nábytok presunuli do volnej izby a ja som ho predal. Nábytok ktorý nemal žiadnu hodnotu sme rozbili a vyhodili. A on si sám zariadil izbu. Ale keď sa odsťahoval, tak mi tu nechal veľkú novú šatníkovú skrinu a manželskú posteľ, lebo sa mu to tiež nechcelo rozkladať a sťahovať.

Mám 1 voľnú izbu, ktorú v podstate nevyužívam, plus 2 pivnice. Takže nie je problém nejaký nábytok premiestniť. Stačí to povedať a dohodnúť sa.
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

gogo956 napísal: 12 aug 2022, 4:02 mirak2
no ano ale pokial si pamatam tak sme prisli k tomu ze sa porovnavali byty v Uk a byty na Svk a logicky vychadzalo ze zariadit si byt v Uk vychadza k prjmom vyrazne lacnejsie ako na Svk, to znamena, ze na Svk sa pravdepodobne budu uprednostnovat zariadene byty a v Uk prazdne. Poličky z Ikea stoji v Uk cca rovnako ako na Svk ale prijmovy median je odhadujem raz tak vysoky v Uk ako na Svk co je znacny rozdiel. :)
na toto som narazal.
mLuks napísal: 01 máj 2022, 21:05 ako je zariadený byt pre študentov? niečo ako bunky na intraku? že v izbe 2x skrina, 2x postel a 2x písaci stôl, to iste vo vedľajšej izbe a obyvačka niečo ako spoločenská miestnosť? ..to fakt takto niekto zariadi byt? :D
heker napísal: 01 máj 2022, 22:40 Tiez ma to zaujima ako to mirak2 myslel. Mozno myslel 3x poschodovu postel v spalni a 2x sprchovy kut v jednej kupelke :D
Nakoniec som byt zariadil podla seba, ako by som mal ist do neho ja byvat, lebo je mozne, ze sa do neho o nejaky ten rok nastahujem sam.
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

'Policky z IKEA index' je bud rovnaky, alebo vyhodnejsi pre UK. Okrem toho ludia tu radi vymenienaju nabytky na pravidelnej baze a tak je napriklad bezna vec, ze komunitna skupina ponuka za odvoz rozne kusy nabytku. Plus charitativne spolocnosti maju okrem obchodov s nosenym oblecenim a obchody s pouzivanym nabytkom. Takze aj napriek mzdam sa da zariadit relativne lacno. Co ale trosku rozbija koncept toho, ze v UK sa viac zarobi, lacno zariadi a je nam tu sveta zit su miestne poplatky a dane. V mojom pripade predstavuju 20% vysky najmu. Takze realitke platim X za najom, ku tomu 20% z X mestu, elektriku, vodu a internet a az potom zacina setrenie.
Kolko take miestne dane a poplatky (su v tom smeti, stocne a fungovanie poziarnikov, policie, zachranky...) vychdzaju na Slovensku ci Rakusku? A ked na citaju a ludi z Londyna, kolko je to vo Vasej casti?
Plus dalsia 'vychytavka' je obyvacka. Ta byt musi, pokial neide o 'studio flat', co je jednoizbak v byvalej Federacii. Ci uz podla najomnej zmluvy, alebo podla zakona nemozem nikoho ubytovat natrvalo na gauc. Sice sa s tym krajania neparaju a veselo to robia, ale kedze som bol v spolubyvani (stredoskolsky intrak) od 14tich, tak mi take nieco nenapada.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

Kolko take miestne dane a poplatky (su v tom smeti, stocne a fungovanie poziarnikov, policie, zachranky...) vychdzaju na Slovensku ci Rakusku?
nepoznam konkretne sumy, ale viem ze ludia ktori sa prestahovali z Svk do Rakuska na to frflu ze su vysoke. No pochopitelne, lebo poplatky su nastavene na rakuske platy a ne tunajsie. Je to podobne ako si kazdy predstavuje kolko usetri ked bude pracovat vo Svajci, ale ked si odpocita drahe byvanie a dalsie bezne vydaje a poplatky tak to zase az tak vela nie je.
Peter00
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Peter00 »

jackb napísal: 13 aug 2022, 21:57 Kolko take miestne dane a poplatky (su v tom smeti, stocne a fungovanie poziarnikov, policie, zachranky...) vychdzaju na Slovensku ci Rakusku? A ked na citaju a ludi z Londyna, kolko je to vo Vasej casti?
Miestna dan (kazda obec si urcuje sama) + odpad a stočné stoja rocne tak 250€ (mna) na dome.
Bezny 3 izbovy byt plati aj za spravu bytu (bez energii) okolo 100€ mesacne.
Co ale nikto neriesi pri prenajme bytu, je dan z tohto príjmu. Poznam niekolko ludi co prenajímajú byt a ani jeden tu dan neplati. Tato dan je od 19-24% (podla toho kolko zarabas) a + 14% odvod do zdravotnej poisťovni. Cize ak niekto prenajíma byt a z prenájmu mu ostane po odratani energii a správy bytu 300€, tak minimálne 33% z toho patrí ešte štátu.
To tu ale takmer nikto nerobí a ľudia dúfajú, že si to štát nevšimne. Takze ak by toto malo byt v nájmoch zohľadnené, tak som zvaedavý, kto by mal vyššie náklady
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Ja poznam len jedneho kamarata, ktory to priznava a zdanuje. Inak vsetci kamarati to robia na cierno, roky. Ak sa bavime o tom, ze ti to jedneho dna moze dat danovy urad dodanit, tak stat sa ti teoreticky mozme nepoznam ale nikoho takeho. Okrem toho plati 6 rocna premlcacia doba na vymahanie danoveho nedoplatku, ktora zacina plynut nasledujucim rokom ako vznikla danova povinnost. Cize ak niekto prenajim byt 15 rokov a za chvilu mu bhde koncit hypoteka, tak ak by na to danovaci prisli, tak ti daju dodanit len tych 6 rokov kym neuplynula premlcacia doba. Zaroven nepoznam nikoho voci komu by bolo nie len vedene, ale iba zacate trestne stihanie za neodvedenie dane a poistneho. Ak niekto pozna cloveka, ktoremu danovy urad klepol po prstoch, tak sem s nim, rad si o tom precitam.

peter00 - Ty ako policajt si sa stretol s pripadom, ze bol niekto obvineny v tejto veci?
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

doteraz som prenajimal a dan z toho som platil, od oktobra budem prenajimat znova a dan platit budem
Peter00
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Peter00 »

heker napísal: 14 aug 2022, 12:40 Ja poznam len jedneho kamarata, ktory to priznava a zdanuje. Inak vsetci kamarati to robia na cierno, roky. Ak sa bavime o tom, ze ti to jedneho dna moze dat danovy urad dodanit, tak stat sa ti teoreticky mozme nepoznam ale nikoho takeho. Okrem toho plati 6 rocna premlcacia doba na vymahanie danoveho nedoplatku, ktora zacina plynut nasledujucim rokom ako vznikla danova povinnost. Cize ak niekto prenajim byt 15 rokov a za chvilu mu bhde koncit hypoteka, tak ak by na to danovaci prisli, tak ti daju dodanit len tych 6 rokov kym neuplynula premlcacia doba. Zaroven nepoznam nikoho voci komu by bolo nie len vedene, ale iba zacate trestne stihanie za neodvedenie dane a poistneho. Ak niekto pozna cloveka, ktoremu danovy urad klepol po prstoch, tak sem s nim, rad si o tom precitam.

peter00 - Ty ako policajt si sa stretol s pripadom, ze bol niekto obvineny v tejto veci?
Nikde som netvrdil opak toho, čo píšeš ty. Až na to, že teda poznám človeka, ktorému bolo vznesené obvinenie za nezaplatenie dane za toto. Ale to je ina téma u neho to nebol jeden prenajatý byt.
Podstatné je, že u nás je to nízke zatazenie nájmov len fiktívne, lebo vacsina ludi tu takpovediac okráda štát a dúfajú, ze sa na to nepride.
V zahraničí to bežné nie je. Minimalne v Londýne viem v kazdom jednom najme kde som bol, tak vsetko robili riadne cez papier. Mozno nejake hromadne ubytovania niekde v gete to robia inak.
Ale ak by sme isli vsetko poctivo, tak si myslim, ze Slovensko by oproti takej Británii malo ovela vacsie naklady na nájomné byvanie v percentuálnom vyjadrení.
Napísať odpoveď