Sme pripravení posilniť našu podporu Ukrajine. Zaväzujeme sa k jeho nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti tvárou v tvár ruskej útočnej vojne.
Zdieľame cieľ naďalej podporovať Ukrajinu, kým sa nedosiahne spravodlivý, komplexný a trvalý mier. Mier, ktorý zaručuje záujmy Ukrajiny a naše vlastné.
Vyhlásenie Weimar+ Nemecka, Francúzska, Poľska, Talianska, Španielska, Spojeného kráľovstva, Európskej služby pre vonkajšiu činnosť a Európskej komisie - Federálneho ministerstva zahraničných vecí
https://www.auswaertiges-amt.de/en/news ... ar-2700212
Autoeditácia príspevku po 1 min 26 sek:
Štúdia zistila, že ruské výdavky na obranu prevyšujú celú Európu dohromady
https://www.ft.com/content/93d44b5a-a08 ... 8c77efca4b
Hodnotenie IISS predstavuje jednoduché výzvy, ktorým Európa čelí, ak by USA obmedzili vojenskú podporu Ukrajine
Vojenské výdavky v Rusku, ktorého ekonomiku prezident Vladimir Putin postavil na vojnový základ, teraz podľa štúdie prevyšujú všetky európske rozpočty na obranu dohromady.
Celkové ruské výdavky na obranu vzrástli minulý rok v reálnom vyjadrení o 42 percent na 13,1 bilióna Rbs. To je ekvivalent 462 miliárd USD na základe parity kúpnej sily, ktorá sa prispôsobuje tomu, aké meny si môžu kúpiť v ich domovských krajinách.
Na porovnanie, európske rozpočty na obranu, vrátane Spojeného kráľovstva a členských štátov EÚ, vlani vzrástli takmer o 12 percent na 457 miliárd dolárov, čo je o niečo menej ako výdavky Moskvy, uviedol v stredu think-tank Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie.
„Military Balance“ IISS, ročné hodnotenie globálnych vojenských spôsobilostí a výdavkov na obranu, odhaľuje niektoré z bezpečnostných výziev, ktorým Európa čelí, ak by USA obmedzili svoju podporu Ukrajine a európskej obrane.
Americký prezident Donald Trump, ktorý prisľúbil rýchle ukončenie ruskej vojny proti Ukrajine , povedal, že jeho administratíva viedla „veľmi vážne“ rozhovory s Moskvou a sťažoval sa, že USA míňajú príliš veľa na konflikt a európsku bezpečnosť ako celok.
Očakáva sa, že vedúci poradcovia v Trumpovej administratíve, vrátane viceprezidenta JD Vancea a osobitného vyslanca Keitha Kellogga, sa tento týždeň stretnú s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a európskymi partnermi na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
Jednou metrikou, ktorú Trump opakovane uvádza, je potreba, aby Európa platila viac za svoju obranu vrátane podpory Ukrajine. Americká pomoc Ukrajine zatiaľ podľa think-tanku Kiel Institute for the World Economy dosiahla približne 88 miliárd eur, čo je takmer o tretinu menej ako 125 miliárd eur v Európe.
Trump tiež povedal, že Európa by mala minúť 5 percent HDP na obranu v porovnaní so súčasným priemerom okolo 1,7 percenta. Generálny tajomník NATO Mark Rutte medzitým povedal, že európske výdavky na obranu musia vzrásť na 3 percentá.
Na oboch úrovniach by Európa ďaleko predbehla ruské výdavky na obranu.
IISS predpovedá, že tento rok sa celkové ruské výdavky na obranu – vrátane takzvaných dobrovoľných platieb regionálnych orgánov a spoločností – zvýšia o 13,7 percenta na 15,6 bilióna Rbs, čo zodpovedá 7,5 percentám HDP alebo takmer 40 percentám ruských federálnych výdavkov.
Hoci si to vybralo daň na ekonomike, IISS povedala: "Rusko stále môže znášať náklady vojny."
Naopak, ak by Európa zvýšila výdavky na obranu na 3 percentá HDP, podľa IISS by to znamenalo ďalších 250 miliárd dolárov. Ak by sa zvýšil na 5 percent HDP, výdavky na obranu by vzrástli o približne 800 miliárd dolárov – takmer dvojnásobok súčasnej úrovne výdavkov Ruska.
Európske výdavky na obranu však už od roku 2014 vzrástli o polovicu, uviedla IISS a „fiškálne obmedzenia môžu utlmiť [ďalší] rast“.
Rozpočet Nemecka na obranu vzrástol o 23 percent a dosiahol 86 miliárd dolárov – prvýkrát za viac ako tri desaťročia prekonal rozpočet na obranu Spojeného kráľovstva vo výške 81 miliárd dolárov.
Bolo to však kvôli jednorazovým platbám zo špeciálneho nemeckého obranného fondu. Udržanie tejto úrovne „podliehalo vyššiemu stupňu neistoty,“ uviedla IISS. Záväzok Nemecka vynaložiť do roku 2029 2 percentá HDP v porovnaní so súčasnými 1,8 percentami je „tiež neistý“, dodal.
Spojené kráľovstvo, ktoré je po USA tradične druhým najväčším výdavkom na obranu v NATO, v súčasnosti vynakladá na obranu 2,3 percenta HDP. Vláda uviedla, že sa zaviazala zvýšiť to na 2,5 percenta, hoci nepovedala kedy.
Francúzske výdavky na obranu, ktoré sú v absolútnom vyjadrení tradične druhé najväčšie v Európe, vlani vzrástli o 4,5 percenta na 64 miliárd dolárov, čo zodpovedá 2 percentám HDP.
Spomedzi najväčších európskych výdavkov na obranu, Estónsko, ktoré susedí s Ruskom, minulo v minulom roku na obranu takmer 4 percentá HDP, pričom Poľsko s 3,25 percentami je druhé najvyššie v Európe. Ich absolútna úroveň výdavkov na obranu však bola oveľa nižšia ako v prípade troch najväčších európskych ekonomík, a to 1,7 miliardy USD a 28 miliárd USD.