Byt na prenajom

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
johny29
Medium Star
Medium Star

Byt na prenajom

Príspevok od používateľa johny29 »

Caute,
Premyslam kupit byt na hypouver s prispevkom pre mladych a prenajimat(Bratislava).
Je tu niekto kto tak uz spravil a podeli sa o skusenosti?

Neviem ci zobrat:
- starsi byt alebo novostavbu
- 2izb. pre mladu rodinku alebo 3izb pre studentov/mladych zarabajucich
- ak nahlasim ze na byte byva iba 1 clovek, moze ma niekto "udat"? co sa potom deje dalej ?
- ako sa vyhnut dane z prenajmu nehnutelnosti?
heker
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok

Re: Byt na prenajom

Príspevok od používateľa heker »

Skor je podla mna zaujem o novostavby, dostupnost v dobrej lokalite a prijatelne mesacne naklady. Treba to sklbit do jedneho. Pocitaj, ze sa moze stat, ze ti ostane byt 2 mesiace volny a ty ho budes dotovat. Myslis, ze daka fyzicka osoba plati nejaku dan?
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

To nahlasovanie poctu osob je kvoli vode, kureniu, pripadne elektrika. Podla toho ti vyrataju mesacnu splatku. Cize ked tam budu 3 osoby a nahlasis len 1, pri vyuctovani budes pravdepodobne vela doplacat.
johny29
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa johny29 »

najomne by som chcel dat tak aby som do toho nemusel investovat co najmenej, cize splatka + nieco za energie co by mala byt celkom prijatelna cena pre osadnikov, hlavne nechem riskovat to co pises aby som ho dotoval niekolko mesiacov.
Tak tie dane som rad ze nemusim riesit :)

Cize to len v starych bytoch je tak, ze preplatok sa deli medzi byty podla poctu osob a novostavby to uz meraju na domacnost?
brm
Darca
Darca

Príspevok od používateľa brm »

Dnes už hádam vo všetkých bytoch máš merače na vodu, elektrinu, teplo, plyn.. aj v starých, aj v nových bytoch. Čiže všade platíš za to, čo si spotreboval a podľa toho Ti idú nedoplatky a preplatky. Samozrejme je tu ešte spotreba za spoločné priestory a podobne a tam sa to myslím rozrátava cez nejaké koeficienty. Určite to bude rovnaké v starých aj nových bytovkách. Novostavby už zvyčajne máš zateplené, čiže tam ušetríš na teple, ak kúpiš nejaký starý byt na prízemí, na rohu alebo úplne hore, tam musíš rátať s väčšou spotrebou tepla. Samozrejme, všetko bude závisieť od nájomníkov. Budú nájomníci, ktorí budú kúriť o dušu nonstop na max a sú nájomníci, ktorí budú radšej celú dobu mrznúť, prípadne sú zvyknutí na chlad. To isté platí s vodou a plynom.

Na Tvojom mieste si skúsim spraviť prieskum na nejakom inzertnom portáli typu bazoš a spol., po čom je dopyt.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Este dodam, ze dnes hra velku rolu parkovacie miesto, najma v lokalitach kde sa horko tazko parkuje.
lumir
King
King

Príspevok od používateľa lumir »

ku kalkulacii si pripocitaj aj "fond na opravy". nie vzdy totiz narazis na dobrych najomnikov (vlastne.. vo velkej vacsine su to vychcane hovada). zakladom je dobra zmluva, fotodokumentacia pri preberani.
sundevil
VIP
VIP

Príspevok od používateľa sundevil »

par rad: prenajat byt mladej rodinke, resp studentom sa rovna totalnej demolacii bytu, ak to chces risknut tak jedine stary neprerobeny byt
nahlasenie poctu osob - niektore zlozky spravy domu su na pocet osob, ak ich nahlasis menej a zisti to spravka/domovnik a pod mas problem. Taktiez drviva vacsina vchodov ma magneticky zamok, ak nahlasis 1 osobu dostanes 1 cip. Teda dalsi ludia sa nedostanu do bytu. Vyuctovanie sa robi do konca maja nasledujuceho roka. Takze ak nebudes pravidelne kontrolovat spotrebu tak ti najomnik spravi obrovsku spotrebu a nasledne odide ked bude treba zaplatit vysoky nedoplatok.
dani sa da vyhnut jedine ak budes mat prijem z prenajmu do 500 eur/rok
teraz troska financii (ratam 100% hypo)
2i stoji v BA od lokality 70 az 80k. Novostavby 90 az 100k. Povedzme, ze dostanes finalny urok 2% tak tvoja splatka na 30r bude 250 - 300 eur (pri 100k to bude 370). K tomu si prirataj energie minimalne za 100eur (az do 150 ked priratas internet, resp 200-250 pri 3i) a nejaky zisk. Pri tychto cislach sa dostavas na zisk na urovni 50 eur/mesiac a z tejto sumy financujes opravy a vytvaras fond ak ti napr 2-3 mesiace po sebe najomnici nezaplatia.
Pri mizivej vymozenosti prava a tak vysokej hypo by som do prenajmu nesiel. Ak planujes v byte neskor byvat tak je lepsie si setrit ako kupit byt a nechat ho znicit (idealne po kompletnej rekonstrukcii). Prenajat byt sa oplati jedine ked k nemu lacno prides (dedictvo, drazba). Minuly tyzden som presne tento scenar preberal s kolegom a ratali sme navratnost.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa begbeee »

Veľa ľudí, ktorí to nerobia ťa bude odhovárať a potom je niekoľko ľudí, ktorí to tak robia a fungujú.
Iste sú to nervy, ale podľa mňa sa dá v pohode dohodnúť s nejakými cépečkármi, keď to funguje ako share-house.
Spravíš zmluvu s jedným na celý byt a on si to potom ošetrí s ostatnými (väčšinou sú to aké-také partie z VŠ, či SŠ).
Návratnosť je mizivá, určite sa vyskytne mnoho problémov, ale v zásade je skvelé ak už dokážeš prefinancovať aspoň 60% tvojho úveru.

A byt môžeš po splatení stále predať, napriek všelijakým hlasom neverím, že byty nepôjdu aj o 30 rokov.... to skôr domy sa budú dať kúpiť za babku v rôznych regionóch Slovenska.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Dom relativne za babku si vies kupit aj teraz. Ale chod byvat niekde do malej obci nedaleko Sabinova, Roznavy ci Rimavskej Soboty, kde je viac ako 25-percenta nezamestnanost.
brm
Darca
Darca

Príspevok od používateľa brm »

Sú aj také dediny, kde za cenu jedného bratislavského bytu si pomaly kúpiš polovicu dediny.. ;)

Inak, pri orientácii na študentov by som rátal s príjmom len na 9-10 mesiacov do roka. Cez letné prázdniny bude chcieť máloktorý študent platiť nájom.
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa guess.whoo »

V bratislave ma vacsiu sancu, ze tam ostanu aj na leto kvoli brigadam, takze az tak zle by som to nevidel. navyse ak tam budu chciet byvat aj dalsi rok (za predpokladu, ze sa im tam bude pacit) sa mozno dohodnu na nejakej alikvotnej ciastke aj keby tam nebyvali.
ja by som zobral starsi byt, dal ho ako-tak do poriadku a potom prenajimal. ked sa rozhodnes sa tam nastahovat tak si ho zo "zarobenych" penazi opravis (zalezi kedy k tomu pride)
Bral by som tiez radsej 3izbak a dal ho studentkam (vacsia spotreba energii, ale oproti chalanom je vyhoda ta, ze ti ho az tak neznicia a susedia sa nebudu az tak stazovat na hluk - samozrejme neda sa to povedat o kazdom, ale vo vseobecnosti to plati). 3i preto, lebo dostanes od najomncov viac penazi. aj ked budes mat vyssiu splatku ostane ti viac penazi. Rodina z dvojizbaku ti tolko nezarobi
Grim
Darca
Darca
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Grim »

brm napísal:Sú aj také dediny, kde za cenu jedného bratislavského bytu si pomaly kúpiš polovicu dediny.. ;)
Krvavé šenky, napríklad. :wink:
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

A v Krvavých Šenkoch k tomu domu dostaneš ešte aj bonus vo forme každonočného strašenia duchmi ľudí, ktorých tam zabili :smt047

(samozrejme berte s nadhľadom, to bolo len na odľahčenie témy)
Gothar
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa Gothar »

sundevil napísal:par rad: prenajat byt mladej rodinke, resp studentom sa rovna totalnej demolacii bytu, ak to chces risknut tak jedine stary neprerobeny byt
nahlasenie poctu osob - niektore zlozky spravy domu su na pocet osob, ak ich nahlasis menej a zisti to spravka/domovnik a pod mas problem. Taktiez drviva vacsina vchodov ma magneticky zamok, ak nahlasis 1 osobu dostanes 1 cip. Teda dalsi ludia sa nedostanu do bytu. Vyuctovanie sa robi do konca maja nasledujuceho roka. Takze ak nebudes pravidelne kontrolovat spotrebu tak ti najomnik spravi obrovsku spotrebu a nasledne odide ked bude treba zaplatit vysoky nedoplatok.
dani sa da vyhnut jedine ak budes mat prijem z prenajmu do 500 eur/rok
teraz troska financii (ratam 100% hypo)
2i stoji v BA od lokality 70 az 80k. Novostavby 90 az 100k. Povedzme, ze dostanes finalny urok 2% tak tvoja splatka na 30r bude 250 - 300 eur (pri 100k to bude 370). K tomu si prirataj energie minimalne za 100eur (az do 150 ked priratas internet, resp 200-250 pri 3i) a nejaky zisk. Pri tychto cislach sa dostavas na zisk na urovni 50 eur/mesiac a z tejto sumy financujes opravy a vytvaras fond ak ti napr 2-3 mesiace po sebe najomnici nezaplatia.
Pri mizivej vymozenosti prava a tak vysokej hypo by som do prenajmu nesiel. Ak planujes v byte neskor byvat tak je lepsie si setrit ako kupit byt a nechat ho znicit (idealne po kompletnej rekonstrukcii). Prenajat byt sa oplati jedine ked k nemu lacno prides (dedictvo, drazba). Minuly tyzden som presne tento scenar preberal s kolegom a ratali sme navratnost.
Je to dobra kalkulacia, ale nezohladnuje to, ze kazdym mesiacom v najme sa splaca hypoteka.Ak by aj musel kazdy mesiac doplacat 100 €, tak je to lepsie ako 300. Kazdopadne treba zobrat taku hypoteku, aby sa to dalo utiahnut aj bez najomnikov. Ja osobne by som do toho asi nesiel, nemam rad take zavazky voci bankam.
Druha vec je to "nicenie" bytu, to je casto problem, treba s nim pocitat a hlavne to treba udrzat v rozumnej miere.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Čo si predstavujte pod ničením bytu? Podľa mňa predsa po splatení hypotéky po 20-30 rokoch rekonštrukciu potrebuješ, či tam bývajú mníšky alebo študentky, ktoré idú prvú ligu.
Ničenie bytu je irelevantná položka.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa Gothar »

Ved jasne, preto pisem o tej rozumnej miere, pod tym si predstavujem bezne poskodenia ako odrene rohy, okopana stena za stolom, osuchana podlaha, atd. Ale su aj pripady ked najomnici doslova zdevastovali nabytok, predovsetkym kuchynsku linku, pripadne aj gauc a to uz nie su lacne veci.
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa javatar »

No mozes skoncit aj ako majitel bytu kde som byval 4 roky ja. Pred nami tam mal hovada (oficialne tam byvali 4ria neoficialne 7) chladnicka v kazdej izbe, rekonstruovat bolo treba po roku a velke nedoplatky mu jednoducho nezaplatili. A ako starsi pan s dobrou pracou si viac vazil svojho kludu ako sa roky vlacit po sudoch pre nejakych 700-1000€.

Ja by som asi skusil kupit a dal inzerat na univerzity. V juni/juli bude plno ludi koncit a budu chciet v BA ostat. Tak mozes chytit zodpovednu partiu.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

To sa dá predsa právne ošetriť a nemusíš ísť cez súdy. A pokiaľ viem, tak predsa skladaš depozit preboha...
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa javatar »

Depozit nestacil.
Kedze my sme platili za energie pomerne malo tak sme si kazdy rok robili vyuctovanie. Hovada pre nami mali 11x vyssiu spotrebu elektriny. Ja fakt nechapem ci tam mali miesacku alebo co.
S ludmi co su tam teraz je spokojny. Ma svoj klud a byt sa udrziava.

//begbeee - depozit aj v takej vyske bol, proste za ten cas co tam boli toho spotrebovali mrte
Napísať odpoveď