Banálne/triviálne otázky

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
Používateľov profilový obrázok
Blastbit
Addict
Addict

Re: Banálne/triviálne otázky

Príspevok od používateľa Blastbit »

Jj vtedy by bola Stará, ale nemala by koncovku "ová", ktorá pri dlhých priezviskách to priezvisko predlžuje.
A ešte horšie, ak používa dve priezviska pri vybavovačkách na úradoch, keď vyplňuje osobné údaje.
retkvic
Addict
Addict

Príspevok od používateľa retkvic »

beardie napísal: 31 jan 2024, 12:22 u priezvisk, ktore su pridavnymi menami, je to nepouzitelne, popiera to skladbu viet a kurvi gramatiku
Martin Stary - Martina Stary
Nieje to o zvyku?

Keď sa neprechilovalo, tak to bolo ako?
Prípadne neviem či používam správny výraz.

Myslene, ze ová bola kedysi ova
Kedysi sa totiž používalo ova ako privlastnenie, potom sa privlastnenie zrušilo
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa harrison314 »

Je to o zvyku a tradicii pre danu skupinu jazykov.

A neozaj netusim ake vyhody by malo to, ze sa vyssleme na prechylovanie v prezvyskach.
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Podla mna doplnanie -ova do zenskych priezvisk je doslova prznenie ich mien, carovanie a vymyslanie neexistujucich priezvisk. Ak sa napr. tenistka raz vola Sabalenka, no tak je kur*a Sabalenka a nie Sabalenkova.

Ani oni nam nemenia priezviska a neskryvaju nam pripony. Najvacsi gol je, ked jeden clovek (napr. sportovy komentator) niektore priezvisko zmeni a ine nie, asi ako sa mu hodi.

Toto by sa fakt malo zakodovat v nejakych pravidlach slovenskeho jazyka, ze meno je meno. Najma ked aj vela sloveniek ma priezviska, ktora koncia inou priponou, alebo priponu nemaju. Lebo potom zapnem telku, idem na YouTube a YT mi tam doc v slovenskom jazyku ponukneautomaticky generovany playlist od Jennifer Lopézovej... wtf...

A to je najvacsi paradox, ak by si napriklad Petra Vlhova zobrala chlapa zo zahranicia a nechala si jeho priezvisko v neutralnom formate, nikto by jej tam -ova nedoplnal. Ale jej zahranicnym kolegyniam by davali -ova len take fukoty. :D
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa starysomar »

Alebo sú mená ako Jana Krescanko Dibáková. Čiže súhlasím - prípony nie.
retkvic
Addict
Addict

Neviem či je to už teraz v bankách také bežné, no nedávno mame zavolali aby si prišla do banky nahrať svoje biometrické údaje, tvár, hlas a nevim čo ešte. Je to bežné, alebo ani nie, ja som trochu old school a celkom sa mi to nezdá, no možno som v tomto dosť staromódy, proste sa mi nejak nevidí, že by si banka mala nahrávať jej hlas. Požadovala od niekoho z vás banka takéto údaje na zabezpečenie vašej identity alebo niekoho známeho, alebo je to už teraz aj v dobe smartfonov celkom bežné?
Blastbit
Addict
Addict

V tejto banke je to zrejme normálne https://www.postovabanka.sk/ucty/platby ... -biometria
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict

V TB si ju pamätám dávno (v marci 2016 som tam zrušil účty)
retkvic
Addict
Addict

Skôr som myslel či má niekto vlastnú skúsenosť, nie či to banka ponúka a čo si o tom myslíte. Ja to nepoužívam, tak by ma zaujímali také do očí bijúce benefity okrem samozrejme platby oskenovaním tváre a pod.

Kedze ona ani nepoužíva svoj IB, max si vyberie peniaze z bankomatu, dokonca ani neplati platobnou kartou... už viac old school to už pomali ani nejde :)
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

retkvic napísal: 01 feb 2024, 16:37 Neviem či je to už teraz v bankách také bežné, no nedávno mame zavolali aby si prišla do banky nahrať svoje biometrické údaje, tvár, hlas a nevim čo ešte. Je to bežné, alebo ani nie, ja som trochu old school a celkom sa mi to nezdá, no možno som v tomto dosť staromódy, proste sa mi nejak nevidí, že by si banka mala nahrávať jej hlas. Požadovala od niekoho z vás banka takéto údaje na zabezpečenie vašej identity alebo niekoho známeho, alebo je to už teraz aj v dobe smartfonov celkom bežné?
je to normalna vec. Napr ked klient zavola na infolinku kvoli comukolvek, tak ho vdaka hlasovej biometrii dokazu ihned identifikovat. Je to dôležité aj pre banku, pretoze biometria je najvyšší stupen overenia identity. Banky maju často problemy s rôznymi podvodmi a biometria proces identifikacie mozneoh podvodu zjednodusuje. :)
mLuks
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa mLuks »

retkvic napísal: 01 feb 2024, 16:37 Neviem či je to už teraz v bankách také bežné, no nedávno mame zavolali aby si prišla do banky nahrať svoje biometrické údaje, tvár, hlas a nevim čo ešte. Je to bežné, alebo ani nie, ja som trochu old school a celkom sa mi to nezdá, no možno som v tomto dosť staromódy, proste sa mi nejak nevidí, že by si banka mala nahrávať jej hlas. Požadovala od niekoho z vás banka takéto údaje na zabezpečenie vašej identity alebo niekoho známeho, alebo je to už teraz aj v dobe smartfonov celkom bežné?
Je to bezne, v TB to mam, vzdy ked volam na dialog, tak vramci overenia identity poviem osobne udaje a uz pocas toho sa porovnava moja hlasova vzorka nahrata v banke s aktualnym hlasom. Ak nahodou dlzka nestaci, tak sa este s tetou na linke porozpravam o pocasi a hlas je overeny. Pri nahravani vzorky som asi dve minuty mal rozpravat viecmenej o comkolvek aby hlasova vzorka bola dostatocna. Mimo toho mam len podpisovy vzor. Na pobocke som nebol ani nepamatam, vsetko riesim cez appku, alebo dialog.
Mirrorion
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa Mirrorion »

Mám aj ja jednu z kategórie triviálnych, možno až hlúpych otázok: Prečo pri počúvaní hudby rozumiem prvý, niekedy aj druhý verš textu bez problémov - ale zvyšok textu znie pre moje ucho väčšinou už len ako gibberish "džndn fvznšn smndn"? :)
Alebo som len ja divný? :)
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict

Vo všetkých skladbách?
Blastbit
Addict
Addict

Tipol by som ako laik na nesústredenie - kedy vedome/podvedome sa dá signál do mozgu a ten následne do sluchovodu, bubienku v uchu.
Možno je to toto ten problem možno nie. Skus sa uvolniť a nemysli na to, že pri počúvaní hudby(anglická,nemecká,slovenská a pod), že zrazu nerozoznáš text skladby. Reku skus sem dat nejaký link na hudbu ktorú počúvaš a skúsim si ju vypočuť jej text, či jej budem rozumieť.
Ešte ma napadlo, ked si zapneš tú hudbu, tak si daj lyrics (text) k tej hudbe a pri počúvaní si čítaj ten text.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Mirrorion napísal: 01 feb 2024, 21:45 Mám aj ja jednu z kategórie triviálnych, možno až hlúpych otázok: Prečo pri počúvaní hudby rozumiem prvý, niekedy aj druhý verš textu bez problémov - ale zvyšok textu znie pre moje ucho väčšinou už len ako gibberish "džndn fvznšn smndn"? :)
Alebo som len ja divný? :)
na zaciatku sa tvoj mozog na tie slova stíha sustredit ale cim ich je viacej, tym je "zahltenejší" až prekladať v realnom case nedokaze. Podla mna je to normalne, samozrejme zavisi od stupna ako ovladame danu cudziu reč. :)
Mirrorion
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa Mirrorion »

starysomar napísal: 01 feb 2024, 22:03 Vo všetkých skladbách?
U väčšiny v angličtine, napriek tomu že anglicky hovorím plynule. U SK/CZ skladieb zachytávam väčšinu slov, zvláštne je že posledné slovo vo verši vždy, ostatné podľa levelu sústredenia.
gogo956 napísal: 02 feb 2024, 10:46 na zaciatku sa tvoj mozog na tie slova stíha sustredit ale cim ich je viacej, tym je "zahltenejší" až prekladať v realnom case nedokaze. Podla mna je to normalne, samozrejme zavisi od stupna ako ovladame danu cudziu reč. :)
Toto by možno aj sedelo, nejaký "brain overload"... Dosť mi to ale súvisí s melódiou - pri refréne pri chytľavejšej melódii rozumiem lepšie, pri menej výrazných pasážach rozumiem horšie.
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict

Anglicky neviem ani nadávať no predpokladám, že jednoducho stratíš sústredenie.
retkvic
Addict
Addict

gogo956 napísal: 02 feb 2024, 10:46 na zaciatku sa tvoj mozog na tie slova stíha sustredit ale cim ich je viacej, tym je "zahltenejší" až prekladať v realnom case nedokaze. Podla mna je to normalne, samozrejme zavisi od stupna ako ovladame danu cudziu reč. :)
Prečo by si pri cudzej reči potreboval všetko prekladať? Ak tu rec ovlada, tak preklad je instantny.
Mne skor pri pocuvani pesniciek vadi to prehltanie slabik, a pride mi to tak menej zrozumitelne ako hovorena rec, s tym mozno suvisi aj hlasitost hudby, ak mam problem počut to slovo.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Mirrorion, retkvic
ja napriklad sa automaticky v priebehu skladby viacej zvyknem focusovat na hudbu a slová moc nevnimam/hudba sa posluchacovi zda zaujimavejsia takze preklad slov akoby mozog "vypol"/. Ale je asi pravda, že do značnej miery to bude dané tým "prehltaním slabík" čím sa vyrazne znizuje zrozumitelnost pre non-native speakers. Dalsia vec je, že castokrat su pouzite slangove vyrazy ci slovne skratenia ktore zase dalej robia text menej jasným. Je to iba moje laicke vysvetlenie. :)
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa harrison314 »

Ved s tymto sa da spravit jenoduhy experiment, pusti si skladbu nie od zaciatku, ale od nejakeho casu a uvidis ci sa ti budu slova zlievat hned alebo po takom istom case.
Napísať odpoveď