Vojna na Ukrajine

Diskusie na politické témy...
retkvic
Guru wannabe
Guru wannabe
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2026
Registrovaný: 04 feb 2008, 0:30

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa retkvic »

ephramko napísal: 18 nov 2022, 22:16 Ten policajt na mieste činu sa v rukaviciach dotkol kľučky, kde to bolo nastriekané. Potom s tým ochytal celý skripalov dom a buď sa musel poškrabať alebo sa dotkol rukavíc, keď si ich dával dole, ale aj tá mizivá koncentrácia stačila, aby skoro zomrel. A ešte si kontaminoval aj celý svoj dom, kde v podstate všetko zariadenie potom museli spáliť a ten byt išiel do stavu holobytu.
O tom bol tiež nejaký dokument?

Nedávno som pozrel na yt doku o Stalinovi, bolo to natočene v štyle ako vyzeral "všedny" deň v Stalinovom živote, udajne Lenin napisal vo svojom zavete aby sa Stalin nikdy nestal jeho nastupcom, lebo bol priliš brutalny, plus o tom ako dal vyhladit celu svoju rodinu a vela dalsich veci, o ktorych pokial clovek necital nejaky jeho zivotopis nema ani sajnu.
Vol sa to: A Day in The Life of a Dictator: Joseph Stalin
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 13345
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa gogo956 »

Válka potrvá i 15 let. Brzy vyvineme raketu s doletem 1500 kilometrů, říká ukrajinský expert - CNN Prima NEWS
https://cnn.iprima.cz/valka-potrva-nejm ... .sznhp.box

Autoeditácia príspevku po 3 min 45 sek:


Autoeditácia príspevku po 43 min 7 sek:
Ukrajinci si sáhli na dno. Ani Rusové už nemají kde brát, budou muset opět mobilizovat, říká exšéf armády Šedivý
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/rozhovor-b ... LN_otvirak
Spoiler
Zatímco americké analýzy možnosti Ukrajinců postupovat dál ke Krymu vypadají vcelku optimisticky, Britové se drží zpátky. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý se přiklání spíš k našim ostrovním spojencům. Ukrajinci si podle něj znovuobsazením Chersonu sáhli na dno a na další postup na jižní frontě nemají nyní síly.

„To, co nám Ukrajinci říkají, nelze brát jako úplnou pravdu,“ uvedl Šedivý v rozhovoru pro Lidovky.cz. „Obě strany jsou nyní výrazně vyčerpané. Svědčí o tom i fakt, že Kyjev zastavil ofenzivu na severu v Charkovské oblasti a není schopen ani plně odrazit útok směrem na Bachmut. Na jihu to nebylo dobytí Chersonu, ale ve skutečnosti Rusové odešli,“ dodal.

Ztráty se již na obou stranách vyšplhaly až ke 100 tisícům vojáků. Pro Vladimira Putina je to zlé, na jaře bude podle Šedivého muset znovu mobilizovat, což pro něj může být i politicky nepříjemné. Pro Ukrajince je to ale zrovna tak kritické. Pokud by chtěl znovu mobilizovat Volodomyr Zelenskyj, dost možná už nebude mít kde brát, řekl Šedivý.

Lidovky.cz: Nezdá se, že by jedna či druhá strana byla ochotna válku zastavit, vyjednávat. Z vojenského hlediska, co je pro Ukrajince nyní nejracionálnějším krokem? Pokračovat na jihu?
Ukrajinci musí směřovat tam, kde to má pro ně nějaký smysl. Víme moc dobře, že Rusové se snaží zkonsolidovat sever (Charkovskou oblast – pozn. red.). Ta chyba, kterou učinili, že ho nechali relativně volný a obsazený slabými jednotkami, se jim vymstila. Nyní je ale vidět, jak se tam fronta stabilizuje.

Pro budoucnost budou rozhodující dva body. Ten první je Putinův počáteční příkaz ovládnout Donbas, tedy Doněckou a Luhanskou republiku v původních hranicích. To je zřejmě hlavním cílem Rusů i v současnosti. Proto stále bojují o Bachmut a snaží se dostat do hloubky. Proti tomu jde rozhodnutí Zelenského o vyhnání Rusů z celého území Ukrajiny včetně Krymu. Krym je podle mě kamenem úrazu.

Toto jsou zcela neslučitelné požadavky, které není možné sladit, aby se dalo jednat. Myslím, že rozhodne až situace na bojišti. Jakmile se obě strany vyčerpají a jedna i druhá dojdou k závěru, že nejsou schopny dosáhnout nějakého posunu strategického významu.

Lidovky.cz: Ohledně postupu na Krym existují dvě prognózy, americká je docela optimistická, Britové jsou trochu skeptičtější. Jak to vidíte vy?

V tomto případě mají Britové s Rusy větší zkušenosti a jejich odhad je realističtější. Na druhou stranu, Američané mají mnohem víc zpravodajských informací.

Odchod Rusů z Chersonu znamená, že si vyhodnotili, že ho neudrží. Důvodem bylo především zničení přepravních, zásobovacích linií přes řeku Dněpr. To je velká překážka, kterou nelze jednoduše překonat. Byť Rusové použili pontonové mosty, přívozy a podobně, tak ta neexistence pevných mostů na to měla poměrně velký vliv.

Lidovky.cz: Proč Rusové na pravý břeh vůbec šli, když jde o tak strategicky zranitelné území?
Na začátku invaze se diskutovalo o tom, čeho asi Rusové chtějí dosáhnout. Nevím, co tehdy běloruský prezident Lukašenko vymýšlel, ale nechal se vyfotografovat před mapou, kde byly jednotlivé směry útoku zobrazeny.

Mimochodem, v roce 2014 poslal Vladimir Žirinovskij, tehdy byl myslím místopředseda dumy, Polákům dopis, jak Ukrajinu rozdělit. Z Ukrajiny měla zbýt jen centrální část, Rusové by měli tu východní a jižní oblast směrem na Podněstří. Letos něco podobného prezentoval Medveděv.

Oni předpokládali, že tím jižním směrem projdou až na Oděsu a potom nahoru do Podněstří. Tím by z Ukrajiny udělali de facto vnitrozemský stát izolovaný od Černého moře. Samozřejmě, ten východ včetně Charkovské oblasti v tomto případě by patřil k Rusku tak, jak si to naplánovali. To byl asi původní cíl, ale dál za Cherson se nedostali, protože narazili na celkem konsolidovanou obranu Ukrajinců.

Lidovky.cz: Myslíte, že Ukrajinci jsou v současné době nejzranitelnější okolo Bachmutu?
Připomněl bych slova předsedy amerického Sboru náčelníků štábů generála Marka Milleyho, který upozornil, že Rusové ztratili asi 100 tisíc vojáků (zahrnuje padlé i raněné – pozn. red.). A že stejné ztráty mají pravděpodobně i Ukrajinci. To, co nám Ukrajinci říkají, nemůžeme brát jako stoprocentní pravdu.

Obě strany jsou nyní výrazně vyčerpané. Svědčí o tom i fakt, že Kyjev zastavil ofenzivu na severu v Charkovské oblasti a není schopen ani plně odrazit útok směrem na Bachmut. Rusové stále postupují, byť tedy nesmyslně, pár set metrů za den. Přece jen tam mají ale jakousi převahu.

Na jihu nedošlo k dobytí Chersonu, ale ve skutečnosti Rusové odešli. I ti Ukrajinci byli překvapeni, že tam proti nim nikdo neválčí. Mimochodem, proto také pravděpodobně potrestali některé televizní štáby, že byli v Chersonu dříve než ukrajinští vojáci. Kvůli tomu je otázka, jak to osvobození Chersonu vlastně deklarovat.

Byl to patrně chladný kalkul na straně nového ruského velení. Generál Surovikin je asi typ nelítostného sovětského generála. Tvrdý, nemilosrdně rozhodující, ale zároveň racionálně myslící velitel. Něco jako byl Žukov za druhé světové války.

A jako takový došel k závěru, že hlavním úkolem a směrem je od počátku Donbas a tam musí splnit úkol. A jiné volné síly než u Chersonu nemá. Dněpr je tou překážkou a bude chránit ruské oslabené síly na tomto jižním operačním směru.

Co udělají Ukrajinci, nevíme. Zdá se ale, že v budoucnosti budou mít problém s rekrutací vojáků, Rusové s kvalitou a efektivností svých zbraní.

Co bude určující – Ukrajina bude stále dostávat, možná i stále modernější, zbraně ze Západu. Ale Ukrajinci provedli již po 24. únoru všeobecnou mobilizaci. Dokonce se Zelenskyj dal slyšet, že mají asi 700tisícovou armádu a že budou mobilizovat milionovou armádu. Ale k tomu nedošlo, což ukazuje na určité limity. Obě strany budou mít problémy.

Lidovky.cz: Kdyby se teď Ukrajinci rozhodli pro nějakou masivnější ofenzivu na jihu, jak uváděl třeba Ben Hodges, bývalý velitel amerických sil v Evropě, jakou podle vás mají šanci? Je myslitelný postup na Melitopol a Mariupol v následujících měsících?
Je otázkou, odkud tu ofenzivu udělat. Buď ji provedou podél levého břehu, tedy směr Záporoží a pak dvěma směry. Jedním přímo na Krym Kerčskou úžinou a druhým obloukem podél zavlažovacího kanálu, který vede z Nové Kachovky. To je jedna z možností, která ale znamená dost velké přesuny vojsk.

Ukrajinci na to v současné době asi nemají dost sil, stejně tak na postup na severu a ve středu se dost intenzivně brání. Uvidíme, jak využijí uvolněné síly z toho jižního operačního směru. Ale nemyslím si, že by to bylo něco, co by byli schopni udělat v několika nejbližších dnech.

Lidovky.cz: Hodně se mluví o možném použití taktických jaderných zbraní. Je to věc alespoň trochu myslitelná, nebo je to úplně mimo realitu?
Nemyslím si, že by k tomu Rusové přistoupili. Oni vyhrožují tím, že mají strategické jaderné zbraně. Neříkají, že je použijí, ale připomínají to. Putin sice nařídil kontrolu a zvýšení pohotovosti prostředků jaderného napadení, ale to on dělá relativně často. Vždy se ověřuje funkčnost jaderných prostředků. Ale znovu zdůrazňuji, že se to týkalo těch strategických. A jejich použití znamená jadernou válku.

K použití taktických jaderných zbraní dokonce i Američané řekli, že neviděli, že by se Rusové k něčemu takovému připravovali. Přísun jaderné munice, ať už do dělostřeleckých, nebo raketových systémů, je vždy provázen spoustou opatření, která jsou zjistitelná. A ta zjištěna nebyla.

A i při vysoké Putinově iracionalitě přece jen vědí, že existuje určitý limit, za který jít nemůžou. Tam už by se od nich odvrátili i ti nejbližší spojenci, Čína, dnes již lavírující Indie, Írán. To by bylo už hodně silné kafe.


Lidovky.cz: Zdá se vám, že Putin přechází od tradičnějšího modelu velení, kdy to nechal na Sergeji Šojguovi a armádě, k alternativnějšímu modelu? Do popředí se tlačí wagnerovci a další podobné jednotky...
Bylo určité období, kdy Putin velel do úrovně praporu. Což je známka selhávání systému a zpravidla to vede k porážce té dané strany, která používá politiky jako velitele. Ale použití wagnerovců nebo kadyrovců, případně dalších dobrovolníků ukazovalo na jednu věc, která se později skutečně ukázala jako nesprávné hodnocení situace.

Rusové vytvořili kontingent zhruba přes 200 tisíc vojáků, který byl rozmístěn podél celé ukrajinské hranice od severu k jihu. A v té době se mluvilo o tom, jak obrovské to bylo množství vojáků a techniky. My vojáci jsme ale říkali, že Rusové by nezačínali válku s takto nelogicky rozmístěnými vojsky. Spletli jsme se, protože to jejich rozhodování bylo nelogické.

Rusové si mysleli, že je Ukrajinci budou vítat a operace to měla být podobná jako v Československu v roce 1968. Ale pro bojové použití to bylo nesprávné a nelogické. A celou tu dobu, co tam bojovali a bojují, tam mají těch 200 tisíc vojáků, možná o něco víc. Tento kontingent doplňovali nějakými výběrovými mobilizacemi a dobrovolníky.

Pak k tomu přiřadili wagnerovce, protože už neměli žádné zdroje. Ti byli nejvíce vycvičeni a měli nejvíce zkušeností. Ale také stojí pochopitelně nejvíce peněz. Kadyrov tam jako čečenský vůdce posílal své bojovníky islámu, což jsou také nájemní vojáci.

Ale ve své podstatě Rusko výrazně nezvyšovalo počet vojáků v onom kontingentu, který tam válčí. Na rozdíl od Zelenského a jeho všeobecné mobilizace. Takže z hlediska počtu vojáků na bojišti měli a ještě podle mě stále mají převahu Ukrajinci. Například zázemí si chrání domobranou, kdežto Rusové mají stále ten omezený kontingent.

Ti poznali, že toto musí změnit a proto provedli tu první mobilizaci, která ale podle mě není poslední. Budou v nich muset pokračovat, nejspíš už na jaře.

Lidovky.cz: Jak by ta další mobilizace měla vypadat?
Na ukrajinské straně je problém s tím, že nemají už moc kam sáhnout. A zatím se zdá, že Rusové velkou část vojáků poslali na frontu bez důkladnější přípravy, takže budou mít velké ztráty. Máme před sebou ale podzimní a zimní období, které je hodně vyčerpávající. Tak se pozná, jaká je morálka vojáků. My sice říkáme, že morálka Rusů je špatná, ale byl bych opatrný. Kdyby byla opravdu tak špatná, tak se už dnes neválčí.

Každopádně Rusům těch 300 tisíc vojáků nebude stačit. To možná vyrovná početní poměry na válčišti na Ukrajině, ale jestli Rusové chtějí skutečně dosáhnout nějakého výsledku, tak budou muset tu mobilizaci provést a vytvořit poměr minimálně 1:3, optimálně 1:6. A to ve skutečnosti nejsou schopni udělat.

Měli by se dostat silně přes milionovou armádu, aby byli schopni Ukrajinu porazit. A to si myslím, že je zásadní problém ruské politiky. Jakmile by Rusové začali znovu mobilizovat, tak by měli již přejít na válečnou ekonomiku. Úbytek pracovních sil by už neumožnil normální fungování ekonomiky, to zaprvé. Zadruhé budou muset vyrábět daleko větší množství zbraní, aby takovou armádu na frontě podpořili.

A zatřetí, ta společnost není společností z druhé světové války. Dříve, když voják nenastoupil ve stanovený čas k útvaru, tak ho zastřelili. Proto povolaní vojáci vzali bednu na ramena a běželi na nádraží, aby jim neujel vlak. Protože by se jinak mohlo stát, že ho zastřelí jako dezertéra. To dnes neplatí, to moc dobře vidíme. Může se totiž stát, že se společnost proti válce začne radikálně obracet.

Lidovky.cz: Myslíte, že se Putin mobilizace bojí?
Určitě. To oddalování už této první vlny mobilizace bylo zapříčiněno právě těmi obavami, co se stane ve společnosti. Jen bych připomněl, že když Sověti najeli do Afghánistánu, tak tam měli asi 14 500 mrtvých. A v sovětské společnosti se zvedl obrovský odpor. Ten byl reprezentován výborem matek vojáků. Ty destabilizovaly celou sovětskou společnost a Gorbačov musel rozhodnout o stažení.

Totéž se stalo v první čečenské válce. Putin si je toho asi vědom a tyto projevy výrazně potlačuje. Mnohem více se také věnuje propagandě. Ale jednou ta nespokojenost ve společnosti propukne. Bude to kombinace klesající životní úrovně, sankcí a mizejících synů a otců od rodin. Tak, jak jsou zatím klidní, tak nespokojenost přijde.

Lidovky.cz: V Polsku dopadla ukrajinská nebo ruská raketa a zabila dva lidi. Počítalo se s něčím takovým a jak takovým incidentům čelit?
Vždy se hovořilo o tom, že se něco takového může stát. Už přiletěl ten pozorovací systém do Chorvatska, to je vlastně také křídlatá raketa, byť tedy stará, ze sedmdesátých let. Naštěstí se tam nic nestalo, spadla na okraji Záhřebu. Pak bezpilotní prostředek spadl v Rumunsku, také v Moldávii. Bylo otázkou času, kdy se to stane opět. A to nejen v Polsku, klidně i na Slovensku.

Teď se patrně stalo to, že ukrajinská antiraketa S-300 byla naváděna na nějakou ruskou raketu. Zda ji sestřelila, nebo ne, zatím nevíme. To ale Poláci podle trosek poznají. Bohužel zabila dva lidi a to se může stát znovu. Může se dokonce stát, že přiletí raketa s bojovou hlavicí, dojde k technickému selhání.

Tato S-300 byla vyrobena v sedmdesátých letech, tak si vezměte, jak stará je to zbraň. Stejně staré zbraně mají i Rusové. Může dojít také k selhání lidského faktoru, že to někdo nechtěně špatně naprogramuje.

Jak se zvyšuje intenzita používání takovýchto zbraní a války, zvyšuje se i možnost, že se něco takového může stát.

Myslím, že NATO musí přijmout opatření a zahustit protileteckou a protiraketovou obranu našeho východního křídla. Tedy celý ten pás obrany kolem hranic s Běloruskem, Ruskem, Ukrajinou musí být dobře postavený a hustý. Nezabrání stoprocentně tomu, aby sem něco neproletělo a někam nedopadlo. Ale dá se to výrazně omezit a to je podle mě nezbytně nutné.
Autoeditácia príspevku po 1 hod 7 min 35 sek:
Manévrovací válka unavila ukrajinské vojsko. Dochází mu zbraně a munice - Echo24.cz
https://echo24.cz/a/S6r4H/zpravy-zahran ... d=18549919
**
Putin bude potřebovat další vojáky. V Rusku čekají novou mobilizaci | TN.cz
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... .sznhp.box

Autoeditácia príspevku po 19 min 30 sek:
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6984
Registrovaný: 18 aug 2010, 16:48

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa ephramko »

retkvic napísal: 19 nov 2022, 10:32 O tom bol tiež nejaký dokument?
V tej dokudráme Salisbury (ide to na ČT tento a budúci týždeň, aj na ulozto to je) sa ten policajt len tak inštinktívne na sekundičku dotkol svojej tváre. Motala sa mu hlava, potil sa a mal úplne zúžené zreničky. V nemocnici mu povedali, že je všetko v normálne a nič neobvyklé si nevšimli, že to bude asi len reakcia na stres z práce a poslali ho domov, nech si oddýchne. Potom asi po 1-2 dňoch doma skolaboval. Novičok pôsobí tak, že mozog a CNS "stratí" spojenie s orgánmi. Tie sú bez regulácie a rozbehnú sa na plné pecky. V úvode to je vidieť práve na tých zreničkách a na termolegulácii tela. Potom už človeku začne kolabovať srdce a dýchanie.

Ako som už písal, jeho dom bol celý kontaminovaný. Je len šťastie, že sa jeho žena a deti nedotkli tých miest a nič sa im nestalo. V dome im zostala akurát kuchynská linka (postriekaná chemikáliami a obalená igelitom), inak išlo všetko do spalovne. Dom od nich odkúpil štát a zariadenie im poisťovňa odmietla preplatiť, lebo sa nejednalo o vyššiu moc ale o terorizmus a majú si žiadať náhradu škody od teroristov (čiže od ruskej vlády).

Skripalovci sa len dotkli kľučky. Policajt sa dotkol sám seba po kontakte s kľučkou. Napriek tomu skoro zomreli a stále majú následky. Jediná mŕtva bola tá pani, ktorej frajer vytiahol z koša nový parfém ešte zabalený a neodbalený a dal jej ho. Ona si to priamo nastriekala na seba, čudovala sa, že ten parfém nemá žiadnu vôňu, tak si toho nastriekala ešte viac na seba a dala ovoňať aj frajerovi, či tiež nič necíti. Už nevyšla z kúpelne a hneď skolabovala. Frajer jej zavolal záchranku a potom neskôr v priebehu dňa prišlo zle aj jemu.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 13345
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa gogo956 »

Zázrak! Putinův otec zemřel deset let před jeho narozením, uvedla televize - Seznam Zprávy
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz
**
Kyjev se chystá dobýt Krym koncem roku. Doufá, že má Putin problémy | Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/kyjev ... .sznhp.box
retkvic
Guru wannabe
Guru wannabe
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2026
Registrovaný: 04 feb 2008, 0:30

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa retkvic »

Rusko moze v buducom roku pouzit ako zbran svoj LNG plyn, ktory vyvaza do EU, aktualne je to cca. 15% z celkoveho dovazaneho LNG do EU. Ak by v buducom roku Rusko zastavilo dodavky plynu cez plynovod a zvysil by sa dopyt po LNG z Číny, tak zásobníky pred budúcou zimou by mohli byť plné len na 50%, pokym sa samozrejme nepodari najst dalsie zdroje.
https://edition.cnn.com/2022/11/09/ener ... index.html
Prílohy
cjgi0qo9ckzm.png
Frco
Guru wannabe
Guru wannabe
Príspevky: 2131
Registrovaný: 11 máj 2006, 17:20
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa Frco »

Rusko vypálilo na Ukrajinu približne 70 riadených striel, oznámila ukrajinská armáda. Protivzdušnej obrane sa podarilo zostreliť 51 rakiet a päť výbušných dronov. 
Len na Kyjev vypálili Rusi 30 riadených striel, z toho 20 zneškodnila ukrajinská protivzdušná obrana.  Najnovší ruský úder na energetickú infraštruktúru spôsobil po celej krajine nielen výpadky dodávok elektriny, ale aj vody. (TASR)

Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/23075980/ukrajina ... -art-avizo

Ak je to pravda, že zostrelili 51 rakiet, tak to je super úspečnosť.
Zas aj Rusom treba nechať, že trafili asi dnes pre zmenu čo chceli a len ("len") sedem obetí hlási Ukrajina.
Celkom by ma zaujímalo, koľko protiraketových systémov momentálne má Ukrajina. S-300/S-400, NASAMS,...atd. Tipujem, že sú to desiatky kusov.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 13345
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa gogo956 »

Existuju cisla kolko S-300 mala Ukraina na zaciatku roka, ale je velmi otazne kolko isch este zostalo funkcnych. Medzitym samozrejme Zapad dodal urcity pocet svojich systemov ktorych uspesnost je vraj velmi vysoka. Napr. aj znacne zastarale nemecke Gepardy sa ukazali efektivnymi voci dronom. :)
Tajne sluzby tvrdia ze Rusku uz pomaly dojdu iranske drony.
Rusko robi masivne raketove ostrelovania preto aby zahltilo Ua protivzdusnu obranu. Aj tak sa Rusku prilis nedari ak je pravda ze poslali 70rakiet a 51 ich bolo zostelenych.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6984
Registrovaný: 18 aug 2010, 16:48

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa ephramko »

Niekto aktualizoval ukrajinské straty.

Rusi oficiálne potvrdili, že medvedíka neukradli (ani neznásilnili a nezožrali), ale ho evakuovali. :D
Prílohy
316003624_10222570256625128_8550764512112458538_n.jpg
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 8585
Registrovaný: 09 sep 2007, 13:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa wladas »

gogo956 napísal: 23 nov 2022, 21:37Rusko robi masivne raketove ostrelovania preto aby zahltilo Ua protivzdusnu obranu.
To je site pekne ale aj tak to nema logiku. Ciel nebola armada (front, zasobovanie, sklady, atd) ale civilna infrastruktura. Nema to logiku. To akoze cakaju ze im takto dojde trpezlivost a vdaju sa? Alebo proste len chcu skodit, z trucu.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 6984
Registrovaný: 18 aug 2010, 16:48

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa ephramko »

wladas napísal: 23 nov 2022, 22:05 To je site pekne ale aj tak to nema logiku. Ciel nebola armada (front, zasobovanie, sklady, atd) ale civilna infrastruktura. Nema to logiku. To akoze cakaju ze im takto dojde trpezlivost a vdaju sa? Alebo proste len chcu skodit, z trucu.
Aktuálna ruská stratégia na zimu je, čo najviac ničiť a terorizovať civilistov, aby UA potrebovala väčšiu pomoc od EU (či už priamu vojenskú a humanitárnu, alebo keď k nám príde zase utečenecká vlna). Rusi dúfajú, že to vyvolá občianske nepokoje v krajinách EU a že Západ prestane podporovať UA.
retkvic
Guru wannabe
Guru wannabe
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2026
Registrovaný: 04 feb 2008, 0:30

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa retkvic »

Toto sa môže naozaj stať?
Namiesto Macrona telefonoval po tragédii s podvodníkmi. Ako poľský prezident už druhýkrát naletel Rusom
https://dennikn.sk/3120210/namiesto-mac ... m/?ref=inc
eMPiko
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2535
Registrovaný: 11 jan 2007, 16:40

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa eMPiko »

Frco napísal: 23 nov 2022, 21:31 Zas aj Rusom treba nechať, že trafili asi dnes pre zmenu čo chceli a len ("len") sedem obetí hlási Ukrajina.
Celkom by ma zaujímalo, koľko protiraketových systémov momentálne má Ukrajina. S-300/S-400, NASAMS,...atd. Tipujem, že sú to desiatky kusov.
Podla britskej RUSI vacsina ruskych rakiet zasiahne ciel, pokial nie su zostrelene PVO alebo pokial Ukrajinci nepouziju nejaku formu jammingu. Ten nazor ze ruske rakety nevedia trafit ciel nie su zalozene na pravde, napokon preto aj teraz maju Ukrajinci take problemy s elektrinou.
To je site pekne ale aj tak to nema logiku. Ciel nebola armada (front, zasobovanie, sklady, atd) ale civilna infrastruktura. Nema to logiku. To akoze cakaju ze im takto dojde trpezlivost a vdaju sa? Alebo proste len chcu skodit, z trucu.
Strategicke rakety nema zmysel pouzivat na ostrelovanie beznych vojenskych pozicii. Ta raketa ma vacsiu cenu ked zasiahne ako jej nazov napoveda strategicke ciele. Napr. Americania mali pri Iraku podobnu doktrinu, kde medzi ich ciele patrili "means of communication, transportation, food production, water supply, and other aspects of infrastructure". Civilna populacia moze pri takychto utokoch trpiet, kedze im moze vyrazne klesnut kvalita zivota. Zaroven ale plati, ze taketo utoky maju aj obrovsky vplyv na bojaschopnost protivnika. Aj ukrajinska armada potrebuje elektrinu a bez nej nedokaze naplno komunikovat, udrziavat techniku, tankovat palivo, atd atd proste vykonavat hromadu tych cinnosti ktore teraz vykonavat potrebuju.

Ked trafis raketami par elektrarni, tak tie dosledky mozu zasiahnut celu ukrajinsku armadu, co je omnoho vacsi efekt ako keby to hadzali na front, zasobovanie atd. ako pises.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 13345
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa gogo956 »

wladas napísal: 23 nov 2022, 22:05 To je site pekne ale aj tak to nema logiku. Ciel nebola armada (front, zasobovanie, sklady, atd) ale civilna infrastruktura. Nema to logiku. To akoze cakaju ze im takto dojde trpezlivost a vdaju sa? Alebo proste len chcu skodit, z trucu.
empiko to vysvetlil. Rusi neustalym raketovym ostrelovanim tazko poskodili infrastrukturu v mestach na Ua.
Staci ze nie je elektrina a nie je nič. Zasobovanie vodou v mestach je zavisle od elektrických cerpadiel, takze nie je voda.
Nie je centralne vykurovanie, lebo aj ked ide primarne povedzme na plyn, tak sekundarne systemy potrebuju elektrinu.
Neda sa upiect ani obycajny chleba, cely priemysel stojí. Neda sa vyrabat municia, opravovat poskodena tazka technika atd.
Tym padom Ua nedokaze generovat ziadne statky a hrozi mu este vacsi ekonomicky kolaps ako doteraz.
Je to kriticka situacia, preto USA dodaju Ua nové zasielky nielen zbrani ale napr aj elektrickych generatorov priamo z vlastnych zásob tj ihned /to sa doteraz nedialo/.
A samozrejme je to cele obrovsky nátlak na psychiku civilistov, ved si to predstav ze ti ludia ziju v realnom strachu ze kedykolvek im moze doslova do obývačky vletieť raketa.Dokonca aj v pripade ze je ruska raketa zasiahnuta a kvazi zneskodnena protivzdusnou obranou, tak tieto trosky mozu pri dopade napachat škody.
Akykolvek vacsi zniceny transformator je nielen drahý, ale je vyrobený presne na mieru na dané potreby a Ua nema kapacity ich opravovat/vymienat, vsetko sa to bude musiet zdlhavo dovazat zo zahranicia.
Putin chápe ze cisto vojensky pravdepodobne nema sancu ziskane uzemia na Ua dlhodobo udrzat, preto sa rozhodol ze Ua a jej cely priemysel uplne znici a od toho si slubuje že Zelensky bude nuteni prijat nejaku pre Rusko aspon ako tak vyhodnu dohodu aspon docasne, dokym neprebehnu dalsie kolá braneckych odvodov v Rusku.
Pre Putina je pochopitelne neprijatelna situacia keby Rusko bolo z Ua komplet vytlacene a on by mal vysvetlit naco to cele sialene dobrodruzstvo s takymi stratami bolo dobré.
**

Vše pro válku. Ruská ekonomika přechází na vojenský režim - Seznam Zprávy
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz

Autoeditácia príspevku po 36 min 25 sek:
Třetina Krymu na dostřel. Ukrajinci dostali turecké rakety s doletem až 150 km - Echo24.cz
https://echo24.cz/a/SYbB9/zpravy-svet-u ... d=18604501
**
V Kyjevě je po bombardování stále 70 procent města bez proudu - Echo24.cz
https://echo24.cz/a/SmbMN/zpravy-zahran ... a-ukrajine
starysomar
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 3335
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa starysomar »

Čo to je - tam, kde to je?

Obrázok
jackb
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 16185
Registrovaný: 09 sep 2005, 19:40
Bydlisko: UK

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa jackb »

Je to sice Rusko... ale takto by vyzeral aj zaznam z letu z mojej roboty, keby kolegovia leteli scanovat LiDARom dake VVN - teda dost siroky koridor, aby ho nebolo nutne nalietavat ako pri orbe/koseni - v serpentinach.
Takze podozrieval by som hned vsetko. Alebo je ten let este niecim specificky?

Ked/ak Ukrajinci oslobodia Krym, mohli by vymenit bojove delfiny za myvala.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 13345
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa gogo956 »**
podla videi z fronty sa situacia pre vojakov prichodom zimy vyrazne zhorsila. Zákopy, či rozne "zemľanky" a pod. úkryty su zatopene a momentalne uplne nepouzitelne.

Autoeditácia príspevku po 53 min 37 sek:
Ze strategického pohledu už Rusko válku prohrálo. Důsledky neúspěchu se ještě projeví, říká Zelinka | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ivo ... .sznhp.box

Autoeditácia príspevku po 13 hod 54 min 32 sek:
Michael Romancov je známy svojimi kvalitnymi prednaskami o Rusku, ma novú

**
Maskovat ruská agitační střediska jako církev je zvrácenost. Proto Kreml tak zuří, když se proti nim zasáhne - Forum24
https://www.forum24.cz/maskovat-ruska-a ... d=18618859
**
Jak se dostat z fronty naživu? Jediná šance je dezerce, stěžuje si ruský mariňák | Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/jak-s ... .sznhp.box

Autoeditácia príspevku po 2 dni 3 hod 11 min 15 sek:
Tři čtvrtě roku od začátku války na Ukrajině: Počet ztrát na obou stranách – eXtra.cz
https://www.extra.cz/zpravy-devet-mesic ... d=18605407

Autoeditácia príspevku po 7 hod 29 min 13 sek:
Celkom sila, tymto budu vediet Ua zasiahnut napr pohybujuci sa tank až na vzdialenost cca 60km.

https://censor.net/en/video_news/338330 ... aine_video
M142
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2554
Registrovaný: 22 mar 2006, 15:31

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa M142 »

inac aky je dovod ostrelovat nepriatelske pozicie alebo dokonca civilne objekty pocas zamrznuteho konfliktu? po minskych dohodach dochadzalo z oboch stran k porusovaniu mieru(z ua strany viac). este chapem ak jedna strana ostreluje druhu, ak vidi podozrivy pohyb na mieste, kde by k nemu nemalo dochadzat. ale nejako neviem prist na to preco sa za danych okolnosti ostrelovali blizke mesta/dediny.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 13345
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa gogo956 »

M142
su v tom minimalne tri ciele:
1/ostrelovanie civilnych objektov sposobuje ze sa stavaju neobyvatelnymi, resp ludia sa z nich stiahnu este predtym ako su plne znicene. To znamena ze obec/mesto ktore bolo dovtedy nejakym ekonomickym a hospodarskym bodom toto svoje poslanie prestava plnit co je v konecnom dosledku strata pre danu krajinu, lebo jej vznikaju priame ci nepriame hospodarske skody
2/tym ze jedna strana utoci na druhu, hoci aj nepravidelne, tak to skor ci neskor vyprovokuje tu druhu stranu k tomu aby tiez nejako vojensky odpovedala.
Nasledne ta prva strana ktora povodne provokovala bude utok tej druhej strany medializovat a tvarit sa ze bol nevyprovokovany, tym ziskavat sympatie domaceho obyvatelstva a ospravedlnovat vojnu ako oprávnenu "lebo ved sa iba bránia".
3/vojaci v zamrznutom konflikte podliehaju nude pretoze sa defacto nic nedeje a to sa poniektori z nich snazia riesit prave takymi malymi necakanymi utokmi na nepriatela
heker
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 12136
Registrovaný: 30 máj 2006, 20:27

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa heker »

To co za hlupa analyza pod cislom dva? Rusom treba tvrdit ako Ukrajina na nich utocila a oni sa len prizerali a tym ziskavaju priazen obyvatelov? Ved Rusi si v televizii vysielaju co chcu, co uznaju za vhodne, vid. specialna vojenska operacia, denacifikacia Ukrajiny a ine zvasty.
gogo956
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 13345
Registrovaný: 02 máj 2009, 12:52

Re: Vojna na Ukrajine

Príspevok od používateľa gogo956 »

heker
presne takto to prebiehalo po zamrznuti konfliktu po 2014 po zabratí casti Donecka a Luhanska pro ruskymi-povstalcami. Rusi takto medialne masirovali svojich obcanov a tvrdili ze Ua utocia na civilne objekty v danej oblasti.
Tym sa Rusko snazilo ospravedlnit svoju podporu pro-ruskym povstalcom.

Autoeditácia príspevku po 9 min 53 sek:
A este jedna vec sa napr na fronte Donecka a Luhanska diala: obe strany boli dohodnute, ti co boli na líniach, vojaci oboch stran, ze nebudu na seba utocit bez toho bez toho aby sa najprv navzajom neupozornili. Bola to take ich tiche tajomstvo a mali na tvo svoj system. Lenze sa obcas stalo, ze z povstaleckej strany niekto necakane delostrelecky silno zautocil a hned bol zase pokoj. A ani jedna strana najprv nevedela co sa deje. Neskor sa zistilo, ze to boli nejake specialne ruske oddiely bez toho aby o tom povstalci vedeli, zautocili, presne preto aby vyprovokovali Ua odvetu a tym padom Rusko mohlo povedat, ze Ua strana utoci. Su o tom vypovede. Proste rozne politicke hry.
Je to podobne ako ked si ruske media vymyslali ze Ua zabijaju Rusov /civilistov/ na vychode Ua.
Napísať odpoveď