Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 20 Jún 2019, 8:10

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 15 ] 
tyran alebo obeť?
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Medium Star
Medium Star
Obrázok užívateľa

Príspevok tyran alebo obeť?
Zdravím,
Situácia: Môj otec je tyran, od ranného detstva nás psychický a fyzický týra bežne pred mojimi očami zmláti moju mamu do krvi
rozbije celý byt, žijem celé detstvo v strachu, som učený iba nenávisti, závisti, zlobe, problémy sa riešia bitkou, ponižovaním
a pod. Som týmto infikovaný celé moje detstvo a pubertu a stáva sa zo mňa rovnaká osobnosť ako môj otec. Som dospelý nájdem si ženu
mám s ňou deti a správam sa ku ním úplne rovnako, som presná kopia môjho otca. Vyvstáva tu otázka: Som tyran alebo sám som len obeť tyrana?
Ako sa na to pozeráte vy a ako pristupujete k takýmto ľuďom vy? Často-krát platí že ako dieťa vychovám takým bude človekom, z toho
vyplýva že my ľudia sami sme len nejaké biologické roboty. Vopred ďakujem za hlbšie myšlienky :D

30 Sep 2017, 10:49
Light Professional
Light Professional
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: tyran alebo obeť?
Takuto situáciu rieš cez policiu(tvojho otca) a seba rieš u psychologa alebo psychiatra.

30 Sep 2017, 11:23
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

nie je nic jednoduchsie ako svoj problem zvalit na niekoho ineho. mlatit svoju zenu a vnutri si hovorit ze "za to ja nemozem, za to moze moj otec"... co ked tvoj otec bol rovnako tyrany tym svojim? ospravedlnuje ho to?

30 Sep 2017, 12:42
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Tak hlavne, že vie rozlíšiť dobro od zla.
Ten známy severokórejsky dôstojník dezertér to nevedel, keď od detstva sa díval na znásilňovanie žien v pracovnom tábore, tak to bolo pre neho prirodzené.

30 Sep 2017, 12:44
Profil  ICQ  WWW
King
King
Obrázok užívateľa

Otázka na teba: Vyriešil sa bitkou nejaký problém, motivoval ťa ňou tvoj otec k tomu, aby si sa správal lepšie alebo nosil lepšie známky? Keď si žena povie svoj názor, ktorý sa ti nepáči a ty ju zbiješ, tak máš tým pádom pravdu alebo si vyhral hádku?

30 Sep 2017, 17:41
Medium Star
Medium Star
Obrázok užívateľa

nešlo mi o to aby ste sa zamerali na mňa ja nie som ženatý a nie som tyran, skôr ma zaujíma od akého veku by sa mal človek považovať za schopného niesť zodpovednosť za svoje činy, minule som videl v telke ako nejaké deti mlátili, kopali do nejakého chlapca ako keby hrali futbal, vôbec by som do basy nedával ich ale ich rodičov (samozrejme patria do ústavu na prevýchovu).
Andi: dosť trefný koment, hlavne v tom že zamerať sa nato či človek vie vôbec rozlíšiť dobro do zla.

01 Okt 2017, 10:34
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

ale to nie je na ziadnu diskusiu, do 18 rokov za teba zodpoveda rodic (zakonny zastupca), od 18 si za seba zodpovedny ty. osobne si myslim ze vacsina ludi si uvedomuje zodpovednost za svoje ciny ovela skor, ale v zakone nemozes mat napisane "ked bude vyspely", musi tam byt nejake cislo, tak to 18 je uz aj s nejakou rezervou.

ale trvam si na tom ze fraza "ako dieta vychovavam, takym bude clovekom" je az moc casto brane ako vyhovorka nez ako realna pricina. ked ma clovek volu, tak vie zmenit aj seba.

01 Okt 2017, 20:37
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Az na to, ze trestnopravna zodpovednost je u nas od 14 rokov. Sexualne zlociny od 15 rokov.

01 Okt 2017, 21:32
Medium Star
Medium Star
Obrázok užívateľa

aacid: lenže nato aby človek niečo zmenil si potrebuje uvedomovať že vôbec niečo robí zlé že je niekde chyba, moja babka žila celý život s tyranom ktorý ju mlátil a držala pri ňom hubu a krok lebo si myslela že to tak ma byť tak sa to robí, chlap ma právo občas dať žene po hube a dodnes nedokáže pochopiť prečo sa žena rozvedie s mužom lebo ju mlátil, povedala by ti veď sú aj horšie prípady a manželia sa nerozvedú.

01 Okt 2017, 21:33
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

TK1991 píše:
stáva sa zo mňa rovnaká osobnosť ako môj otec
V jednom seriály som minule videl, ako klient vravel svojej psychoterapeutke, že je čoraz viac, ako jeho otec, či mu s tým nejako vie pomocť. Ona mu povedala, že keby dokázala zabrániť klientom, aby boli ako svoji rodičia, tak by do práce mohla lietať helikoptérou.
:mrgreen:

Už pri prvom tvojom príspevku sa mi zdalo, že aj keď akože hovoríš o sebe, tak hovoríš strašne deskriptívne a v skutočnosti to asi nebude pravda. Čo si potvrdil aj v tvojom ďalšom príspevku.

Zdá sa mi ale, že miešame niekoľko viacerých problematík (domáce násilie, trestnoprávna zodpovednosť, psychologické hľadisko, právne hľadisko, odvekú problematiku v psychológii nature vs. nurture) a rád by si počul nejaké jednoduché všeobecné vysvetlenie. Musím ťa sklamať, no život nie je čiernobiely. Podľa zákona, ak páchateľ má v čase spáchania trestného činu schopnosti na to, aby mohol rozpoznať dôsledky svojho konania, tak je za svoje správanie zodpovedný. Trestné činy spáchané psychotickými páchateľmi, to je len promile násilnej trestnej činnosti v SR. Presne na toto tam je forenzny psychológ, aby všetky dané skutočnosti zistil a informoval o tom súd. Sudca naopak môže na základe takýchto skutočností (roky týraná žena zabije manžela, zneužívaný syn zabije svojho otca keď išiel zase mlátiť matku a pod.) uložit trest na spodnej hranici.

Z psychologického hľadiska sú podľa mňa už deti predškolského veku schopné vnímať dôsledky svojho konania a rozlišovať správnosť konania, minimálne aspoň v oblasti násilia a podobne. Iná vec je ale spoločenský konsenzus, ktorý sa odrazí v podobe zákonov určujúcich hranicu trestnoprávnej zodpovednosti v našej krajine.

Podobné prípady treba posudzovať vždy veľmi individuálne. Či je vek 14 rokov dosť, alebo nie...je na dlhú diskusiu. Napríklad tento 11 ročný brat, ktorý podpálil šaty svojej malej sestre, lebo vraj chcel zistiť, či budú horieť, je podľa mňa časovaná bomba a za 20 rokov bude mať plný trestný register. Aj moji klienti s IQ okolo 50 vedia dosť jasne povedať, že oheň im alebo iným môže ublížiť. Sa mi nechce veriť, že 11 ročný chalan, aj keď z menej podnetného sociálneho prostredia, by toto nevedel... Podľa mňa tam v psychologickom náleze budú nejaké črty sociopatickej osobnosti. Zaujímalo by ma, či si to už v minulosti neskúšal na zvieratách.
http://www.topky.sk/cl/100370/1651851/R ... acilo-malo

02 Okt 2017, 1:22
Medium Star
Medium Star
Obrázok užívateľa

ephramko: takže vravíš že valná väčšina vie rozoznať že ich páchanie je zle? prečo to potom robia? naštve ma v robote šéf, viem že žena za to nemôže a aj napriek tomu že ju milujem a máme spolu rodinu tak vylejem si to na nej. Pochopím ak raz niekomu rupnú nervy a vyletí niekomu ruka a udrie ženu ale ak viem že je to zlé tak ma to trápi a snažím sa to nezopakovať, bežne sa stáva že takíto dementi ubližujú celý život, sú v tom samé rozpory.

02 Okt 2017, 7:04
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Ja asi nechápem na čo sa pýtaš. Tebe sa zdá, že keď si nájdeš frajerku, potom ženu a deti, tak máš obavy, že ich budeš biť ?

02 Okt 2017, 8:39
Profil  ICQ  WWW
Medium Star
Medium Star
Obrázok užívateľa

nie, chcem pochopiť prečo to ten človek robí ak vie že to čo robí je zlé

02 Okt 2017, 8:59
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

TK1991 píše:
aacid: lenže nato aby človek niečo zmenil si potrebuje uvedomovať že vôbec niečo robí zlé že je niekde chyba, moja babka žila celý život s tyranom ktorý ju mlátil a držala pri ňom hubu a krok lebo si myslela že to tak ma byť tak sa to robí, chlap ma právo občas dať žene po hube a dodnes nedokáže pochopiť prečo sa žena rozvedie s mužom lebo ju mlátil, povedala by ti veď sú aj horšie prípady a manželia sa nerozvedú.

ale ty si to viditelne uvedomujes

02 Okt 2017, 9:06
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

TK1991 píše:
nie, chcem pochopiť prečo to ten človek robí ak vie že to čo robí je zlé
Niektorí sú sadisti a baví ich to, niektorí majú naopak milión komplexov a násilie je jediný prostriedok ako mať moc nad inými ľudmi, atď. atď. To sociálne prostredie, dávne aj aktuálne, charakterová výbava, motivácia sa ukážu pri psychologickom vyšetrení. Dosť často sú to veľmi individuálne dôvody.

A jasné, že vedia, že robia niečo zlé. Takým dôkazom je napríklad to, že sa to pred inými osobami snažia utajiť, bagatelizovať čo sa stalo, zvalovať vinu na obeť, manipulovať inými osobami vo svoj prospech a podobne.

02 Okt 2017, 12:20
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 15 ] 

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť