Ancap - anarchokapitalizmus

Diskusie na politické témy...
Používateľov profilový obrázok
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Re: Ancap - anarchokapitalizmus

Príspevok od používateľa harrison314 »

Ja by som len podtkol, ze aj dnes si mozes vybudovat sukromnu cestu a vyberat na nej mytne, pokial viem, ziaden zakon tomu nebrani.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

To samozrejme môžeš, akurát že súkromní stavitelia ciest sú značne znevýhodnení, pretože pri odkupe pozemkov za ne musia dávať cenu, na ktorej sa musia dohodnúť s majiteľom, ale štát si môže povedať, že ti dá ako majiteľovi 1€ za m2 stavebného pozemku a ak sa ti nepáči, tak ťa k tomu donútia kvôli tomu, že je to "verejný záujem". Takže zase len cez násilie.

Viď. Stát nám ukradl pozemek na stavbu třetího datacentra, hněvá se majitel Wedosu

A takéto výhody má štát oproti súkromníkom nielen pri stavaní ciest...
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Ja ze sukromnici su vo vsetkom efektivnejsi a lepsi.... ale asi nie.

Super, ale potom mas v anarchokapilizme dve moznosti:
1. Nepostavis ziadnu cestu, lebo vzdy sa najde niekto, kto svoj pozemok nepreda, alebo spekulant, co ich kupi pred tebou a preda ti ich extremne draho.
2. "Vyvlastnis" ich tak, ze kupis vsetky pozemky okolo a das si tam cedulu "Zakaz vstupu - sukromny pozemok".
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa javatar »

videl by som to skor na moznost 2 (ved o tom bol aj moj priklad)

Ono je pravda, ze so statom je obrovske mnozstvo problemov, vyvlastnenie za smiesne peniaze naserie ale robit infrastrukturu so ziskom ako hlavnou motivaciou je proti "verejnemu zaujmu". Pri optimalizacii zisku je totiz lepsie mat na ceste 10 aut ktore platia 100EUR/mesiac ako 100 aut ktore platia 10EUR/mesiac ale pre ekonomicku mobilitu je lepsie mat cestu otvorenu pre vsetkych. Ekonomicka mobilita je dobra pre spolocnost ako taku ale zla pre ludi na vrchole kedze umoznuje vznik konkurencie. A to je len jeden z dovodov preco si myslim, ze anarchokapitalismus by nakoniec skoncil na styl hunger games.
starysomar
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa starysomar »

Mnohé čo tu vidím mi pripadá nie málo naivné. Teda šlo by to - ak by ľudia chceli žiť znova v jaskyniach.
Inak neviem, ako si nadšenci anarchokapitalizmu predstavujú reálne fungovanie množstva toho, na čom sme tak alebo onak závislí. Ak si istá časť ľudí povie, že cez ich pozemok nič z toho nepôjde, nepredá ho atd - rád by som vedel, ako by múdri riešili napríklad líniové stavby (no aj mnoho iného - výstavbu fabrík, obytných domov atd):

Líniová stavba (stavebný zákon)

a) ropovody, plynovody, produktovody, teplovody,
b) diaľnice, cesty a miestne komunikácie,
c) stavby dráh,
d) podzemné a nadzemné vedenia rozvodu elektriny,
e) vodovodné a kanalizačné rady, ochranné hrádze, plavebné a derivačné kanály,
f) vedenia elektronickej komunikačnej siete,
g) letiská,
h) prístavy.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

Časy, kedy sa politici aspoň nesnažili ľudí oblbnúť a tvrdiť im, že tie nakradnuté peniaze idú na ich dôchodky a sociálne poistenie. Je ale pekne vidieť, že štát je stále viac nenažranejší. O max. 3%-ných odvodoch na social security dnes Amíci môžu len snívať (ale aj my) :)
Prílohy
social_security.jpeg
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

Mileiova motorová pila úřaduje. Rozpočet Argentiny skončil po téměř 12 letech v přebytku - Novinky
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... .seznam.cz
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

jeden mesiac je malo, musi to byt dlhodobe a zaroven nemoze (vyrazne) poklesnut chudoba obyvatelstva

ano, prestanem platit hypo, ele, dane a odvody a strasne usetrim, ale po par mesiacoch to na mna dopadne

budem mu ale drzat palce a snad to ukaze, ze lavicove vlady su zlo
gogo956
Redeemer
Redeemer

beardie
tak samozrejme ze jeden mesiac neznamena v podstate nič. A naviac, vela zmien zakonov mu blokuje Kongres.
Tiez som uvedavy ako to dopadne a ci ludia budu ochotni reformy vydrzat.
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

https://dennikn.sk/3837217/pevnejsia-re ... regulacie/
Výsledkom je zdravotníctvo (v USA), ktorého celkové náklady vyjadrené pomerom k HDP sú o dve tretiny vyššie než v EÚ. Amerika dosahuje katastrofálne výsledky v ukazovateľoch kvality, či už meranej cez dojčenské úmrtia, očakávanú dĺžku dožitia alebo iné indikátory. V USA zomierajú ženy pri pôrode štyrikrát častejšie ako na Slovensku alebo v Česku. Čakacie lehoty na operácie sú v priemere dlhšie než v Európe. Za inzulín sa v Amerike ešte pred dvoma rokmi platilo desaťnásobne viac než v EÚ. Odvtedy inzulín zlacnel a dnes je už len trikrát drahší.

Jediný sektor, ktorý v USA vykazuje relatívne dobré výsledky z hľadiska nákladovej efektivity, je vládny program pre veteránov. Ten je však odhora nadol financovaný a organizovaný vládou a neexistuje v ňom priestor pre konkurenciu či súkromné poistenie.
Magicka ruka volneho trhu teda nevyriesi vsetko.
gogo956
Redeemer
Redeemer

harrison314
ale zdravotnictvo v Usa neexistuje v priestore volneho trhu- ten nie je ani v Usa. Za ďalšie, zdravotnicky system v Usa od základu stojí na iných princípoch ako je ten v Eu, takže ťažko ich navzájom porovnávať. Každý má nejaké výhody a nejake nevyhody /netvrdím ze ten ich je lepší, je proste iný/. Ak by väčšina voličov v Usa túžila po europskom zdraovtnickom systeme tak už ho dávno maju, ale zjavne su s danym status qou viacmenej spokojní.
Je to podobné ako keď drvivá vacsina obyvatelov Eu by nechcela zákony o držaní zbraní aké ma Texas ale zase Texas ani za nič by sa ich nevzdal. Proste trochu iná kultúra, iná história.
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

1. Ja viem, ze to nie je uplne volny trh, ale je vyrazne volnejsi ako v EU
2. Preco by som to nemohol porovnat? Je snad novorodencka umrtnost, umrtnost pri porodoch alebo dlzka cakania na operaciu nieco ine v EU a USA?
3. Vidiet tam, ze v tomto pripade to neprinasa znizenie cien - vid. inzulin, bezne zubne zakroky.
4. Je mo jasne, ze model v USA prinasa pre cast obyvatelstva zjavne vyhody, no je to ta bohatsia a mensia cast.

Proste toho je oblast, kde volny trh nie je samospasny a potrebuje to nejake regulacie a dohlad. Nie som za komunisticky model, ale ani ten z anarchokapilisticky. Ono niekde medzi tym je ten bod, ktory prinsie najvissi uzitok pacientom a sucasne udrzatelne zdravotnictvo a za ten som.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Zubne zakroky si v podstate skoro vsetky plati clovek aj na Sk sam.
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Ale ten pomer cena/vykon je trosku inde vsak :)
gogo956
Redeemer
Redeemer

harrison314 napísal: 24 feb 2024, 15:24 Ale ten pomer cena/vykon je trosku inde vsak :)
to neviem posúdiť, keď berieme do uvahy uplne inu prijmovu hladinu v Usa oproti SK
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

Osobna skusenost (takze brat s rezervou):
V 2015 som mal zubnu pohotovost v New Jersey, za 10 minutovu konzultaciu zobrali 150 USD, potrebny zakrok (root canal) mi vycislili na 1800 USD, v Londyne mi google vyhodil prveho sukromneho zubara ktory to nacenil na 800 GBP (googlene teraz).
Cez NHS zubara to bolo asi 70 GBP - ale NHS zubarinu robi len velmi malo klinik.

Celkovo nazor k zdraviu (resp. zdravotnej starostlivosti) ako komodite:
Volny trh ma specifika ktore sa na zdravie/zdravotnu starostlivost proste nevztahuju.
a) Neexistencia/neaplikovatelnost substitucii. Je napr pekne, ze taky ocny lekar je celkovo velmi v pluse ale ked potrebujes operaciu zaludka tak ti to velmi nepomoze. Su operacie ktore budu stat viac ako clovek odvedie poistovni za cely zivot. Vo volnom trhu je vyhodnejsie tieto veci nepoistit a nechat cloveka umriet.
b) Dopyt. Prevencia je vo vacsine pripadov lacnejsia ako liecba. Inak povedane, optimalne spravanie sa zodpovedneho zakaznika je take aby zdravotnicku starostlivost nepotreboval. Viem si predstavit, ze ak prevenciu strcis do povinneho balicka zdravotnickej starotstlivosti tak by sme mali aj viac pracovnych miest (sportovy a nutricny coach), menej prace v nemocniciach a system by dokazal profitovat ale v ramci neregulovaneho volneho trhu si toto neviem predstavit.
c) Stav nudze. Zakaznik nemoze racionalne analyzovat trh pokial na to nema cas
d) Ponuka - ponukat sluzby ktore budu velmi drahe znamena drzat vybavenie a personal schopny vykonavat drahe a narocne operacie ktore sa nebudu konat casto co ich predrazi este viac. Opat to bude viest k situaciam kedy je lepsie nechat cloveka umriet.
retkvic
Addict
Addict

Príspevok od používateľa retkvic »

javatar napísal: 26 feb 2024, 17:26 c) Stav nudze. Zakaznik nemoze racionalne analyzovat trh pokial na to nema cas
Z vlastnej skusensti sa u nas o to postaral trh, zubna pohotovost je iba sukromna.

Ten nepomer statnej NHS a sukromnej je dost vyrazny, otazka ci je ten nasobok primerany.
harrison314
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

retkvic napísal: 26 feb 2024, 18:00 Z vlastnej skusensti sa u nas o to postaral trh, zubna pohotovost je iba sukromna.
Postara sa o to tak, ze napriklad v nasom okresnom meste nie je ani jedna, v najblizsom krajsom je len jedna sukromna pohotovost a aj tam sa clovek musi dopredu objednat.
gogo956
Redeemer
Redeemer

javatar
v Usa nefunguje volný trh čo sa týka zdravotníckych služieb. Takže neviem či má zmysel niečo vyvodzovať z realnych cien v Usa vzhladom k teoretickemu Ancapu. Osobne ale zástancom Ancapu nie som, len som libertariansky orientovany. :-)
Si myslím že Ancap je vzhladom k tomu ako sa dynamicky zmenila spolocnost za posledne desatročia už prekonaný koncept. ALE- spolocnost by mohla mnohé libertarianske myslienky a idey prevziat za svoje. :)
Pilifo somnou nebude suhlasit, ale Ancap by neurobil život spolocnosti stastnejsi ako je tomu dnes. V každom pripade znovu zopakujem, že mnohe libertarianske myšlienky považujem za velmi zaujimave a cenne.
javatar
Hardcore addict
Hardcore addict

gogo - odpoved bola vseobecna v ramci temy

v kazdom pripade ti budem oponovat ohladom neporovnatelnosti systemov, jedna sa totiz o systemy ktore riesia tie iste problemy (aj ked za inych podmienok) a celkovo maju viac spolocneho ako rozdielov
USA system skutocne nie je v cisto volnom trhu, cisto volny trh sa na tomto svete nachadza velmi obmedzene, regulacie su nastavene skor pre poistovne ako pre poistenych a dochadza k zneuzivaniu postavenia k vlastnemu obohateniu namiesto poskytovania sluzieb - co by sa vo volnom trhu dialo len viac (beriem, ze nie si ancapista)

Suhlasim, ze niektore libertarianske myslienky by mohli byt sirsie adaptovane, ale to mozes povedat o skoro kazdej ideologii.

Hodim tu do plena osobny bias a otazku: Kedze v mojej oblasti posobenia je testing velmi dolezity (bias) a prinasa ovela viac benefitov ako stoji, vedeli by ste si nejako predstavit kontrolovane testovanie ideologii?
Napísať odpoveď