Aditíva METABOND

Autá, motorky, tuning a všetko okolo...
Používateľov profilový obrázok
JCM01
Light Professional
Light Professional
Príspevky: 762
Registrovaný: 17 jún 2005, 11:43

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa JCM01 »

Skús to dať ešte do 3 ďalších tém... Začínam mať pocit, že si díler metabondu..
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

Jasné - popri lození po stožiaroch vysokého napätia, stavbe a rekonštrukcií distribučných sietí, trafostaníc - brodení sa v blate, predieraní húštinami na týždňovkách v horách mi Metabondy vypadávali z vreciek...
Ak sa Ti moje posty nepáčia, nenútim Ťa ich čítať. V dobe, keď väčšina ľudí na všetko ..... je zrejme zlé niečo pochváliť...

Doplním - som díler dobrých skúseností s niečim/niekym. No a už zo zdravotných dôvodov z rokov ťažkej driny predčasný dôchodca o pár mesiacov skôr.

Narpíklad
- V pracujezamna som kúpil jimmy JV85 pro za cenu nižšiu, než bola aktuálna v Číne, s dvojročnou zárukou.
- V isix autokameru - reklamácia vyskočenej kartičky vyriešená obratom výmenou dosky a zadarmo.
- Vo fotoskoda pentax k70 nový v akcii s výraznou zľavou, reklamácia rezervného akumulátora ktorý po roku úplne stratil kapacitu vyriešená zaslaním úplne nového zadarmo.
- V price-mag(.net) univezálne programovateľné diaľkové - doprogramovanie ďaľších potrebných zariadení mi vybavili (a zaslali odkaz na stiahnutie) do dvoch dní.
atd.

Nemalo by prekážať ak človek pochváli niekoho/niečo lebo má s ním/s tým veľmi dobré osobné skúsenosti :)
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

Moja pani sa učí nevytáčať to ako benzíňáky, s ktorými jazdievala prv. Hodí sa - vyšiel jej dosť biedny dôchodok.
20240516 mmna spotreba Nitra.jpeg
20240516 mmna spotreba Nitra.jpeg (21.46 KiB) 352 zobrazení
20240519-111405 NR-PD.jpg
20240519-111405 NR-PD.jpg (11.35 KiB) 352 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
melonSVK
King
King
Príspevky: 1655
Registrovaný: 24 mar 2009, 17:01

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa melonSVK »

Ono to zas neni ziadny zazrak, ked sa plazim pomedzi dediny, tak sa dostanem pomerne hlboko pod 5 litrov aj s 1700kg tazkym Euro 6 dieslom s DPF. A bez metabondu :D Brno - PD dam v pohode okolo 5.2
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

Súhlasím. Iste máš novšie auto. My sa neplazíme :)
Mne to pre naše terajšie dve vychádza menej, než majú žrať. Najmä Muľa - predchádzajúci majiteľ mal 6/100 pri denných jazdách do práce a nazad 30-50 km, my pri 3-5 km. PD-ZA som jazdieval okolo 4,5 až 4,6, nazad 4,2 až 4,3.
Za 5,5/100 jazdím do Hágov ak idem miestami aj 160km/hod, nazad pod 4/100. Nejazdím po diaľnici 90, zaspal by som.
Mne je jedno, čo si kto myslí, mám svoje skúsenosti. Pokles hlučnosti, menšie brzdenie motorom na zhodných úsekoch a podobne.
Kedysi som vo firme jazdil s TAZ 1500, dal som to aj do nej. Po odjazdení pár sto km dosahovala vyššiu maximálnu rýchlosť, šlo s ňou ísť hore kopcom od 40 km/hod na päťke bez vibrácií a čo sa pri tankovaní nezmestilo do nádrže, šlo do môjho kanistra - prv mi neostávalo. Opakujem - popisujem svoje skúsenosti, poznatky. Nikoho nenahováram - načo? Nechystám si biznis - mám 63 rokov a neisté zdravotné vyhliadky. Nechápem zlobu niektorých jedincov (...) Poznám viacero automechanikov - takých, čo sú pri tom názve zúriví - aj takých, čo to používajú kde sa dá.

Na okraj - mal som kdesi oskenované čo v jednej firme zapisovali na viacerých pracovných autách (okolo 20) vrátane nejakých Liaziek a podobných starých krámoch - tam pri niektorých spotreba stúpla. Zrejme motory tesnil už len karbón... Už som to asi zmazal, mne to bolo k ničomu. Našiel som iné staré skeny no nemám oprávnenie ich niekam posunúť.
Používateľov profilový obrázok
heker
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 13263
Registrovaný: 30 máj 2006, 20:27

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa heker »

Je dolezite, ze ci jazdis za 4.3, 4.4 alebo 4.5? Ja jazdim v priemere okolo 10-11 po meste, mimo okolo 6.5 az 8, ale mam tak odhadom 600kg vacsiu vahu a 200 koni naviac. Ale viem, ze musim jazdit. Nejazdim na spotrebu, pretoze EGR, DPF, vstrekovace - radsej to obcad povytacam, nez si zanesiem DPF.

Inak orientacne k spotrebe. Ak mas (tvoja manzelka) spotrebu 4,3l, tak pri nejakej 4,6l sa bavime o 3 deci na 100km. Cize pri 1000km su to 3 litre, co pri cene dajme tomu 1,7 eur/l da 5,1 eura. Za kolko najazdi 1000km, za mesiac, za dva, za tri? Kolko stoji Metabond a na kolko vydrzi?

Nasiel som daky Metabond do benzinu, 0.25l stoji 30 eur, dava sa 0,04l na 10 litrov, cize 0,4l na 100 litrov. Takze flaska je na 62,5 nadrzi o 100 litroch. To znamena, ze pri 100l nadrzi = 0,48 eur Metabond. Pri 1000 litroch je to teda 4,8 eur. Ale spotreba o 3 deci vyssia stoji na 1000 litrov 5,1 eur. Rozdiel na 1000 litroch je 30 centov.

To su ekonomicke fakty. Nepopieram vsak ucinnost co sa tyka opotrebenia motora, to nemam ako porovnat a je mozne, ze ak Metabond znizi trenie hoci o 15 percent, tak predlzi zivotnost motora hoci aj o 100 000km.
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

Jazdili sme 10-15000 km ročne obaja. Ja už nebudem len po okolí a pár krát za rok dlhé jazdy, manželk aminimálne raz mesačne dlhé a takmer denne po okolí.

Každý moderný motor má (v istom rozsahu) menšie vlastné straty kompresiou a trením pri nižších otáčkach teda ak je zaradený vyšší prevodový stupeň pri zhodnej rýchlosti jazdy - no jazda "pod otáčky" má svoje úskalia. Ničenie dvojhmoty, zanášanie kadečoho úsadami atd.

Počítaš príklady z odhadu (a mrkni sa naň znova, bez urážky samozrejme - na chvíľu si ma nachytal :D ). Megasel dávam 20 mililitrov na nádrž (50-60 litrov). Teda ho miniem so 600-700 litrami. Mňa stojí 20,90. Nemám úsporu paliva odmeranú nespochybniteľne na stotiny, len odhadnutú porovnaním našich reálnych spotrieb s údajmi iných a výrobcu a z toho odhadnutú úsporu peňazí :)

Manželka jazdí Multiplou. Prv som ňou jazdil ja, teraz len občas.
Spritmonitor :
https://www.spritmonitor.de/en/overview ... &gearing=1
Naša má celkový priemer za takmer 7 rokov 6,06. V tom veľa krátkych jázd denne aj v zime.
Parametre konkrétnej vrátane spotreby podľa výrobcu:
https://auta.vsevedko.sk/fiat/fiat-mult ... 48729.html
Má zrýchľovať 0-100 za 12,2 - zrýchľuje na stovku pod 10 sekúnd.
Kto chce môže si nájsť také údaje aj pre Alfu 156 Sportwagon 2004.

Nikdy nikde nikomu netvrdím "hausnumerá" koľko to môže ušetriť jemu. Každý motor je iný, každý jazdí inak.
Som praktik, ak zistím dlhší dojazd alebo vyššiu rýchlosť v nejakom bode na konkrétnom mieste, ktorým jazdím dlhodobo a tiež to, že kde som musel radiť nižší kvalt a teraz idem na vyššom - motor menej brzdí, lepšie ťahá - mne z toho vychádza menej strát trením.

Keď sme boli po tú Mulicu, mala na palubáku priemerku 6 aj dačo na 100. Viem kto a kade s ňou jazdil. Znuloval som, šli sme z Bratislavy do prievidze dvoma autami, moja pani predo mnou. Zbadal som že by sa asi o... a neodbočila prede Trenčínom - dupol som plný, za mnou sa doslova zotmelo. Inak sme šli na limitoch ako dovolila dopravná situácia. Doma spotreba nad 6. Po výmene oleja s pridaním...a používaní toho aj do nafty postupne dymiť prestala.

K tým spotrebám, písaným v linkoch - Prievidza nie je bohvieaké "mesto" z hľadiska dopravy. Keď som denne jazdieval z Kolotoča na Vápenicu a nazad, mával som 6,2-6,4. Porovnaj s údajom výrobcu. Reálnych, spotreby medzi tankovaniami podľa výpočtu (roky zapisujem) sedia so spotrebami, čo vykáže palubák.

Zaujímavé je, že Mulicou dokážem zajazdiť za nižšiu, než Alfou. Neviem prečo - buď skrz iné odstupňovanie prevodov a celkového, alebo viac dupem - ona má zhodných 85kW no pocitovo vyšší záťah pri dlhšom celkovom prevode.

K ochranným účinkom - že sú až také som neveril kým moja pani nenatankovala na Zeleneči plnú nádrž benzínu (51 litrov) ku zvyšku nafty. Už od Bratislavy jej svietila pažravá kontrolka, teda tam mohlo byť zostávajúcich 5-7 litrov nafty.
Za žiadnych okolností motor nemal prežiť, je to Commonrail, malo sa zadrieť vysokotlakové čerpadlo, zadrieť alebo roztopiť vstrekovacie trysky. Zatiaľ prejazdené ďaľších vyše 5000 a motoru (čerpadlu, vstrekom) zdá sa nie je absolútne nič. Nezmenený zvuk, záťah, spotreby. Teda "nepriama úspora" značná :) Či "nezhorel" katalyzátor zistíme až budúci rok pri emisnej.

Ja som začal používať vtedajší Metabond krátko po nežnej - nepamätám sa presne. No len do benzínu vtedy. Posledné desaťročie všade kam môžem, kam smie. No spomínať som ho začal až po manželkinom omyle. A viacerých ohlasoch ľudí, že im v niečom pomohol alebo že sa sami presvedčili. Teda z presvedčenia, že môže pomôcť ušetriť, znížiť emisie a tak. Iný dôvod nemám.

Autoeditácia príspevku po 1 hod 11 min 10 sek:
Dodatok:
Väčší efekt znížením trenia atd je pri vyššej záťaži - a viac najazdených kilometroch.
Kto jazdí mierne, včas mení PREDPÍSANÝ olej (odporúčam, nechápem experimenty-špekulácie s viskozitou alebo olejmi, nespĺňajúcimi "normu" výrobcu...), nerieši životnosť prípadne spotrebu auta lebo ho predá a kúpi si nové nemá dôvod čítať o nejakých aditívach a uvažovať nad nimi. Ani mínať si čas spochybňovaním ich vhodnosti a účinkov.
Nachádzam občas niekde pindy typu, že napríklad VIF škodí moderným motorom. Hmmm - Orlen ho má v prémiových palivách - asi im to nik nepovedal :D

Autoeditácia príspevku po 2 dni 20 hod 5 min 47 sek:
Večná téma (dohadov) - či aditivovať a ak, čím. Niekto sa smeje, niekto vysmieva. Jeho vec (blbosť).
Ja aditivujem naftu aj olej. Na ukážku 1.9JTD 310500 km, 20 rokov - okrem spojky a rozvodov všetko pôvodné. Motor čistý (nebol keď som ju kúpil). Olej 2500 km po výmene čistý. Býva zhruba za polovicu výmenného intervalu. Mám tak aj v Alfe, Mulici, mal som tak aj v dvojkovom Punte.

//obrazky vkladaj do prilohy
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

Môže byť?

PD-NR
20240619-200532 mmna do NR (4,2).pngDiaľnica NR_BA - moja pani nevie jazdiť úsporne.
20240620-083524 mmna NR-BA (5,3).png
Používateľov profilový obrázok
heker
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 13263
Registrovaný: 30 máj 2006, 20:27

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa heker »

Co to dokazuje? Ma to suvis s Metabondom?
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

U mňa má overený. Mám za roky odskúšané zníženie trenia. Na každom aj z minulých áut čo sme mali som zistil zníženie spotreby aj hlučnosti. Žiadne z nich sme nekupovali nové.
Tu sú údaje výrobcu:
Spotreba v meste: 8,0 l/100km (zajazdím pod 6)
Spotreba mimo mesta: 5,5 l/100km (jazdil som 4,2-4,5 no aj 3,9)
Priemerná spotreba: 6,4 l/100km
7-ročný priemer máme na nej 6,06 nie podľa palubáka, podľa zápisov tankovaní. Dva a pol roka jazdí moja, odhadom vyše 90% jázd bolo do 3 km.

Pri predchádzajúcej výmene oleja som naletel na niečo iné do oleja, iného výrobcu - šla slabšie a spotreby boli trochu vyššie. Pri poslednej som dal to, čo dávam roky - hneď po prvej jazde sa moja pýtala, či som natankoval lepšiu naftu. Mám za to, že ak ženská zbadala rozdiel - zrejme je.
Používateľov profilový obrázok
lukas9206
Addict
Addict
Príspevky: 3822
Registrovaný: 18 júl 2010, 13:09
Bydlisko: Schleswig-Holsteins

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa lukas9206 »

Takže si ušetril ani nie 4 deci? Ja mám podľa údajov výrobcu 13,5l a jazdím za cca 11l viem sa dostať pri bežnej jazde aj pod 11l, a to bez METABONDU. Takže to nerobí žiadne zázraky čo sa spotreby týka.
Používateľov profilový obrázok
hojko
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 38230
Registrovaný: 24 apr 2004, 18:29
Bydlisko: Európa
Kontaktovať používateľa:

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa hojko »

starysomar napísal: 20 jún 2024, 19:38Pri poslednej som dal to, čo dávam roky - hneď po prvej jazde sa moja pýtala, či som natankoval lepšiu naftu. Mám za to, že ak ženská zbadala rozdiel - zrejme je.
Tvoja zena spozna rozdiel medzi normalnym a premiovym palivom po tankovani??? No lebo ja veru nie :smt033
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

Lukas - ako si prišiel na to, že 4 deci? Porovnaím priemeru podľa údaaja výrobcu a môjho dlhodobého priemeru vrátane zím kde je výrazná prevaha krátkych jázd so studeným motorom?
Pri výpočte spotreby podiel je podiel mestského cyklu je stanovený na zhruba tretinu a mimomestského na dve tretiny.
Keď myslíš, že z toho ide urobiť uzáver - nedbám. Popisujem vlastné skúsenosti. Nič viac. Ak to kohokoľvek baví, môže to kľudne spochybňovať.

hojko - rozdiel medzi normálnym a prémiovým palivom ak je kvalitné nerozoznám ani ja. Prémoivé v zhodnom motore nemá väčší výkon, nemá mať ako pri väčšine naftových áut.
Rozoznám (a nameral som v minulosti) rozdiel medzi kvalitným a nekvalitným - na nižšom dojazde na zhodnej trase a potrebe podradiť tam, kde bežne vyjdem na vyššej zaradenej rýchlosti.
Používateľov profilový obrázok
hojko
Site Admin
Site Admin
Príspevky: 38230
Registrovaný: 24 apr 2004, 18:29
Bydlisko: Európa
Kontaktovať používateľa:

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa hojko »

Mne to pride, ze ty popieras fyzikalne vlastnosti a okolite faktory - teplotu vzduchu a vozovky, silu a smer vetra alebo to, ze zhodna trasa sa nerovna totoznej jazde ako vcera.
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

Ja?
Nižšie trenie nemá vplyv na spotrebu, výkon?
Mne to "príde", že niektorí ľudia majú nutkanie spochybňovať čo nepoznajú alebo si nevedia predstaviť :)
Používateľov profilový obrázok
lukas9206
Addict
Addict
Príspevky: 3822
Registrovaný: 18 júl 2010, 13:09
Bydlisko: Schleswig-Holsteins

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa lukas9206 »

starysomar napísal: 21 jún 2024, 8:03 Lukas - ako si prišiel na to, že 4 deci? Porovnaím priemeru podľa údaaja výrobcu a môjho dlhodobého priemeru vrátane zím kde je výrazná prevaha krátkych jázd so studeným motorom?
Pri výpočte spotreby podiel je podiel mestského cyklu je stanovený na zhruba tretinu a mimomestského na dve tretiny.
Keď myslíš, že z toho ide urobiť uzáver - nedbám. Popisujem vlastné skúsenosti. Nič viac. Ak to kohokoľvek baví, môže to kľudne spochybňovať.
Ja viem čo znamená priemerná spotreba. Ale keď nedáš presný popis svojich ciest, reálne dáta tak sú tvoje údaje zavádzajúce, irelevantne a sú len o tvojich pocitoch. Prídeš mi v tejto téme už skoro, ako platený troll z Metabondu :D
Asi 5 rokov tankujem premium palivo na Shell-ke, pred tým som pár rokov tankoval obyčajne palivo a lial tam Vif, a nedovolím si povedať aby bolo moje auto úspornejšie, rýchlejšie či čistejšie. Ale mám z toho dobrý pocit, a to mi tak nejak zatiaľ stačí. Ale žeby som to prémiové palivo vychvaľoval do nebies aké je úžasne, tak to nie.
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

Čo si chel zistiť? Ak je riadiačka motora nastavená na obyčajné palivo - "lepšie" motor nevyužije.
VIF aj prémiové palivá vtedy majú zmysel iba vo vyčistení - udržaní čistých trysiek, palivovej cesty, ventilov.
Shell netankujem. Dôvody vynechám.

Aký popis akých ciest? Detailne všetkých za vyše 66 000 kilometrov? Chceš to aj s teplotou, vlhkosťou vzduchu, rýchlosťou vetra, obutými pneu a adhéziou konkrétnych úsekov?

Niekto nezacíti ani pokles tlaku v pneu - iný áno.

Obaja ničím nedokazujete, že znížené trenie nemá vplyv okrem iného aj na zníženie spotreby - no snažíte sa. Nuda?

Bývalý kolega mal "lepší" nepriestreľný argument: "To tak nemôže byť, lebo mne sa to nezdá" :D
Používateľov profilový obrázok
lukas9206
Addict
Addict
Príspevky: 3822
Registrovaný: 18 júl 2010, 13:09
Bydlisko: Schleswig-Holsteins

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa lukas9206 »

starysomar napísal: 21 jún 2024, 8:03 Lukas - ako si prišiel na to, že 4 deci? Porovnaím priemeru podľa údaaja výrobcu a môjho dlhodobého priemeru vrátane zím kde je výrazná prevaha krátkych jázd so studeným motorom?
Pri výpočte spotreby podiel je podiel mestského cyklu je stanovený na zhruba tretinu a mimomestského na dve tretiny.
Keď myslíš, že z toho ide urobiť uzáver - nedbám.
starysomar napísal: 21 jún 2024, 10:24 Aký popis akých ciest? Detailne všetkých za vyše 66 000 kilometrov? Chceš to aj s teplotou, vlhkosťou vzduchu, rýchlosťou vetra, obutými pneu a adhéziou konkrétnych úsekov?
Prvé ma kritizuješ, že robím rýchle závery bez dát a teraz ma kritizuješ, že chcem tie dáta? Evidentne ten nick na tomto fóre si vybral teba a nie ty ten nick :roll:
starysomar napísal: 21 jún 2024, 10:24
Obaja ničím nedokazujete, že znížené trenie nemá vplyv okrem iného aj na zníženie spotreby - no snažíte sa. Nuda?
starysomar napísal: 21 jún 2024, 8:03 Popisujem vlastné skúsenosti. Nič viac. Ak to kohokoľvek baví, môže to kľudne spochybňovať.
To ale ani ty že to metabond robí, keďže sú to len tvoje subjektívne pocity.
Používateľov profilový obrázok
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 5540
Registrovaný: 01 máj 2011, 20:26

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa starysomar »

...
Používateľov profilový obrázok
mLuks
Guru wannabe
Guru wannabe
Príspevky: 2446
Registrovaný: 31 aug 2008, 13:25
Bydlisko: Košice (Cassovia)

Re: Aditíva METABOND

Príspevok od používateľa mLuks »

známy má Octaviu III 1.6TDI, 2015, nájazd cez 300k, má ju od nova. Väčšinou dialnične kilometre PO - KE a späť. Prípadne po východe sr. jeho spotreba je od 3,6 do 4,6. Žiadne aditíva nepoužíva. Vždy keď k nemu sadám do auta, hľadám kde má ten sťažeň a plachtu, keďže ho podpicujem, že má plachetnicu a nie auto.

To len tak pre info, že keď už si tak masíruješ ego na tej spotrebe s metabondom, tak aj bez neho a na novšom aute sa dá spraviť ešte lepšia.
Napísať odpoveď