Zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
taki7
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok

Re: Zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Príspevok od používateľa taki7 »

A hľadajú i von, smetiaky a tak...
starysomar
Guru
Guru

Príspevok od používateľa starysomar »

Je to ich právo.
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

gogo956 napísal: 26 jún 2022, 9:24Apropo, ja som rapidne obmedzil plastove flase, uvolnuje sa z nich do tela chemicky bordel co vobec nie je dobre, neodporuca sa to vobec pouzivat.
Ja som taktiez obmedzi plastove flase, hlavne mineralky, zacal som pit vodu z vodovodu a zvykol som si na nu tak, ze ked som po par mesiacoch otvoril mineralku, vobec mi nechutila, chut mi prisla taka divna. Celkom ma prekvapilo, ze mi nechybali bublinky.
gogo956 napísal: 26 jún 2022, 9:24vidavam ze poniektori nosia doslova niekolko plnych tasiek plastovych flias naraz, ktovie odkial to maju.
brm napísal: 26 jún 2022, 9:46Plné tašky sú v pohode, mňa skôr serú ľudia, ktorí tam nosia plné vrecia.
Ked su v rodine 2 dospeli, deti, alebo este je viacgeneracna, tak tie flase zrejme nosi 1 osoba za vsetkych, ked neprestali pit balenu vodu, este piju aj pivo kazdy den, energetaky a pod., tak sa to nazbiera rychlo, potom grilovacka, oslava a za jediny den to moze byt niekolko tasiek, flase sa nemozu stlacat, takze hlavne tie velke zaberu vela miesta.

Komu by sa chcelo nosit par flias kazdy den a cakat zakazdym v rade, este ked ide clovek do obchodu po praci, zo skoly, tak si tie flase nebude nosit tam.

Ja som tento problem tusim spominal, ze sa to moze stat, ludia s plnymi vrecami, aj pokazene automaty, ked funguje aspon jeden, je to OK, ale ked je niekde jediny a je pokazeny, tak sa potom s tymi vrecami tahat naspat domov a este s nakupom, alebo ani nenakupit...
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Mne sa minulu nedelu stalo to iste, podvecer som si skocil nakupit do Tesca, a ked uz tam idem, zobral som tie tri plechovky co som doma mal. No chyba, pri automate uz traja ludia s velkymi vreciami plnymi vratnych obalov. Automat je tam len jeden. Tak som trpezlivo cakal, kym budem moct vratit tie tri plechovky. Pri druhom cloveku sa este aj automat zaplnil, tak bolo treba cakat na obsluhu. V skratke, v nedelu vecer nie je dobry napad vracat obaly, lebo tam chodia takito ludia (aj bezdaci), co toho maju vela.
A nakoniec pokladnicka zabudla naskenovat blocek z flaskomatu, takze som tie obaly vracal zbytocne. Vsimol som si to az na polceste domov. Moja chyba, polozil som blocek na pas, mal som jej ho dat do ruky.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Inac povedane pre cca 40% ludi co plasty poctivo separovali aj predtym je to neskutocna buzeracia.
Najlepsia je bezna Billa. Relativne velky obchod a jeden automat. Nonstop tam niekto stoji s vrecom. A kedze je to vonku tak je to super teraz v lete ked este pecie slnko na karbit.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Ja mam s Billou zlu skusenost - vonku vec plny automat s odkazom na displeji, ze treba zavolat obsluhu. Okolie automatu pooblievane zo zvyskov z flias, nikto to neumyva, otras. Za to tie vo vnutri (najma Kaufland a Billa), tak vzdy pekne ciste.

Inak pokial ide o tie plne vrecia, tak to nemusi byt rodina s x clenmi, ale kludne zamestnanec restauracie alebo hotela. Ved po jednej takej svadbe sa vypije aj 100 flias mineralky :)
ropman
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa ropman »

Zanalyzoval uz niekto aj realny prinos tejto srandy alebo je to klasicky kazdemu u prdele a budeme to robit uz navzdy len preto ze tomu verime ako panbozkovi?
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cinges »

realny prinos nie je ziaden, ma to len povzbudit ludi k recyklovaniu a je to len neskutocne otrasna otrava.. Proste banda retardovanych ko*ot vo vlade..
ropman
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa ropman »

No treba povedat ze toto dokazala doje*** uz predchadzajuca vlada kt. to schvalila, konkretne s tym prisiel most-hid tj. strana ktora sa do vlady dostala podvodom na volicoch.
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cinges »

to je jedno, vsetky vlady stoja za pi*u a kazda z nich je uplne mimo reality bezneho smrtelnika.
aacid
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa aacid »

gogo956 napísal: 26 jún 2022, 9:24vidavam ze poniektori nosia doslova niekolko plnych tasiek plastovych flias naraz, ktovie odkial to maju.
by si sa cudoval ale pre niektore rodiny nie je problem 120 litrove vrece naplnit plastom za tyzden.

my sme mali v nedelu super zazitok ked sme sa na bicykloch cela rodinka vybrali na nakup, zobrali sme si 2 tasky z toho jedna bola plna plastovych flias a plechoviek.
prisli sme do billy a automat "pokazeny"... nevadi, ved 50 metrov je lidl, nepresli sme ani 10 metrov a teta co isla oproti nam odkazala ze automat je pokazeny aj tam...
mal som sto chuti tam tie flase vysypat na parkovisko pred automat... zena ma zastavila.
je to buzeracia ale nemam s tym problem, pokial to aspon trochu pomoze ekologii tak super, ale ked uz chcu po nas aby sme flase vracali tak by mala existovat nejaka povinnost aby ich obchody prijimali.
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Od júla sa môžu predávať len zálohované nápojové obaly, končí prechodné obdobie | Aktuality.sk

V tejto suvislosti odcitujem z prveho prispevku nahrady:
Tu su niektore napoje a mozne nahrady, k nim aj otazky:
- soda > voda z vodovodu, SodaStream
- mineralky > voda z vodovodu?, SodaStream?, k nim sumive tablety s magneziom?
- kola > Pepsi prichut pre SodaStream?, klasicky sirup?
- energeticke napoje > prichut do SodaStream?, kava?
- pivo > tu asi alternativa nie je, alebo ano?
- mlieko > mlieko, plati vynimka
Teraz aktualizacia, ako to (ne)mam zatial vyriesene:

- soda > voda z vodovodu
- mineralky > voda z vodovodu?, obcas mineralka v plastovej flasi, chcem to este obmedzit
- kola > obmedzil som a pijem obcas sirupy
- energeticke napoje > zatial som nenasiel alternativu
- pivo > obmedzil som, ale v lete by som si dal, asi iba zalohovane
- mlieko > mlieko, plati vynimka

Uz som to pisal, na vodu z vodovodu som si celkom zvykol a mineralku casom este viac obmedzim, v zime este zvazujem viac pit caj.

Kola - tu pijem velmi malo a len kvoli nej kupovat sodastream nedava zmysel, skusali ste tie sirupy pre sodastream s prichutami kola a pepsi aj bez sodastream? Ako to chuti bez bubliniek, da sa to vobec pit? Aky je rozdiel medzi prichutami kola a pepsi? Ako dlho vydrzia tie sirupy po otvoreni? Je ina alternativa? Klasicke sirupy s prichutou koly nejak neviem najst a asi ani nebudu velmi chutit.

Energeticke napoje stale pijem, neviem ci vyskusam kavu, ked som ju doteraz nepil, nie je ina alternativa, energy sirup, sumive tablety?
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

gogo956 napísal: 28 nov 2021, 10:51-objednané aj s nahradnymi filtrami, dám potom vediet skusenost :)
No ako? Spokojny? Akurat mi dochadzaju filtre tak premyslam ci nekupit daco ine.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Kúpil som si nedávno ten bio cola sirup (také tie úzke vysoké flaštičky čo majú na vrchnáku klobúčik z jutoviny) a chutilo to jak tie lacné napodobneniny coly, čo majú v supermarketoch za pár centov. Takže neodporúčam. Keď colu nepiješ často, je taký problém tú flašu vrátiť pri ďalšom nákupe?
Peter00
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Peter00 »

ephramko napísal: 04 júl 2022, 22:31 Keď colu nepiješ často, je taký problém tú flašu vrátiť pri ďalšom nákupe?
No su ludia, ktorí zvykli chodiť do obchodu peši. Napríklad aj po ceste z práce. Logicky sa mi nechce niesť tašku s fľašami do obchodu a nákup späť. A do práce sa mi taška s fľašami nechce nosiť už vôbec. Čiže veľký problém to síce nie je, ale je to citeľné znepríjemnenie života. Ešte som bol aj rád, že som sa zbavil gastráčov a teraz mám vláčiť zasa tie bločky.
Už len z princípu si nekupujem balené nápoje. Ale potrebujem to pre návštevu a tiež nedaj bože aby som v meste dostal smäd. To potom v ruke vláčim prázdnu fľašu, keďže batoh nenosím.

Nechápem ani len tú cenu zálohu (teda chápem, že cieľ bol zarobiť na tom, to hej). Sklenenú fľašu od piva, kde chápem, že výrobná cena nie je malá, zálohovali za 13 centov. Teraz akákoľvek plechovka alebo fľaša je zálohovaná za 15 centov.

Jednoducho to beriem ako trik ako zarobiť na zákazníkoch (hlavne na tých ktorí stratia blok od zálohu, prípadne odhodia fľašu len do plastu) a este budu tvrdit, že na tom prerábajú, ked na sklenených fľašiach sa neprerábalo
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Kolko % ludi strati blocek? Tipujem 0,05%. Neskutocne prachy musia na tom zarobit ^^
Je to jednoduche. Je to kvoli cca 60% co tie flase vyhadzovali do komunalu, pripadne zopar jedincov co to hadzali na zem. A zbytok co to triedil aj predtym trpi.
Peter00
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa Peter00 »

wladas napísal: 04 júl 2022, 23:06 Kolko % ludi strati blocek? Tipujem 0,05%. Neskutocne prachy musia na tom zarobit ^^
Je to jednoduche. Je to kvoli cca 60% co tie flase vyhadzovali do komunalu, pripadne zopar jedincov co to hadzali na zem. A zbytok co to triedil aj predtym trpi.
Tých čo stratia je viac ako si myslíš, aj ja som už jeden blok za 3€ stratil. Ale tých je aj tak minimum z celkového počtu, to súhlasím. Zarábajú už len na tej veľmi vysoko nadstavenej výkupnej cene a najmä na tom, že veľa ľudí si jednoducho nemôže dovoliť odniesť fľaše na zberné miesto. Tých fliaš už tak málo nie je.
Vidím to aj v práci u kolegov čo nechodia autom, ak majú 2l fľašu tak ju radšej dajú do plastov lebo je nezmysel zobrat jednu tuto fľašu ist s ňou v ruke do 10min vzdialeného obchodu a potom sa vrátiť a ísť domov.
Ale samozrejme ak niekto všade chodí ekologicky autom, tak to nepohodlie asi cíti menej.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

nie je nahodou aj platnost toho dokladu o vrateni iba casovo obmedzena? vcera som chcel pouzit listok kde som vracal plechovky 13/06 a uz mi to ukazovalo ze kod nepozna./ta ista predajna kde bolo aj vratene/

Autoeditácia príspevku po 4 min 41 sek:
wladas napísal: 04 júl 2022, 22:29 No ako? Spokojny? Akurat mi dochadzaju filtre tak premyslam ci nekupit daco ine.
myslim ze som tu uz pisal, prislo to este vtedy velmi rychlo. pouzivam to napr pri vareni alebo pri napojoch a robi to naozaj destilku, overene aj meracom na zistenie pevnych castic vo vode, produkt neobsahuje ziadne látky. Ale nie je vhodne pit kazdy den iba taku vodu, mineraly clovek potrebuje, takze to je dobre striedat. Ak to chces na kazdodenne pitie vo vacsom mnozstve, tak by bolo asi lepsie ist do niecoho co v tej vode nechava resp prirodzene doda vapnik a horcik ktore sa normalne vo vode nachadzaju.
taki7
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa taki7 »

Väčšina predajní by mala mať neobmedzenú platnosť..napr. LIDL mal zo začiatku 30 dní, ale potom už neobmedzene.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

taki7 napísal: 05 júl 2022, 8:47 Väčšina predajní by mala mať neobmedzenú platnosť..napr. LIDL mal zo začiatku 30 dní, ale potom už neobmedzene.
tak potom neviem kde nastala chyba.

Vcera bolo tolko ludi pred tym strojom a skoro kazdy mal plne obrovske sakle aj niekolko. Rozhodol som sa ze obmedzim nakup tychto baleni na uplne minimum su s tym iba same starosti.
Napísať odpoveď