Vesmir

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
Používateľov profilový obrázok
retkvic
Addict
Addict

Re: Vesmir

Príspevok od používateľa retkvic »

Spixy napísal: 25 feb 2024, 13:03 Počkať robí sa z toho taký veľký humbuk a oni tam nepristali ani s ľuďmi? :o
Neviem, že by sa z toho robil nejaky humbug, ja som sa o tom dozvedel az na yt, skocilo mi to do feedu ked uz prebiehalo samotne pristavanie, u nas o tom davali v spravach az nasledovny den.

Ked sa pristavalo na mesiaci v 69 a mozno este aj pred tym, tak bolo okolo toho ovela vecise halo, s pochopitelnych dovodov :)

Zaujimave na tom bolo mozno aj to, ze sa na tejto misii skusal novy kriogenny pohon, ktory bude zrejme aj v Musovej rakete pri programe Artemis od Nasa. Tiez sa pristavalo v blizkosti juzneho polu kde bude pristavat aj misia Artemis 3, v ktorej pristanu dvaja ludia na povrchu mesiaca, tak sa na tomto zariadeni testuju rozne systemi a komunikacia, kedze ta je z polarnych oblasti narocnejsia.
Tiez to bola prva riadena misia z operacneho strediska Nasa z Hustonu od Apolla 17.
Paťko
King
King

Príspevok od používateľa Paťko »

starysomar napísal: 23 feb 2024, 9:52 Vtedy to bolo (aj) o obrovských investíciách, veľkom riziku a veľkom šťastí. Dobývanie vesmíru stálo naozaj veľa. Aj zmarených životov.
Pochybuješ že tam boli?
Ja nič nespochybňujem. Len sa čudujem, že po 60 rokoch tam už nelietajú pravidelné linky. A dnes sa tešíme len z pristátia dronu.
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa starysomar »

Bolo napísané - obrovské peniaze. A nebolo napísané asi no išlo o prestíž, kto bude prvý - napriek všetkým rizikám. Už nieje dôvod.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

Paťko napísal: 26 feb 2024, 6:22 Ja nič nespochybňujem. Len sa čudujem, že po 60 rokoch tam už nelietajú pravidelné linky. A dnes sa tešíme len z pristátia dronu.
preco tam pravidelne linky nelietaju? Pretoze to zatial nedava žiaden ekonomický zmysel.
Ak si mal na mysli turisticke vyuzitie, tak zatial sa pracuje na hotely na orbite Zeme
A Hotel in Space Could Be Operational in Just Five Years | Architectural Digest
https://www.architecturaldigest.com/sto ... l-in-space

Autoeditácia príspevku po 11 min 49 sek:
Čo sa týka možnosti teoretickej ťažby surovín na Mesiaci, tak z medzinarodneho právneho hladiska je situacia nejasná.
V podstate je tato otazka nevyporiadaná. Existuje síce "Zmluva o Mesiaci z roku 1979" ktorá zakazuje používanie týchto zdrojov inak ako prostredníctvom medzinárodného regulačného orgánu ale Usa,Čína a Rusko ju nikdy nepodpisali.
Takže je velka otazka ako jednotlive staty zareaguju, ak by tam realne zacal niekto komercne raz v buducnosti tazit suroviny.

Autoeditácia príspevku po 23 hod 43 min 47 sek:
Vizí společnosti je stavba kosmických vozidel, solárních farem a prvních kolonií na Měsíci. První část této mise má být realizována již v příštím desetiletí, neboť první továrna na kosmická vozidla na oběžné dráze Země je naplánována na rok 2033.
https://tvujmagazin.cz/veda-a-vesmir/ve ... d=26430110
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

Boli skvele zabery plazmy okolo Starship pocas letu 3, ked sa zacala vracat do atmosfery. Som zvedavy na to, co sa s nou stalo.
Podla mna sa nezavreli tie dvere na vypustanie starlinkov a ako sa ta pohadzovala, plazma vnikla dnu.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

NASA's Newly Released Images Of MARS #10 (2024) - YouTube
retkvic
Addict
Addict

Príspevok od používateľa retkvic »

Posledné úplné zatmenie slnka u nás zažili ešte Štúrovci, to ďalšie bude za vyše 100 rokov a keby sme žili o cca 400 rokov neskor, tak by sme tu mali hneď dve za sebou v rozmedzí 2 rokov.
https://brainee.hnonline.sk/notsorry/ne ... -nepotesia
Napísať odpoveď