Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
Používateľov profilový obrázok
brm
Darca
Darca
Príspevky: 19353
Registrovaný: 02 nov 2005, 17:03

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa brm »

Košický dopravný podnik musí škrtať spoje, hrozí vracanie desiatok miliónov z eurofondov
Spoiler
Šetríme, ale to nebude stačiť, varuje šéf DPMK.
Súvisiace: Kritická situácia v košickom dopravnom podniku I Porovnanie s plzenským dopravným podnikom

Peter Jabrik
Peter Jabrik
vedúci redaktor spravodajstva
Odoberať autora
Cestujúci sa musia pripraviť na viaceré obmedzenia spojov v košickej MHD.
Cestujúci sa musia pripraviť na viaceré obmedzenia spojov v košickej MHD. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)
Písmo:A-|A+
diskusia (32)
[ Dostávajte Denný newsletter Korzára e-mailom:
Prihláste sa na odber jedným klikom. ]
Riaditeľ riadenia dopravy DPMK Roman Danko.
Autobusy košickej MHD (13 fotografií)

Kritická finančná situácia Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) sa prejaví naplno počas viacerých nasledujúcich piatkov aj priamo v jeho sídle na Bardejovskej ulici. V jeho administratívnej budove bude v tieto dni zrejme až do konca marca vždy ticho i pusto. A chladno. Zamestnanci zostávajú doma na 60 percentách mzdy a priestory sa budú len temperovať ako počas víkendu. Teplo necítiť ani v kancelárii generálneho riaditeľa a člena predstavenstva DPMK VLADIMÍRA PADYŠÁKA, s ktorým sme v piatok preberali aktuálnu nelichotivú situáciu, možný ďalší vývoj a potenciálne hrozby pre podnik i mestskú hromadnú dopravu (MHD). Pri rozhovore nechýbal ani dlhoročný riaditeľ riadenia dopravy a už aj člen predstavenstva ROMAN DANKO.
V rozhovore sa okrem iného dočítate:

Dopravný podnik chystá zmenu linkového vedenia.
Prečo sa šéf DPMK obáva prepúšťania.
Ktorých autobusových liniek sa dotknú úsporné opatrenia a kedy.
Aké zásadné zmeny sa chystajú pri električkových linkách R.
Ako to bude so zvyšovaním cestovného.
Prečo je potrebné riešiť preferenciu MHD a bus pruhy.

Odborári podniku vyhlásili štrajkovú pohotovosť, lebo žiadajú zvýšenie platov. Zároveň pre chýbajúce financie pokračuje MHD aj po prázdninách v prázdninovom režime, čo pociťujú cestujúci menším počtom spojov. Podnik teda zavádza nepopulárne opatrenia a chystá aj ďalšie. Prečo sa to takto vyhrotilo?
Súvisiaci článok Neschválený rozpočet spôsobí pokračovanie prázdninového režimu v košickej MHD Čítajte

- Padyšák: Mesto Košice si v dopravnom podniku objednáva dopravné služby vo verejnom záujme na základe zmluvy. DPMK každý rok predkladá na jeseň finančný plán na nasledujúci rok, v ktorom je navrhnutý počet plánovaných najazdených kilometrov podľa schváleného linkového vedenia i grafikonu na nasledujúci rok. V návrhu sme uviedli, že v roku 2023 odjazdíme 15,1 milióna kilometrov a za súčasnej situácie na to potrebujeme z rozpočtu mesta príspevok na zabezpečenie dopravy vo verejnom záujme vo výške 36 miliónov eur. Mesto nám však listom z decembra minulého roka oznámilo, že pre nás má len 26 miliónov, teda o 10 miliónov menej. Toto je začiatok všetkého.

Navrhlo vám samotné vedenie mesta, aby ste obmedzili výpravu?

- Padyšák: Mesto v liste uviedlo, že vzhľadom na našu vyššiu požiadavku na jeho rozpočet, ako nám môže poskytnúť, nás žiada, aby sme spracovali kompletnú ponuku služieb MHD v Košiciach na rok 2023, vrátane optimalizácie prepravných výkonov a racionalizácie dopravných liniek v nadväznosti na objem pridelených finančných prostriedkov, ktoré má mesto pre nás k dispozícii.
Súvisiaci článok Mesto Košice už v tomto roku nedofinancuje DPMK, ten príjme úsporné opatrenia Čítajte

Ako ste na to reagovali vy?

- Padyšák: Cez vianočné sviatky sme vypracovali náš návrh na rok 2023 a zaslali sme ho 3. januára ako odpoveď mestu na jeho list. V materiáli sme popísali možné úsporné opatrenia verzus dosiahnuté úspory, uviedli sme k nim aj riziká a navrhli sme mestu i určité východiská z tejto situácie. Na záver sme požiadali mesto, nech nám oznámi, čo si z nášho pôvodného návrhu chce napokon objednať a zaplatiť, teda čo máme vyškrtnúť, čiže neurobiť.

Aké úsporné opatrenia ste navrhli a oznámili mestu ako 100-percentnému akcionárovi DPMK?

- Padyšák: Jedným z nich bolo práve pokračovanie v prázdninovom režime i po 9. januári, čo už aj realizujeme. To by nám malo priniesť úsporu nejakých 700-tisíc eur oproti štandardnej výprave. Plánované sú a mestu boli predostreté aj kritické opatrenia, ktoré budú mať po zavedení zásadný vplyv na MHD a zníženie jej atraktivity. Ponúkli sme i strategické opatrenia, medzi nimi napríklad zmenu linkového vedenia, čo sme sa už tak či tak rozhodli urobiť, keďže mesto v zásade až na drobné výnimky nemenilo od roku 2008 plán dopravnej obslužnosti. Vytvorí sa na to pracovná skupina zo zástupcov mesta, našich odborných pracovníkov i odbornej verejnosti a ďalších. Dáme si tiež vypracovať nezávislý odborný matematický model optimálneho linkového vedenia na Žilinskej univerzite.

- Danko: K zmene linkového vedenia musím poznamenať, že aj tak sa znižuje počet najazdených kilometrov, tak zrejme nastal čas pozrieť sa na to, či by sa tie kilometre nedali využiť nejako efektívnejšie pri zmene trasovania jednotlivých liniek. Ide o strategické rozhodnutie, že hoci možno budeme v nejakom inom režime viesť tie linky, tak sa aj s menším počtom kilometrov dostaneme ešte k akceptovateľnej kvalite pri možnostiam, ktoré aktuálne máme k dispozícii.
Súvisiaci článok Nevídaný chaos pri hlasovaní. Dopravný podnik dostal na záchranu menej, ako chcel Čítajte

Na tvorbu nového linkového vedenia nemáte vlastných odborníkov?

- Danko: Samozrejme, máme, ale jednak my a mesto môžeme mať na to rôzne názory, pričom je veľmi dôležité, aby sa s tým mesto ako objednávateľ výkonov i stotožnilo. Nezávislý odborný pohľad zvonku tiež môže priniesť nové riešenie bez vplyvu prirodzených osobných preferencií pri niektorých zaužívaných linkách.

- Padyšák: Má to byť čisto vedecká matematická práca a je potrebné, aby to pri tom aj zostalo. Toto je kľúč k optimálnemu riešeniu.

Akú celkovú úsporu by priniesli mestu navrhnuté opatrenia?

- Padyšák: Pri tých, ktoré až tak zásadne nenarušia MHD, ale už budú mať zásadný vplyv na jej atraktivitu, sme sa stále dostali len na úroveň zníženia výkonov o 10 percent. A to sme stále ešte veľmi ďaleko od zníženia o 30 percent, ktoré od nás požaduje mesto. Musíme totiž zísť z 15 miliónov vozokilometrov na 10 miliónov. Technicky to možné je, ale v tej chvíli už nastane zásadný problém, že nedokážeme odviezť veľkú časť ľudí zo zastávok. To by znamenalo fatálne zlyhanie, v princípe kolaps MHD, lebo cestujúci prejdú na individuálne formy dopravy a z nosnej sa môže napokon stať verejná doprava len doplnkovou.

Dokedy musí mesto nejako rozhodnúť, čo ďalej, aby DPMK dokázal udržať aspoň prázdninový režim?

- Danko: Dúfame, veríme, že sa mestský rozpočet schváli na marcovom mestskom zastupiteľstve, aby sme vedeli, na čom sme. Dovtedy takto vydržíme vďaka kontokorentnému úveru a ďalším chystaným úsporným opatreniam. To bude hraničné, lebo by sme veľmi neradi pri nenavýšení peňazí od mesta potom znižovali výkony ešte o viac ako o 10 percent.
Súvisiaci článok Padyšák obvinil Polačeka, že klame. Primátor Košíc prehral boj o dopravný podnik Čítajte

Zostanú vám vôbec nejaké financie na obnovu vozového parku či iné nové investície?

- Padyšák: Mesto nám v spomínanom liste napísalo, že na kapitálové výdavky vyčlenilo dopravnému podniku 1 milión eur. Náš finančný plán kapitálových výdavkov pritom počítal v tomto roku len pri realizácii modernizácie električkového depa, nákupu čítačiek, modernizácie dispečingu a aj už schváleného nákupu CNG autobusov s 5-percentnou spoluúčasťou na financovaní týchto eurofondových projektov vo výške 2,2 milióna. Už teraz nám teda bude chýbať na ne 1,2 milióna, pritom ich nevyhnutne potrebujeme využiť.

Pristavme sa pri eurofondoch. V Košiciach sa z nich takisto obnovovali električkové trate, nakupovali nové električky, obnovuje sa električkové depo atď. Mesto i dopravný podnik sa za pridelenie európskych peňazí zmluvne zaviazali, že splnia nejaké záväzné merateľné ukazovatele, pričom za ich nesplnenie prichádza do úvahy i vracanie mnohých miliónov eur. Boli to napríklad nárast počtu cestujúcich či úspora času, ale vy tu teraz reálne znižujete výpravu vozidiel. Upozornili ste mesto aj na toto?

- Padyšák: Samozrejme, že sme na to mesto v našich návrhoch upozornili, popísali sme tam pri jednotlivých riešeniach aj s nimi spojené riziká i hrozby. Predstavme si pyramídu, kde na jej vrchole je schválený strategický dokument Štúdia realizovateľnosti projektov obnova vozového parku električiek Košice a modernizácia električkových tratí mesta Košice. Práve ten umožnil dopravnému podniku a aj mestu čerpať eurofondy na jednotlivé projekty dovedna v celkovej hodnote takmer 285 miliónov eur. A my sme teraz kvôli požiadavke mesta nútení znižovať výkony, pričom z kľúčových dokumentov pre nás vyplýva povinnosť splniť záväzný merateľný ukazovateľ každoročne zvyšovať počet cestujúcich prepravených električkami.

Je hrozba vracania eurofondov naozaj reálna?

- Padyšák: Zacitujem vám zo strategického dokumentu: „V prípade, že prijímateľ nebude dosahovať napĺňanie merateľných ukazovateľov, dochádza k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy“. Konkrétne ide o paragraf, ktorý hovorí o nehospodárnom, neefektívnom, neúčinnom vynakladaní verejných prostriedkov. V dokumente sa ďalej uvádza, že základné pravidlá, týkajúce sa sankčného mechanizmu v podobe korekcií (vracanie peňazí – pozn. red.), sú predmetom metodického pokynu centrálneho koordinačného orgánu, ktorý identifikoval všetky merateľné ukazovatele.

Čo z toho vyplýva?

- Padyšák: Mestu sme argumentovali, že od nás chce zníženie výkonov o 30 percent, čo bude pri spomínanom merateľnom ukazovateli pre nás znamenať možnú odchýlku od 20 do 50 percent. Môže potom prísť na kontrolu komisia, ktorá ani nemusí byť zo Slovenska, a bude posudzovať, či a ak áno, tak v akej výške nám bude udelená korekcia za nesplnenie tohto ukazovateľa. Podľa súvisiacej tabuľky je pritom pri odchýlke od 20 do 50 percent korekcia až do výšky 100 percent hodnoty projektu. A teraz nastáva otázka pre mesto, či stojí za to teraz ušetriť 10 miliónov a riskovať vracanie mnohých desiatok miliónov eur.
Súvisiaci článok Porovnanie s plzenským dopravným podnikom vyznieva pre košický nelichotivo Čítajte

Redukcia spojov bude znamenať plnšie vozidlá MHD, zníženie jej atraktivity a následný odliv ďalších cestujúcich. DPMK získa menej peňazí z cestovného a nastane potreba ďalšieho obmedzovania výpravy, čiže začarovaný kruh...

- Padyšák: Áno, presne tak, môže sa roztočiť špirála, ktorú už bude potom ťažké zastaviť. Pribudne ešte viac áut na už aj tak preplnených cestách v meste počas špičiek.

Čiže celý tento možný katastrofický scenár možno odvrátiť, keď mestskí poslanci schvália v rozpočte na rok 2023 navýšenie peňazí pre DPMK?

- Padyšák: Áno, lebo jeho riziko tu v opačnom prípade naozaj je.

Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý s podporou stredo-pravicových strán) vám opakovane vyčítal, že dopravný podnik dostáva každoročne viac peňazí, ale ísť touto cestou sa nedá do nekonečna. Požaduje zaviesť opatrenia na efektívnejšie fungovanie. Čo vy na to?

- Padyšák: To, že dostávame každoročne viac peňazí, je pravda. Čo však ukazujú čísla? V predcovidovom roku 2019 sme mali tržby z dopravnej činnosti na úrovni 13,2 milióna eur a v tomto roku ich plánujeme na úrovni 14,3 milióna. Dva covidové roky nám pritom znížili počet cestujúcich, dodnes sa ešte nevrátili, lebo stále máme tržby o viac ako o 25 percent nižšie. Očakávame však, ako všetky dopravné podniky, že ich nárast bude plynulý a tržby porastú o 1,1 milióna. Lenže materiál a náhradné diely nás stali v roku 2019 2,2 milióna, ale teraz, keďže neobnovujeme zastaraný vozový park, čo spôsobuje vyššie náklady na náhradné diely a materiál, potrebujeme na to o 800-tisíc eur viac. Za zemný plyn zaplatíme viac o 700-tisíc, za naftu o 3,5 milióna, za opravy električkových tratí o 1 milión...
Súvisiaci článok Cestujúci ju veľmi nevyužívali. Tak odôvodňuje dopravný podnik obmedzenie jednej z liniek Čítajte

Najväčšou nákladovou položkou DPMK sú podľa výročných správ osobné náklady, teda platy a odvody za zamestnancov. Tam bol vývoj aký?

- Padyšák: Oproti roku 2019 nám stúpli o 9 miliónov na 29 miliónov. Po štrajku práve v polovici spomínaného roka narástli o 10 percent. V prvom covidovom roku 2020 sa nezvyšovali, v následnom druhom sa zvýšili len o infláciu a vlani sa od polovice roka zhruba o ďalších 50 eur na zamestnanca. Tieto navýšenia spôsobili aj legislatívne zmeny, napríklad príplatky za nočné, za soboty a nedele atď. Napriek tomu nešlo o nárast osobných nákladov na úrovni iných odvetví alebo trebárs aj magistrátu, lebo dopravný podnik je vždy na chvoste. Preto je tu aj nespokojnosť zamestnancov DPMK, ktorí nám už oznámili, že 10. januára vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Požadujú dofinancovanie podniku aj zvýšenie platov.

Ako chcete vykryť 10-miliónový rozdiel medzi vašimi požiadavkami a sumou, ktorú vám mieni poskytnúť mesto?

- Padyšák: Jednou z možností je zvýšenie cestovného, ale tomu sa dopravný podnik dlhodobo bráni, lebo každé jeho zvýšenie znamenalo pre nás určitý odliv cestujúcich. Ďalšou je dofinancovanie z výberu parkovného. Strategická zmena parkovacej politiky môže reálne priniesť viac financií aj pre DPMK, lebo by motivovala cestujúcich prestúpiť z áut do MHD. S tým súvisí aj preferencia MHD, ktorú zaviedol už aj Prešov. Bus pruhy by zrýchlili hlavné ťahy v prospech vozidiel MHD a zvýšili by atraktivitu verejnej dopravy pre cestujúcich, lebo by to zároveň ešte viac spomalilo individuálnu automobilovú dopravu najmä počas špičiek. U nás ich máme zatiaľ len na Štúrovej ulici, ale chystáme sa to rozšíriť.

Prepúšťať sa nechystáte?

- Padyšák: Ak nám mesto rozdiel nedofinancuje, budeme tomu musieť prispôsobiť výpravu a v takom prípade sa už nevyhneme ani organizačným opatreniam. Ak reálne pristúpime k prepúšťaniu, musia si všetci kompetentní uvedomiť, že to nie ja ako zapnúť a vypnúť svetlo. Keď sa totiž skončí táto zlá situácia vo svete a nastúpi zotavovanie, spätný návrat MHD do predchádzajúceho stavu bude dlhodobým procesom. Vodičov a ďalší odborný personál určite nedokážeme získať okamžite. Prepúšťanie by preto bolo obrovským rizikom. Keď teraz poškodíme krvný obeh mesta, hromadnú dopravu, cesta späť určite nebude rýchla a jednoduchá.
Danko: Úsporné opatrenia sa dotknú viacerých liniek, niektorých aj zásadne

Popri aktuálnom prázdninovom režime chystá DPMK ďalšie úsporné opatrenia ešte do marcového mestského zastupiteľstva, na ktorom sa rozhodne, či mu mesto navýši príspevok. Na konkrétnosti sme sa opýtali riaditeľa riadenia dopravy ROMANA DANKA.

Na čo sa teda musia ešte cestujúci pripraviť?

- Začnem tým, že očakávame, že sa mesto bude intenzívne zaoberať preferenciou MHD a bus pruhmi, lebo je to veľmi dôležité a v konečnom dôsledku to zníži naše náklady aj zvýši tržby i atraktivitu MHD. Keby sa nám podarilo zvýšiť obežnú rýchlosť vozidiel, teda že by nám nestáli toľko v zápchach, tak by sme ich potrebovali menej, takisto aj menej vodičov, čiže by boli nižšie náklady. Napríklad máme v špičke ráno len na autobusovej linke č. 10 deväť vozidiel. Keby sme zvýšili obežnú rýchlosť vďaka bus pruhom, potrebovali by sme ich možno len sedem, ak by nemuseli stáť v zápche pri Steel Aréne alebo na Prešovskej ceste. Pri tom istom intervale spojov.

Alebo by ste mohli pri rovnakých nákladoch ako teraz interval medzi jednotlivými spojmi skrátiť, čo by zvýšilo atraktivitu MHD...

- ...áno, presne, ako hovoríte, za rovnaké peniaze by sme dostali lepší interval. A teraz k tým obmedzeniam. Bez ohľadu na dofinancovanie my z princípu nemôžeme čakať do marca, lebo už teraz sme v rozpočtovom provizóriu, takže dostávame menej peňazí, ako potrebujeme. Nejaké úsporné opatrenia sme už začali robiť a nejaké chystáme. Ako prvé sme aj po 9. januári ponechali prázdninový režim. My ho však máme relatívne štedrý, čo v praxi znamená, že nosné autobusové linky 10, 15, 19, 27, 36, 71 a 72 nám spadli z 10-minútového intervalu v rannej špičke na 12-minútový. Čiže v priebehu hodiny nejde šesť spojov, ale iba päť. Keďže väčšina je krížových, tak to napríklad na Furči znamená, že nejde autobus každých päť minút, ale každých šesť. To platí trebárs aj pre Sídlisko Ťahanovce. Samozrejme, priznávame, že spojov je menej, aj to, že vo vozidlách je viac ľudí a znižuje sa komfort cestovania. Nemáme však momentálne indície o tom, že by sme nedokázali zo zastávok odviezť všetkých ľudí. Ešte doplním, že popoludňajšia špička nám spadla z 12 na 15 minút, mimo špičiek sme zišli na nosných linkách z intervalu 15 minút na 20-minútový a večer i víkend zostali rovnako ako predtým na 20 minútach. Nejaké účelové spoje však budeme musieť len veľmi cielene pridať, keď sa začne semester vysokoškolákom.

Ako je to pri električkách?

- Dostávame otázky, prečo sme električky ponechali ako v školskom roku. No preto, lebo už aj tak majú 12-minútový interval a nemáme momentálne odvahu zmeniť to na 15-minútový prázdninový, lebo najmä Jazero a Terasa by mali veľké problémy. Snažíme sa, aby 10-percentné zníženie výkonov bolelo cestujúcich čo možno najmenej. Bolieť to však bude vždy. Ide len o to, či to zabolí desiatky alebo stovky ľudí.

A čo konkrétne ešte do marca chystáte?

- Okrem už zrealizovaného obmedzenia autobusovej linky č. 37 chystáme ešte v priebehu januára obmedzenia spojov na električkových linkách R do U. S. Steelu. Budeme to ešte verejnosti podrobne komunikovať, ale v zásade pôjde aj o to, že bežné linky, ktoré nejazdia na pracovné zmeny, ukončia premávku v pracovných dňoch po 16. hodine a cez voľné dni nebudú jazdiť vôbec. Ešte v januári predpokladáme aj zníženie rozsahu nočnej autobusovej dopravy v rámci úsporných opatrení. Od 1. februára plánujeme vstúpiť do cestovných poriadkov liniek č. 11, 12, 14, 17 a 26. Vo februári vykonáme úpravy aj na linkách 18, 55 či 33. V marci sa dotknú úsporné opatrenia aj liniek 51, 52 a 56.

Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/c/23113616 ... ref=njctse
tyler91
King
King
Príspevky: 1737
Registrovaný: 14 aug 2010, 9:49
Bydlisko: KE

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa tyler91 »

Používateľov profilový obrázok
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 8976
Registrovaný: 09 sep 2007, 13:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa wladas »

Spoiler
Ráno s NHL: Nagy tam chcel zostať aj za menej peňazí. Prečo sa Arizona nikdy nestala dobrým tímom

Dobré ráno,

kedysi ste ich poznali ako Phoenix, od roku 2014 už hrajú ako Arizona. Coyotes patria dlhodobo k najmenej výrazným tímom NHL a výnimkou nie je ani táto sezóna. V noci prehrali s Dallas Stars 0:4 a pripísali si dvanástu porážku z posledných trinástich zápasov.

Ladislav Nagy strávil v minulosti v klube úspešných päť sezón, v troch sa dostal nad 50-bodovú hranicu.

„Pre hráča je výhoda, že to mesto tak nežije hokejom a nie je tam taký veľký mediálny tlak ako v Toronte či Montreale. Preto si viem predstaviť, čo musí v Montreale zažívať Juraj Slafkovský a vôbec mu to nezávidím,“ hovorí Nagy.

V rozhovore spomína takisto na snahu dostať sa s Coyotes do play-off, na bizarné rozhodnutia v klube aj na nečakaný trejd do Dallasu.

Hokejisti Washingtonu s Martinom Fehérvárym prehrali na ľade Vegas 2:6. Adam Ružička bol iba na tribúne pri výhre Calgary nad Tampou Bay 6:3, za ktorú nastúpil slovenský obranca Erik Černák.

Ráno s NHL je článok, v ktorom sa každý deň venujeme jednej téme z najlepšej hokejovej ligy na svete a prinášame krátky súhrn nočného diania.

Tím Coyotes od presťahovania z Winnipegu do Arizony v roku 1997 iba deväťkrát postúpil do play-off a naposledy ďalej ako v prvom kole bol ešte v ročníku 2011/2012. Nikdy nehral vo finále NHL a súčasná pozícia jedného z najhorších mužstiev ligy naznačuje, že sa na tom nič nezmení ani v tomto ročníku.

Slovenský útočník Ladislav Nagy strávil v mužstve päť sezón a hovorí, že pôsobenie v málo konkurencieschopnom tíme, navyše v nehokejovom meste, má svoje špecifiká.

„Z hľadiska ambícií je to veľmi náročné, keď viete, že už dvadsať zápasov pred koncom základnej časti nemáte šancu dostať sa do play-off. NHL je však špecifická v tom, že tam v každom stretnutí musíte odovzdať sto percent. Ak by sa klubu nepáčil váš prístup, pokojne by sa mohlo stať, že sa s vami rozlúči. Nič nesmiete odfláknuť a musíte makať naplno, aj keď sa tímu výsledkovo nedarí.“

Nagy postúpil s tímom iba raz do play-off, aj to skončili hneď v prvom kole. Bolo to v sezóne 2001-2002, teda rok po tom, keď do klubu prestúpil spoločne s Michalom Handzušom zo St. Louis výmenou za vtedajšiu americkú hviezdu Keitha Tkachuka.

„Mne sa tam naozaj hralo veľmi dobre. Najmä mi ako mladému hráčovi dali veľkú šancu, dostal som výrazný priestor na ľade a zišla sa tam perfektná partia. V sezóne 2005/2006 som v 51 zápasoch nazbieral 56 bodov a mali sme to dobre rozbehnuté na play-off, ale zranil som sa ja aj viacerí chalani a napokon sme doň nepostúpili,“ spomína.

„Bola to vtedy veľká smola, lebo sme mali výborný tím. Škoda, že sa potom klub zbavil dobrých hráčov a nedosiahli sme viac. Ako napríklad Chicago, ktoré podpísalo dlhodobé kontrakty s piatimi, šiestimi kľúčovými hráčmi a potom trikrát získali Stanley Cup. Aj iné tímy si takto vybudujú jadro a menia ostatných, Arizona nie,“ pokračuje.

Veľkú fluktuáciu veľmi dobre ilustruje fakt, že hoci Nagy odohral vo Phoenixe iba päť sezón a na svoj posledný zápas nastúpil ešte pred pätnástimi rokmi, s 249 bodmi (92+157) je ešte stále desiatym najproduktívnejším hokejistom v klubovej histórii.

V súčasnom tíme Coyotes sú len traja tridsiatnici a s 38 bodmi zo 46 zápasov je najväčšou hviezdou 24-ročný americký útočník Clayton Keller, ktorého si vybrali v drafte 2016 zo 7. miesta.

„V mužstve bolo vždy veľa mladých hráčov, čo poznám z vlastnej skúsenosti. Tí sa chytia, odohrajú tri-štyri dobré sezóny a vytrejdujú ich. Skrátka, ani tých najšikovnejších neodpíšu za veľké peniaze, ale radšej ich vymenia. A keďže sa zbavujú dobrých hráčov, úspech neprichádza,“ vysvetľuje.

V tíme chcel zostať ešte dlhšie, aj za menej peňazí, vo februári 2007 však prišiel trejd a Slovák sa sťahoval do Dallasu. „Nič som s tým nemohol spraviť, NHL je skrátka biznis,“ spomína Nagy, ktorý zväčša nastupoval na ľavom krídle v útoku so skúseným kanadským duom Daymond Langkow – Mike Johnson.


Ladislav Nagy. Foto – TASR
Absolútnou klubovou legendou je s 1 540 odohranými zápasmi a 972 bodmi Shane Doan. Jeho číslo 19 by si už nikto iný nemal obliecť, hoci precedens z roku 2005 ukazuje, že v tejto organizácii zrejme nie je nič nemožné.

V auguste 2004 podpísal svoju poslednú zmluvu v kariére Brett Hull, ktorý chcel hrať v klube svojho dlhoročného priateľa Wayna Gretzkého. Ten bol spolumajiteľom aj trénerom Coyotes a viedol aj Nagya. Hullov nemenej slávny otec Bobby však žiadal, aby jeho syn nosil na chrbte deviatku ako on. Klub preto v rámci slávnostnej ceremónie stiahol vyradený dres spod strechy, ktorý pôvodne Winnipeg na počesť pôsobenia Hulla staršieho vyradil vo februári 1989.

Organizáciu Coyotes po presťahovaní do Arizony okrem slabých výsledkov na ľade sprevádzali najmä finančné problémy. V roku 2009 dokonca vyhlásila bankrot, a kým sa dostala do rúk nového majiteľa, vlastnila ju NHL. „Problémy možno boli aj počas môjho pôsobenia, ale my hráči sme ich veľmi nepociťovali. Nikdy sa napríklad nestalo, že by mi meškala výplata,“ hovorí Nagy.

V lete 2019 sa stal majoritným vlastníkom klubu Alex Meruelo a pre vedenie ligy je prioritou výstavba nového domovského štadióna. V súčasnosti hrá mužstvo domáce zápasy v iba 5-tisícovej Mullet Arene, ktorá patrí Arizonskej štátnej univerzite.

Nagy v roku 2003 zažil sťahovanie z America West Areny vo Phoenixe do mesta Glendale. „Dochádzanie do Glendale bol niekedy problém, bolo to dosť ďaleko, v zápchach trvala cesta autom niekedy aj hodinu a pol. Keby bol štadión v Scottsdale, kde všetci bývajú, na hokej by chodilo viac fanúšikov. My sme tam mali tréningovú halu, ale na zápasy sme jazdili do Glendale.“

Mike Stephens z The Hockey News tvrdí, že Coyotes „sa stali prvou skládkou, na ktorú môžu ostatné kluby s problémami s platovým stropom vyložiť svoje nechutné zmluvy“. Urobilo tak napríklad aj Chicago s ťaživým kontraktom Mariána Hossu v rámci trejdu siedmich hráčov v čase, keď pre zdravotné problémy už dávno nehral hokej.

Kanaďan Eric Lindros ako draftová jednotka v roku 1991 odmietol podpísať zmluvu s Québecom, lebo klub mu prišiel izolovaný, s nedostatkom marketingového potenciálu a vo všeobecnosti „francúzskeho charakteru“. Slnečná Arizona je na mape NHL jedným z najmenej hokejových miest, ale druhý Lindros jej nehrozí.

Mladým hráčom poskytuje na ľade dostatok priestoru a navyše nie sú pod takým drobnohľadom ako inde, čo môže pri ich hernom vývoji a adaptácii na najlepšiu ligu sveta zohrávať dôležitú úlohu. Klub na najbližšie tri roky drží tri výbery v prvom kole draftu, osem v druhom, sedem v treťom a štyri vo štvrtom.

„Mne osobne to tam vyhovovalo. Celý rok teplo, na kraťasy a tričko, akurát v zimných mesiacoch niekedy rifle a tenisky. A pre hráča je výhoda, že to mesto tak nežije hokejom a nie je tam taký veľký mediálny tlak ako v Toronte či Montreale. Tam na nás po rozkorčuľovaní pred zápasom vždy čakalo desať, pätnásť kamier, kým vo Phoenixe tak dve, tri. Preto si viem predstaviť, čo musí v Montreale zažívať Juraj Slafkovský a vôbec mu to nezávidím,“ dodal Nagy, ktorý je jedným zo šiestich Slovákov v doterajšej histórii Coyotes.

Slováci v Coyotes
1. Ladislav Nagy 321 zápasov, 249 bodov
2. Radoslav Suchý 372 zápasov, 63 bodov
3. Branko Radivojevič 150 zápasov, 56 bodov
4. Michal Handzuš 89 zápasov, 53 bodov
5. Richard Pánik 110 zápasov, 52 bodov
6. Marcel Hossa 14 zápasov, 0 bodov

Ako hrali Slováci
Martin Fehérváry odohral necelých 18 minút a zaznamenal mínusový bod. Mal aj jednu strelu, jeden blok a dva bodyčeky.
Erik Černák odohral necelých 19 minút. Do štatistík si pripísal jeden mínusový bod, dva bodyčeky a dve zblokované strely.
Adam Ružička vypadol zo zostavy Calgary a zápas sledoval ako zdravý náhradník z tribúny. Pravidelne hrával za Calgary od 8. novembra 2022, v 36 zápasoch získal 20 bodov za 6 gólov a 14 asistencií. 23-ročný útočník nebodoval v posledných 11 zápasoch. Ružička bol zdravým náhradníkom v 10 z prvých 11 zápasov sezóny.

Výsledky
Buffalo – Anaheim 6:3, Calgary – Tampa Bay 6:3, Florida – Minnesota 5:3, Ottawa – Winnipeg 1:5, Montreal – Toronto 3:2 pp, Columbus – San Jose 5:3, Detroit – Philadelphia 1:2, New York Islanders – Carolina 2:5, Nashville – Los Angeles 5:3, St. Louis – Chicago 3:5, Dallas – Arizona 4:0, Vegas – Washington 6:2, Vancouver – Edmonton 2:4, Seattle – Colorado 1:2 pp a sn
Používateľov profilový obrázok
retkvic
Guru
Guru
Príspevky: 2577
Registrovaný: 04 feb 2008, 0:30

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa retkvic »

Používateľov profilový obrázok
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict
Príspevky: 8976
Registrovaný: 09 sep 2007, 13:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa wladas »

Používateľov profilový obrázok
heker
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 12715
Registrovaný: 30 máj 2006, 20:27

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa heker »

Používateľov profilový obrázok
beardie
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 18643
Registrovaný: 12 nov 2006, 10:52

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa beardie »

Spoiler
Špeciálni prokurátori: Toto už je za čiarou. Žilinka zasahuje do prípadov, aj keď sú už na súde
Monika TódováMONIKA TÓDOVÁ


Ladislav Masár, Vladimír Kuruc a Daniel Lipšic. Foto Tasr
Ladislav Masár, Vladimír Kuruc a Daniel Lipšic. Foto Tasr
Žilinka posudzuje inak prípady vplyvných ľudí a inak tých obyčajných, je to demotivujúce, hovoria prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí ukázali konkrétne prípady.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zasahuje do prípadov vplyvných ľudí nielen vtedy, keď sú v prípravnom konaní a podľa paragrafu 363, ale aj keď sú na súdoch a vo veci je podaná obžaloba. Na tlačovej konferencii piatich prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry to povedal Ladislav Masár.

Žilinka to spravil v kauze dnes už bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Miroslava Výboha a v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten momentálne čelí obžalobe v spoločnej veci s podnikateľom Petrom Koščom, ktorý mal rozsiahle kontakty v polícii a tajnej službe. „To už je ďaleko za čiarou,“ vyhlásil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Vo všetkých týchto troch prípadoch Žilinkovi podriadené prokurátorky napísali na súd – v štádiu, keď už na prípad nemajú dosah –, že nesúhlasia s podanou obžalobou. Masár skonštatoval, že s takým niečím sa vo svojej kariére doteraz nestretol.

„To robí obhajoba, to nerobia prokurátori. My sedíme na hlavnom pojednávaní na opačných stranách miestnosti. Ak sa takéto podania stávajú súčasťou obhajoby v závažných kauzách, tak si myslím, že je to zarážajúce,“ povedal Lipšic.

S Masárom a Lipšicom sa na tlačovej besede zúčastnil aj Vladimír Kuruc, Matúš Harkabus a Ondrej Repa. Všetci na konkrétnych prípadoch ukázali, že Žilinka používa paragraf 363 inak pri vplyvných ľuďoch a inak pri bežných občanoch.

[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]
„Aplikujú sa iné pravidlá a názory v kauzách osôb, ktoré majú vplyv, a iné v kauzách osôb, ktoré takýto vplyv nemajú,“ vyhlásili prokurátori.


Prípad poslanca Borguľu
Posledné stíhanie, ktoré Maroš Žilinka minulý týždeň zrušil, sa týka poslanca Martina Borguľu, ktorý sa dostal do parlamentu na kandidátke Sme rodina. Generálny prokurátor rozhodnutie o zrušení stíhania oznámil verejne v piatok, na Úrad špeciálnej prokuratúry bolo doručené v utorok.

Matúš Harkabus, ktorý prípad poslanca a bratislavského podnikateľa dozoruje, s argumentmi Žilinku nesúhlasí. Borguľa bol obvinený, že podplácal vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku (aktuálne na úteku), aby nevyšetroval jeho konanie vo veci, ktorá súvisela s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou. Borguľa priznal, že zaplatil 50-tisíc eur. Vysvetľoval to tak, že išlo o vydieranie, nie o podplácanie. Žilinka teraz obvinenie zrušil, lebo sa nepodarilo spätne dohľadať, že by Borguľu za vodárenskú spoločnosť vyšetrovali. Neexistoval teda podľa neho dôvod, aby podplácal.

Harkabus s takouto argumentáciou nesúhlasí. Podľa neho bol Borguľa za svoje konanie zodpovedný, aj keby jeho vyšetrovanie bolo len zinscenované. A ak aj tvrdí, že sa bál prípad oznámiť polícii vzhľadom na to, kto vtedy viedol Policajný zbor (Tibor Gašpar a spol.), tak prokurátori upozorňujú, že to neurobil ani po zmene vedenia.

„To, že ste vydieraný a spáchate nejaký trestný čin, vás nezbavuje zodpovednosti za ten trestný čin,“ vyhlásil Harkabus. Prokurátor tiež povedal, že aj v súvislosti s okolnosťami prípadu by určite na súde v prípade podania obžaloby navrhoval peňažný trest.

Kto má rozhodovať?
Minister spravodlivosti Viliam Karas v rozhovore pre SME tento týždeň vyhlásil, že generálnemu prokurátorovi Žilinkovi dôveruje a spor okolo rozhodnutí podľa paragrafu 363 majú hodnotiť odborníci a nie on. Na Slovensku je podľa neho vysoká úroveň výučby trestného práva a máme tu aj odborníkov profesorov.

Harkabus má iný názor: „Tým, kto má našu prácu hodnotiť, je súd. Aj prípad Borguľa je zaujímavá právna vec, nevyskytuje sa to každý deň, ale nemyslím si, že naša právna úvaha je nelegitímna,“ povedal prokurátor. Upozorňuje aj na to, že prokurátor je povinný podať obžalobu, aj keď má o veci pochybnosti. Kritika Úradu špeciálnej prokuratúry by podľa jej prokurátorov bola legitímna, keby im padali kauzy na súdoch. Hovoria však, že majú 94-percentnú úspešnosť. Celkovo bolo za minulý rok odsúdených 231 osôb a oslobodených 14.

Generálneho prokurátora sa zastáva aj predseda Sme rodina Boris Kollár, ktorý naposledy v televízii Markíza povedal, že to nie je tak, že Žilinka všetkých vplyvných ľudí oslobodzuje. Kollár hovoril, že „363-ku“ nedostali ani podnikateľ Norbert Bödör, policajný prezident Tibor Gašpar, ani Dušan Kováčik.

„Treba hodnotiť, kedy bolo takto rozhodované, či dané osoby naozaj podali návrh podľa paragrafu 363. Viem, že napríklad v kauze Očistec to urobili iba niektorí a Norbert Bödör nie,“ povedal prokurátor Ondrej Repa. V prípade Vladimíra Pčolinského zasa Repa upozornil na to, že bývalý riaditeľ SIS bol zbavený obvinenia, ale druhý obvinený – Zoroslav Kollár, ktorého tiež Žilinka vtedy zbavil obvinenia – je už dnes právoplatne odsúdený, pretože sa priznal a súd schválil jeho dohodu o vine a treste s prokurátorom.

Iný meter
Ladislav Masár pôsobil v minulosti aj ako prokurátor trestného odboru na generálnej prokuratúre. Na tlačovú besedu priniesol rozhodnutie z novembra 2020, keď vybavil vec jedného obvineného tak, že mu napísal, že hoci je v jeho veci iba jeden svedok a ostatné dôkazy sú nepriame, nemôže zrušiť jeho obvinenie, pretože by mal rozhodnúť súd. Toto rozhodnutie mu schválil aj prvý námestník Jozef Kandera. O pár mesiacov už v kauze Pčolinský hodnotil Kandera dôkazy tak, že sú nedostatočné.

Ondrej Repa hovorí, že to isté si všimol aj on v kauzách Mýtnik, v ktorej sa objavujú podnikateľ blízky Smeru Jozef Brhel a Peter Kažimír, dnes guvernér Národnej banky, a o trenčianskom bare Fatima. Aj tu Žilinkova prokuratúra použila paragraf 363.

„Argumentácia generálnej prokuratúry tu bola opačná ako v iných kauzách.“ Repa hovorí, že generálna prokuratúra ešte vo februári 2017 vydala stanovisko, ktoré sa týkalo toho, ako vyhodnocovať dôkazný stav v čase, keď je podaná sťažnosť voči vznesenému obvineniu alebo keď je podaný návrh podľa paragrafu 363. „Toto stanovisko bolo v júni 2021 zrušené generálnym prokurátorom bez odôvodnenia. Následne sa skúmal dôkazný stav počas celého trestného konania a dochádzalo k tomu, že právny stav sa vyhodnotil zásadne odlišne, ako to urobil vyšetrovateľ a ako som to vyhodnotil ja,“ povedal Repa.

Aj v Mýtnikovi, aj vo Fatime pritom podľa neho dôvodnosť stíhania opakovane potvrdili súdy, pretože sa tam rozhodovalo o väzbe. „Rozpor vidíme aj v tom, že niekedy sa niečo berie do úvahy a niekedy nie, napríklad rozpory vo výpovedi.“ Prokurátori upozorňujú na to, že ako zásadný rozpor bolo vyhodnotené napríklad to, že svedok najprv hovoril o úplatku 45- až 50-tisíc a potom o úplatku 48-tisíc.

„Napríklad bolo vydané rozhodnutie o 363 vo vzťahu k jednej spolupracujúcej osobe, jeho výpoveď bola podrobená mimoriadne prísnemu hodnoteniu, a v inom konaní tá istá osoba bola v režime 363 vyhodnotená ako dostatočná na vznesenie obvinenia,“ povedal Repa. Tohto svedka už podľa neho vyhodnotil ako dôveryhodného aj súd na prvom stupni.

„Dokonca sa dostávame do štádia, že niektorí obvinení prestali podávať sťažnosti voči vznesenému obvineniu a rovno sa obracajú na generálneho prokurátora,“ povedal Repa. Teraz to urobil v kauze Mýtnik napríklad guvernér NBS Peter Kažimír, ktorý zobral späť svoju podanú sťažnosť. Zo strany obhajoby môže ísť o taktiku, aby Úrad špeciálnej prokuratúry nestihol podať vo veci obžalobu a aby sa tak prípad nedostal pred súd.

Prokurátor Vladimír Kuruc povedal, že majú na úrade aj prípady, keď súd obžalovaných uznal vinnými aj na základe jednej výpovede. Ide o právoplatné rozsudky vo veci mafiánov Kudlička, Okoličány, ale aj v korupčnej kauze starostu Marianky Radovana Juriku. Zároveň sú prípady, keď boli osoby oslobodené. „Ale vždy šlo o rozhodnutia súdov,“ povedal Kuruc.

Zľava: Ladislav Masár, Vladimír Kuruc, Daniel Lipšic, Ondrej Repa a Matúš Harkabus. Foto tasr
Sme demotivovaní, ale profesionáli
Lipšic na tlačovej besede hovoril aj o tom, že majú na úrade dvadsaťpercentný podstav a majú problémy s výberovými konaniami alebo so stážami. Generálna prokuratúra kladie podľa neho čoraz vyššie nároky na ľudí, ktorí majú na úrad nastúpiť.

„Ako prokurátor som sa bežne stretával v práci s paragrafom 363, cítim tam ten odklon. Človek, samozrejme, môže cítiť aj nejaký pocit ‚krivdy‘, keď pracuje na prípade a ten je potom vrátený do bodu nula,“ povedal prokurátor Repa.

„Určite nejednotnosť rozhodovania generálnej prokuratúry vo vzťahu k paragrafu 363 neprospieva atmosfére, či už na tomto úrade, ale aj na NAKA, kam následne musíme tieto naše poznatky prenášať a oni by ich mali aplikovať,“ upozorňuje aj prokurátor Kuruc.

„Tej práce tu nie je málo. Motivačne to nepôsobí, ale sme profesionáli, máme nejaké postavenie štátnych úradníkov, porátame sa s tým,“ povedal prokurátor Harkabus.
Používateľov profilový obrázok
cinges
King
King
Príspevky: 1740
Registrovaný: 05 mar 2007, 13:58
Kontaktovať používateľa:

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa cinges »

mohol by som toto poprosit? dakujem moc :)
https://dennikn.sk/1606901/deti-dokazu- ... t-par-dni/
Používateľov profilový obrázok
beardie
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 18643
Registrovaný: 12 nov 2006, 10:52

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa beardie »

Deti dokážu prespať celú noc aj v piatich mesiacoch, stačí vydržať pár dní
Spoiler
Tréning spánku je náročný pre dieťa aj rodičov, jeho výsledkom je však pokojný spánok a pohoda celej rodiny.

Bola som zúfalá. Môj syn nemal ani pol roka a spánok sa mu každý mesiac zhoršoval.

V noci sa síce budil len raz alebo dvakrát, no večerné uspávanie sa predlžovalo a komplikovalo, akoby začal byť odolný voči všetkým spôsobom, ktoré sme skúšali.

Keď mal päť mesiacov, dostali sme knihu Tajomstvo pokojného dieťaťa (v origináli Secrets of the Baby Whisperer), ktorú v roku 2001 napísala britská zdravotná sestra Tracy Hoggová.

[ Nový newsletter Pod slnkom Jany Shemesh bude o tom, čo okrem veľkej politiky zaujalo komentátorku Denníka N. Odoberajte jedným klikom. ]
Autorka v nej rodičom radí, ako bábätkám nastaviť denný režim a rituály. Ale hlavne ponúka riešenie ich problémov so spánkom či dojčením.

Vďaka nej sme so synom začali takzvaný tréning spánku (sleep training). Do troch týždňov sa naučil zaspávať sám v postieľke a odvtedy prespí celú noc.

Jadrová hlavica
„Začnite tak, ako si myslíte, že budete pokračovať,“ píše Hoggová v kapitole o spánku a rodičom radí, aby spôsob uspávania dieťaťa nastavili čo najskôr tak, ako ho chcú praktizovať ďalej, teda aj po troch mesiacoch či roku.

Nášmu synovi sme spočiatku menili spôsoby uspávania takmer každý mesiac. Najskôr zaspával na prsníku. Pre bolesti pri dojčení odporučila laktačná poradkyňa fitloptu, na ktorej počas prvých dní zaspal do pár minút. Postupne sa však čas uspávania predlžoval.

Navyše sme syna museli uložiť do postieľky veľmi opatrne, aby sa nezobudil. Zo žartu sme ho prirovnávali k jadrovej hlavici. Horšie však bolo, keď sa pri presune do postieľky zobudil, a s uspávaním sme museli začať odznova.

Jemné pohupovanie na lopte bolo síce pohodlnejšie ako dojčenie, syn však v tom čase rýchlo priberal. S fitloptou sa rýchlo objavili prvé bolesti chrbta, nôh a, samozrejme, rúk.

Spôsob uspávania sa tak stal najčastejšou témou diskusií s priateľmi. Zistili sme, že väčšina matiek uspáva svoje dieťa na prsníku, otcovia na fitlopte, pri chôdzi či v kočíku, prípadne v autosedačke počas jazdy. Ani jedno z riešení však nebolo dlhodobo udržateľné.

Dôležité rituály
„Spánok je proces učenia, ktorý iniciujú a podporujú rodičia,“ píše Hoggová, podľa ktorej nemá byť trestom ani bojom.

Na jej rady sme pristúpili po tom, čo syn zaspával na rukách takmer hodinu a neraz odmietal uspávanie s otcom.

Hoggová odporúča rodičom sledovať na dieťati príznaky únavy, po ktorých ho majú postupne pripraviť na spánok. Kľúčové je zívanie, zastretý pohľad alebo zatváranie očí. Dieťa je vtedy unavené a malo by ísť spať.

Pred spaním by rodičia mali s dieťaťom robiť pravidelne tie isté činnosti, napríklad ho okúpať, zaspievať mu uspávanku alebo prečítať rozprávku. Na základe toho dieťa pochopí, že nastal čas spánku.

„Takýmito pravidelnými rituálmi sa svet bábätiek postupne stáva predvídateľným a nastavujeme ich očakávania. Pomáhajú aj zaspávaniu a spánku,“ vysvetľuje Jana Zemandl, detská psychologička a spoluautorka bestselleru Psychológia pre milujúcich rodičov. „Výskumy tiež potvrdzujú potrebu štruktúry, ktorá uľahčuje a zjednodušuje deťom orientovanie sa v množstve podnetov každodenného života.“

Zemandl upozorňuje, že bábätká sa najskôr vedia naučiť, čo bude nasledovať, tým, že si na opakujúce sa činnosti privyknú a neskôr sa stanú pre ne známe.

Náš večerný rituál tvorí pohojdávanie syna na rukách pri pokojnej piesni, kúpanie a kŕmenie. Po zaspievaní uspávanky ho ukladáme do postieľky, prečítame mu rozprávku, po ktorej vo väčšine prípadov zaspí sám do desiatich minút.

K takémuto rýchlemu zaspávaniu sme sa dostali po troch náročných týždňoch.

Od 126-krát k štyrikrát
Uspávanie podľa Tracy Hoggovej sa často zamieňa s metódou Richarda Ferbera, podľa ktorej sa má bábätko naučiť zaspávať samo, pričom rodičia ho majú v určených intervaloch (ktoré sa postupne predlžujú) chodiť kontrolovať, až kým nezaspí od plaču.

„Nechať dieťa v tomto veku dlho a intenzívne plakať bez toho, aby sme zareagovali, vnímam ako problematické,“ hovorí Zemandl. „Plač je u bábätiek komunikačný nástroj a typicky sa rodič počas dňa usiluje na plač reagovať. Vytvárajú si tak vzťah dôvery, ktorý je tým najzásadnejším a má aj intenzívny dosah na celý život. Dieťa v tomto veku ešte nemá rozumové nástroje na to, aby pochopilo, že by malo prestať plakať a zaspať, lebo rodičia neprídu. Zmena, ktorá sa udeje, je skôr na úrovni privyknutia si a rezignácie.“

Metóda Tracy Hoggovej je kompromisom medzi Ferberom a zaspávaním podľa Williama Searsa. Tento americký pediater tvrdil, že dieťa by malo zaspávať v posteli rodičov, kým sa samo nevypýta do svojej postieľky.

„Deti podľa mňa treba naučiť, ako majú zaspať, potrebujú sa vo svojich postieľkach cítiť bezpečne. Ale takisto od nás potrebujú, aby sme ich utíšili, keď sa trápia,“ píše Hoggová vo svojej knihe.

Britská zdravotná sestra odporúča dieťa po klasickom večernom rituáli uložiť do postieľky a vzdialiť sa, aby rodiča nevidelo. Keď začne plakať, rodič by mal pristúpiť k postieľke, vziať dieťa na ruky a utíšiť ho. Nemal by ho však hojdať, pretože tým môže navodzovať spánok v inej polohe a na inom mieste ako v jeho postieľke.

Po upokojení by mal rodič dieťa položiť späť do postieľky a vzdialiť sa. Ak je to potrebné, mal by upokojovanie opakovať, kým dieťa vo svojej posteli nezaspí samo.

Hoggová vo svojej knihe uvádza príklad dievčaťa, ktoré vedelo zaspať len na hrudi. Vždy, keď ho položila do postieľky, rozplakalo sa.

„Musela som ju vziať a položiť do postieľky 126-krát prvú noc, 30-krát druhú a 4-krát tretiu. Ale nikdy som ju nenechala vyrevať sa,“ píše Hoggová.


Ilustračné foto – universe.jumpstory.com
Náročné mesiace
Britská zdravotná sestra neodporúča konkrétne obdobie, počas ktorého by rodičia mali začať učiť dieťa zaspávať v postieľke. Uvádza len, že s tým treba začať čím skôr.

„Spánok bábätka je prvé tri až štyri mesiace iný ako neskôr. Rodičia niekedy majú pocit, že novorodenec spí stále, spí výborne a po treťom mesiaci začne mať ,problémy‘, ktoré treba riešiť – alebo dokonca že oni niečo ‚pokazili‘,“ hovorí Zemandl, ktorá sa venuje poradenstvu, vzdelávaniu a príprave rodičov.

„V skutočnosti sa v tomto období menia spánkové cykly bábätka, spánok sa začína podobať spánku dospelých, avšak dieťa ešte nevie plynulo prechádzať medzi spánkovými cyklami a zvykne sa v prechode medzi fázami budiť. Rodičia práve v období okolo 4 mesiacov začnú zvažovať spánkový tréning.“

My sme na tréning spánku pristúpili, keď sa náš syn ešte nevedel posadiť. Dnes vieme, že sme si to v podstate uľahčili, pretože by to bolo pravdepodobne komplikovanejšie a náročnejšie, ak by sme ho učili zaspávať samého v postieľke v období, keď sa už vedel postaviť.

Ako uvádza Zemandl, náročné obdobie sa môže objaviť aj medzi siedmym a desiatym mesiacom, keď dieťa začína loziť a spracúva nové zážitky.

Detská psychologička odporúča aj trpezlivé a postupné zmeny, ktoré nie sú pre dieťa drastické a náhle.

„Napríklad ak sa štvormesačné bábätko budí na dojčenie v noci každú hodinu, môžeme si stanoviť čas, keď sa budeme usilovať jeho prebudenie vyriešiť inak, pretože je možné, že dojčenie medzi jednotlivými spánkami sa preň stalo spánkovou asociáciou, ktorú chceme vymeniť za inú,“ vysvetľuje.

„V praxi to môže vyzerať tak, že ho o ôsmej nadojčíme a napríklad na všetky prebudenia až do jedenástej najprv ponúkneme niečo iné ako mlieko – jemné tíšenie, tľapkanie po chrbte. Bábätko bude mrnkať, ale je šanca, že si na túto jemnú zmenu postupne zvykne. Chcem však zdôrazniť, že nočné dojčenie je čosi, čo je u bábätiek celkom prirodzené a prispieva k produkcii mlieka u matky, a nemá byť našou snahou za každú cenu ho obmedziť. Hovorím len o situáciách, keď napríklad mama aj bábätko nedokážu cez deň fungovať, lebo žena je z neustáleho prebúdzania úplne vyčerpaná.“

Vytrvalosť vs kríza
Aby sme v našom prípade vedeli, či sa syn v učení samostatného zaspávania zlepšuje a či to robíme správne, zapisovali sme si dĺžku celého procesu. Kríza prišla na tretí deň, keď syn zaspal po 90 minútach plaču, po ktorých som sa pre stres rozplakala ja sama a plánovala som celý proces ukončiť.

„Všetky tabuľky a normy, podľa ktorých naše deti hodnotíme, sú len približné,“ vysvetľuje Zemandl. „Napokon, skúsme si predstaviť, že u dospelých budeme predpovedať, koľko budú pri probléme plakať.“

Naučiť dieťa samostatne zaspávať vo vlastnej postieľke nie je náročné len pre neho, ale aj pre rodičov. Počas tohto učenia sme trénovali vlastnú vytrvalosť, počítali sekundy aj parkety na podlahe, aby sme bojovali s frustráciou, a nakoniec sme sa všetci postupne naučili rozoznávať synov úprimný plač od trucovania.

Takisto sme zistili, že mu nevyhovuje, keď ho vyberieme z postieľky a upokojíme na rukách. Stačilo sa mu len ukázať.

Pri jeho plači sme skúsili cumeľ aj obľúbenú hračku, ktorú sme mu položili do postieľky. Spoločne sme testovali možnosti, ktoré mu spánok uľahčia. Často nám pritom pomohla len vlastná intuícia.

Len postupne sme prichádzali na to, čo mu pri tomto učení pomáha. Pôvodne sme sa pri ňom chceli striedať, aby si zvykol na oboch rodičov. Jeho to však rušilo a uspávanie sa predlžovalo. Na otca si pri takzvaných predspánkových rituáloch zvykol až o pár týždňov.

Od plaču k spánku do rána
Na druhý deň po začatí tohto učenia syn prespal celú noc. Pamätám sa, že som sa pred piatou ráno zobudila vystrašená, či žije.

Keď sa predchádzajúcu noc zobudil tradične okolo druhej, nedostal mlieko ako zvyčajne, len som k nemu pristúpila a znova sa mu ukázala. Do pár minút zaspal sám. Odvtedy sa v noci nebudí, nepýta si mlieko, a ak nie je chorý a ani ho nič nebolí, spí do rána.

„Áno, aj sa som sa stretla so spokojnými rodičmi, ktorí dosiahli podobný efekt,“ hovorí Zemandl. „Stáva sa, že bábätká, ktorých adaptabilita je relatívne vysoká, nemusia pri takomto tréningu vôbec protestovať dlho a rýchlo si privyknú na novú spánkovú asociáciu. Potom im pomáha zaspať, aj keď sa v noci prebudia. Nepotrebujú už prsník, hojdanie ani inú pomôcku, ktorú používali dovtedy. Len sa letmo preberú a znova zaspia tak, ako zaspali večer.“

Zemandl však dodáva, že je veľmi pravdepodobné, že u týchto bábätiek by sa zmena spôsobu zaspávania dosiahla relatívne hladko aj inými metódami.

„Naopak, sú deti, ktoré vytrvalo odolávajú každej tréningovej metóde, akceptujú len zmeny, ktoré sú postupné a pomalé, takže majú čas si na ne privyknúť,“ vysvetľuje.

Tracy Hoggová vo svojej knihe neuvádza, že detský spánok bez nočných prestávok môže byť vedľajším efektom tohto učenia. Spomína však, že deti sa môžu prestať budiť s plačom rovnako, ako sme to spozorovali pri našom synovi. Môže za to prostredie, ktoré pozná. Zobúdza sa totiž na rovnakom mieste, na akom pred niekoľkými hodinami zaspal.

„Ak vám dieťa zaspí na rukách (…) a potom sa zobudí vo svojej postieľke, je to, akoby vám posteľ premiestnili do záhrady, kým ste spali. Zobudíte sa a čudujete sa: kde to som? Ako som sa sem dostal?“ píše v knihe Hoggová. „Je to rovnaké aj u detí, až na to, že tomu nemôžu rozumieť – aha, určite ma sem niekto položil, kým som spal. Namiesto toho sú dezorientované, dokonca vydesené. Nakoniec sa vo svojej postieľke necítia pohodlne ani bezpečne.“
daniel.daniel
Medium Star
Medium Star
Príspevky: 414
Registrovaný: 30 jan 2005, 16:39
Bydlisko: NO / BA

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa daniel.daniel »

Používateľov profilový obrázok
mLuks
Guru wannabe
Guru wannabe
Príspevky: 2013
Registrovaný: 31 aug 2008, 13:25
Bydlisko: Košice (Cassovia)

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa mLuks »

chcel si poplakať a oni mu naložili :D
Spoiler
Robert Fico si v stredu pozval tridsiatku veľvyslancov krajín Európskej únie, USA a Veľkej Británie, aby sa im posťažoval, že ho chce vláda trestnoprávne zlikvidovať, pozatýkať opozíciu a že vláda v demisii chce vládnuť ešte „takmer celý rok“.

„Pracovné stretnutie sa podľa slovenských sociálnych demokratov nieslo v otvorenej a konštruktívnej atmosfére,“ opisoval Smer v tlačovej správe po rokovaní.

Krátko nato sa ukázalo, že stretnutie sa nevyvíjalo podľa predstáv Roberta Fica. Veľvyslanci netradične ostrým jazykom kritizovali politikov Smeru.

Mimoriadne ostrí boli Briti aj Francúzi

„Britský veľvyslanec Nigel Baker vyjadril hlboké znepokojenie nad vyjadreniami niektorých poslancov strany Smer-SD, ktorí opakovane šíria dezinformácie o vojenskom konflikte, dodávkach západných zbraní, o spojeneckých štátoch alebo o Severoatlantickej aliancii,“ napísala po rokovaní s vedením Smeru britská ambasáda.

[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]
Svoje obavy vyjadril aj francúzsky veľvyslanec Pascal de Deunff. „Francúzsky veľvyslanec spolu s ďalšími veľvyslancami vyjadril svoje obavy zo zahraničnopolitickej orientácie strany Smer-SD,“ napísala zasa francúzska ambasáda.

Takáto ostrá kritika na facebooku veľvyslanectiev nebýva zvykom.


Kritický bol aj nový americký veľvyslanec Gautam Rana. Ten síce v správe po stretnutí pri kritike šírenia dezinformácií nemenoval Smer, z kontextu je však jasné, že hovoril o strane Roberta Fica.

„Zopakoval som, že je mimoriadne dôležité bojovať proti dezinformáciám na Slovensku vrátane tých, ktorí šíria lži o Spojených štátoch a našom veľvyslanectve. Vymýšľanie a opakovanie dezinformácií s cieľom dosiahnuť krátkodobý politický zisk poškodzuje demokratické inštitúcie a znižuje dôveru ľudí v ich zvolených predstaviteľov,“ citovala americká ambasáda Ranu.


Foto N – Tomáš Benedikovič
Fico posielal Čaputovú robiť americkú veľvyslankyňu, Blaha huckal dav k vulgarizmom

Práve politici Smeru často hovoria o americkej ambasáde, že riadi rozhodnutia prezidentky Zuzany Čaputovej, a o prezidentke hovoria ako o „americkej agentke“.

Prezidentka Čaputová sa ohradila už pred rokom aj po tom, ako ju Robert Fico vyzval, aby si vybavila americké občianstvo a išla robiť veľvyslankyňu USA na Slovensku, lebo táto pozícia bude voľná.

Najhlasnejšie spájal prezidentku s americkou ambasádou podpredseda Smeru Ľuboš Blaha, súd mu vlani prikázal, že už ju nemá nazývať americkou agentkou a vlastizradkyňou, a musel vymazať viaceré nenávistné statusy na Facebooku.

Blaha dokonca huckal dav priaznivcov Smeru, aby kričali vulgárne heslá na adresu prezidentky. Podpredseda Smeru Blaha potom tvrdil, že nadávky na mítingu nepočul.

Na stretnutí s veľvyslancami boli okrem Fica aj podpredseda parlamentu Juraj Blanár a predseda zahraničného výboru parlamentu Marián Kéry. Stretnutie sa uskutočnilo pod hlavičkou Národnej rady.


Veľvyslanci na stretnutí s Robertom Ficom. Foto – Národná rada SR
Čo hovorili o Rusku a Ukrajine a Ficov wehrmacht

Smer Roberta Fica zdôrazňoval po stretnutí s veľvyslancami najmä vnútropolitické problémy Slovenska. Z reakcií veľvyslancov je však zjavné, že významnú časť stretnutia s Ficom a s jeho podpredsedom parlamentu Jurajom Blanárom venovali vojne na Ukrajine a aj kritike postojov poslancov Smeru.

Robert Fico od začiatku vojny napríklad spochybňuje sankcie voči Rusku, výročie SNP oslávil v lete už po šiestich mesiacoch vojny oslávil s veľvyslancami Ruska a Bieloruska a orgán ukrajinskej národnej bezpečnosti ho zaradil na zoznam 75 osôb, ktoré vo svete podporujú ruskú propagandu, spolu napríklad s Marine Le Penovou.

Fico po začiatku vojny opakovane spochybnil aj našich spojencov v NATO, napríklad nemeckú armádu nazval Wehrmachtom, čo bol názov armády v nacistickom Nemecku.

Britský veľvyslanec Baker podľa správy ambasády „najskôr ocenil, že poslanci Smeru-SD odsúdili nevyprovokovanú, neodôvodnenú a neoprávnenú vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine, keď vlani vo februári podporili uznesenie parlamentu v tejto veci“. On a aj ďalší veľvyslanci potom Smer kritizovali za šírenie dezinformácií o vojne.

„Takéto vyjadrenia nenapomáhajú dôvere v úprimné bilaterálne vzťahy a narúšajú dlho budované partnerstvá,“ dodáva britská ambasáda na facebooku.

„Falošné mierové návrhy, ktoré stotožňujú ohavnú agresiu Ruska s legitímnym právom Ukrajiny na sebaobranu, musíme odmietnuť,“ napísala zasa americká ambasáda. „Rusko začalo túto vojnu a Rusko ju môže ukončiť zastavením násilia a stiahnutím svojej armády.“
Smer: Chcú nás pozatvárať

Strana Smer akoby opisovala iné stretnutie ako veľvyslanci. „Takmer tridsiatku diplomatov sme informovali o aktuálnej situácii na Slovensku, kedy je spochybňovaný základný pilier demokracie, a tou je úloha opozície v demokratickom systéme,“ povedal podpredseda parlamentu za Smer Juraj Blanár.

„Je potrebné, aby sme aj na takejto platforme informovali našich partnerov v zahraničí, ako je ohýbaná demokracia a právny štát na Slovensku,“ píše v stanovisku Robert Fico s tým, že diplomatom chceli predstaviť aj iné politické dianie, než o akom píšu médiá.

„Vláda v demisii chce vládnuť takmer celý rok, pričom by najradšej pozatvárala celú opozíciu, aby jej nemal kto oponovať,“ napísal Smer.

Rokovania s diplomatmi považuje strana Smer za dôležité pre „vzájomnú neskresľovanú informovanosť“.

„Smer nespochybňuje zahranično-politické ukotvenie Slovenska v medzinárodných štruktúrach, ale odmieta zmenu hlasovania na úrovni EÚ len na väčšinové,“ tvrdí Smer a dodáva, že taktiež je potrebné skritizovať sankcie, ktoré viac „poškodzujú členské štáty“ než prinášajú mier.

Predseda Smeru sa európskym diplomatom nesťažuje prvýkrát – už minulý rok v apríli napísal Fico list európskym politikom, že situácia na Slovensku je horšia ako v Rumunsku a že opozícia je tu ohrozená politicky zmanipulovaným vyšetrovaním. V liste písal o „zneužívaní trestného práva, manipuláciách a nepravdivých výpovediach kajúcnikov“, o vyhrážkach predstaviteľov vlády opozícii a za hlavných vinníkov označil Daniela Lipšica a Igora Matoviča.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 18643
Registrovaný: 12 nov 2006, 10:52

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa beardie »

Spoiler
Výrobca sedačiek Phase mení majiteľa. Do firmy vstupuje fond expartnera J&T
Investičná skupina Sandberg Capital posilňuje retailový segment.


Tomáš Vašuta
reportér
ODOBERAŤ AUTORA

Ilustračná snímka. (Zdroj: Sedačky Phase)
Písmo:A-|A+ 
 DISKUSIA
 (16)
[ Nechajte si posielať Ekonomické správy z Indexu na e-mail. Aktivujte si odber jedným klikom. ]
Na slovenskom trhu sa v úvode tohto roka zavŕšila zaujímavá akvizícia. Slovenská finančná skupina Sandberg Capital sa dohodla na kúpe 70-percentného podielu v najväčšom slovenskom a českom dizajnérovi a predajcovi sedacieho nábytku, spoločnosti Phase.

Firma s novým akcionárskym zložením avizuje expanziu. Plánuje rozšírenie produktového portfólia aj siete predajní.


SÚVISIACI ČLÁNOK
Spolumajiteľ Auparku vstupuje do známeho e-shopu. Ohlasuje expanziu
Čítajte 
Zmena majiteľa
Korene značky Phase siahajú do roku 2002, keď práve v tomto roku krajčír Miroslav Duras prevzal vareškáreň v obci Selec. Podnikal v čalúnictve a výrobe nábytku, odbyt mal aj za hranicami. Rozbeh firmy však pribrzdila finančná kríza.

To už stál na čele firmy Martin Duras, ktorý vytvoril značku Phase. Firma sa postupne rozrástla, v súčasnosti má 26 predajní a zamestnáva vyše 50 ľudí. V roku 2021 prekročili tržby skupiny 18 miliónov eur.

Obchodný model značky Phase stojí na tom, že zastrešuje dizajnovanie sedačiek a ich marketing, pričom pri výrobe spolupracuje s externými výrobcami. Firma predáva aj luxusné talianske sedačiek Natuzzi Editions.

Martin Duras vo Phase ostáva aj po kapitálovom vstupe Sandbergu, ponecháva si v ňom 30-percentný podiel a zostáva vo vedení. Hodnota akvizície nebola zverejnená.

„Každý podnikateľ raz dozreje do bodu, kedy potrebuje spoľahlivého partnera na ďalší rast. Pri Sandbergu nás presvedčili bohaté skúsenosti s retailom a malými a strednými podnikmi. Veríme, že spoločne sa nám podarí naďalej rozširovať nielen sieť predajní, ale aj naše produktové portfólio,“ uvádza Duras.


Phase má dnes na Slovensku 26 predajní. (zdroj: Sedačky Phase)
Ďalší rast
Aj nový väčšinový akcionár hovorí o expanzii. „Stratégiou Sandbergu sú investície do perspektívnych slovenských a českých firiem a podpora manažérov a majiteľov firiem, ktorí vybudovali úspešné biznisy,“ konštatuje partner investičnej spoločnosti Michal Rybovič, ktorý stál za transakciou.

„V úspechu značky Phase vidíme obrovský potenciál na rozširovanie produktového portfólia a sietí predajní. Martin Duras vybudoval od nuly stabilnú spoločnosť, ktorá je lídrom na domácom aj českom trhu,“ dodáva.


SÚVISIACI ČLÁNOK
Firma ako Dedoles dnes už nemôže vzniknúť. Zachrániť sa dá, tvrdí jej nový šéf
Čítajte 
Kúpa podielu vo Phase je druhou investíciou Sandbergu v sektore maloobchodu. V roku 2016 kúpil sieť predajní Terno.

Zakladateľom Sandbergu je bývalý partner finančnej skupiny J&T Martin Fedor. Investíciu do výrobcu a predajcu sedačiek zaraďuje do Fondu 2, ktorý otvoril v roku 2021 s objemom kapitálu 130 miliónov eur. Investovali doň inštitucionálni a súkromní investori, vrátane Európskeho investičného fondu.

Prvé štyri investície smerovali do slovenskej itečkovej spoločnosti Titans Freelancers, českého poskytovateľa cloudových riešení Daktela, maďarského programovacieho bootcampu GreenFox Academy a do srbskej itečkovej firmy Quantox Technology.

Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23125434/sandber ... ml?ref=mnt
Používateľov profilový obrázok
i-Cube
Darca
Darca
Príspevky: 3048
Registrovaný: 08 jan 2005, 23:35
Bydlisko: ba
Kontaktovať používateľa:

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa i-Cube »

Caues, toto viete niekto prosim pastnut? Dakujem
https://dennikn.sk/3215500/ak-zvitazia- ... /?ref=list
Používateľov profilový obrázok
beardie
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 18643
Registrovaný: 12 nov 2006, 10:52

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa beardie »

no, skusme, rozbity graf tu
ak.jpg
Prílohy
Ak zvíťazia Rusi, budeme mať pokoj. Počúvali sme ľudí, ktorí chcú, aby Putin vyhral vojnu.pdf
(1.55 MiB) 8 stiahnutí
Používateľov profilový obrázok
heker
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 12715
Registrovaný: 30 máj 2006, 20:27

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa heker »

Human.
Medium Star
Medium Star
Príspevky: 413
Registrovaný: 11 júl 2013, 20:18

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa Human. »

heker: Dá sa to pozreť cez Google cache: https://webcache.googleusercontent.com/ ... ho-vyklulo
Používateľov profilový obrázok
mLuks
Guru wannabe
Guru wannabe
Príspevky: 2013
Registrovaný: 31 aug 2008, 13:25
Bydlisko: Košice (Cassovia)

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa mLuks »

Používateľov profilový obrázok
heker
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 12715
Registrovaný: 30 máj 2006, 20:27

Re: Piano (systém spoplatnenia webových stránok)

Príspevok od používateľa heker »

Napísať odpoveď