Ancap - anarchokapitalizmus

Diskusie na politické témy...
Používateľov profilový obrázok
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Re: Ancap - anarchokapitalizmus

Príspevok od používateľa Pilifo »

javatar, to mi nevychádza...
Executive power is exercised by the President.
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa javatar »

Ale nove zakony je legislative power, nie executive.
Executive zakony uplatnuje, nie vytvara/rusi ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Separation_of_powers
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa harrison314 »

Podla toho co pocuvam tak toto bude este sranda, vyzera ako taky anarchokapitalisticky Matovic.
No aj tak bude to ako vzdy, ked sa mu daco podari anarchokapitalisti budu jasat, ked nie, bude to vyna zleho statu.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

No ja si myslím, že bude stačiť sledovať kroky a zmeny, ktoré zavedie. Ak to budú libertariánske zmeny a nebudú fungovať bez toho, aby ich čokoľvek ďalšie blokovalo, tak vtedy etatisti môžu jasať, že my sme to hovorili.

Obávam sa však, že by to bolo skôr opačne :) Vo veľmi malo merítku je to vidieť v Salvadore, kde po zavedení Bitcoinu (konkurencia štátnym peniazom) ide podľa všetkého krajina smerom hore a vďaka tomuto kroku bolo prilákaných veľa digitálnych nomádov, ktorí sa tam presťahovali. Aj keď takáto nanútená adopcia od diktátora Bukeleho podľa mňa nie je najlepšia...
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Mam kolegu anarchokapitalistu ktory situaciu sleduje blizsie. Je vcelku mozne, ze Milei nebude mat dostatocnu legislativnu podporu na uskutocnenie vsetkych/vacsiny slubov. A potom je tu este toto:
Pilifo napísal: 24 nov 2023, 10:06Ak to budú libertariánske zmeny a nebudú fungovať bez toho, aby ich čokoľvek ďalšie blokovalo, tak vtedy etatisti môžu jasať, že my sme to hovorili.
Ono "etaisti" budu hovorit na kazdu negativnu vec, ze to hovorili. Tomu nezabranis. V podstate je to argument aky sa pouziva na historicku skusenost s komunizmom (odporcovia poukazuju na historicku skusenost a zastancovia hovoria, ze to nebol skutocny komunizmus) - tak aj tu, kazde zlyhanie (kedze zlyhaniam sa nevyhnes v ziadnom systeme), bude posudzovane prisnejsim pohladom bez ohladu na vela suvislosti. Takze to pravdepodobne popularite ancapu viac uskodi ako pomoze. Co je skoda, lebo ak nejakemu systemu veris tak by si mal skumat za akych podmienok funguje.

V kazdom pripade obaja dufame v nejake zaujmave data.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

tiez si myslim ze nebude mat dostatocnu podporu na tak radikalne zmeny. Zaroven, Argentina je ekonomicky v zlej situacii uz mnoho desiatok rokov, takze tazko cakat nejaku rychlu pozitivnu zmenu v dohladnej buducnosti.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

No ale v zlej ekonomickej situácii je Argentína vďaka socializmu, ktorý tam desiatky rokov vládol, a centrálnej banke, ktorá je úplne odtrhnutá z reťaze pri tlačení nových pesos, ktoré považuje za riešenie akéhokoľvek štátneho problému s nedostatkom peňažných zdrojov.

Milei je naopak obrovský odporca socializmu a považuje ho za rakovinu spoločnosti, takže ak by sa mu podarilo presadiť aspoň nejaké (hlavne ekonomické) zmeny v prospech kapitalizmu, tak to tej krajine a obyvateľom len pomôže.
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Pilifo ale o tom nerozpravame, je totiz rozdiel medzi realitou a vseobecnenym vnimanim nejakoeho stavu, ty tu oslavujes, ja som skepticky a gogo moje argumenty len doplnil.

Dalsie vysvetlenie a priklad:
V ociach laickeho davu je proste zodpovedny aj za veci, na ktore nema realne dosah - ale to si uz bezny clovek nepozrie.

Rovnako ako ked som sa nahodil to, ci bude mat pravomoci tak si nasiel prvu informaciu co znela dobre (tvoj vlastny post tu - post2430490.html#p2430490) a vitazoslavne s vtipnym videom si mi ju poslal a neobtazoval si sa pozriet co vlastne znamena to co si sam postol. Spravil si sa ako standardny clovek - nasiel si nieco co znelo, ze potvrdzuje to ako sa ty citis, ziadna verifikacia, skepsa alebo hlbsie zamyslenie, proste von s tym a nezaujma ta, ze nemas pravdu. Takto sa sprava bezny clovek, ale kedze vacsina ludi v ancap neveri tak bude prehnane kriticka a obvinovat Milei-a aj z veci na ktore nema dosah.

Sam niesom ancapista (vsak to vies) ale stojim si za nazorom, ze zvolenie Milei-a v sucasnej konfiguracii vobec nemusi pre priaznivcov ancapu po celom svete dopadnut dobre (v zmysle, popularita ancapu moze klesnut).
gogo956
Redeemer
Redeemer

Pilifo, javatar

s tym Mileim je to take rozpačité: na jednej strane je pravda že ma vela libertarianskych myslienok ale na druhej strane je napr za zrusenie moznosti interupcii a je neskrývaným fanúšikom Trumpa. A stále visí otáznik nad tým, čo reálne mu legislatíva zmeniť dovolí. Takže zatial by som tomu nechal aspon pol roka a potom sa uvidí čo sa reálne udialo. :)
U politikov je bežné že kvôli tomu aby ich volici zvolili tak pouzivaju heslá a šíria myslienky, ktoré následne už nepretavia do činov, resp sa kludne stava že urobia radikalnu otočku.
Uvidíme.

Autoeditácia príspevku po 6 min 43 sek:
Argentina míří k dolaru. Slib nového prezidenta má své klady i zápory - Seznam Zprávy
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

zrusenie interupcii sa mi k ancapu nehodi, to asi nie je bezny ancap nazor, ci?
gogo956
Redeemer
Redeemer

beardie napísal: 24 nov 2023, 15:55 zrusenie interupcii sa mi k ancapu nehodi, to asi nie je bezny ancap nazor, ci?
veď práve
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

Ten argentinsky saso je este vacsi blbec, ako sa zdalo. Este nie je inaugurovany a uz veri, ze zrusil narodnu banku podpisanim dakeho lajstra. A osoby mdleho intelektu to bez rozmyslu zdielaju :D
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Co som pocul tak ziskal popularitu spievanim a na predvolebne meetingy chodil s motorovou pilou. Ale hlavne sluboval veci, co nemoze zo svojho uradu splnit.
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

Ano, to sa o nom v podcastoch hovorilo. Ale dnes uz ludia veriaci na kazdu konspiraciu zdielali ako velke vitazstvo, ze El Loco zrusil narodnu banku aj s fotkou dakeho lajstra. Len preto som to napisal. Nech si Argentincania maju toho, koho si zvolili.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Tak toto je už fakt neuveriteľné, čo niektorých ľudí vie napadnúť. Súdruh Tauchman by bol asi najradšej, aby si toho hnusného (a asi neplnoletého) kapitalistu preklepol finančák, aby neokrádal štát ani o korunu!
Prílohy
podnikatel.jpg
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Cenim si, ze sa aspon drzia svojich principov. No zabavam sa na tom, ze vybrali take, ktore umoznuju kazdemu okoloiducemu si z nich spravit trhaci kalendar.
Prílohy
GAlCYHCXMAA8jWo.jpg
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

este by som vedel o pake, ktora sa vola Ukrajinci s baseballkou
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Ja mam sukromnu hypotezu, ze za policiu nesli nie z principu, ale ze nemohli. Totiz z Uzovych videii je dost jasne, ze anarchokapitalisti sa velmi radi a hlasno dozaduju svojich prav. Tu by som povedal, ze nemali platnu zmluvu, alebo ju mali na symbolicku ciastku a ostatne sa dohodli zaplatit pomimo cez bitcoin, aby mohli okaslat stat na daniach.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

To si podľa mňa dosť na omyle. Prečítaj si celý príbeh tu - https://www.paralelnipolis.cz/ethprague/

Tomu tunelárovi Jelačičovi Paralelní Polis vystavili štandardnú faktúru na $200k, ktorú odmieta zaplatiť a PP z toho boli dokonca nútení odviesť DPH. Takže ak je pravda, čo sa píše v tom článku, tak na štátnom súde by to mal byť easy WIN pre PP, ale princípy sú princípy.
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Ako sa vlastne anarchokapitalizmus stavia k autorskym pravam?
Napísať odpoveď