Najlepsie dokumentarne filmy

Čo beží v kine, rádiu, tv...?
Používateľov profilový obrázok
Hensym
VIP
VIP

Re: Najlepsie dokumentarne filmy

Príspevok od používateľa Hensym »

aacid: Pri Woodstocku 69 a 99 praveze vobec nebola situacia rovnaka. Spolocny bol doslova len nazov a hrstka organizatorov. Absolutne ine (kontrastne) prostredie festivalu, uplne ine kapely a "vibe" tych kapiel, absolutne rozdielna spolocenska mentalita, typ drog ktory vtedy frcal.

Kazdopadne, netreba zabudat, aj napriek tomu ako ten rocnik 99 katastrofalne dopadol, spytaj sa niekoho, kto tam bol. Garantujem ti, ze pre takmer vsetkych to bol jeden z najlepsich zazitkov v zivote a nic podobne uz nezazili. :)

Mozes argumentovat niekolkymi znasilnenymi dievcatami, alebo chlapmi ktori chytali za cecky dobrovovolne obnazene zeny v dave a pod., avsak to sa dialo aj v 69. Akurat tam nebol livestream od MTV, nebol internet a spolocenska mentalita bola vtedy pozadu oproti roku 99 (alebo 2022), takze sa to neriesilo. Oh a btw., toto sa deje na vela inych festivaloch aj dnes.

Ale dokument super, tiez odporucam :)
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa aacid »

no prave potom sme pozerali aj zopar videi o prvom woodstocku a vsetci sa jednoznacne zhoduju v tom ze v 69 boli vsetci ludia mili, ohladuplni a neagresivni. nenasiel som ziadne zmienky o znasilneniach ci obtazovaniach. chapem ze to nebolo tak dobre zdokumentovane ako 99 ale aj tak, proste ina doma a viditelne v 60tych rokov neboli ludia tak sexualne agresivni.

k tej podobnej situacii som to myslel tak ze organizacne a logisticky to bolo velmi pobodobne. doprava skolabovala, jedlo doslo, vsade odpad, hygiena neexistujuca, vsetko predrazene... ano, kapely a ludia boli, logicky, ini.
Hensym
VIP
VIP

Ja si zase myslim ze v 69. tam bolo 10x viac sexualnych kontaktov medzi ludmi ako v 94 a 99 dokopy.

A vzhladom na pocet latok, ktore tak ti ludia uzili by som sa velmi cudoval, ak by vsetky pohlavne styky boli dobrovolne.

Skor si myslim, ze je to len zmenou doby. V dnesnej dobe v Spanielsku (myslim) presiel zakon, ze uz nie len "nie" pri sexe znamena nesuhlas, ale aj mlcanie. Samozrejme som vsetkymi desiatimi za podporu znasilnenym zenam, avsak takyto nebezpecny zakon je odraz woke/feminazi kultury - necital som sice presnu definiciu zakona, avsak podla strucnych vykladov kazdy zadany chlap doma znasilnuje svoju zenu a ta by to hypoteticky vedela zneuzit.

Myslim, ze tak ako to bolo benevolentnejsie oproti dnesku v roku 99, tak rovnako to bolo posunute v 69 a tie zeny sa na druhy den (ani neskor) proste len neozvali.

Ludia vtedy boli mili a ten festival dopadol slvelo, ale ludia boli vzdy "sexualne agresivni", ako v roku 99, aj v 69, aj dnes, aj v roku 300 p.n.l :)
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

mas pravdu ze to bola ina doba, celkovo vtedy nikto neriesil sexualne prenosne choroby, HIV este nebolo, zeny a celkovo ludia boli otvorenejsi sexu a asi to nikto moc neriesil. mozno to nasilie ani nebolo potrebne vtedy.
zial doba sa zmenila, ludia si zacali viac davat pozor a zeny sa mozno stali opatrnejsie. muzi ostali ale rovnako nadrzani... a asi to prave vyustilo k tej agresivite... a asi preto tu mame teraz tolko strachu a opatrnosti a nutnosti takycho zakonov. lebo suhlasim ze teraz to nie je nijak lepsie ako v tom 99tom... ved len tento rok bezala pred letom kampan o tom ako sa na festivaloch zachovat ked vidis niekoho kto obtazuje inu osobu.

pokial by sme ale pracovali s tvojim predpokladom ze sexualna agresivita v roku 69 a 99 (alebo v pritomnosti) sa nijak nezmenila, znamenalo by to ze sa zmenilo uvazovanie zien. ze v roku 69 ked partia chalanov zobrala ozratu babu niekam za stan a tam sa do nej postupne vsetci vystriekali, tak si na druhy den povedala "no co uz, stalo sa, dnes je novy den" a dnes ked sa to stane tak ma z toho zena dozivotnu traumu a sebevrazedne sklony...
co potom sposobilo tuto zmenu?
Hensym
VIP
VIP

No dal si dost extremny priklad, ale chapem, co chces povedat. Skor som mal na mysli situaciu, ze si baba na festivale da trochu viac ako by chcela, chlap toho vyuzije, vyspi sa s nou (casto naozaj na hranici alebo za hranicou znasilnenia). Toto aj dnes kopa zien zaziva (do toho sexu by nebyt alkoholu na 100% nesli, skoro nikdy nepovedia "ano", len im to odbura zabrany a nechaju situaciu pokracovat), mnoho si na druhy den povie "som sprosta krava" a casto aj maju pravdu, ine si ale uvedomia, ze s nimi mal niekto sex prakticky bez dovolenia. Kedysi to mozno ani nebolo definovane ako znasilnenie, dnes ale je. Zmenila sa aj mentalita zien, emancipacia, a funguje tu psychologicky jav, ze nikto sa neozve, ale ked sa ozve prva, druha, desiata, tak uz ke to retazova reakcia.
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

tak to je trochu ina situacia. v tomto uplne suhlasim, pokial sa zena opije, vedome sa s niekym vyspi a rano si povie "bola som opita, triezva by som to nespravila, takze si ma znasilnil" to mi pride uplne odveci, za prve, pokial sa ti po alkohole roztahuju nohy, radsej nepit, aspon na festivale, za druhe, ten druhy asi tiez nebol totalne triezvy a tym padom ste obaja v rovnakej situacii.

ja som skor myslel tie vaznejsie pripady, ako ukazovali v tom festivale ze nasli v dodavke 14 rocne dievca v bezvedomi so stiahnutymi nohavickami. popripade tie zabery kde partia muzov obklucila zenu a nutili ju aby sa vyzliekla...

ono uz len to obchytkavanie v daje je podla mna tazko cez ciaru. mne by to veru prijemne nebolo keby ma niekto v dave chyta za zadok ci rovno strka ruku do treniek.
Hensym
VIP
VIP

Ano, urcite to neni ok. To obchytkavanie v dave sa deje aj dnes. Videl som na vlastne oci. Na jednej strane nechapemc, preco maju tie obrovske pocty zien potrebu ukazovat prsia na koncertoch (hlavne asi rock, metal a pod), naozaj neviem aka myslienka za tym je, mozno nejaky psycholog by vedel, kazdopadne nikomu to nedava pravo chytat ich.

Na druhej strane je znama dost presna analogia s ktorou uplne suhlasim. Prejdi sa po nocnom ghette sam a zacni sa ohanat 500 eurovkami, a potom nariekaj ked ta okradnu. Nikto nepopiera, ze na vine je zlodej, ale policajt sa na teba vyserie, lebo si za to mozes sam.

Teraz nehovorim o pripade toho dievcata na woodstocku 99, to je extrem a ti chlapi by mali sediet.

Asi sme ale OT. :)
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

aky maju dovod dievcata ukazovat prsia na koncertoch? asi presne take ake maju muzi co to robia...
ako to je presne ta neferovost, ze ja ako muz ked mi je na festivale teplo tak si dam dole tricko a nikto sa na mna ani nepozrie, ale ked to spravi zena tak si vlastne koleduje aby ju niekto znasilnil...

hlavne mi nepride vobec spravne riesit tie dievcata, co oni robia je ich vec. ja riesim tych muzov. nemozes opiteho chlapca na festivale co v pondelok pojde normalne do skoly/prace a bude si dalej zit svoj uplne normalny zivot porovnavat s fetkou z ghetta co kvoli fyzickej zavyslosti spravi cokolvek aby mal na dalsiu davku.
lebo to predsa nie su nejaki uchylaci kazdy vecer brazdia ulice a hladaju obet co by znasiilnili. to su uplne normalni ludia co vdaka alkoholu a pocitu bezpecia v dave maju zrazu pocit ze je ok inemu cloveku ublizovat (ak nie fyzicky tak psychicky). plne si uvedomuju co robia a robia to len preto lebo vedia ze nic neriskuju.
Hensym
VIP
VIP

Stale omielas tu neferovost ohladom topless nahoty u muzov a u zien, uz v tej druhej teme. Je to bullshit, vysvetloval som to tam a tu sa opakovat nejdem. Muzska hrud nie je ani z desatiny tak erotogenna ako zenska.

A ak si myslis, ze to tie zeny robia z tepla, tak si len naivny. Vacsina z nich doslova len "flashuje", burcuje ich dav alebo samotna kapela, snima ich velkoplosna LED obrazovka a oni sa tesia ked sa na nej objavia. Bol si niekedy na takom koncerte? Videl si to na vlastne oci?

Jento isty typ exhibicie, z tepla to urcite nie je. Nikto nekaze babam byt tam v svetroch, na kazdom feste je polovica bab v bikinach. Tieto chcu byt nahe a chcu byt videne. Nie je to z tepla, nebud naivny, lebo to len diskredituje konstruktivnu diskusiu a tak trosku to hranici s feminazi/woke kulturou (topless neferovost u pohlavi je casty argument u ludi, ktory do rovnice ale zabudaju davat vrodenu sexualitu u nasho druhu).
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

ale ved to iste robia aj muzi. hore bez vidis vacsinou tych vysportovanych co sa chcu ukazat ze maju sixpack...

je uplne nepodstane preco to robia, podstatne je ze pokial to spravi muz je to ok, pokial to spravi zena je za to potrestana.
Blastbit
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Blastbit »

Doba predvádzania sa a predvádzania postavy v nahote, bola aj za čias Marilyn Monroe a desiatky rokov predtým.
K téme - najlepší dokumentárny film ktorý som videl ? nepoznám nazvy no klasika o vojne, priroda, mafia vo svete atd
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

btw ten predpoklad, ze vo Wodstocku 1969 bol realne podobny pocet znasilneny /povedzme na prepocet vzhladom k poctom navstevnikov/ ako na W. 1999 tak toto asi automaticky brat ako pravdu, to nie je spravne. Lebo nemame k tomu dostatok dát.
Ide o to ze hudba ktora sa prudkovala na W 1999 bola castokrat vyrazne agresivnejsia ako to co bolo na W 1969, takze aj ten vplyv na podvedomie ludi naviac pod vplyvom roznych latok bol iný. Napr metal a podobne tvrde zanre v tej dobe este neexistoval, resp prve kapely este len zacinali vznikat. Dalsia vec je ta, ze navstevnici W 1969 mali prirodzení rešpekt pred skupinami ktore boli organizatormi najate na dodrziavanie poriadku na festivale. Neboli to ziadne certfikovane SBS sluzby ako je tomu dnes, ktore musia aspon priblizne dodziavat zakon. Ale boli to rozne bitkarske skupiny ako napr Hells Angels pre ktore ziadne pravidla neexistovali a vsetci to vedeli. Celkovo v ramci Hippies komunity tej doby sa agresivne spravanie u jej vlastnych clenov netolerovalo.
retkvic
Addict
Addict

Príspevok od používateľa retkvic »

Kto by si chcel pozrieť pred premiérou filmu od Nolana Oppenheimer nejake zakulisne info, tak tu je zaujimavy dokument, ktory pred par dnami pridalo NBC.

Potom este keby niekoho zaujímalo, dokument o sovietskych prenosných atómových generátoroch

A do tretice dokument o sovietskej rádio základni na Nemeckom vrchu Brocken, asi nazjápadnejsej instalacii sovietskej zakladne v Europe.
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Zelená planeta (2022) | Galerie - Ze seriálu | ČSFD.cz (97%)
Navštivte spolu s průvodcem Davidem Attenboroughem svět, kde jeden život může trvat tisíc let. Uvidíte věci, které žádné lidské oko nikdy nevidělo, a objevíte krásný, ale divoký život rostlin na Zemi... Lesy pokrývají třicet procent povrchu Země, a přesto se v nich většina z nás nevyzná ani z poloviny dobře tak, jak si myslíme. Díky novému přírodovědnému seriálu máme nyní jedinečnou možnost odhalit, co dosud viděl jenom málokdo. Sledujte dobrodružné a fascinující příběhy lesních obyvatel od půvabných srnců, přes mazané lišky, až po úctyhodné divočáky. Díky nejmodernějším technologiím odhalíme také jejich nejbizarnější a nejúžasnější lesní sousedy.
Videl som uz vela dokumentov, ale tu su veci, ktore som este nikde nevidel, vazne vynimocny dokument, zachytil som len 3. epizodu a teraz 4., ale urcite odporucam, zajtra bude repriza 4. epizody, predosle mozete mat prip. v archive operatora.

Dvojka 23.11.2023 15:05 | Dvojka 29.11.2023 20:10
Dreamer
Addict
Addict

Nedavno bol tento skvely dokument v RTVS, teraz bude repriza, Dvojka 07.01.2024 10:05, po skonceni este aj film o filme:

Wild Slovakia with Nigel Marven (2023) | ČSFD.cz (91%)
Dokumentárny film o krásach Slovenskej prírody so svetoznámym popularizátorom živého sveta Nigelom Marvenom... Nigel Marven je britský tvorca filmov o divokej prírode, scenárista, prezentátor a dobrodruh, známy po celom svete pre osobitý štýl, inovatívne programy a entuziazmus. 12 rokov pracoval po boku Sira Davida Attenborougha. Natočil viac ako 150 dokumentárnych filmov, navštívil všetky kontinenty a sprostredkoval divákom príbehy úžasných divokých zvierat. Tento krát zavítal na Slovensko, aby v spolupráci s našimi prírodopisnými filmármi predstavil prírodné krásy Slovenska celému svetu. (RTVS)
retkvic
Addict
Addict

Dnes 22.2 si pripominame 47 vyročie "slovenskeho Černobylu" na experimentalnej atomovej elektrarni A1 v Jaslovskych Bohuniciach
https://sk.wikipedia.org/wiki/Havária_j ... ktrárne_A1

Rok pred tým došlo na tomto zariadení tiež k havárii, kde pri úniku chladiacej látky zahynuli dvaja pracovníci.

Zaujimave, ze sa o tom moc nehovori, pritom mohlo dojst k podobnej tragedii ako u nasich vychodnych susedov.

Autoeditácia príspevku po 12 hod 46 min 50 sek:
Dokumentárny film: 20 dní v Mariupole

Pri priležitosti 2 vyročia začiatku totalnej vojny Putina voči Ukrajine
//disklajmer(video obsahuje vyrazne graficky material)
Dreamer
Addict
Addict

Námluvy ve světě zvířat (2021) | Galerie - Ze seriálu | ČSFD.cz (94%)
Zajímavé, zábavné i dramatické příběhy při hledání partnera s cílem zachovat trvalé genetické dědictví. (Česká televize)
Tu su tiez unikatne a nove zabery, aj velmi zvlastne veci, ale nechcem prezradzat.
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

Viete o nejakých dokumentoch ktore by sa zaoberali tankovou technikou? Od jej začiatokov až po súčasnosť.
Pripadne aj nejaké dobre dokumenty o 2.svetovej vojne. Kde by bolo vysvetlene tak nejak všetko od začiatku až po koniec.
retkvic
Addict
Addict

Posledne davali k vyrociu posledneho pristatia na mesiaci s ludskou posadkou zaujimavy dokument o misii Apollo 17, ktorej sucastou bol aj Eugene Andrew Cernan po rodicoch Cechoslovak.
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/21115/465582
Napísať odpoveď