BREXIT - Britské referendum

Diskusie na politické témy...

Mala by Veľká Británia vystúpiť z EU?

VB by mala ostať v EU
38
56%
VB by mala opustiť EU
25
37%
Je mi to jedno
5
7%

Celkom hlasov: 68

Fpichi
Light Expert
Light Expert
Používateľov profilový obrázok

BREXIT - Britské referendum

Príspevok od používateľa Fpichi »

Ospravedlňujem sa ak tu táto téma už je, nenašiel som. Myslím že je to téma, ktorá sa dá rozvíjať a zaslúži si vlastný thread.

Možno sa vám niekedy v živote stalo, že vám prišla na um myšlienka, ktorá vás nechala na chvíľu úplne ochrnutých... Mne sa to stalo práve pred niekoľkými minútami keď som čítal toto http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sve ... dny-brexit

O referende viem odkedy sa ohlásil dátum konania, v UK žije hromada kamarátov, mám to tam rád a som asi ako každý do určitej miery ovplyvnený ich kultúrou. Zatiaľ čo som sa ponáral do politiky v US prezidentských voľbách a pomimo sledoval utečeneckú krízu a toto referendum a ešte aj slovenské voľby pred dvoma mesiacmi mi úplne unikla skutočnosť že sedím v nevelkej rodinnej firme, ktorú vlastnia angličania. Každé ráno posielam reporty do Londýna a sledujem celkom veľký pohyb peňazí medzi UK a Prahou, naše CRM aj fakturačný systém platíme anglickým firmám. Tak som teraz na chvíľu prepadol panike a som zvedavý čo sa bude diať :)

Bude sa vás OSOBNE nejak týkať brexit? Máte rodinu v UK? Podnikáte v /Obchodujete s UK? Aký máte názor na celú problematiku?
seth82
Darca
Darca
Kontaktovať používateľa:

Re: BREXIT - Britské referendum

Príspevok od používateľa seth82 »

Áno, ovplyvní a ovplyvnil. Stratil som už celkom slušné percento príjmov v porovnaní s minulým rokom, keďže libra padá a japonský yen ide stále hore. V septembri, kedy som sa presťahoval do Tokia, som za 1 libru dostal 185-190 yenov, teraz je to ani nie 157 yenov. Čo je samozrejme veľká strata a musel som si nájsť ešte jednu, vedľajšiu prácu, keďže nechcem stratiť svoje doterajšie možnosti cestovať a podobne. Ak dôjde k Brexitu, istý čas potrvá, kým sa všetko upraví a naplánuje, tuším sú to dva roky. Potom sa uvidí, ako na tom bude naša firma, počul som čosi o tom, že ak Briti zrušia voľný pohyb osôb a ovplyvní to zamestnanosť zo zahraničia, príde k sťahovaniu firmy na Maltu a to fyzické, nie len na papieri.

Mantáci na najvyšších miestach EÚ mi pripadajú ako kompletne odtrhnutí od reality v posledných rokoch a to, čo vyzeralo byť spočiatku ako skvelý projekt, teraz kvôli nim smeruje do husej riti. Som zvedavý či a kedy precitnú.
Andi_Cibula
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Andi_Cibula »

seth82 napísal:Mantáci na najvyšších miestach EÚ mi pripadajú ako kompletne odtrhnutí od reality v posledných rokoch a to, čo vyzeralo byť spočiatku ako skvelý projekt, teraz kvôli nim smeruje do husej riti. Som zvedavý či a kedy precitnú.
Kiežby ten brexit prebehol, spomenutí mantáci by ho veľmi potrebovali, ako studenú sprchu a pre ostatných memento. :)
p4ra
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa p4ra »

Mantaci su okaslani, ked budu trpiet tisice ludi. Nech sa len velmi rychlo preberu radsej.
Andi_Cibula
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

To sú tí ostatní, voliči. :)
Nevolené orgány som nespomínal, tým je to jedno.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Ale musite uznat, ze VB ma pomaly viacej vynimiek ako dohod, ktore chce dodrzovat a keby sa takto spravala kazda clenska krajina EU, tak by sa EU uz davno rozpadla.

Cele fungovanie EU je coraz viac a viac byrokratickejsie a vacsina obyvatelov tomu nerozumie ani v zjednodusenej verzii a mam taky pocit, ze tomu casto nerozumeju ani ludia sediaci v Bruseli. Europska rada je uplne zbytocny organ. Predsedovia vlad casto nerozumeju ani elementarnym kompetenciam, ktore tam maju. Navyse su to predsedovia vlad, zvoleni obcanmi na narodnej urovni, takze logicky musia zastavat take nazory, aby boli zvoleni znova. Potom to v praxi vyzera tak, ze clenske krajiny EU nevedia postupovat jednotne ani v tych najzakladnejsich a najprioritnejsich problematikach.

Zaujimave veci sa budu diat aj v inych castiach EU. Napriklad hrozi, ze sa rozpadne Spanielsko (resp. ze sa od neho odtrhne ekonomicky najsilnejsia cast), tiez vznika napatie medzi severom a juhom Talianska a nakoniec nam hrozi aj samotne rozdelenie Belgicka na 2 casti.

Takze v buducnosti sa este budu diat zaujimave veci. Ono sa to neudeje zo dna na den, je dost mozne, ze to bude trvat aj 10-20 rokov, ale je iste, ze terajsie fungovanie EU nie je udrzatelne. Volebny system je zly. Jednotlive organy EU si navzajom konkuruju a blokoju svoje konanie. Bezni ludia tomu vobec nerozumeju. A je otazne, co chceme dalej...ci budeme mat jeden superstat bez narodnych parlamentov a s jednou ustavou pre vsetky krajiny EU...alebo budeme mat federaciu...alebo ci je mozne v Europe vybudovat spoluzitie krajin ako v Skandinavii alebo ci zase bude rast v Europe nacionalizmus, co nikdy nedopadlo dobre...

Ono, ked sa populacia sklada z velmi odlisnej skupiny ludi, tak je klucove budovat spolocnu identitu (dialo sa to v Australii, dialo sa to v Kanade, deje sa to v USA), ale v EU sa to nedeje. A ako som povedal, ludia nemaju ponatia o tom, co sa deje v Bruseli alebo ako ziju a rozmyslaju ludia v inych castiach EU. Nie este aby zdielali tie iste hodnoty...
bindo011
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa bindo011 »

ephramko napísal:
Ono, ked sa populacia sklada z velmi odlisnej skupiny ludi, tak je klucove budovat spolocnu identitu (dialo sa to v Australii, dialo sa to v Kanade, deje sa to v USA), ale v EU sa to nedeje. A ako som povedal, ludia nemaju ponatia o tom, co sa deje v Bruseli alebo ako ziju a rozmyslaju ludia v inych castiach EU. Nie este aby zdielali tie iste hodnoty...
Ja osobne ani nechcem, aby sa budovala nejaká spoločná identita. Kde bude nejaká naša suverénnosť?! Tým pádom zaniknú kultúry, rozmanitosť... jazyky... to ozaj chceme byť na Zemi všetci rovnakí?! :roll: XY rokov tu slovenská inteligencia bojovala za to, aby sme boli uznaní ako samostatný národ s právom na vlastnú zem. Tak, ako dnes funguje únia je to v pohode (mám na mysli otázky kultúry, otázky samostatnosti a suverenity národov). Som Slovan ty vole a nie nejaký Anglosas alebo Kelt. Naše tradície a identita idú totálne do prdele...

Osobne si neviem a ani si nechcem predstaviť, že EÚ by fungovala na princípe USA... Jeden z princípov EÚ je aby, fungovala spolupráca, aby sa vytvorilo spoločenstvo, ktoré bude zastávať plus mínus rovnaké hodnoty, no suverenita štátov ako takých bude zachovaná.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

Odchod Uk z Eu by bola velmi zla sprava pre jednu aj druhu stranu a upadok Europy by sa iba urychlil.
Frco
King
King

Príspevok od používateľa Frco »

Vobec ma to neovplyvnuje, ani tam nechodim, libra mi je u pr....

Ale urcite by to nebolo dobre z globalneho hladiska, keby taka velka a vyznamna krajina odisla z EU.
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa javatar »

Ovplyvnuje ma to, klesajuca libra sa mi nepaci.
Ale podla mna by mala Britania z unie vystupit. Maju strasne vela vynimiek takze uz len z principu by asi bolo pre nich lepsie prijmat len veci ktore sa im hodia. Tzn. izolovat zmluvy ktore su pre obe strany vyhodne a uzavriet ich s EU (alebo s kazdou krajinou EU). Mali by na to dva roky a ich vyjednavacia sila nie je zrovna mala takze by IMHO mali vystupit a spravit si "Vlastnu EU (with blackjack and hookers!)".

Ale ak ostanu tak sa nenahnevam, priamo z jej clenstva cerpam. Len ta libra by mohla ist hore...
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

ak chcu, nech idu. okrem toho, ze libra padne este nizsie sa zacne poces odchodu, tak nic narazove. vlastne to iste ako ked chcelo odist Skotsko.
ak clovek studuje a plati si za to, alebo pracuje, plati dane a nezije len na benefitoch, nemal by mat problem ani v pripade brexitu.
Cesar
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Cesar »

Vidieť ako Nigel Farage balí svoje kufre a sa vracia domov - na nezaplatenie. Nech kazí vzduch u nich doma. Už žiadne nadávanie na EU, budú mať slobodu, obnovia britské impérium.

Vydieračov až tak nepotrebujeme, je to len trápenie pre ne aj pre ostatných. Načo pokračovať v tomto? Nebudú musieť sa podriadiť nemecko-francúzskemu diktátu.

Už žiaden ďalší Poliaci, Rumuni, len moslimovia, Afganci, černosi z Afriky, zaslúžia si tých, aj kráľovskú rodinu by mohli vymeniť za nejakú multikulti rodinku Číňanov, Indov a černochov, pristálo by im to. Len pre boha nie ľudí z východu EU.
Andi_Cibula
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Teraz neviem či je to irónia, alebo to myslíš vážne ? :|
Solo_Kamen
King
King

Príspevok od používateľa Solo_Kamen »

Cesar: V mojej príručke "Rusophilia for dummies" nie je žiadny návod na zaradenie tohoto príspevku do nejakej konkrétnej kategórie. :smt017

Každopádne, myslím, že navzdory všetkému nie je dobrý nápad aby sa to udialo tak ako píšeš. Kedže je dost možné, že Brexit by odštartoval dominový efekt, bolo by najlepšie mať nejaký prepracovaný únikový plán. Alebo ešte lepšie, plán na reformáciu EU od základov, tak aby bola štíhlejšia a hlavne funkčnejšia a demokratickejšia. A ten plán nemáme
:minus: tam si rob trapne obrazky na facebooky, daj si kerku animovanej postavicky ale daj pokoj dospelym ludom
Nie, budem svojimi detinskými kravinami zamorovať hojka aj naďalej... :smt006
Grond
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Grond »

ked europska komisia bude nadalej riesit take ko*ot ako rusenie rychlovarnych kanvic, hriankovacov, ziaroviek a neviem akych sraciek na ukor inych existencnych problemov unie .... tak na reformu tu nevidim ziaden priestor :roll:
Solo_Kamen
King
King

Grond napísal:ked europska komisia bude nadalej riesit take ko*ot ako rusenie rychlovarnych kanvic, hriankovacov, ziaroviek a neviem akych sraciek na ukor inych existencnych problemov unie .... tak na reformu tu nevidim ziaden priestor :roll:
Reformou som mal na mysli celú európsku úniu zrušiť a v ten deň začať ju stavať od základov znova... bohužial to už inak nepojde asi.
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

Grond napísal:ked europska komisia bude nadalej riesit take ko*ot ako rusenie rychlovarnych kanvic, hriankovacov, ziaroviek a neviem akych sraciek na ukor inych existencnych problemov unie .... tak na reformu tu nevidim ziaden priestor :roll:
Keby si videl viac do hĺbky, tak by si to nenapísal.
Andi_Cibula
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Tak ako je to teda ? Existencia nikým nevoleného orgánu s názvom EK plná neschopných diletantov odtrhnutých od reality strkajúcich nos do vecí o ktorých nemajú žiadne vedomosti mi nepríde v poriadku.
Solo_Kamen
King
King

beardie napísal: Keby si videl viac do hĺbky, tak by si to nenapísal.
Toto ma celkom zaujíma, mohol by si napísať niečo podrobnejšie, prídapne hodiť sem nejaký odkaz?
Grond
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Grond »

beardie napísal: Keby si videl viac do hĺbky, tak by si to nenapísal.
co konkretne na tomto probleme mas na mysli technicku stranku alebo politicku?
Napísať odpoveď