Fio banka

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
baldorex
Addict
Addict

Re: Fio banka

Príspevok od používateľa baldorex »

Z 99% platím bezkontaktne, no bez toho aby som mal v peňaženke železnú rezervu 50€plus pár mincí z domu neodídem :).
hojko
Site Admin
Site Admin
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Uvediem priklad z Australie, ked som bol. Platba za kavu - najbeznejsie kartou. Platba za ranajky - kartou, lebo nemali vydat. Platba vstupneho na Harbour Bridge na vyhliadku - card only, no cash (samozrejme som mal len hotovost, takze som cakal asi 20 minut na daku japonku, ktorej som dal cash a kupila mi listok kartou, kedze som bol sam). Platba v restike - bezkontaktne do 100 dolarov, nad 100 dolarov sa zadava PIN. Zmrzlina - platba kartou. Podobne aj Novy Zeland - Platba taxiku z letiska - len kartou. Vstupne, restiky, kaviarne - drviva vacsina ludi platila kartou.
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

a potom prides do Nemecka a vsade od teba chcu cash, ked chces zaplatit kartou za svoju a frajerkinu kavu v nejakej kaviarni tak pozeraju na teba ako na je***, ze take male ciastky (8eur) sa kartou neplatia. a cash je bezpecnejsi, lebo sa neda zneuzit a ani backtrackovat, co kupujes.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

mirak2

jasné, CIA nic ine nezaujima ako to, kde si kto kupoval kávu a ci v Aldi neberies prilis vela kotucikov zachodoveho papiera.
Ja napr pouzivam zasadne iba kartu, cash ak mam tak iba pre pripad nudze a ked vidim ze niekde beru iba papier a zelezo tak idem preč. Cash je tak neuveritelne prekonana vec, ze fakt nechapem ako moze niekto vlacenie penazi po vreckach brat ako vyhodu, nehovoriac o tom, ze mali predajcovia castokrat nemaju ako vydat z vacsich bankoviek ci aspon pri tom gulaju ocami zatial co kartou zaplatis bezproblemov za 2sekundy bez toho aby clovek furt kontroloval ci mu spravne vydali co je na Slovensku bezna zabavka poniektorych predavacov..
A moznost zneuzitia? Staci mat v IB zablokovanu moznost platby cez net a povolovat ju iba tesne pred konkretnou platbou ja to tak robim vzdy a som kludny, moze mat k mojej karte udaje kto chce, je mu to na nič.. Nosim kreditne karty dokonca iba tak volne na retiazke spojene s klucami,polozene bezne aj na verejnosti- kludne nech si odpise udaje kto chce.
Filip87
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa Filip87 »

Ja tiež platím len zasadne kartou! Nenosím hotovosť pri sebe a ak vidím že berú len cash, idem preč.
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

V buxe v pracovné dni mávam päťeurovku - skrz obed.
Všetko ostatné kartou.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Filip87 - tvojim pristupom by som si uskodil len sebe kedze by som nemal co chcem. A ked su to oblubene veci od konkretneho dodavatela tak smola.
Filip87
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa Filip87 »

Však v pohode. 100 ľudí 100 chuti.
DEVZYO1G
Addict
Addict

Príspevok od používateľa DEVZYO1G »

Tu v Holandsku už veľa podnikov, barov a kaviarní funguje len cash-free.

Je to ale asi spojené s tým že tu bežná debitná karta k bežnému účtu nemá vôbec platby cez internet (neobsahuje ani CVV kód) - na karte máš len IBAN. Všetky online platby prebiehajú cez iDeal - službu ktorú podporujú všetci (holandský) online predajcovia a obsahuje dvojstupňovú autorizáciu cez mobilnú appku v podobe naskenovanie unikatneho QR kódu.
ArAsHiD
Professional
Professional

Príspevok od používateľa ArAsHiD »

Zaujímavé, ten iDeal má za sebou už klasicky kartu, alebo ako vlastne funguje tá platba?
DEVZYO1G
Addict
Addict

iDeal je platobná brána ktorá podporuje všetky holandské banky. Pri platbe si zvolíš svoju banku, iDeal ti vygeneruje unikátny QR kód ktorý naskenuješ aplikáciou svojej banky, v mojom prípade ING.
ArAsHiD
Professional
Professional

Čiže sa ti to strhne z účtu a v pozadí nie je žiadna kartová transakcia? Je to celkom fajn, ale ja by som asi volil klasickú platbu kartou. Máš tam dosť rozsiahle práva na uplatnenie reklamácie (chargeback) čo pri iných typoch platby nemáš.
Takto podobne u nás funguje Viamo, akurát je minimálne využívané a podporujú ho len 3 banky.
DEVZYO1G
Addict
Addict

Áno, de facto je to klasická transakcia z účtu, kartu de-facto ani nepotrebuješ. Ako som spomínal, voliť klasickú platbu kartou nemôžem pretože k bežným účtom sa dodávajú iba V-Pay alebo Maestro debitné karty na ktorých sa vôbec nenachádza CVV číslo. Ak chceš klasickú platobnú kartu ktorá má povolené online nákupy a disponuje CVV číslom, musíš požiadať o kreditnú kartu ktorú je oveľa komplikovanejšie získať.

Tu je ten iDeal veľmi rozšírený, aj keď idem napríklad na blšák, predajcovia si len v appke vygeneruju QR kód a ja platím.
ArAsHiD
Professional
Professional

Zaujímavé, majú to takto všetky banky či je to špecialita ING? Keď som bol krátko v Holandsku, tak som používal banku (fintech) Bunq kde som mal Maestro bez CVV kódu + klasickú Mastercard Debit.
Príde mi to zvláštne, lebo napríklad keď chceš nakupovať v zahraničnom e-shope, ktorý nepodporuje iDeal, tak čo spravíš?
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

DEVZYO1G napísal:Tu je ten iDeal veľmi rozšírený, aj keď idem napríklad na blšák, predajcovia si len v appke vygeneruju QR kód a ja platím.
Akoze predajca nema vobec terminal? Len cez telefon si nacita tvoj QR kod (alebo opacne) ?
DEVZYO1G
Addict
Addict

Podporuje to všetky bežne používané banky - aj tebou spomínanú Bunq (https://availability.ideal.nl/)

A áno, situácia ktorú opisuješ je asi jediný zádrhel, ale nestáva sa mi to často, vtedy použijem svoj slovenský účet (napríklad keď nájdem niečo lacnejšie na UK amazone ako na tom nemeckom). Ale ako hovorím, často sa to nestáva, občas aj zahraničné stránky podporujú iDeal ak vidia že fakturačná a dodacia adresa je v Holandsku, napríklad nemecký amazon.

//autoeditácia príspevku (15 Apr 2020, 18:38)
wladas napísal: Akoze predajca nema vobec terminal? Len cez telefon si nacita tvoj QR kod (alebo opacne) ?
Konkrétne na blšáku terminál ľudia nemajú, popr. ak kupuješ niečo z inzerátu, tak iDeal je skoro vždy spôsob platby. Payment request si vie človek vygenerovať buď priamo v appke svojej banky, alebo potom cez iDeal. Ja ak si vygenerujem payment request cez moju ING appku, tak ten request vie zaplatiť aj človek z napríklad ABM AMRO bankovým účtom. Alebo ešte sa tu často používa Tikkie, tam si vieš tiež vygenerovať rôzne payment requesty ktoré sú potom platitelné z rôznych bánk.

Napríklad keď robíme u nás doma párty, tak aby spoločný rozpočet moc netrpel, vygenerujeme QR kód kde môžu ľudia po naskenovaní prispieť ľubovoľnou čiastkou a pricapíme na vchodové dvere :lol:
baldorex
Addict
Addict

Príspevok od používateľa baldorex »

wladas napísal: Akoze predajca nema vobec terminal? Len cez telefon si nacita tvoj QR kod (alebo opacne) ?
Toto funguje aj u nás úplne normálne.
Minule som si objednal s kolegom obed cez bistro a keďže nemal hotovosť, v aplikácii mbank som zadal sumu akú od neho chcem a dal generovať QR kód. Ten si zase on naskenoval vo svojej aplikácii od tatrabanky. Rovnako sa to dá použiť na tej burze...
ArAsHiD
Professional
Professional

Áno lenže problém je ten, že po autorizácii karty má obchodník garantované, že mu peniaze prídu. V prípade platby cez Pay by Square, ktorú popisuješ tomu tak nie je, keďže je to v podstate len obyčajný prevod z účtu na účet. Medzibankové prevody sú až do 24h a sepa prevod sa dá pred odoslaním do clearingu stornovať.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

DEVZYO1G - sikovne ale v podstate sa toto da u nas poriesit cez Viamo len musis mat podporovanu banku ked posielas (prijat mozes z hociakej)

baldorex - viem, to maju hadam vsetky banky u nas. Pouzivam to. Lenze tie peniaze alebo aspon notifikacia nepridu hned. Medzi znamimi to nevadi ale na tej burze by to bol uz problem.
ArAsHiD
Professional
Professional

Rovnaký problém je aj pri Viame. Notifikácie síce prídu, ale odosielajúci ma stále možnosť požiadať o stornovanie transakcie pred zaradením do clearingu podľa pravidiel sepa.
Napísať odpoveď